Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 121

Θέμα: Honda CBF 600 S - Yamaha FZ6 Fazer - Suzuki GSF 650 S

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Έχω καταλήξει στην αγορά CBF 600. Κατά τα άλλα δεν καίγομαι να το αγοράσω εδώ και τώρα και όπως έχω αναφέρει πρώτα θα πουλήσω το scooter μου (Kymco Xciting 400 ABS '14) και μετά θα κάνω την αγορά. Έτσι κι αλλιώς σε ένα μήνα θα έχω και δεύτερο scooter (Honda PCX 150 '14), πόσα πρέπει να έχω; Σε νησί μένω.

  2. #32
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Έχω καταλήξει στην αγορά CBF 600. Κατά τα άλλα δεν καίγομαι να το αγοράσω εδώ και τώρα και όπως έχω αναφέρει πρώτα θα πουλήσω το scooter μου (Kymco Xciting 400 ABS '14) και μετά θα κάνω την αγορά. Έτσι κι αλλιώς σε ένα μήνα θα έχω και δεύτερο scooter (Honda PCX 150 '14), πόσα πρέπει να έχω; Σε νησί μένω.
    Εγω βλέπω εναν κατασταλαγμένο,ψύχραιμο και υπομονετικό αγοραστή/πωλητή.Αυτος ο συνδυασμός είναι ο καλύτερος..

  3. #33
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    και με τα 3 πας παντου.Διαλεξε ποιο σου αρεσει πιο πολυ,να εχει ενα καλο ιστορικο συντηρησης,φορτωσε βαλε βενζινες και φυγε.

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Σαν ιδιοκτήτης καρμπυρατερατου του 04' με έξτρα άνω των 2000 επάνω επίτρεψε μου να πω το παρακάτω.
    ΜΗΝ πληρώσεις CBF600S καρμπυρατέρ πάνω απο 3000 ταβάνι και ψεκαστο άνω των 3500.Με έξτρα... κι abs. Μη σου πω ότι λέω και πολλά συγκρίνοντας αυτά που βλέπω με το δικό μου και το ποσό θα το εδινα εγώ που ξέρω τι έχω και τι πιάνει α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ α.

    Επίσης μην κολλήσεις στον ψεκασμό.Το καρμπυρατέρ είναι μια χαρά οικονομικό!!Ας το βρεις και με 50000+χλμ.Δεν καταλαβαίνει..

    Βλέπω ζητάνε ότι να'ναι. Αν είναι να πας στα 4000+ κοιτά πιο σύγχρονες κατασκευές.
    Το cbf είναι εργαλείο για μια ζωή αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρωθεί υπερτιμημένο.

    Ειδα καλές αγγελίες,κάποια με βιβλίο συντηρισης που με παζάρι θα έρθουν στα παραπάνω πλαίσια..
    αγαπητέ πρέπει να αναθεωρήσεις. ΔΕΝ υπάρχει κανόνας, υπάρχει μέσος όρος που βγαίνει απο την χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή για ένα μοντέλο.

    Αν θέλεις να κάνεις καλή ψακτική (και δεν αγοράζεις γουρούνι στο σακι) και πληρώνεις γιαυτό, δηλαδή να ψάχνεις για παράδειγμα πρώτο χέρι ΜΟΝΟ για να ξέρεις τι έχει παιχτει με τα σερβις του μοντέλου όπως και για το οτι ο ιδιοκτήτης ήταν μερακλής και αυτό αποτυπώνεται τόσο οπτικά αλλά και αλλο τοσο απο τον μηχανικό που θα σου δώσει το ΟΚ. Τοτε η μηχανή σαφώς και θα κοστίζει παραπάνω απο τον μέσο όρο και θα οφείλεται στην καλη της διατήρηση και συνολική πολύ καλή κατάσταση
    αυτά πλερώ
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #35
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αγαπητέ πρέπει να αναθεωρήσεις. ΔΕΝ υπάρχει κανόνας, υπάρχει μέσος όρος που βγαίνει απο την χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή για ένα μοντέλο.
    Γιατρε μου αν ειμαι σε ανάγκη δηλαδή και δίνω το δικό μου όσο-όσο θα πρέπει να συμπαρασύρω όλους προς τα κάτω;
    Αν απο την άλλη νομίζω ότι πουλάω ΤΟ μηχανάκι και ζητήσω ότι να'ναι θα πρέπει να γίνει το αντίθετο;

    Καταλαβαίνω τι λες,δεν πιάνεις 100% πως τοποθετούμε.Παρακατω αναφέρω τα περί νοοτροπίας πωλητών..

    Γιατρέ!!

  6. #36
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Οκ και εγω κατάλαβα, εννοείς κάγκουρες(ως οντότητες) που ζητάνε οτι θελουν χωρις να εχουν καμια αίσθηση πραγματικότητας
    Εντάξει, αυτοί ομως δεν καθορίζουν την αγορά
    Και φυσικα δεν αναφερόμαστε σε εμπόρους αυτοί ειναι αλλο κεφάλαιο.

    Και επιπλέων δε θες να αγοράσεις απο τέτοιες περιπτωςεις.. συνεπώς αγνοείς

    Παρε μια παγωμένη και απο μενα

  7. #37
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.454
    να επιστρέψουμε στο θέμα παρακαλώ.

    Η διαμόρφωση των τιμών της αγοράς μεταχειρισμένου είναι άλλο θέμα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα και ρωτάω ειδικά για το CBF 600 το οποίο δεν έχει τύχει να οδηγήσω. Είναι κουραστικό στην οδήγηση;
    Ως μέτρο σύγκρισης θα έβαζα το V-Strom το οποίο είχε ο αδελφός μου και μπορώ να πω μετά πολύωρη οδήγηση κούραζε τους καρπούς. Ίσως να μην το είχα συνηθίσει λόγω της καθημερινής χρήσης σκούτερ.
    To CBF είναι πιο κουραστικό από το V-Strom στην πολύωρη και καθημερινή οδήγηση ή το CBF είναι πιο ξεκούραστο; ρωτάω για να καταλάβω αν και για καθημερινή οδήγηση στην πόλη από Σεπτέμβρη θα έχω σκούτερ (Honda PCX).

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα και ρωτάω ειδικά για το CBF 600 το οποίο δεν έχει τύχει να οδηγήσω. Είναι κουραστικό στην οδήγηση;
    Ως μέτρο σύγκρισης θα έβαζα το V-Strom το οποίο είχε ο αδελφός μου και μπορώ να πω μετά πολύωρη οδήγηση κούραζε τους καρπούς. Ίσως να μην το είχα συνηθίσει λόγω της καθημερινής χρήσης σκούτερ.
    To CBF είναι πιο κουραστικό από το V-Strom στην πολύωρη και καθημερινή οδήγηση ή το CBF είναι πιο ξεκούραστο; ρωτάω για να καταλάβω αν και για καθημερινή οδήγηση στην πόλη από Σεπτέμβρη θα έχω σκούτερ (Honda PCX).
    Οχι κουραστικό δεν είναι καθόλου.
    Μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει μιας και δεν είναι ίδιας κατηγορίας οι μοτοσυκλέτες.
    Όλες οι μηχανές είναι κουραστικές σε πολύωρη οδήγηση αν και εξαρτάται και απο άλλους παράγοντες.
    Σε χρήση μέσα στην πόλη το cbf ανεβάζει λιιγο πιο πολύ θερμοκρασία.

  10. #40
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα και ρωτάω ειδικά για το CBF 600 το οποίο δεν έχει τύχει να οδηγήσω. Είναι κουραστικό στην οδήγηση;
    Ως μέτρο σύγκρισης θα έβαζα το V-Strom το οποίο είχε ο αδελφός μου και μπορώ να πω μετά πολύωρη οδήγηση κούραζε τους καρπούς. Ίσως να μην το είχα συνηθίσει λόγω της καθημερινής χρήσης σκούτερ.
    To CBF είναι πιο κουραστικό από το V-Strom στην πολύωρη και καθημερινή οδήγηση ή το CBF είναι πιο ξεκούραστο; ρωτάω για να καταλάβω αν και για καθημερινή οδήγηση στην πόλη από Σεπτέμβρη θα έχω σκούτερ (Honda PCX).
    ό,τι σου είπε ο alexis από πάνω, συν του ότι αν σε κούραζε στους καρπούς μάλλον φταις εσύ και όχι το μηχανάκι.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    ό,τι σου είπε ο alexis από πάνω, συν του ότι αν σε κούραζε στους καρπούς μάλλον φταις εσύ και όχι το μηχανάκι.
    Όταν λες φταίω εγώ τι εννοείς ότι έριξα το βάρος του σώματός μου στους καρπούς; μπορεί να παίζει κι αυτό.

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όταν λες φταίω εγώ τι εννοείς ότι έριξα το βάρος του σώματός μου στους καρπούς; μπορεί να παίζει κι αυτό.
    Αυτό παίζει πολύ μαζί με το ότι ίσως ήσουν σφιγμένος.

    Στο cbf που το τιμόνι είναι πιο χαμηλά, αν οδηγήσεις με το ίδιο τρόπο θα έχεις ίσως μεγαλύτερο πρόβλημα.

    Όπως και να έχει, τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά στο τιμόνι.
    Δεν κρατιόμαστε από το τιμόνι αλλά με τα πόδια από το ντεπόζιτο.

  13. #43
    συν το ότι η σουζούκι έχει μιά παράδοση στα τιμόνια με ηλίθιες γωνίες στα άκρα.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αυτό παίζει πολύ μαζί με το ότι ίσως ήσουν σφιγμένος.

    Στο cbf που το τιμόνι είναι πιο χαμηλά, αν οδηγήσεις με το ίδιο τρόπο θα έχεις ίσως μεγαλύτερο πρόβλημα.

    Όπως και να έχει, τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά στο τιμόνι.
    Δεν κρατιόμαστε από το τιμόνι αλλά με τα πόδια από το ντεπόζιτο.
    Δεν νομίζω να κρατιόμουν από το τιμόνι. Τέλος πάντων, όσον αφορά το CBF δεν ξέρω αν θα πειράζει και πολύ που έχει πιο χαμηλά το τιμόνι, γιατί το Kymco Xciting 400 που έχω επισης χαμηλά το έχει και δεν το λες ελαφρύ σκουτερ. 199 κιλα αδειο είναι. Με το Σκούτερ έχω κάνει μεγαλες διαδρομές. Αθήνα - Κέρκυρα κλπ και δεν με κούρασε ιδιαίτερα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.444
    Αν το V-strom σε κούρασε στα χέρια (που είναι πιο ξεκούραστο μηχανάκι από το cbf), το cbf θα σε κουράσει και αυτό.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?
    από Gazer στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 19:58
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 12:05
  3. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18
  4. Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R
    από kostasfazer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF