Σελίδα 44 από 57 ΠρώτοΠρώτο ... 34394041424344454647484954 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 848

Θέμα: Δευτερόλεπτο.. Λεπτό.. Ώρα.. Αντρικό Ρολόϊ!!!!

  1. #646
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Γνωριζει καποιος να μου πει που μπορω να βρω λουρακι καφε η μαυρο δερμα για το seiko kinetic ???
    Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημα με ρολογια-κοσμηματα
    Θα βρεις σιγουρα

  2. #647
    Οκ . Αλλα λεω για το δικο του αν υπαρχει .
    Να ειναι της εταιριας και για το συγκεκρημενο ρολόι.

  3. #648
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Οκ . Αλλα λεω για το δικο του αν υπαρχει .
    Να ειναι της εταιριας και για το συγκεκρημενο ρολόι.
    Η σέικο είναι κάτι σαν το Σακαράκη των ρολογιών
    ανανήψαντας

  4. #649
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Για πείτε, κορίτσια. Δε βλέπω κίνηση!

    Λοιπόν, θέλω κάτι καλό, αυτόματο, ημι-επίσημο (να μπορεί να φορεθεί και σχετικά casually, οκ, όχι για βερμούδα και παντόφλα), να μην είναι παραφορτωμένο, μάλλον στα 40mm, γύρω στα 400€. Ανεβαίνω κι άλλο για κάτι εξαιρετικό, αλλά γενικά ψάχνω κάτι που να είναι κορυφαίο στα λεφτά του. Αν βρίσκεται και σε προσφορά σε αυτά τα λεφτά, ακόμα καλύτερα.

    Ενδεικτικά, τελευταία κοίταζα κάποια Roamer και Bulova. Γνωμούλες;

    Και από πού; Ψάχνω κυρίως amazon.de (το .uk πάει, μας το έφαγαν), αλλά δέχομαι προτάσεις. Εννοείται και ελληνικά καταστήματα, αν υπάρχουν αξιοπρεπή με παρόμοιες τιμές, ιδανικά προς κέντρο (Αθήνας).
    Life begins at 45°.

  5. #650
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Είμαι παλιομοδιτης?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200717_135659.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	112,4 KB 
ID:	428499
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  6. #651
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για πείτε, κορίτσια. Δε βλέπω κίνηση!

    Λοιπόν, θέλω κάτι καλό, αυτόματο, ημι-επίσημο (να μπορεί να φορεθεί και σχετικά casually, οκ, όχι για βερμούδα και παντόφλα), να μην είναι παραφορτωμένο, μάλλον στα 40mm, γύρω στα 400€. Ανεβαίνω κι άλλο για κάτι εξαιρετικό, αλλά γενικά ψάχνω κάτι που να είναι κορυφαίο στα λεφτά του. Αν βρίσκεται και σε προσφορά σε αυτά τα λεφτά, ακόμα καλύτερα.

    Ενδεικτικά, τελευταία κοίταζα κάποια Roamer και Bulova. Γνωμούλες;

    Και από πού; Ψάχνω κυρίως amazon.de (το .uk πάει, μας το έφαγαν), αλλά δέχομαι προτάσεις. Εννοείται και ελληνικά καταστήματα, αν υπάρχουν αξιοπρεπή με παρόμοιες τιμές, ιδανικά προς κέντρο (Αθήνας).
    https://www.watchshop.com/watches/me...priceTo=500.00
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #652
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για πείτε, κορίτσια. Δε βλέπω κίνηση!

    Λοιπόν, θέλω κάτι καλό, αυτόματο, ημι-επίσημο (να μπορεί να φορεθεί και σχετικά casually, οκ, όχι για βερμούδα και παντόφλα), να μην είναι παραφορτωμένο, μάλλον στα 40mm, γύρω στα 400€. Ανεβαίνω κι άλλο για κάτι εξαιρετικό, αλλά γενικά ψάχνω κάτι που να είναι κορυφαίο στα λεφτά του. Αν βρίσκεται και σε προσφορά σε αυτά τα λεφτά, ακόμα καλύτερα.

    Ενδεικτικά, τελευταία κοίταζα κάποια Roamer και Bulova. Γνωμούλες;

    Και από πού; Ψάχνω κυρίως amazon.de (το .uk πάει, μας το έφαγαν), αλλά δέχομαι προτάσεις. Εννοείται και ελληνικά καταστήματα, αν υπάρχουν αξιοπρεπή με παρόμοιες τιμές, ιδανικά προς κέντρο (Αθήνας).
    Διάλεξε μια χελώνα Seiko, είναι κλασική επιλογή, είναι καταδυτικό και μπορεί να φορεθεί ημι-επίσημα όπως τα περισσότερα καταδυτικά πλέον. Στον Ιγγλέση στη Σταδίου θα βρεις καλές τιμές που θα γίνουν ακόμη καλύτερες με μετρητά. Χρώματα πολλά και διάφορα. Είναι στη περιοχή χρημάτων που ψάχνεις, γύρω στα 380€ θα σου βγει στη πράξη.

    Είναι 45άρι αλλά είναι χελώνα και η κάσα αγκαλιάζει το καρπό. Είχε φίλος μου με 16άρι καρπό και στεκόταν μια χαρά το ρολόι. Υπάρχουν βέβαια και άλλα χρώματα, το παρακάτω είναι από τη σειρά PADI που έχει βγάλει.

    https://www.inglessis.gr/seiko-prosp...73/80,1,36,40/

  8. #653
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Μμ ναι, δε μου αρέσουν τα μεταλλικά. Ψάχνω κάτι πιο dress-y. Αλλά, γενικά, είμαι casual τύπος, οπότε δε θέλω κάτι σούπερ επίσημο.
    Life begins at 45°.

  9. #654
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κοίταξε, πόσο βιάζεσαι είναι ένα θέμα, πόσα γνωρίζεις για τα μηχανικά ρολόγια είναι ένα άλλο θέμα που σχεδόν ορίζει
    το τι μπορείς να δεχθείς.

    Για να ζητάς 40mm δεν είσαι ξένος, είναι το πλέον σικ - αποδεκτό μέγεθος και δεν βλέπω να αλλάζει εύκολα.
    Τα Roamer ήταν και είναι ξανά μια προσεγμένη εταιρία που βγάζει καλής ποιότητας popular κομμάτια,
    απο όσο ξέρω σήμερα, δεν έχει ουτε ένα δικό της κάσωμα.
    Δεν είμαι επικριτικός, λεπτολόγος θα μπορούσα.

    Η Bulova είναι πολύ πιο αυτόνομη και δημιουργική εταιρεία. Πολύ πληρέστερα κομμάτια με χαρακτήρα.
    Εφεύραν τον quartz μηχανισμό, εξακολουθούν να έχουν τον κορυφαίο quartz παραγωγής, δυστυχώς αγοράστηκε απο την citizen
    πριν 2 χρόνια οπότε αναμένουμε λίγο πιο κιτς επιλογές και την απώλεια του διαπασών στο σήμα όπως συμφωνήθηκε..
    Αν έχεις κάποιο υπόψιν, να το μελετήσω λίγο και να σου πω μια γνώμη.
    Να σου προτείνω κάποιο φρέσκο μου είναι δύσκολο, πρωτίστως γιατί τα περισσότερα των προδιαγραφών σου είναι μεγαλύτερα
    από 40mm (μετράνε περίεργα, το 43mm τους είναι 45mm) αλλά και γιατί υπάρχουν το lunar pilot (Αpollo 15, '71 σπορ-επιχειρησιακό, σχεδόν 45mm
    αλλά δείχνει καλά σε καρπό κοντά στις 6"-6.5"). Όπως και το space view απο το '60 μέχρι σήμερα, που τινάζει εγκεφάλους στον αέρα (casual, 43mm του '20
    νομίζω τα παλαιότερα λίγο μικρότερα).

    Πάνω στο πολύ ευρύ πεδίο προδιαγραφών που περιγράφεις, σου προτείνω να δεις τα Redentore της Meccaniche Veneziane.
    Πλήρες, άρτιο.

    Θα έλεγα να δεις και τα field της Hamilton μήπως σου αρέσει κάποιο γιατί αξίζουν τον κόπο αλλά στο λέω περισσότερο για
    να έχω ένα σημείο αναφοράς σε επόμενη κουβέντα αν για κάποιο λόγο δεν σε καλύπτουν τα Redentore.
    Κλασικ, σπορ, άρτιο.

    Φαντάζομαι γνωρίζεις τα έξοδα συντήρησης των μηχανικών αυτόματων όπως και την προσοχή στις κινήσεις όταν τα φοράς.
    Αν είσαι συχνά κοντά σε μαγνητικά πεδία και επιλέξεις κάποιο μηχανικό που δεν είναι ασφαλισμένο με κάποια τεχνική, θα χρειαστώ
    λίγο χρόνο για να σου πω αν ασφαλίζεται και με ποιο τρόπο - κόστος.

    υγ: μην δίνεις σημασία στα λουράκια των εταιρειών όταν διαλέγεις. Σε αυτό το επίπεδο συνήθως έχεις 3-4 στην γκαρνταρόμπα του που αν είσαι λίγο περίεργος
    μπορεί και να ξεπερνούν την αξία του ρολογιού.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 01/06/2021 στις 01:15.

  10. #655
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Βιάζομαι κάπως, δηλαδή θα το ήθελα μέσα στον μήνα. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από ρολόγια. Τελευταία φορά φορούσα ένα ψηφιακό Casio όταν ήμουν 11 ετών. Ναι, αυτό που είχαμε όλοι κάποτε. Γενικά, τα θεωρώ λίγο πιο χρήσιμα από άιφον, δηλαδή λίγο πιο πάνω από τον απόλυτο πάτο, αλλά η περίσταση απαιτεί ένα, και σκέφτηκα να τους δώσω μια ευκαιρία, να αγοράσω κάτι καλό που θα μπορώ - και θα θέλω - να φοράω πιο συχνά από μια φορά στα 30 χρόνια. Απλά είμαι λίγο βλαμμένος με τέτοια πράγματα και ρίχνω μελέτη όταν θέλω κάτι, οπότε μάζεψα κάποιες πληροφορίες τις τελευταίες 2-3 μέρες.

    Κάποια που μου άρεσαν: Bulova 96A217, 96A234, Roamer R-Matic II. ΔΕΝ έχω δοκιμάσει κανένα ρολόι, ΔΕΝ ξέρω σίγουρα ότι είμαι για 40mm case, όλα τα παραπάνω αποτελούν θεωρίες μετά τη "μελέτη" μου. Ο καρπός μου είναι περίπου 6.9''.

    Οπτικά φαίνονται ενδιαφέροντα αυτά τα Redentore. Hamilton Khaki Field έχω τσεκάρει (σε φωτογραφίες πάντα) και, αν και θα ήθελα ένα Swiss made ρολόι, δε με συγκινούν αισθητικά όσο τα παραπάνω Bulova (ή το Roamer).

    Όχι, δεν έχω ιδέα από συντήρηση, ξέρω απλά ότι θέλουν κάποια. Για να είμαι ειλικρινής, δεν καίγομαι να πάρω αυτόματο, απλά είδα ότι είναι "μόνο για γνώστες" και είπα ΓΙΟΛΟ. Όχι, σοβαρά, δε με νοιάζει να ξοδέψω μια περιουσία, δεν έχω κανένα φετίχ με ρολόγια (προς το παρόν τουλάχιστον), θέλω απλά κάτι όμορφο και καλό, που να δείχνει όμορφο και καλό, σε αυτό το εύρος τιμών.

    Τι μαγνητικά πεδία; Developer είμαι. Το κινητό μετράει;
    Life begins at 45°.

  11. #656
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ωπ, μπεϊμπ, παντρεύεσαι; Να ζήσετε!

    Κοίταξε, οι λατινικοί χαρακτήρες είναι λίγο επίσημοι όσον αφορά την αίσθηση που δημιουργούν
    και ζητάνε αντίστοιχο περιβάλλον. θα φορεθούν και με βερμούδα αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν θα ειναι cargo..

    Κάθε στοιχείο ενός ρολογιού είναι μια δήλωση, δεν θα σε μουρλάνω. Δείχνω πολύτιμα μέταλλα, πάει περισσότερο σε dress - βραδινό.
    Μου αρέσει κάποιο πολύτιμο μέταλλο, καλύτερα να είναι όλη η εμφάνιση του απο αυτό για να αναιρέσω τον βραδινό χαρακτήρα
    και να διευρύνω τον dress.

    Αντίστοιχα οι σχεδιαστικές καταβολές τους. Τα τρία που σου αρέσουν για παράδειγμα, έχω την εντύπωση ότι σχεδιάστηκαν
    αρκετά πριν τα '50ς. Ε δεν τα φοράς με μοντέρνα κοστούμια πχ Kenzo ή με γυαλιστερά υφάσματα (τα οποία φοριόνται μόνο
    μαύρη νύχτα με προοπτική για σάλα..)

    Παράθυρα στο μπαλανς καταλαβαίνεις πως είναι μια dress δήλωση.

    Δες και τα Jazzmaster της Hamilton αλλά και τα coctail αν δεν έχεις αναιρέσει την Seiko, πολύ καλοβαλμένα μου κάνει εντύπωση
    που τα βρίσκεις τόσο χαμηλά σε τιμή.


    Επειδή αναφέρθηκα: μη νομίζει κανείς ότι υπάρχουν πχ χρυσά ρολόγια, κράματα είναι με ανοξείδωτο (δεν είναι οικονομικά).
    Τα επιχρυσωμένα αργά ή όχι θα παρουσιάσουν διάβρωση. Διορθώνεται αλλά δεν αποφεύγεται.

  12. #657
    Η Seiko έχει τα πολύ όμορφα cocktail ρολόγια αν θες για κάτι κομψό. Τα Orient Bambino είναι παρόμοια σε πιο οικονομική τιμή. Μπορείς να δεις και από Γερμανία τα πανέμορφα Junghans με το κλασσικό Bauhaus ρολόι Max Bill, αν και η Junkers κάνει παρόμοια σε καλύτερη τιμή (έχω το Junkers Bauhaus σε quartz για κάθε μέρα στην δουλειά μιας και το μηχανικό Max Bill κόστιζε 700€ πριν 4 χρόνια που κοίταζα).
    Υπάρχουν και πολύ όμορφες microbrands όπως η Straton που όλο λέω να αγοράσω ένα Speciale......

    Ρίξε και μια ματιά στο άλι εξπρές για τα Pagani Design, έχω το Pagani Design PD-2770 σε πράσινο με μαύρο λουράκι και είναι αρκετά εντυπωσιακό για την τιμή του με Seiko NH35 μηχανισμό. Για δεύτερο είναι ότι πρέπει.

  13. #658
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παρε iwatch να μετράει και τους παλμούς σου

    Ωραία, πάντως, είναι τα casio edifice.

  14. #659

  15. #660
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Παρόμοια θέματα

  1. Πως αλλαζει η ωρα στο ρολοι των οργανων;
    από RIKOS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 20:57
  2. Εφτασε Η Ωρα
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 19:18
  3. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:22
  4. Για την εκδρομη της 25ης (ωρα συναντησης,τοπος)
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 21:46
  5. To ρολοι
    από psaroulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2004, 01:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF