Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αγορά ηλεκτρικού Scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2016
    Μηνύματα
    2

    Αγορά ηλεκτρικού Scooter

    Καλησπέρα.
    Κοιτάζοντας για ηλεκτρικό ποδήλατο, κατέληξα να δω διαφημίσεις για ηλεκτρικά scooter. Θα με βόλευε ιδιαίτερα για συγκεκριμένη χρήση εντός Αθήνας.
    Ο έμπορος, λέει, πως για ηλεκτρικό scooter 250W, δεν απαιτείται τίποτα από δίπλωμα, ασφάλεια και φυσικά τέλη κυκλοφορίας.
    Θα ρωτήσω και την τροχαία, αλλά έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία?
    Εμπειρία επίσης από τη χρήση του με λίγα λόγια θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.
    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Ποιό είναι αυτό το σκούτερ;
    Εφόσον έχει πινακίδα δεν θα πρέπει να έχει τουλάχιστον ασφάλεια;
    Για τέλη δεν ξέρω μήπως δεν πληρώνει λόγω ρύπων όπως τα αυτοκίνητα;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.943
    δεν εχω ιδεα ΑΛΛΑ σιγουρα θέλει ψαξιμο γιατι παιζει πολύ κινεζιά εκει στα ηλεκτρικα. Θα προτιμούσα να πληρώσω κάτι παραπάνω να πάρω ενα καλο μηχανάκι παρα το πιο φθηνο και να τα παιξουν οι μπαταριες σε ενα χρονο.

    Τα ηλεκτρικά ΠΟΔΗΛΑΤΑ δεν εχουν ασφαλεια. Τα σκουτερ (λογικα) θέλουν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Σε κουβεντα που ειχα με αστυνομικο μου ειχε πει οτι κανονικα χρειαζετα διπλωμα ακομη και για τα ηλ.ποδηλατα.Ητανε κουβεντα του ποδαριου και δεν το πηγα παρακατω.
    Αν τελικα καταληξεις καπου δες τις προδιαγραφες.Οι μπαταριες αμα κανουνε τον κυκλο τους δεν ειναι ιδιαιτερα φθηνες.

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    250w πάντως ειναι το μίξερ του φραπέ, πως με τετοια ισχυ μπορεί να κουβαλήσει άνθρωπο...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Για δες εδω:

    Για τα scooter 3000w χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης μοτοποδήλατου 50cc.
    Για τα scooter 5000w χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας έως 125cc.
    Για τα scooter 250w δεν χρειάζεται δίπλωμα
    Αν πάλι δεν έχετε δίπλωμα και ετοιμάζεστε να βγάλετε ισχύουν τα εξής από 19/1/2013.
    α) Κατηγορία ΑΜ για scooter 3000w
    Να έχει συμπληρώσει το18ο έτος της ηλικίας του και αφορά οδήγηση μηχανής εώς 50κ.εκ ή απο το 16ο έτος της ηλικίας του με υπεύθυνη δήλωση του προσώπου που ασκεί την επιμέλειά του ανηλίκου.
    β) Κατηγορία Α1 για scooter 5000w
    Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του και αφορά οδήγηση μηχανής έως 11 kw και απο 51-125κ.εκ
    γ) Για το scooter 250w δεν χρειάζεται δίπλωμα

    πηγη:http://www.emw.gr/view_banner.php?sid=16

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.795
    2000+ γι' αυτή τη μ@λ@κί@ πάντως εγώ δεν έδινα.
    max φορτίσεις >= 420 δηλ αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα και κάνεις τουλάχιστον 1+ φόρτιση στον χρόνο πας για μπαταρίες ήτοι κοντά στο 600άρι?? πολύ πιο ακριβό απ' την βενζίνη. Κινώ το παπί μου καθημερινά θέλω 5€ την εβδομάδα 52*5=260€ βάλε και λάδια από τα καλά 10€ κι έχεις 270 σύνολο και βγάζεις και γούστα. Με την μπουρούχα το πολύ πολύ να βγάζεις φλας.
    Πάντως και στην σελίδα τους μιλάνε για μηδενικα τέλη και χωρίς ασφάλεια
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Kαι αυτονομια 35 χλμ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.943
    Οτι έχει πετάλια πανω ειναι ποδήματο. Δεν θέλει κανενα χαρτι. Υπάρχουν ηλεκτρικα ποδηλατα σχεδον 15 χρόνια (ισως και παραπανω). Απλα τωρα κανανε τη "γατιά" και τα κανανε σκουτερ με δυο πεταλια απλα για να περναει για ποδηλατο. Δεν νομιζω οτι με τοσο βαρος θα ακουμπησει κανενας τα πεταλια. Ενα που ειχα δει ποδηλατο ειχε 650ευρω και οι μπαταριες γυρω στα 250 και βγαζουν 2 ετη με μια φορτιση την ημέρα. Συνηθως αυτος που το παιρνει δεν κανει μια φορτιση την ημερα αλλα λιγοτερο οποτε μια χαρα αξιζει για μικρες αποστασεις. 15-20χλμ την ημερα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2016
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα και πάλι.
    Η τροχαία Αττικής (τηλεφωνικώς) με ενημέρωσε οτι από τη στιγμή που η ταχύτητά του, μπορεί να ξεπεράσει τα 25km/hr δεν θεωρείται ότι ανήκει στα ποδήλατα του άρθρου 2 του ΚΟΚ. Επίσης ότι θα πρέπει να κινείται με ιδία μυική δύναμη, πράγμα που ίσως "ξεπερνιέται" με την τυπική(?) ύπαρξη πεταλιών.
    Σύμφωνα με τον έμπορο, ο οποίος φαινόταν καλά ενημερωμένος, υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία, αυτά τα ηλεκτροκίνητα έως 250w να μην απαιτούν δίπλωμα, άδεια, τέλη, ασφάλιστρα. Στη χώρα που ζούμε, είναι σίγουρο, ότι θα υπάρξει μπλέξιμο και θα είναι στη γνώση και διακριτική ευχέρεια του τροχονόμου που θα σε σταματήσει πως να πράξει.
    Για τη δουλειά που το θέλω, μου είναι ταμάμ, διότι δε θα κάνω κατά μέσον όρο πάνω από 8-10 χλμ την ημέρα και σε επίπεδα σημεία της Αθήνας.
    Μακάρι να έχουν δίκιο οι έμποροι που διατυμπανίζουν ότι δεν απαιτείται δίπλωμα κλπ.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eemix Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι.
    Η τροχαία Αττικής (τηλεφωνικώς) με ενημέρωσε οτι από τη στιγμή που η ταχύτητά του, μπορεί να ξεπεράσει τα 25km/hr δεν θεωρείται ότι ανήκει στα ποδήλατα του άρθρου 2 του ΚΟΚ. Επίσης ότι θα πρέπει να κινείται με ιδία μυική δύναμη, πράγμα που ίσως "ξεπερνιέται" με την τυπική(?) ύπαρξη πεταλιών.
    Σύμφωνα με τον έμπορο, ο οποίος φαινόταν καλά ενημερωμένος, υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία, αυτά τα ηλεκτροκίνητα έως 250w να μην απαιτούν δίπλωμα, άδεια, τέλη, ασφάλιστρα. Στη χώρα που ζούμε, είναι σίγουρο, ότι θα υπάρξει μπλέξιμο και θα είναι στη γνώση και διακριτική ευχέρεια του τροχονόμου που θα σε σταματήσει πως να πράξει.
    Για τη δουλειά που το θέλω, μου είναι ταμάμ, διότι δε θα κάνω κατά μέσον όρο πάνω από 8-10 χλμ την ημέρα και σε επίπεδα σημεία της Αθήνας.
    Μακάρι να έχουν δίκιο οι έμποροι που διατυμπανίζουν ότι δεν απαιτείται δίπλωμα κλπ.
    Θα πρέπει να το ελέγξεις γιατι το αυθαίρετο "υπαρχει Ευρωπαϊκή οδηγία" δεν λέει τιποτα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.943
    ρε παιδια.... Οταν πας να το παρεις αυτο το πραμα η εχει πινακιδα η δεν εχει. Αν δεν εχει ειναι ποδήλατο. Πως θα βγαλεις δηλαδη ασφαλεια, με τους αριθμους του τζοκερ? Όταν εκτελωνιστηκε ειχε χαρτια μαζι. Αυτα λένε τι ειναι, οχι ο καθε τροχαιος.

  13. #13
    Πολλά λεφτά για το τίποτα...

  14. #14
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    μην το πάρεις δεν τραβάει με τίποτα..
    δεν βολεύει σε τίποτα..
    Στο λέω διότι έχω ιδία άποψη..
    Πριν δυο χρόνια πήρα αυτό -> Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	marathon.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	362608 όπου και το έχω ακόμη οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω τσεκάρει ποοοολλά μηχανάκια ηλεκτρικά διότι μου δόθηκε η ευκαιρία..
    Τα μικρά έχουν τελική περίπου 25χλμ και δεν τραβάνε με τίποτα αν είσαι πάνω από 70 κιλά και αυτό με το ζόρι...
    Αν πας για test drive δοκίμασε το και σε δρόμο υπό κλίση(έστω και ελαφρά) από σταματημένος όμως και θα με καταλάβεις...
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 08:18
  2. Γνώμη για αγορά μηχανακίου/scooter
    από RedPixel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 23:54
  3. Διαθεσιμότητα Ηλεκτρικών Scooters στην Ελληνική αγορά
    από thanar στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 09:08
  4. Αγορά scooter
    από daisy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF