Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 105

Θέμα: Το διαστημικό ραντεβού της χρονιάς.

  1. #1
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185

    Το διαστημικό ραντεβού της χρονιάς.

    Το μεγαλύτερο διαστημικό γεγονός του έτους πρόκειται να πραγματοποιηθεί σύντομα. Σήμερα Δευτέρα στις 4

    Ιουλίου, το μη-επανδρωμένο διαστημικό σκάφος Juno (Ήρα) της NASA θα τελειώσει το σχεδόν

    πενταετές ταξίδι μέσα στο διάστημα και θα ξεκινήσει μια αποστολή για να μελετήσει τον

    πλανήτη Δία, όπως ποτέ πριν.

    Αλλά πρώτα, το διαστημικό σκάφος πρέπει να κλειδώσει στο Δία σε αυτό που ονομάζεται πολική

    τροχιά. Αυτό είναι το πιο επικίνδυνο μέρος από όλη την αποστολή Juno, και είναι αυτό που θα

    πρέπει να παρακολουθούν στη NASA αντί των πυροτεχνημάτων αυτό το εορταστικό

    Σαββατοκύριακο .

    Καθώς η Ήρα θα προσεγγίζει στον προορισμό της στις 4 Ιουλίου, η τεράστια βαρυτική έλξη του Δία

    θα επιταχύνει το διαστημόπλοιο σε απίστευτες ταχύτητες πάνω από 150.000 mph (241.000

    χλμ/ώρα), καθιστώντας το Juno μία από τα ταχύτερα ανθρώπινα αντικείμενα που

    κατασκευάστηκαν ποτέ. Μετά την επίτευξη μιας μέγιστης ταχύτητας 165.000 mph (266.000 χλμ/ώρα) - αρκετά γρήγορα

    για να πετάξει γύρω από τη Γη σε 9 λεπτά - η Juno θα αρχίσει να φρενάρει πυροδοτώντας τους

    κινητήρες της.

    Εδώ θα είναι όπου τα πράγματα γίνονται δύσκολα.Το διαστημόπλοιο Juno ζυγίζει 1.600 κιλά και ταξιδεύει μέσα στο χώρο με 215 φορές την ταχύτητα του ήχου. Για να επιβραδύνει θα πρέπει οι μηχανές θα ανάψουν για 35 λεπτά κατ 'ευθείαν,πέφτοντας σε ταχύτητα 1.951 χλμ/ώ. (542m/s) και καταναλώνοντας 7.900 κιλά καυσίμου κατά τη διαδικασία.

    Αν όλα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο, αυτός ο επικίνδυνος ελιγμός θα τοποθετήσει την Juno σε τροχιά 53 ημερών γύρω από τον Δία, όπου το διαστημικό σκάφος θα παραμείνει κατά τη διάρκεια των επόμενων 18 μηνών, παρέχοντας μια άνευ προηγουμένου ματιά σε ισχυρά βαρυτικά και μαγνητικά πεδία του Δία.

    Αν κάτι πάει στραβά, η 1.13δις $ αποστολή των ΗΠΑ θα εκτοξευθεί πέρα από το Δία, στο βαθύ διάστημα χωρίς καμία πιθανότητα επιστροφής.Η NASA έχει μόνο μια ευκαιρία σε αυτό. Η πυροδότηση του κινητήρα θα ξεκινήσει στις 23:18 ET στις 4 Ιουλίου.

    Πηγή http://www.sciencealert.com/watch-li...upiter-s-orbit
    και http://www.astronomy.com/news/2016/0...around-jupiter

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ScreenShot20160701at11.28.19AM.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	34,7 KB 
ID:	362030

    Μετάφραση δική μου.





    Ο Δίας είναι μια τεράστια σφαίρα, 1 300 φορές μεγαλύτερη από τη γήινη σφαίρα, αλλά περιστρέφεται πολύ γρήγορα. Σε δέκα ώρες κάνει μια περιστροφή. Έχει μια επιφάνεια, που παρά τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (-110 βαθμούς) έχει ανεμοστρόβιλους τέσσερες φορές πιο ισχυρούς από τους ισχυρότερους δικούς μας και δυο φορές μεγαλύτερους από την Υδρόγειο όλη!! Κι αν θέλετε να κατέβητε στην επιφάνειά του θα γίνετε πάγοι και θα πνιγείτε. Όχι σε νεράκι, αλλά σε υγρό υδρογόνο! Έχει στρώματα με υγρό και μεταλλικό υδρογόνο κάτω από την ατμόσφαιρά του. Θα νιώθετε 2,5 φορές πιο βαρείς, αλλά εκείνο που θα σας διαλύσει θα είναι το ισχυρότατο ηλεκτρομαγνητικό του πεδίο. Εκτός του ότι, όσο κατεβαίνετε θα το νιώθετε από διπολικό να γίνεται τετραπολικό και οκταπολικό, η έντασή του θα είναι τέτοια ώστε να είναι 14 φορές πιο ισχυρό από το γήινο. Να φανταστείτε, η Ήρα που θα τον επισκεφτεί, θα φάει τόση ακτινοβολία που θα είναι σαν να την διαπερνούν 100 εκατομμύρια δόσεις ακτινοβολίας Χ, απ’ αυτές που μας ποτίζουν οι οδοντίατροί μας όταν φωτογραφίζουν τα δόντια μας. Θα την προστατεύουν βέβαια καλύμματα τιτανίου και η τροχιά της, που θα είναι τέτοια ώστε να τρώει λιγότερη ακτινοβολία. Θα τον πλησιάσει τον άντρα της 37 φορές, για να αποκαλύψει τη φύση του και μετά θα συνευρεθεί μαζί του. Θα πέσει πάνω του. Η μυθολογική Ήρα ήταν πιο πονηρή. Με μια υπόσχεση γάμου από τον Δία, της αποκαλύφτηκε με την πρώτη και από κούκος έγινε θεός και συνευρέθηκε μαζί της. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13533320_659216834228443_1589243082133564068_n.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	362031

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13557745_659217130895080_4269703882076091767_n.jpg 
Προβολές:	451 
Μέγεθος:	36,8 KB 
ID:	362032

    Πηγή https://www.facebook.com/hariton.tom...59217390895054

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Υπεροχο-υπεροχότατο

    καραλάικ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3


    Προτεινω για αναγνωση το Desertion του Clifford Simak.
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt. Haddock; 04/07/2016 στις 12:02.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    fun facts

    1) Για να αντεξει το Juno την ακτινοβολια του Δια, η τροχιά που θα εκτελει θα είναι εντονα ελλειπτικη
    2) Το juno ειναι εφοδιασμενο με κάμερα η οποια θα δείχνει σημεια που θα βγαινουν μετα απο ψηφοφορια στο ιντερνετς
    3) Ο λογος που στο τελος της αποστολης το juno θα εκτελεσει βουτια στον Δια είναι για να μην μολυνουν τα συντριμια του την Ευρωπη, η οποια ειναι ενα απο τα σωματα τα οποια οι επιστημονες πιστευουν ως πιθανα να φιλοξενουν ζωη και ειναι στοχος μελλοντικων αποστολων.

  5. #5
    Γνωρίζουμε το θέμα και είμαστε σε αναμονή εδώ και 5 χρόνια. Είχαμε σκοπό να το δημοσιεύσουμε μετά την τελική προσέγγιση (αύριο 7:30 περίπου το πρωί ώρα ελλάδας) και αφού παραλαμβάναμε τις 1ε2 φωτογραφίες.

    Να είσαι καλά Νικολή, θα μιλήσουμε εδώ εν τέλη.


  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    [QUOTE=nikos_abe
    Να είσαι καλά Νικολή, θα μιλήσουμε εδώ εν τέλη.

    [/QUOTE]

    Blitzeeeeeer!

    Ωραίο θέμα, δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στην θέση αυτουνού που θα κάνει τις μανούβρες για το "πάρκινγκ" της Ήρας......
    Μια "λάθος" κίνηση και πάνε 5 χρόνια και 1,1 δις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Blitzeeeeeer!

    Ωραίο θέμα, δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στην θέση αυτουνού που θα κάνει τις μανούβρες για το "πάρκινγκ" της Ήρας......
    Μια "λάθος" κίνηση και πάνε 5 χρόνια και 1,1 δις....
    Σωστά το έγραψα, εσείς το γράφετε λάθος, εσείς με τις νέες γραμματικές και κουραφέξαλα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    αντε να γινω ο σπαστικος της παρεας:και τι κερδιζει ο πλανητης μας απο ολο αυτο;εχουμε λυσει τα προβληματα στον δικο μας και παμε να δουμε τι γινετε παραπερα;Δεν ειναι προτιμωτερο να πεφτουν τα φραγκα ΕΔΩ ,μπας και βρουμε λυσεις ΕΔΩ.Και να φανταστητε,τα ρωταω εγω που του αρεσει ο ουρανος ,το αγνωστο κλπ,απλα εχω αλλες προτεραιοτητες..............φαι,φαρμακα,δουλεια,ειρηνη.......τ ετοιες μαλακιες δλδ.

  9. #9
    Εντάξει, έγινες, τα κατάφερες

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    αντε να γινω ο σπαστικος της παρεας:και τι κερδιζει ο πλανητης μας απο ολο αυτο;
    Γνώση
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, έγινες, τα κατάφερες
    φχαριστω

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Γνώση
    δωσε ενα παραδειγμα.
    υγ:δεν θα ανοιξω συζητηση(θελει πολυ χρονο αλλωστε)δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    http://www.space.com/images/i/000/05...=inside|*:1400


    Στην φωτο φαινεται ο λογος της εντονης ελλειπτικης τροχιας....

    Στοχος ειναι να αποφυγει τις κοκκινες περιοχες οι οποιες μπορουν να προκαλεσουν ζημια στα οργανα (τα οποια ειναι σε κλωβο τιτανιου μεν αλλα....)

    Ο λογος που το juno θα φρεναρει πανω απο τον πολο του Δια ειναι για να αποφυγει κατι που δεν φαινεται στην φωτο αλλα ειναι το ιδιο επικινδυνο. Ο Διας εχει και δαχτυλιδι (απομειναρια συγκρουσεων κομητων) το οποιο ειναι ικανο να προκαλεσει ζημια.

    Ενω ειναι φτιαγμενο ουσιαστικα σαν τανκ, για τις διαδικασιες φρεναρισματος εχει την "μηχανη" του μπροστα οποτε ρισκαρει να το χτυπησει καποιο απο τα θραυσματα και να το σακατεψει...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    δωσε ενα παραδειγμα.
    υγ:δεν θα ανοιξω συζητηση(θελει πολυ χρονο αλλωστε)δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.
    Συγκεκριμένο παραδειγμα για τον Δια δεν έχω απο αυτη την αποστολή, αλλα απλα να σου πω οτι πολλές ανακαλυψεις που φαινομενικα ήταν απλώς γνωση και χασιμο χρόνου, τελικα έχουν τεράστιες εφαρμογές.

    Κβαντομηχανική. Αφηρημένο, δυσνόητο, ακατάληπτο, εξωπραγματικο. Χαρις σε αυτη τη γνωση κανεις με ασφαλεια τις πληρωμες σου ονλάιν.
    Η τεχνολογία των ηλιακών κατόπτρων πού νομιζεις εξελιχθηκε;
    Μην πιάσουμε το πώς κατέληξες εσυ κι εγω να εχουμε εναν υπολογιστη και να επικοινωνουμε έτσι, εξ'αποστάσεως σε ελαχιστο χρονο.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    γνωσεις πολλες δεν εχω για να μπορω να τα καταλαβω αυτα τα επιστημονικα.Φυσικα δεν ειμαι εναντιον της εξελιξης και της ανακαλυψης.Στο Διαστημα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θα ανακαλυψουμε.Ψαχνουμε να βρουμε μη τυχον υπαρχει ζωη;Ψαχνουμε για κατι που θα ωφελησει την ζωη μας στη γη;ψαχνουμε για τον "θεο";Τελος παντων,εγω μονο μια ενσταση εχω και θα την λεω παντα:τα απιστευτα χρηματα που χαλαμε για "εκει πανω" θα ηταν πιο χρησιμα "εδω κατω"

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ξερετε οτι η πιο Sexy γυναικα της χρονιας ειναι η.....
    από chester24 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2012, 18:20
  2. το t-shirt της χρονιας!!!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 12:32
  3. Το χαμένο κεφάλαιο της Γεννέσεως .........
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 09:23
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF