Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Τρυπάνι για home use - Bosch - PSB 530 RE | Bosch GSB 13 RE | Makita HP1641

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    Τρυπάνι για home use - Bosch - PSB 530 RE | Bosch GSB 13 RE | Makita HP1641

    Καλησπερίζω άπαντες...

    Έχω καταλήξει σε αυτά τα τρία λόγω τιμής και ίσως τα βρω και φτηνότερα. Πιστεύω για οικιακή χρήση μια χαρά είναι... Νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το Makita αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος τα βάζω και εδώ.

    Bosch


    Bosch Professional

    Makita

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    το Makita είναι ποιοτικότερο κατά πολύ από τα bosch.

    και σε ελληνικό κατάστημα για να το παραλάβεις πιο άμεσα και με εγγύηση αν τη χρειαστείς εντός συνόρων.
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8626

    θα σου πρότεινα και τη SKIL πάντως σαν εταιρία με αντίστοιχη ποιότητα και αντοχή με τα Makita.
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7513

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Όχι το πράσινο bosch, είναι μικρό. Κάτω από 600W με τίποτα, 600 είναι το όριο. Μη σου πω 700, γιατί αυξάνεται και το βάρος!

    Το μπλε μπος και το μακίτα είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο σε αυτή την κατηγορία και ίσως το μπος να είναι λίγο καλύτερο. Το τσοκάκι του πάντως είναι σίγουρα καλύτερο (μεταλλικό rohm).

    To μποσάκι έχει μεταλλικά γρανάζια αλλά φαντάζομαι το ίδιο έχει και το μακίτα. Το πράσινο μπος έχει πλαστικά γρανάζια.

    Το μπλε το έχω και εγώ μερικά χρόνια τώρα και το έχω ξεσκίσει, το μακίτα δε το έχω δουλέψει αλλά αν τα χαρακτηριστικά σε καλύπτουν και τα γρανάζια είναι μεταλλικά καλό είναι και αυτό. Είναι και 50W μεγαλύτερο αλλά δες και στροφές και ροπή και βάρος.

    George τα σκιλ είναι η 3ή 4η φθηνή μάρκα της bosch. Δλδ πάει μπλε σειρά που είναι η κορυφαία, πράσινη που είναι η ερασιτεχνική και μετά έχει άλλες δυο για να πουλάει τα ψεύτικα. Μια απ' τις δυο είναι η σκιλ.
    Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ σκιλ και μακιτα σε κανένα επίπεδο πλην της τιμής.
    Επίσης αυτό που έβαλες είναι 2 ταχυτήτων και θεόβαρο. Δεν είναι για την ίδια χρήση με τα ελαφριά δραπανάκια μέχρι 700W.

    Το μπλε μποσάκι υπάρχει και σε προσφορά με βαλιτσάκι και με τρυπάνια που δεν είναι καθόλου φθηνά να τα αγοράσεις.

    http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=...3+RE+&_sacat=0


    Edit και το μακιτα υπάρχει σε ανάλογη προσφορά αλλά δε το βρήκα φθηνά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/07/2016 στις 06:24.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Απ' ότι βλέπω το μακιτα δεν έχει ρυθμιζόμενες στροφές.

    Δλδ και τα δύο έχουν σκανδάλη που όσο την πατάς τόσο πιο γρήγορα γυρίζει αλλά το μπος έχει ροοστάτη όπου ρυθμίζεις το μέγιστο των στροφών που θέλεις να γυρίσει αν την πατήσεις τέρμα. Αυτό είναι καλό γιατί μπορείς να κλειδώσεις τις στροφές (απ' το μαυρο κουμπάκι που έχει στην λαβή) όπου θέλεις. Αντίθετα το στο μακίτα κλειδώνει μόνο στο τέρμα.

    Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι θεωρητικά είναι πιο πιθανό να βγάλει βλάβη στη σκανδάλη.

    Δεν βρήκα αν το μακίτα έχει μεταλλικά γρανάζια αλλά απ' ότι βλέπω απ' το βάρος πρέπει να έχει.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Απ' ότι βλέπω το μακιτα δεν έχει ρυθμιζόμενες στροφές.

    Δλδ και τα δύο έχουν σκανδάλη που όσο την πατάς τόσο πιο γρήγορα γυρίζει αλλά το μπος έχει ροοστάτη όπου ρυθμίζεις το μέγιστο των στροφών που θέλεις να γυρίσει αν την πατήσεις τέρμα. Αυτό είναι καλό γιατί μπορείς να κλειδώσεις τις στροφές (απ' το μαυρο κουμπάκι που έχει στην λαβή) όπου θέλεις. Αντίθετα το στο μακίτα κλειδώνει μόνο στο τέρμα.

    Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι θεωρητικά είναι πιο πιθανό να βγάλει βλάβη στη σκανδάλη.

    Δεν βρήκα αν το μακίτα έχει μεταλλικά γρανάζια αλλά απ' ότι βλέπω απ' το βάρος πρέπει να έχει.

    Παρόμοιο σύστημα έχει και το δικό μου το Peugeot που πρέπει να το έχω 600 χρόνια. το έχω πηδήξει άσχημα και βλάβη δεν έχει βγάλει. Έχεις δίκιο είναι πολύ βολικό το κλείδωμα στις στροφές που επιθυμείς.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    To Makita HP1641 το έχω εγώ εδώ και χρόνια.
    Η δύναμή του είναι μια χαρά όχι μόνο για δουλειές στο σπίτι, αλλά και για πολύ παραπάνω. Για παράδειγμα, η πιο συνηθισμένη χρήση που του κάνω εγώ είναι είναι αυτή του αναδευτήρα για τσιμέντα, σοβάδες και κόλλες για πλακάκια (που είναι σαφώς πιο απαιτητική από αυτή του τρυπήματος).
    Το τσοκ του αν και πλαστικό δεν έχει βγάλει προβλήματα (είναι Rohm).

    Λίγη προσοχή παραπάνω θέλει αν το χρησιμοποιήσεις για βίδωμα, καθώς έχει μπόλικη δύναμη (εμένα μου έχει στρίψει το χέρι κάμποσες φορές).

    Είμαι σίγουρος πως και το Bosch είναι το ίδιο καλό, οπότε θα έλεγα πως το κριτήριο αγοράς είναι καθαρά το μήκος. Δηλαδή:
    Αν στην πλειοψηφία των εργασιών που θα κάνεις θα το χρησιμοποιείς κρατώντας το με 2 χέρια (τρύπημα πάνω από 10-12mm, ανακάτεμα, βούρτσες), πάρε το Makita που είναι πιο μακρύ (περίπου 30cm) και έχει πιο σταθερό πιάσιμο αν το κρατάς από σκανδάλη και χερούλι.
    Αν θα το κρατάς με το ένα χέρι (αντίχειρας και δείκτης στις μαύρες κατά μήκος υποδοχές, η παλάμη στο πίσω μέρος της σκανδάλης, πάτημα σκανδάλης με παράμεσο και μικρό δάχτυλο, συνήθως για βίδωμα ή τρύπημα κάτω από 10mm), τότε πάρε το Bosch που θα είναι λιγότερο εμπροσθόβαρο ως πιο κοντό.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
    Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160628_155934.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	362067

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
    Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160628_155934.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	362067
    Μια χαρά είναι, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
    Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160628_155934.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	362067
    Την METABO, τα χρονια που δουλευα σε καταστημα με εργαλεια,την ειχαμε για κορυφαια μαρκα(και ηταν)μαζι με τα Bosch(τα μπλε ,οχι τα πρασινα)και τα Μακιτα.
    ,

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
    Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160628_155934.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	362067
    Κώλεεεεεεεε.......




    Εφόσον οι μπαταρίες δεν έχουν δουλευτεί καθόλου το πιο πιθανό να μην χρειάζεται τίποτα. φορτίζεις φουλ, το δουλεύεις και βλέπεις....

    (ρε να μην έχω κι εγώ άσχετο πεθερό..... )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    εγω που εχω ασχετο πεθερο, τι καταλαβα;δεν εχει ουτε ΕΝΑ εργαλειο.

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Κανονικά θα περίμενα οι μπαταρίες να τα έχουν παίξει μετά από 10 χρόνια ακινησία αλλά αυτό αφού δεν συνέβει όρμα του. Κάνε κύκλους φορτίσεων αποφορτίσεων στις μπαταρίες το έχουν ανάγκη μετά από αδράνεια τόσων χρόνων.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αρχικά να πω ότι δεν είμαι Ελλάδα αν και το link που έβαλε ο George μου βγαίνει πιο ακριβά από εδώ. Καλή προσφορά αυτό που έβαλε daz αλλά με τα μεταφορικά πάει πιο ακριβά. Με βλέπω να καταλήγω στο Bosch πάντως διότι θα πάρω και ένα με μπαταρία για τη δουλειά (αυτό λέω) οπότε ίσως πάρω έκπτωση σε αυτό που θα αγοράσω εγώ.

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    παιδιά, χαλαρώστε, για το σπίτι το θέλει ο άνθρωπος...

    εγώ έχω κάποιο σαν αυτό: http://www.praktiker.gr/p/kroustiko-...-500watt-44590 (δεν θυμάμαι μοντελο)
    δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα...

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Για όσους δεν είναι εξωτερικό.

    http://www.skroutz.gr/s/7983714/Bosc...601217103.html


    macdeath ψάξε ψάξε θα το βρεις και με φθηνότερα μτφ.

    Edit, ψάξε και για το μακιτα. Μπορεί να είναι λίγο πιο μπουλκι αλλά είναι και λίγο δυνατότερο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/07/2016 στις 13:52.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. used parts για zxr750 95 ?
    από dkmusic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 17:15
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2006, 01:34
  3. re bartlal xronia pola re!!
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2006, 11:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF