Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 121

Θέμα: Honda CBF 600 S - Yamaha FZ6 Fazer - Suzuki GSF 650 S

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.444
    Θα επιμείνω στην άποψη μου άσχετα με το τι λέει το car.

    Χωρίς παρεξήγηση.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καμια σχεση. βαλε car να δεις
    Τα '08-'09 ξεκινάνε στα 3,8-4χιλ. Τα '10(που εχουν τα κόκκινα αυτοκόλλητα και τα νεα αρίθμηση του κοντέρ απο 4,5χιλ και πανω
    Άρα ειναι floor price για τα '10 τα 4,5 που θελει να δώσε το παλικάρι

    Παλικάρε σε αυτα τα λεφτά και έτος ψάξε μονο για πρωτο χέρι με τυπικό book service ειναι η μονη ευκαιρια να μάθεις τι έκανε με το σέρβις του και να αποδεικνύονται τα πραγματικά χιλιόμετρα.

    Εντελώς τυχαία κάτι τέτοιο
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8106164/
    Στο μυαλό μου ησουν. Έχω ήδη έρθει σε επικοινωνία. Νεότερα την επόμενη εβδομάδα.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 16/07/2016 στις 01:21.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ληστης Προβολή μηνύματος
    Στα καλυτερα φρενα και πιο ελαφρα αισθηση συμφωνω. Αλλα στον κινητηρα και ειδικα στη ροπη το bandit ειναι ανωτερο. Δε ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα αλλα δεν υσχυει.
    Δεν είπα ότι έχει καλύτερη ροπή αλλά ότι την βγάζει πιο χαμηλά, σύμφωνα με όλα τα τεστ που διάβασα στο διαδίκτυο.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παντως να δωσεις 4500 για 600αρι την στιγμη που μπορεις με τα ιδια να παρεις 1000-1250 καπως μου φαινεται
    Το θέμα δεν είναι τι μπορώ να πάρω αλλά τι είναι για μένα πιο βολικό. Το 1000αρι δεν βολευει Κέρκυρα και θα ήθελα το μηχανάκι που θα πάρω να το κινώ όχι μόνο σε ένα δύο ταξίδια που θα κάνω το χρόνο, αλλά και στο νησί καθώς και σε επαρχιακούς δρόμους σε κοντινές αποστάσεις έξω από το νησί ορισμένα Σ/Κ.
    Νομίζω το 600 είναι πιο λογική επιλογή και από θέμα συντήρησης, κατανάλωσης και ευελιξίας. Εκτός και κάνω λάθος.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θεωρω το bandit,σαν συνολο,καλυτερη μηχανη και απο τα τρια.Αν πας να το κατεβασεις ομως τον Κοντογυαλο θα σου σπασει τα χερια.

    Mε δεδομενο οτι και τα τρια ειναι αξιοπιστα και καλα μηχανακια,για την Κερκυρα καλυτερη επιλογη το cbf.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ότι έχει καλύτερη ροπή αλλά ότι την βγάζει πιο χαμηλά, σύμφωνα με όλα τα τεστ που διάβασα στο διαδίκτυο.
    Το νουμερο δεν εχει σημασια. Στο δρομο το bandit εχει σαφως περισσοτερη ροπη χαμηλα απο το cbf. Για αυτο πρεπει να τα δοκιμασεις προσωπικα να καταλαβεις ο ιδιος ποιο σου αρεσει και που υστερει το καθενα.

  7. #67
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    ορθά το σκέφτεσαι, το 600 κάνει καλύτερο καθημερινό commuting απο το 1000, η διαφορά τους εκτός απο το αναλαφρο στρόφαλο το 600ριου είναι και τα περίπου 15-20 κιλά διαφοράς
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Θεωρω το bandit,σαν συνολο,καλυτερη μηχανη και απο τα τρια.Αν πας να το κατεβασεις ομως τον Κοντογυαλο θα σου σπασει τα χερια.

    Mε δεδομενο οτι και τα τρια ειναι αξιοπιστα και καλα μηχανακια,για την Κερκυρα καλυτερη επιλογη το cbf.
    Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω το Bandit κυρίως λόγω κινητήρα, όλοι οι φίλοι όμως μου είπαν ότι είναι βαρύ μηχανάκι για το νησί και μου είπαν να κοιτάξω το CBF το οποίο είναι πιο ελαφρύ και έχει και καλύτερα φρένα.
    Εξάλλου αυτή τη στιγμη κυκλοφορω με ένα Σκούτερ (Kymco Xciting 400) το οποίο αποφάσισα να δώσω γιατί μου άφησε ο αδελφός μου (πήρε μετάθεση εκτός Κέρκυρας) το δικό του (SYM GTS F4 ) για τα επόμενα χρόνια και δεν είχε νόημα να έχω δυο Σκούτερ.
    Το 400αρι το πήρα για να κάνω και κανένα μικρό ταξίδι, γιατί μεταξύ μας, για την Κέρκυρα δεν χρειάζονται και τόσα πολλά κυβικά Σκούτερ. Και πράγματι έκανα διαφορά κοντινά ταξίδια δικαβαλος εκτός Κέρκυρας. Το Σκούτερ τα κατάφερνε καλά, δεν έχω παραπανο, αλλά όπως και να το κάνουμε το Σκούτερ είναι Σκούτερ και για ένα ταξίδι εκτός, ειδικά δικαβαλος και με βαλιτσες, καλό είναι να γίνει με μία μηχανή. Για παράδειγμα πάνω από 150 ευθείες δεν έβλεπα και σε δρόμους με μεγάλες αναφορικές κλήσεις η ταχύτητα έπεφτε αρκετά κάτω από τα 150, έστω κι αν το Xciting ειναι με διάφορα το δυνατότερο Σκούτερ στην κατηγορία του. Στη κατηγορία βέβαια εβλεπα 170 +
    Έτσι, το αποφάσισα. Δεν ξέρω αν το μετανιώνω. Νομίζω όχι αφού θα έχω και το 300αρι σκουτερ για την πόλη.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 16/07/2016 στις 10:22.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Φίλε μου η Κέρκυρα έχει πάντως κακούς δρόμους. Είμαι διακοπές και σήμερα έκανα Πόλη -Λευκιμμη τη διαδρομή. Για on-off είναι ,πολλά σαμαρακια και λακκούβες.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου η Κέρκυρα έχει πάντως κακούς δρόμους. Είμαι διακοπές και σήμερα έκανα Πόλη -Λευκιμμη τη διαδρομή. Για on-off είναι ,πολλά σαμαρακια και λακκούβες.
    Τι να πούμε εμείς που κυκλοφορούμε με Σκούτερ με 15αρι τροχό μπροστά, 14αρι πίσω και διπλο αμορτισερ πίσω.
    Το CBF με 17αρι τροχό μπροστά πίσω και monoshock ανάρτηση μία χαρά θα είναι σε σχέση με το Σκούτερ.
    Εσύ με τι έχεις έρθει Κέρκυρα;

    Υ.Γ. Ο δρόμος μετά τις Μπενιτσες είναι βορβαδισμενος. Καλύτερα να προτιμας τις διαδρομές για τη βόρεια Κέρκυρα που είναι και πολύ πιο ομορφη.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 16/07/2016 στις 18:58.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Με αυτοκίνητο είμαι αλλά είναι χαμηλό και το λυπηθηκα σε τέτοιο δρόμο.
    Έχω πάει και βόρεια είναι πολύ ωραίο ολο το νησί αλλά η πόλη όλα τα λεφτά!
    Πάρε το μηχανάκι που αρέσει σ ' εσένα περισσότερο και μην ακούς φίλους και γνωστούς γιατί ο καθένας το βλέπει από τη μεριά του και πολλές φορές σε μπερδεύει περισσότερο αυτό.
    Ο,τι και να πάρεις καλοτάξιδο!

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Με αυτοκίνητο είμαι αλλά είναι χαμηλό και το λυπηθηκα σε τέτοιο δρόμο.
    Έχω πάει και βόρεια είναι πολύ ωραίο ολο το νησί αλλά η πόλη όλα τα λεφτά!
    Πάρε το μηχανάκι που αρέσει σ ' εσένα περισσότερο και μην ακούς φίλους και γνωστούς γιατί ο καθένας το βλέπει από τη μεριά του και πολλές φορές σε μπερδεύει περισσότερο αυτό.
    Ο,τι και να πάρεις καλοτάξιδο!
    Καλά να περάσεις στο ομορφο νησί μας.
    Όσον αφορά το θέμα της μηχανής έχω κατασταλάξει στο CBF, απλώς κάποιοι φίλοι μου λένε μα κοιτάξω το 1000αρι. Ή μόνη διαφορά στα πάγια έξοδα είναι τα 65 ευρώ επιπλέον ως τέλη κυκλοφορίας σε σχέση με το 600αρι. Τα ασφάλιστρα είναι τα ιδια. Με την κατανάλωση δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά, ενώ είναι και κατά 23 κιλά πιο βαριά. Από την άλλη θα είναι καλύτερη στα ταξίδια με 2 άτομα και βαλιτσες. Δεν ξέρω όμως πόσο καλύτερη και αυτό τώρα είναι το κριτήριο επιλογής.

  13. #73
    Στο δικαβαλο με βαλίτσες απλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 600 και 1000. Στο μικρό ανοίγει το γκαζι και. .. Αλλάζει ο ηχος, στο μεγάλο ανοίγει το γκάζι και επιταχύνει.

    Κατανάλωση στο τερμα γκάζι έχουν διαφορά, αλλά σε διαδρομή που δεν κυνηγάει το χρονόμετρο, η διαφορά θα είναι αμελητέα.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Θεωρω το bandit,σαν συνολο,καλυτερη μηχανη και απο τα τρια.Αν πας να το κατεβασεις ομως τον Κοντογυαλο θα σου σπασει τα χερια.

    Mε δεδομενο οτι και τα τρια ειναι αξιοπιστα και καλα μηχανακια,για την Κερκυρα καλυτερη επιλογη το cbf.
    Πάνο συμφωνώ,καθότι πρώην κάτοχος cbf και Κερκυραίος

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Πάνο συμφωνώ,καθότι πρώην κάτοχος cbf και Κερκυραίος
    Και μεταξύ CBF 1000 και 600 τι προτείνεις;

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?
    από Gazer στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 19:58
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 12:05
  3. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18
  4. Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R
    από kostasfazer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF