Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 121

Θέμα: Honda CBF 600 S - Yamaha FZ6 Fazer - Suzuki GSF 650 S

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Αν σ'ενδιαφερει η πιο σπορ γραμμή με καλύτερες επιδόσεις από τα υπόλοιπα 600αρια που λες, δες και το φαζερ abs .Με μια ψηλότερη ζελατίνα πηγαίνεις οπου θέλεις με ταχύτητες μεγάλες. Απλώς αν το φορτώσεις πολύ δε δείχνει όμορφο λογω σπορ γραμμής σχέση με τα άλλα.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 13/07/2016 στις 23:46.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Αν το V-strom σε κούρασε στα χέρια (που είναι πιο ξεκούραστο μηχανάκι από το cbf), το cbf θα σε κουράσει και αυτό.
    Δεν με κούρασε στα χέρια στους καρπούς ένιωσα ένα μικρό "πιάσιμο".

  3. #48
    Το τιμόνι της σουζουκι φταίει, στο ξαναλεω, έχει κακές γωνίες.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Το Scooter δόθηκε. Από αυριο πρέπει να βρω καποιο αξιόπιστο μοντελο. Οπως προανεφερα τεινω περισσοτερο σς Honda CBF 600 με budget 4500 περίπου. Θα με ενδιαφερε μοντελο του 2010. Αν εχετε καποια πρόταση καλοδεχουμενη.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Καλημέρα. Ως κάτοχος Bandit 650 SA μπορώ να σου πω τα παρακάτω: βαρύ αλλά αρκετά ευέλικτο μέσα στην πόλη, ροπή από χαμηλά (πολύ συχνά είσαι με 6η μέσα στην πόλη, καλή προστασία από τον αέρα (αν δεν είσαι πολύ ψηλός). Όταν ταξιδεύει με τριβάλιτσο είναι μια ομορφιά. Σταθερό, ήσυχο και ξεκούραστο. Αν δεν το ταλαιπωρήσεις με το γκάζι δεν καίει πολύ. Τα φρένα, με ABS, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Πιστεύω ότι είναι ένα κλικ παραπάνω από το CBF σαν σύνολο αλλά εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας από το Fazer. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Ως κάτοχος Bandit 650 SA μπορώ να σου πω τα παρακάτω: βαρύ αλλά αρκετά ευέλικτο μέσα στην πόλη, ροπή από χαμηλά (πολύ συχνά είσαι με 6η μέσα στην πόλη, καλή προστασία από τον αέρα (αν δεν είσαι πολύ ψηλός). Όταν ταξιδεύει με τριβάλιτσο είναι μια ομορφιά. Σταθερό, ήσυχο και ξεκούραστο. Αν δεν το ταλαιπωρήσεις με το γκάζι δεν καίει πολύ. Τα φρένα, με ABS, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Πιστεύω ότι είναι ένα κλικ παραπάνω από το CBF σαν σύνολο αλλά εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας από το Fazer. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
    Καλημέρα και από εμένα. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το Bandit αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ τείνω προς το CBF κυρίως λόγω του γεγονότος ότι έχει πιο χαμηλά την ροπή του, έχει συνδυασμένα φρένα ABS και είναι πιο ελαφρύ. Ειδικά αυτό το τελευταίο για εμένα μετράει. Πάντως αν βρω μια καλή ευκαιρία σε κάποιο Bandit θα τη λάβω σοβαρά υπόψη μου.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και από εμένα. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το Bandit αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ τείνω προς το CBF κυρίως λόγω του γεγονότος ότι έχει πιο χαμηλά την ροπή του, έχει συνδυασμένα φρένα ABS και είναι πιο ελαφρύ. Ειδικά αυτό το τελευταίο για εμένα μετράει. Πάντως αν βρω μια καλή ευκαιρία σε κάποιο Bandit θα τη λάβω σοβαρά υπόψη μου.
    Η αλήθεια είναι ότι το Bandit είναι γκουμούτσα. Όταν όμως ξεκινήσει να "περπατάει" είναι αρκετά ευέλικτο. Επίσης η σέλα ρυθμίζεται. Θα έλεγα ότι κάθεσαι χαμηλά (εγώ είμαι 1,85) και αυτό βοηθάει μέσα στην πόλη.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι το Bandit είναι γκουμούτσα. Όταν όμως ξεκινήσει να "περπατάει" είναι αρκετά ευέλικτο. Επίσης η σέλα ρυθμίζεται. Θα έλεγα ότι κάθεσαι χαμηλά (εγώ είμαι 1,85) και αυτό βοηθάει μέσα στην πόλη.
    Από ότι διαβάζω το ίδιο ρυθμίζεται και στο CBF, το οποίο είναι αρκετά πιο ελαφρύ.
    Άσε τώρα που μου μπαίνουν και ιδέες για V-Strom 650 το οποίο αν και είναι άλλη κατηγορία για εμένα και για τη χρήση που θέλω μου κάνει.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Από ότι διαβάζω το ίδιο ρυθμίζεται και στο CBF, το οποίο είναι αρκετά πιο ελαφρύ.
    Άσε τώρα που μου μπαίνουν και ιδέες για V-Strom 650 το οποίο αν και είναι άλλη κατηγορία για εμένα και για τη χρήση που θέλω μου κάνει.
    Ο λόγος για τον οποίο κι εγώ είμαι στη στιγμή που θέλω να αλλάξω το Bandit. Το V Strom θα ταιριάξει περισσότερο στη χρήση που κάνω.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Οδήγησε τα μοντέλα που σ'ενδιαφερουν αν μπορείς. Εγω ήμουν για το bandit αλλά οταν οδήγησα το faζer με κέρδισε. Είναι μηχανή δυο ταχυτήτων. Χαμηλά ηρεμία ψηλά λες και έχεις ss πολύ γρήγορο. Σε ταξίδι τις προσπεράσεις τις κάνεις για πλάκα και κακά τα ψέματα τα 100 άλογα ψηλά φαίνονται και κάνουν τη διαφορά. Εγω είχα κριτήριο να έχει γκάζι η μηχανή και να έχει μια αλφα κάλυψη φερινγκ για ταξίδι.Και έχει αυτά που θέλω.
    Όλα αυτά τα μηχανάκια που λες είναι καλά και αξιόπιστα. Το καθένα έχει τα συν και τα πλυν ανάλογα τη χρήση που θέλει ο καθένας και τι θέλει απο μια μηχανή. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Το καλύτερο είναι να τα οδηγήσεις και να καταλήξεις.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 15/07/2016 στις 16:21.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Για το Honda με βλέπω. Είναι και πιο οικονομικό στην κατανάλωση έχει και πολύ καλά φρενα και από ότι διαβάζω είναι βολικό και στην πόλη. Για την αξιοπιστία δεν ξερω. Θα δω και τι μεταχειρισμένα μπορώ να βρω. Με ενδιαφέρει ή ψεκαστη έκδοση με ABS.
    Πολύ καλό μηχανάκι για την χρήση που το θέλεις.

  12. #57
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    παντως να δωσεις 4500 για 600αρι την στιγμη που μπορεις με τα ιδια να παρεις 1000-1250 καπως μου φαινεται
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και από εμένα. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το Bandit αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ τείνω προς το CBF κυρίως λόγω του γεγονότος ότι έχει πιο χαμηλά την ροπή του, έχει συνδυασμένα φρένα ABS και είναι πιο ελαφρύ. Ειδικά αυτό το τελευταίο για εμένα μετράει. Πάντως αν βρω μια καλή ευκαιρία σε κάποιο Bandit θα τη λάβω σοβαρά υπόψη μου.
    Στα καλυτερα φρενα και πιο ελαφρα αισθηση συμφωνω. Αλλα στον κινητηρα και ειδικα στη ροπη το bandit ειναι ανωτερο. Δε ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα αλλα δεν υσχυει.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Το Scooter δόθηκε. Από αυριο πρέπει να βρω καποιο αξιόπιστο μοντελο. Οπως προανεφερα τεινω περισσοτερο σς Honda CBF 600 με budget 4500 περίπου. Θα με ενδιαφερε μοντελο του 2010. Αν εχετε καποια πρόταση καλοδεχουμενη.

    Πάρα πολλά για μοντέλο του 2010.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #60
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Πάρα πολλά για μοντέλο του 2010.
    Καμια σχεση. βαλε car να δεις
    Τα '08-'09 ξεκινάνε στα 3,8-4χιλ. Τα '10(που εχουν τα κόκκινα αυτοκόλλητα και τα νεα αρίθμηση του κοντέρ απο 4,5χιλ και πανω
    Άρα ειναι floor price για τα '10 τα 4,5 που θελει να δώσε το παλικάρι

    Παλικάρε σε αυτα τα λεφτά και έτος ψάξε μονο για πρωτο χέρι με τυπικό book service ειναι η μονη ευκαιρια να μάθεις τι έκανε με το σέρβις του και να αποδεικνύονται τα πραγματικά χιλιόμετρα.

    Εντελώς τυχαία κάτι τέτοιο
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8106164/

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?
    από Gazer στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 19:58
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 12:05
  3. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18
  4. Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R
    από kostasfazer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF