Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 107

Θέμα: BMW R 1200GS LC Adventure Triple Black

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    ποσο πιο μεγαλο τιμονι εχει απο ενα αλλο μηχανακι ?
    Σε σχέση με crosstourer, περίπου 10εκ.


    Και μην ξεχνάς ότι το αυτοκίνητο "φαρδαίνει" κάτω από τα παράθυρα κατά κανόνα, οπότε μπορεί κάλλιστα να περνάει το τιμόνι και να βρουν οι κύλινδροι ή τα κάγκελα.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με crosstourer, περίπου 10εκ.


    Και μην ξεχνάς ότι το αυτοκίνητο "φαρδαίνει" κάτω από τα παράθυρα κατά κανόνα, οπότε μπορεί κάλλιστα να περνάει το τιμόνι και να βρουν οι κύλινδροι ή τα κάγκελα.
    εγω εχω του 2010 αυτο που λες ειναι πολυ σπανιο

  3. #33
    ποιό είναι σπάνιο; Μάλλον δεν παρατηρείς σωστά τα αυτοκίνητα... σε ΟΛΑ εκτός από βανάκια/φορτηγάκια ισχύει. Δεν είναι πιο φαρδιά από τους καθρέφτες τους, αλλά είναι πιο φαρδιά από τα παράθυρά τους στο ύψος του τιμονιού.

  4. #34
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αντε να πω και εγω μιας και είμαι τριβάλιτσος κάθε μέρα.Μια χαρά χωράς όπως θα χωρούσες και με ένα μικρότερο.Εφόσον χωράω εγω,χωράει και αυτό.
    Φίου φίου φι φι φίου

  5. #35
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    the bliahhhhhhest ever
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ποιό είναι σπάνιο; Μάλλον δεν παρατηρείς σωστά τα αυτοκίνητα... σε ΟΛΑ εκτός από βανάκια/φορτηγάκια ισχύει. Δεν είναι πιο φαρδιά από τους καθρέφτες τους, αλλά είναι πιο φαρδιά από τα παράθυρά τους στο ύψος του τιμονιού.
    μάλλον δεν το διατύπωσα καλά , σπάνιο είναι να μην χωρας

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Προφανώς δεν έχεις οδηγήσει ποτέ GS. Οπότε τώρα τι να πούμε... Ο άξονας όντως έχει λίγο περίεργη αίσθηση και νιώθεις την αδράνεια σε σχέση με αλυσίδα, αλλά απλά το νιώθεις, δεν σε περιορίζει. Οι κύλινδροι είναι πιο στενοί από το τιμόνι, οπότε έχεις μπούσουλα για το φάρδος. Το κιβώτιο δεν είναι διόλου κακό. Βαρύ μεν, αλλά με τέτοιο μοτέρ δεν χρειάζεται πολλές αλλαγές, πάντως σε αίσθηση δεν ήταν καθόλου άσχημο, εμένα μου άρεσε αυτό το κλακ κλακ που ένιωθες ότι μπήκε η επόμενη σχέση. Και με υποβοήθηση "blipper" στα κατεβάσματα.

    Το υδρόψυκτο το πήρα σε πηγμένη Βουλιαγμένης, δικάβαλος, μετά από κάτι μήνες με τον πήγασο που είναι ποδηλατάκι. Μέσα σε ελάχιστα λεπτά, έκανα (με σεβασμό στην ξένη περιουσία) ότι σφήνα κάνω πάντα.


    Η μόνη απόλυτη μαλακία που έχει το μηχανάκι, ανεξαρτήτως οδηγού, είναι οι αστεία μικροί καθρέφτες. Απορώ ποιός ηλίθιος έδωσε το ΟΚ.




    Α, του Βάσκα είναι το απλό και όχι το ADV. Το λέει χοντρή συγκριτικά με το DR φαντάζομαι.
    εχω οδηγησει Κ1100LT μαθημενος απο 250αρι και δεν με δυσκολεψε καθολου ακομα και σε κινηση οποτε δεν αμφιβαλλω γι αυτα που λες
    απλα ειναι εναντια στη λογικη μου μηχανακια πανω απο 250 κιλα και αυτοκινητα πανω απο 1500
    και επειδη η μοτο σχετιζεται με μια αισθηση ελευθεριας και ιδιαιτερης σχεσης με τα μηχανικα μερη το ολο πακετο των μεγαλων bmw βασισμενο σε εναν μετριας αποδοσης δικυλινδρο μου φαινεται λιγο δηθεν σαν φιλοσοφια
    τουλαχιστον τα bmw του 80 με παρομοια αρχιτεκτονικη αλλα πολυ πιο απλα και ελαφρια καναν 3 φορες τον γυρο του κοσμου
    τωρα;;;

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    μια "φουσκα" ειναι τα bmw καποτε θα ξεφουσκωσουν
    Γιαννης

  9. #39
    Τώρα αν πιστέψω τον Καραχάλιο, το κάνουν ακόμα ευκολότερα.

    Σοβαρά, δωρεάν είναι τα τεστ ράιντ στις BMW, αξίζει τον κόπο να οδηγήσεις μία. Θα χαζέψεις... Η "μέτρια απόδοση" είναι μόνο στα χαρτιά. Το μοτέρ ακούει από το μηδέν και στο παραμικρό άνοιγμα στο γκάζι, έχει ΠΟΛΥ ωραίο ήχο και διάρκεια ψηλά. Καμμία σχέση με τα αερόψυκτα (τουλάχιστον το πρώτο 1200 με τον μονό επί κεφαλής που είχα οδηγήσει). Αν δεν είχα φάει στρίμωγμα (και αν ο μπλαζέ υπάλληλος με το υφάκι "πουλάμε το καλύτερο μηχανάκι του κόΖμου τι μΕ λες τώρα" δεν βαριόταν να αλλάξει θέση στο κάθισμα βλέποντας έναν οδηγό 185+) θα είχα μπει σε πολύ σοβαρές σκέψεις. Το RS που ήταν δίπλα, ήταν πιο άνετο στα γόνατα

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    καινουρια ολα καλα ειναι ..........
    ακομα και τα fiat
    προσωπικα ''χαζευω'' και σεβομαι οχηματα που παραμενουν αξιοπρεπη και αξιομαχα μετα απο καμμια δεκαρια χρονια χρησης και μαλιστα απροβληματιστης

  11. #41
    Με την χρήση που κάνω "τυπικά", μιλάς για 200,000 χλμ+.

    Ζόρικο.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το να λεμε ποσο γαματο ειναι ενα μηχανακι με τις ζελατινες δε λεει κατι
    τις προαλλες βλεπαμε εδω μεσα το ιστορικο ενος vstorm με 400000χλμ
    καινουριο δεν ηταν κατι τρομερο με τα χρονια και τη χρηση ομως δεν μπορεις να μην σεβαστεις αυτο που πετυχαινει
    αν βγαλει λοιπον το οποιο σημερινο bmw 100000χλμ χωρις εγκεφαλικα του ιδιοκτητη απο συντηρηση και επισκευες με γεια του και χαρα του
    περα απο αυτο ομως ξαναλεω οτι μοτο των 300 κιλων δεν καλυπτουν αναγκες των οδηγων αλλα των κατασκευαστων

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εχω οδηγησει Κ1100LT μαθημενος απο 250αρι και δεν με δυσκολεψε καθολου ακομα και σε κινηση οποτε δεν αμφιβαλλω γι αυτα που λες
    απλα ειναι εναντια στη λογικη μου μηχανακια πανω απο 250 κιλα και αυτοκινητα πανω απο 1500
    και επειδη η μοτο σχετιζεται με μια αισθηση ελευθεριας και ιδιαιτερης σχεσης με τα μηχανικα μερη το ολο πακετο των μεγαλων bmw βασισμενο σε εναν μετριας αποδοσης δικυλινδρο μου φαινεται λιγο δηθεν σαν φιλοσοφια
    τουλαχιστον τα bmw του 80 με παρομοια αρχιτεκτονικη αλλα πολυ πιο απλα και ελαφρια καναν 3 φορες τον γυρο του κοσμου
    τωρα;;;

    πολυ απλα δεν μπορεις να κανεις αυτην την συγκριση

  14. #44
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    260 κιλάκια, διάβασα κάπου.

    Αλλά στην πόλη το νιώθεις σαν παπί, όπως υποστηρίζουν διάφοροι τουρίστες για τα μηχανάκια τους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    220 dry λένε

    Με 30αρι τεπόζιτο = 22,5κλ επιπλέον
    Λάδια, υγρά κτλ, το 260αρι το βλέπω να ερχεται
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Περιμένω τοποθέτηση βάσκα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Προφανώς δεν έχεις οδηγήσει ποτέ GS. Οπότε τώρα τι να πούμε... Ο άξονας όντως έχει λίγο περίεργη αίσθηση και νιώθεις την αδράνεια σε σχέση με αλυσίδα, αλλά απλά το νιώθεις, δεν σε περιορίζει. Οι κύλινδροι είναι πιο στενοί από το τιμόνι, οπότε έχεις μπούσουλα για το φάρδος. Το κιβώτιο δεν είναι διόλου κακό. Βαρύ μεν, αλλά με τέτοιο μοτέρ δεν χρειάζεται πολλές αλλαγές, πάντως σε αίσθηση δεν ήταν καθόλου άσχημο, εμένα μου άρεσε αυτό το κλακ κλακ που ένιωθες ότι μπήκε η επόμενη σχέση. Και με υποβοήθηση "blipper" στα κατεβάσματα.

    Το υδρόψυκτο το πήρα σε πηγμένη Βουλιαγμένης, δικάβαλος, μετά από κάτι μήνες με τον πήγασο που είναι ποδηλατάκι. Μέσα σε ελάχιστα λεπτά, έκανα (με σεβασμό στην ξένη περιουσία) ότι σφήνα κάνω πάντα.

    Η μόνη απόλυτη μαλακία που έχει το μηχανάκι, ανεξαρτήτως οδηγού, είναι οι αστεία μικροί καθρέφτες. Απορώ ποιός ηλίθιος έδωσε το ΟΚ.


    Α, του Βάσκα είναι το απλό και όχι το ADV. Το λέει χοντρή συγκριτικά με το DR φαντάζομαι.
    Πάμε μία να απαντήσω σε όλους μαζί για να μην τρώμε μπάιτ από τον σέρβερα

    Την ανακοίνωση την είδα σήμερα το πρωί και περίμενα να ανοιχτεί θέμα να αρχίσει πάλι το κράξιμο

    220 ή 260 ή 180 κιλά την διαφορά τους την δείχνουν σε μανούβρες παρκάρισμα ξεπαρκάρισμα. Όποια κιλά κι αν έχει το μηχανάκι αν σου γείρει 5° στατικά και ειδικά αν είσαι δικάβαλος, απλά το έχασες. Έτσι ξάπλωσα πρόσφατα στην λίμνη δόξας που ενώ πατούσα με το αριστερό και ήμουν σταματημένος, κουνήθηκε η MILF, αναγκάστηκα ν' αλλάξω πόδι, είχε γούβα, έπιασα αέρα και ξάπλωσα.
    Το απλό από το ADV δεν έχουν διαφορά στην θέση οδήγησης και τα κιλά τους τα κρύβουν καλά σε κίνηση (σε στάση είπαμε φαίνονται και φαίνονται πολύ ειδικά αν είσαι σαν κι εμένα που δεν είμαι και 1ο μπόι και που λόγω odyssey μπαταρίας είναι η σέλα μου στο τέρμα ψηλό ). Στο μοντέλο της δικής μου χρονιάς το απλό και το adv έχουν οπτική διαφορά μόνο στις ζάντες (και στην χωρητικότητα του ντεπόζιτου αλλά αυτό δεν φαίνεται) γι' αυτό και οι περισσότεροι κλέφτες βενζινάδες προσπαθούν να βάλουν στο 20άρι 30 λίτρα.
    Στην πόλη με απασχολεί περισσότερο το βάρος της, λόγω της κακής ποιότητας οδοστρώματος και της αδράνειας μιας τέτοιας μάζας που καλούνται να διαχειριστούν τα φρένα έστω και με λίγα χιλιόμετρα. Μπλοκάρει εύκολα ο πίσω μπαίνει το ABS αλλά το μηχανάκι σβαρνάει και δεν σταματάει το ίδιο καλά όπως σε καλό επαρχιακό. Σε συγκεκριμένους δρόμους στην Πάτρα και με ζέστη το μπροστινό απλά το χαϊδεύεις.
    Η αίσθηση του άξονα είναι οκ αλλά σε ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού έχει θόρυβο και μέχρι να συνηθίσεις ότι έτσι δουλεύει περνάει καιρός. Στο Τενερέ το 1200 δεν ακούς τπτ. Το κιβώτιο σαφές χωρίς εκπλήξεις.
    Το μηχανάκι το έχω πάει από εθνική μέχρι και σοβαρό χωματόδρομο με νεροφαγώματα μεγέθους ρέματος (Βλέπε Γκιώνα που έγινε και λάθος και ανεβήκαμε - κατεβήκαμε πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα σε λάθος πλαγιά). Αν το συγκρίνω με το DR ή με το ΙΤ θα πω απλά ότι δεν είναι για παιχνίδια (πως θα μπορούσε άλλωστε με τα 250 κιλά του) αλλά πάει μια χαρά και μάλιστα δικάβαλος που έχω κάνει το περισσότερο χώμα δεν με προβλημάτισε. Αν για κάποιο λόγο το έχανα λίγο νομίζω (είμαι σίγουρος μάλλον) ότι δεν θα μπορούσα να διορθώσω όπως στα ελαφρύτερα πχ DR, με το πόδι και κλωτσιά, δεν μαζεύεται το μηχανάκι, είναι πολύ βαρύ για μαγκιές.
    Οι μικροί καθρέπτες είναι μόδα, το δικό μου με αυτούς που έχει από μαμά δεν με προβλημάτισε ποτέ ακόμη και στα πολλά. Είναι σταθερότατοι στους κραδασμούς και αρκετά μεγάλοι για να ελέγχεις την κίνηση πίσω σου.

    Εν κατακλείδι σήμερα δεν ξέρω αν θα έπαιρνα το καινούριο μπεμβεδικό ή θα κοίταγα το 1290 της πορτοκαλί εταιρίας.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το να λεμε ποσο γαματο ειναι ενα μηχανακι με τις ζελατινες δε λεει κατι
    τις προαλλες βλεπαμε εδω μεσα το ιστορικο ενος vstorm με 400000χλμ
    καινουριο δεν ηταν κατι τρομερο με τα χρονια και τη χρηση ομως δεν μπορεις να μην σεβαστεις αυτο που πετυχαινει
    αν βγαλει λοιπον το οποιο σημερινο bmw 100000χλμ χωρις εγκεφαλικα του ιδιοκτητη απο συντηρηση και επισκευες με γεια του και χαρα του
    περα απο αυτο ομως ξαναλεω οτι μοτο των 300 κιλων δεν καλυπτουν αναγκες των οδηγων αλλα των κατασκευαστων
    δυστυχώς κάνεις λάθος έχει πάρα πολλά μηχανάκια με πάνω από 100.000 χιλιόμετρα που τα έβγαλαν απροβληματιστα όπως έχει και αρκετά που έβγαλαν της πανάγιας τα μάτια. όπως λέει και ο φίλος παραπάνω δεν χάνεται τίποτα αν πάτε να τα οδηγήσετε

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ktm adventure 990R vs bmw gs 1200 lc adventure
    από Christos ktm R στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2016, 09:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF