Σελίδα 47 από 57 ΠρώτοΠρώτο ... 374243444546474849505152 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 848

Θέμα: Δευτερόλεπτο.. Λεπτό.. Ώρα.. Αντρικό Ρολόϊ!!!!

  1. #691
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Το πουλάς;;;;;;;;;;;;;;;;
    Ε, κάτσε να το βάλει 2 φορές και μετά

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #692
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Τελικά το ρολόι είναι βίτσιο.
    Ειναι να μην ξεκινήσεις.
    Κι εγώ είχα να φορέσω ρολόι πάνω από 20 χρόνια,
    και από πέρυσι έτσι στο πουθενά, έβγαλα 3-4 ρολόγια που είχα να τους αλλάξω μπαταρίες κλπ,
    και κατέληξα έκτοτε να έχω αγοράσει ακόμα 3.
    Ενα festina, ένα Hamilton Jazzmaster, κι αυτό εδώ είναι το τελευταίο μου απόκτημα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210601_173421.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	81,4 KB 
ID:	428508

    Ήδη έχω σταμπάρει το επόμενο.
    Βήμα βήμα ανεβαίνουμε κατηγορία.

  3. #693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη αλήθεια, ειδικά για casual ενδεδυμένα άτομα. Έχω ένα "καλό" που μου έκαναν δώρο και είναι μόνιμα ακούρδιστο στο συρτάρι, ενά εγώ φοράω ένα G-Shock (επίσης δώρο ).

    Από την άλλη, αν ουσιαστικά σου το χαρίζουν, δεν είναι κακό να έχεις ένα καλό ρολόι για τις δύο φορές το χρόνο που θα χρειαστεί να φορέσεις κάτι λιγότερο χύμα.

    [Edit1]


    Makita λιθίου 18βολτη παίρνει; ( άκου 80€ )



    [Edit2]
    Μεγειά το Hamilton
    Επειδή εχει αδιαβροχοποίηση στην Καλλιθέα στην αντιπροσωπεία των Ελβετικών μαντζαγριωτακη νομίζω. Κάθε φορά κάπου τόσο μου πάει. 800 έκανε καινούριο και σε καμιά 20αρια χρόνια θα χει κοστίσει άλλο ένα σε μπαταρίες. Εχω και ένα τισοΤ πιο κάζουαλ, όντως φθηνε; οι μπαταριες του αλλά ένα μηχανικό θα το ήθελα.
    done.

  4. #694
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Edit έβαλα όλα τα αυτόματα στην άκρη προς το παρόν και με το T-Rex είμαι χάππυ.
    Μαζί σου.... Το Seiko premier μου πάθαινε κοκομπλόκο πάνω στο μηχανάκι και τώρα έχει παροπλιστεί μέσα στο κουτί του και φοριέται μόνο σε περιστάσεις (ποτέ δηλαδή ) και κυκλοφορώ με το ταπεινό quartz Tissot...
    Είμαι από αυτούς που θέλουν ακρίβεια στην ώρα, το ρολόι μόνο διακοσμητικό δεν είναι πάνω στον καρπό μου.
    Και όχι, ΔΕΝ γουστάρω να κοιτάω το κινητό να δω την ώρα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #695
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις υπερπολύτιμες πληροφορίες. Πήγα σε ένα καλό κατάστημα, δοκίμασα αρκετά ρολόγια και κατέληξα σε αυτό:



    Ελπίζω να έκανα καλά. Εξ αρχής κάτι μου έκανε η μάρκα/όνομα (περισσότερο από την Tissot, η οποία επίσης έχει πολύ όμορφα και στο στιλ μου ρολόγια), αλλά δεν τα είχα δει πάνω μου και διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου. Οι διαφορές όσων είδα ήταν ελάχιστες, όλα μου άρεσαν, αλλά αυτό μου φάνηκε κάπως πιο ιδιαίτερο.
    Καλορίζικο το Jazzmaster, ωραία επιλογή το καφέ καντράν αν και λίγο δυσκολοφόρετο. Καλά έκανες και πήρες quartz. Βρε 'συ... αυτό όμως είναι πιο επίσημο από τις χελώνες που σου πρότεινα οι οποίες υπάρχουν και με σιλικονάτο λουρί. Σε κάθε περίπτωση έκανες καλή επιλογή.

    Δε γράφω άλλα γιατί το θέμα θα πιάσει εύκολα 100 σελίδες....

  6. #696
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μαζί σου.... Το Seiko premier μου πάθαινε κοκομπλόκο πάνω στο μηχανάκι και τώρα έχει παροπλιστεί μέσα στο κουτί του και φοριέται μόνο σε περιστάσεις (ποτέ δηλαδή ) και κυκλοφορώ με το ταπεινό quartz Tissot...
    Είμαι από αυτούς που θέλουν ακρίβεια στην ώρα, το ρολόι μόνο διακοσμητικό δεν είναι πάνω στον καρπό μου.
    Και όχι, ΔΕΝ γουστάρω να κοιτάω το κινητό να δω την ώρα....
    Το Premier σου πιθανά να είναι Kinetic και το κοκομπλόκο μάλλον οφείλεται στο ότι αργοπεθαίνει ο πυκνωτής σου. Δε φταίει το μηχανάκι.

    Μ' αρέσει που είπα δε γράφω άλλα...

  7. #697
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους, παίδες. Κοιτάζω και παίρνω ιδέες.

    @doctor_john: Όταν έγραψα ότι είμαι casual τύπος, το εννοούσα. Το μότο μου στη ζωή είναι "success means never having to wear a suit". Γυαλιστερά και κένζο και σάλες δεν παίζουν. Το πιο επίσημο που θα κάνω ποτέ είναι το ημι-επίσημο, όπως ανέφερα ήδη. Για τι κόστη συντήρησης μιλάμε όμως στα αυτόματα; Δε μου είπες ποτέ και είμαι περίεργος.
    Κάθε τρόπος έχει στάδια εφαρμογής, το να πάω στο γραφείο λες και σχόλασε το σκυλάδικο είναι το ίδιο αστείο να βρω την παρέα μου
    ντυμένος σαν έφηβος σε συναυλία.
    Το θέμα είναι πως εφόσον παραμένουμε μέλη της υπάρχουσας κοινωνίας, όλα τα ερεθίσματα μεταφράζονται σε δηλώσεις.
    Αν δεν έχουμε γεννηθεί να μας ανοίγουν πόρτες, πρέπει να τις ανοίγουμε οι ίδιοι.

    Η μεταπολεμική προπαγάνδα των λίγων, πχ τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία κ.λπ. και η εξέλιξη της αποδόμησης του κατεστημένου στα 80ς
    δημιούργησαν πολλά σφάλματα αξιών για τους πολλούς. Ποιος κερδίζει απο αυτά; οι λίγοι..

    Στο θέμα μας: με 'γειές, ωραίο κομμάτι! Aν βρεις λουράκι με χρώμα ώριμης μπανάνας γίνεται πρωϊνό, λίγο πιο σπορ κ.λπ.
    Αν δεν κάνω λάθος, η Hamilton ανήκει στο gruppo Breitling, όπως η Heuer, η Zodiac κ.α.
    Είναι ο τρόπος των hi end να αγγίζουν το ευρύτερο κοινό και να καλύπτουν το κοινό των hi end σε φάσεις που δεν θα μπορούσαν
    τα hi end, χωρίς να αλλοιώνουν το image των μεγάλων.

    Δεν αναφέρουν λεπτομέρειες στις προδιαγραφές και δεν έχω κάποιο κοντά, αν δεις ότι δεν διαιρεί τα δευτερόλεπτα και τα δείχνει ολόκληρα
    τότε λειτουργεί στο 1Hz (σε αντιστοιχία με τα μηχανικά, μπορεί να μην λειτουργεί στο 1hz και να είναι απλά γραναζωμένο) πιθανά της Selita ή
    ακόμα καλύτερα της Miyota.
    Στοίχημα ένα λουράκι ότι οι θέσεις των δεικτών και του date είναι συμβατές με πληθώρα μηχανών που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις ότι θέλεις.
    Bulova quartz να διαιρεί την ώρα 7-8 περισσότερο από μηχανικά 15000ε; Μηχανικά σε όλες σχεδόν τις διαιρέσεις; με ροτορα για αυτόματο κούρδισμα; όλα.

    Λένε ότι φορά ζαφείρι, μη σε πιάσει να δεις αν χαράζεται, κάποια στιγμή χαράζεται και αυτό. (50ε-350ε ανάλογα τα γούστα)
    Αν δεις ότι έχει επίστρωση anti glare και δεν αντανακλά πολύ το φώς, κοίταξε μήπως την έχει εξωτερικά (μπλεδίζει) γιατί αυτή χαράζεται εύκολα.

    Ένα ρολόι δεν πλένεται, δεν απολυμένεται που είναι της μόδας, δεν λειτουργούμε τα χειριστήρια φορεμένο.
    Τα ρολόγια χειρός δένονται πάνω απο το κόκαλο των καρπών. Προφανώς για να προστατέψουμε τα ευαίσθητα χειριστήρια αν πέσουμε
    αλλά μην κοροϊδευόμαστε, δεν θέλουμε να καρφωθεί στο χέρι.
    Πλέον συνηθίζεται να είναι πολύ αναγνωρίσιμο και διακρίνει τους κουτουρού απο αυτούς που ξέρουν τι κάνουν.

    Το ατσάλι γδέρνεται, θολώνει κ.λ.π. μη δίνεις σημασία, αν δεν σου αρέσει πήγαινε το για στίλβωμα.

    α, το service στα μηχανικά σημαίνει καθολικό λύσιμο της μηχανής, πλύσιμο σε υψίσυχνο μπάνιο, μοντάρισμα με 3 διαφορετικά λάδια
    και χρονισμός του μπαλάνς. Από 40ε έως πολλά ευρώ ανάλογα το κατάστημα, συνήθως 180ε.
    Ανταλλακτικά είναι συν, στεγανοποίηση πέρα του πλυσίματος χεριών επίσης (~40ε εως όσο).
    Κάθε εργασία αναφέρεται σχολαστικά στην απόδειξη που έχει ημερομηνία, κόστος, στοιχεία μηχανικού.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 01/06/2021 στις 23:25.

  8. #698
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Το Premier σου πιθανά να είναι Kinetic και το κοκομπλόκο μάλλον οφείλεται στο ότι αργοπεθαίνει ο πυκνωτής σου. Δε φταίει το μηχανάκι.

    Μ' αρέσει που είπα δε γράφω άλλα...
    Όχι καθαρόαιμο αυτόματο είναι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #699
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάθε τρόπος έχει στάδια εφαρμογής, το να πάω στο γραφείο λες και σχόλασε το σκυλάδικο είναι το ίδιο αστείο να βρω την παρέα μου
    ντυμένος σαν έφηβος σε συναυλία.
    Το θέμα είναι πως εφόσον παραμένουμε μέλη της υπάρχουσας κοινωνίας, όλα τα ερεθίσματα μεταφράζονται σε δηλώσεις.
    Αν δεν έχουμε γεννηθεί να μας ανοίγουν πόρτες, πρέπει να τις ανοίγουμε οι ίδιοι.

    Η μεταπολεμική προπαγάνδα των λίγων, πχ τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία κ.λπ. και η εξέλιξη της αποδόμησης του κατεστημένου στα 80ς
    δημιούργησαν πολλά σφάλματα αξιών για τους πολλούς. Ποιος κερδίζει απο αυτά; οι λίγοι..

    Στο θέμα μας: με 'γειές, ωραίο κομμάτι! Aν βρεις λουράκι με χρώμα ώριμης μπανάνας γίνεται πρωϊνό, λίγο πιο σπορ κ.λπ.
    Αν δεν κάνω λάθος, η Hamilton ανήκει στο gruppo Breitling, όπως η Heuer, η Zodiac κ.α.
    Είναι ο τρόπος των hi end να αγγίζουν το ευρύτερο κοινό και να καλύπτουν το κοινό των hi end σε φάσεις που δεν θα μπορούσαν
    τα hi end, χωρίς να αλλοιώνουν το image των μεγάλων.

    Δεν αναφέρουν λεπτομέρειες στις προδιαγραφές και δεν έχω κάποιο κοντά, αν δεις ότι δεν διαιρεί τα δευτερόλεπτα και τα δείχνει ολόκληρα
    τότε λειτουργεί στο 1Hz (σε αντιστοιχία με τα μηχανικά, μπορεί να μην λειτουργεί στο 1hz και να είναι απλά γραναζωμένο) πιθανά της Selita ή
    ακόμα καλύτερα της Miyota.
    Στοίχημα ένα λουράκι ότι οι θέσεις των δεικτών και του date είναι συμβατές με πληθώρα μηχανών που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις ότι θέλεις.
    Bulova quartz να διαιρεί την ώρα 7-8 περισσότερο από μηχανικά 15000ε; Μηχανικά σε όλες σχεδόν τις διαιρέσεις; με ροτορα για αυτόματο κούρδισμα; όλα.

    Λένε ότι φορά ζαφείρι, μη σε πιάσει να δεις αν χαράζεται, κάποια στιγμή χαράζεται και αυτό. (50ε-350ε ανάλογα τα γούστα)
    Αν δεις ότι έχει επίστρωση anti glare και δεν αντανακλά πολύ το φώς, κοίταξε μήπως την έχει εξωτερικά (μπλεδίζει) γιατί αυτή χαράζεται εύκολα.

    Ένα ρολόι δεν πλένεται, δεν απολυμένεται που είναι της μόδας, δεν λειτουργούμε τα χειριστήρια φορεμένο.
    Τα ρολόγια χειρός δένονται πάνω απο το κόκαλο των καρπών. Προφανώς για να προστατέψουμε τα ευαίσθητα χειριστήρια αν πέσουμε
    αλλά μην κοροϊδευόμαστε, δεν θέλουμε να καρφωθεί στο χέρι.
    Πλέον συνηθίζεται να είναι πολύ αναγνωρίσιμο και διακρίνει τους κουτουρού απο αυτούς που ξέρουν τι κάνουν.

    Το ατσάλι γδέρνεται, θολώνει κ.λ.π. μη δίνεις σημασία, αν δεν σου αρέσει πήγαινε το για στίλβωμα.

    α, το service στα μηχανικά σημαίνει καθολικό λύσιμο της μηχανής, πλύσιμο σε υψίσυχνο μπάνιο, μοντάρισμα με 3 διαφορετικά λάδια
    και χρονισμός του μπαλάνς. Από 40ε έως πολλά ευρώ ανάλογα το κατάστημα, συνήθως 180ε.
    Ανταλλακτικά είναι συν, στεγανοποίηση πέρα του πλυσίματος χεριών επίσης (~40ε εως όσο).
    Κάθε εργασία αναφέρεται σχολαστικά στην απόδειξη που έχει ημερομηνία, κόστος, στοιχεία μηχανικού.
    Ρε συ.... Σίγουρα δεν είσαι πωλητής ρολογιών;



    Αυτό με την συντήρηση μου το είπαν όταν πήρα το premier, κάπου 150 ανά 5ετια περίπου....
    Όταν το κληρονομήσει ο γιος μου ας το πάει εκείνος για συντήρηση....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #700
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Οχι ρε συ, μου αρέσουν και μελετάω χρόνια.

  11. #701
    Μιας και υπαρχει εδω κοσμος που ασχολειται και ξερει ,θα ηθελα να ρωτησω .

    Το συγγεκρημενο ,σε αυτην την κατασταση (γρατζουνια στο κουμπωμα κατω),ποσο μπορει να κοστισει .
    Αν δοθει δηλ, ποια θα ηταν μια τιμη που να ειναι οκ και για τον αγοραστη και για τον πωλητη;

    Δουλευει αψογα και δεν εχει καποιο θεμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210603_094749.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	428524
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210603_095028.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	428525
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210603_094816.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	428526

  12. #702
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Δύσκολα θα πουληθεί. Και στην τιμή που θα έφευγε, αν έφευγε, δεν αξίζει να το δώσεις. Θα έπρεπε να είναι "αψεγάδιαστο" με κουτιά χαρτιά, που λένε στο χωριό μου, και πάλι θα σε δυσαρεστουσε το πιθανό πόσο που θα έδινε κάποιος.

    Είναι αξιόλογο ρολόι φυσικά. Η premier είναι "ακριβούτσικη" σειρά της seiko, στην Ελλάδα είναι σύνηθες "γαμορολογο" η αρραβώνα, αλλά στον κόσμο των ρολογοφιλων στα ποσά αυτά που κοστίζει, οι περισσότεροι θα πάνε σε άλλες επιλογές.

    Δεν είμαι ειδικός, προσωπική άποψη είναι, από την όποια ενασχόληση μου με τον "χώρο".

  13. #703
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δίνουν 280ε-330ε αλλά μη το δένεις, η ζήτηση στο κοινό που απευθύνεσαι είναι που διαμορφώνει την τιμή.
    Υποθέτουν άριστη κατάσταση και απόδειξη service αν έχει περάσει δυο - τρια χρόνια στην κατοχή σου.

    το κτυπηματάκι στην άκρη της γρατζουνιάς θα μείνει, οι υπόλοιπες γρατζουνιές δείχνουν να φεύγουν με στίλβωμα.

  14. #704
    Οκ. σας ευχαριστω .Αν ειναι ετσι, θα το κρατησω .
    Απλα εχω και ενα nautica το οποιο ειναι σχεδον ιδιο (μεταλλικο δηλ) και δεν μου κανει αισθηση.
    Σκεφτωμουν να του βαλω καφε ή μαυρο δερματινο λουρι , αλλα δεν βρισκω κατι καλο.
    Αν παω σε ρολογαδικο ,θα μου βρουν λετε καποιο universal αλλα καλο που να κανει ή θα ειναι καπως ;

  15. #705
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Θα βρείς σίγουρα, έχε όμως υπόψιν ότι τα δερμάτινα παραγωγής συχνά κοστίζουν πάνω από 50-60ε.
    Τα συνθετικά, που συχνά δείχνουν πολύ ωραία, θα τα βρεις από 15ε -35ε.

    Ο σχεδιασμός του ταιριάζει με γυαλιστερά, επίσημα, σκούρα, με σχέδιο κροκό, σαύρες, διακοσμητικά γαζιά.
    Ματ, σπορ, νατο, ανοικτόχρωμα και σχέδιο με ασσυμετρίες όπως των βατράχων και των στρουθοκάμηλών είναι
    λιγότερο ταιριαστά έως πολύ δύσκολο να το αναδείξουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Πως αλλαζει η ωρα στο ρολοι των οργανων;
    από RIKOS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 19:57
  2. Εφτασε Η Ωρα
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 18:18
  3. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 18:22
  4. Για την εκδρομη της 25ης (ωρα συναντησης,τοπος)
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 20:46
  5. To ρολοι
    από psaroulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2004, 00:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF