Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: καλοκαιρινο κρανος για την πολη???

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gourouni
    Εγγραφή
    06/11/2008
    Μηνύματα
    158

    καλοκαιρινο κρανος για την πολη???

    κυκλοφορο με ενα virago 250 και θα θελα ενα κρανος για το καλοκαιρι.σκεφτομουν κατι σε jet... 1. http://www.skroutz.gr/s/8613682/Cabe...pecs-container 2. http://www.skroutz.gr/s/8277585/Givi...pecs-container 3. http://www.skroutz.gr/s/6859322/Beon...ano-Black.html ...ποια η γνωμη σας για αυτα?απο θεμα προστασιας?καθαρα για μεσα στην πολη,δηλαδη μικρες ταχυτητες,αλλα μεγαλο ποσοστο πτωσης... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
    fate tin skoni mou.xa!

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Περί ορέξεως... Τι να σου πω;
    Απλά για εμένα είτε τζετ είτε σπαστο
    ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ!!
    Ούτε το πρόσωπο κτλ κτλ ο καθένας βέβαια αποφασίζει για τον
    εαυτό του αλλά επιχειρήματα τύπου, μικρή
    μηχανή ή μέσα στην πόλη, απλά δεν υπάρχουν!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Οπως σου λεει και ο nic mor αυτα τα κρανη σε σαγονι και μουτρα δεν κανουνε δουλεια.Αν εχεις θεμα με τα λεφτα ριξε μια ματια εδω:http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mh...&order_dir=asc

    Σχετικα καλυτερα απο αυτα που θελεις.Μια μεση λυση ειναι το kappa: http://www.skroutz.gr/s/8091937/Kapp...att-Black.html . Σιγουρα οχι το ιδανικο αλλα καλυτερο απο αυτα που ψαχνεσαι.


    Ανεβα λιγο στην τιμη,για το κεφαλι σου μιλας.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gourouni
    Εγγραφή
    06/11/2008
    Μηνύματα
    158
    με ενα shoei 1000 κυκλοφορο,απλα τρωω πολυ ζεστη,γιαυτο ελεγα κατι ποιο δροσερο αλλα κ ασφαλες ταυτοχρονα...
    fate tin skoni mou.xa!

  5. #5
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Απλά για εμένα είτε τζετ είτε σπαστο
    ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ!!
    Ούτε το πρόσωπο
    Σοβαρή απορια, όχι τρολ. Γιατί ένα σπαστό κράνος αν είναι κουμπωμένο δεν προστατεύει? Να είναι ανοιχτό το καταλαβαίνω. Αλλά κλειστό τι πρόβλημα έχει ακριβώς? Και για να προλάβω εχω και των 2 ειδών τα κράνη φουλ και σπαστό. Το σπαστό τοχω 80% κουμπωμένο και ξεκούμπωτο όταν κάνω μικρές αποστάσεις (τύπου 200 μέτρα) στην αθήνα και κυρίως λόγο δουλειάς που πρέπει να μπαινοβγαίνω.. Οπουδήποτε αλλού είναι πάντα κλειστό.

    Παρεμπιπτόντως μιλάω για το Duke της Camberg που αν τον παίρνει τον φίλο ας του ρίξει μια ματιά.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gourouni Προβολή μηνύματος
    με ενα shoei 1000 κυκλοφορο,απλα τρωω πολυ ζεστη,γιαυτο ελεγα κατι ποιο δροσερο αλλα κ ασφαλες ταυτοχρονα...
    Δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη,δυσκολο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Σοβαρή απορια, όχι τρολ. Γιατί ένα σπαστό κράνος αν είναι κουμπωμένο δεν προστατεύει? Να είναι ανοιχτό το καταλαβαίνω. Αλλά κλειστό τι πρόβλημα έχει ακριβώς? Και για να προλάβω εχω και των 2 ειδών τα κράνη φουλ και σπαστό. Το σπαστό τοχω 80% κουμπωμένο και ξεκούμπωτο όταν κάνω μικρές αποστάσεις (τύπου 200 μέτρα) στην αθήνα και κυρίως λόγο δουλειάς που πρέπει να μπαινοβγαίνω.. Οπουδήποτε αλλού είναι πάντα κλειστό.

    Παρεμπιπτόντως μιλάω για το Duke της Camberg που αν τον παίρνει τον φίλο ας του ρίξει μια ματιά.
    Γιατι ρε Νικε στο σπαστο,σε περιπτωση πτωσης,την πιεση θα την φανε δυο βιδες.Σε εκεινο το σημειο μπορει να σπασει και να ξεκολησει το σπαστο μερος.Στο full face μοιραζονται αλλιως οι δυναμεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Αν και οδηγώ χρόνια , πρωτη φορά πήρα tzet φετος το καλοκαίρι, ο κυριότερος λόγος για την αγορά ανοικτού ήταν οτι λυπόμουν να ταλαιπωρώ το καλό (λέμε τωρα )full face για τις μικρομετακίνήσεις και με τα βάλε βγάλε- μικροχτυπήματα σην πόλη.
    Παρόλα αυτά, το μικρό βάρος, η ευκολία στο βάλε βγάλε (εχω και γυαλιά) και η δροσιά στην κίνηση της πόλης και .....κόλλησα!!!
    Βέβαια για ασφάλεια αστο....ενας φίλος ειχε ατυχημα πτώση με ανοικτό,(και με λίγα χιλιομετρα) ευτυχώς στο κεφάλι τιποτα σοβαρό αλλά ανατραχιαστικά γδαρσίματα -κοψίματα στο πρόσωπο.....

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Φαντάζομαι ότι η χρήση ενός τέτοιου κράνους περιορίζεται πχ εντός πόλεων. Εννοώ μικρές σχετικά ταχύτητες, που πιστευω σε τυχόν ατύχημα με 50χλμ η πίεση που θα ασκηθεί στο κράνος δεν θα είναι ίδια με ένα αντίστοιχο ατύχημα με 150 χλμ άρα φαντάζομαι πως θα αντέξουν οι βίδες και θα προστατευτείς. Δε σου λέω κάνε ταξίδι ή οτιδήποτε άλλο. Προφανώς μπορεί να το σκέφτομαι λάθος αλλά σαν λογική δε μου φαίνεται παράλογη.
    ps: Το ξαναλέω μην παρεξηγηθώ, ρωτάω γιατί ο ίδιος κινούμαι με τετοιο κράνος και ρωτάω να μάθω.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #10
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Συν ότι το σπαστο συνήθως είναι ανοιχτό ;-)
    Λίγα σπαστά υποτίθεται ότι είναι ασφαλή,
    αλλά και πάλι όπως νομίζει ο καθένας προστατεύει το κεφάλι του..
    Και εγώ το καλοκαίρι αφήνω το shoei nxr και βάζω
    το ACERBIS ACTIVE,που είναι πάρα πολύ πιο δροσερό,
    αλλά γνωρίζω ότι δεν έχω την ίδια ασφάλεια!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μετά από τρομακτικό έντομο τεραστίων διαστάσεων που εισχώρησε πριν κανα δυο χρόνια στο εσωτερικό του κράνους και με μικρή ταχύτητα, δε πρέπει να το ξαναφόρεσα ποτέ. (το είχα πάντα για δεύτερο σε μικρές αποστάσεις κ τώρα το έχω μόνιμα πεταμένο στο πορτ μπαγκάζ)

    Τους έχει αδυναμία η γυναίκα κ προσπαθώ να την πείσω πως στην ουσία τα κράνη αυτά είναι μόνο για προστασία από αέρα και μυγάκια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Έχω και εγώ ένα σπαστό κράνος (Nolan N103). Είναι από τις ακριβές επιλογές.
    Ανοιχτό δεν το έχω ποτέ γιατί είμαι και αλλεργικός σε σφίγγες.
    Για αστικές μετακινήσεις και μικρές διαδρομές με μέτριες ταχύτητες προσφέρει ευκολία στο βάλε-βγάλε (φοράω και γυαλιά).
    Φορώντας το αισθάνεσαι σίγουρα μικρότερη αίσθηση ασφαλείας από ένα full-face περισσότερο επειδή τα πλαινά μαξιλάρια σταματάνε πολύ ποιό πίσω στα μάγουλα αντί να φτάνουνε μέχρι την μύτη.
    Στο sharp για τα σπαστά κράνη αναφέρεται σε ποιό ποσοστό ανοίξανε στις δοκιμασίες (το n103 έμεινε κλειστό σε όλες).
    Σε εκδρομές δεν το χρησιμοποιώ. Ο θόρυβος είναι αφόρητος επάνω από κάποια χιλιόμετρα και ώρα ταξιδίου και το βάρος του (μαζί με το bluetooth ) μετά τις 2 ώρες
    συγκριτικά με το race-r pro που έχω
    Η ευκολία του όμως στις αστικές μετακινήσεις είναι ασύγκριτη.
    Και οι καινούργιες οι δερμάτινες με τα airbags είναι ποιό ασφαλείς από ένα κέβλαρ τζιν , αλλά δεν νομίζω να είναι και πολύ βολικές για καθημερινή χρήση

  13. #13
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Έχω την συνήθεια να φοράω μπαλακλάβα με όλα μου τα κράνη (όλα full face), ακόμη και κατακαλόκαιρο. Φέτος όμως και μετά από κανά δυό φορές που χρειάστηκε να κατέβω μεσημεριάτικα στο κέντρο του Πειραία, πήρα το πιό κάτω:

    http://www.stelpet.gr/gr/el/products...-ice-mayro-mat

    Επειδή έχω μπλέξει με υποθηκοφυλάκια, συμβολαιογράφους, δικηγόρους και άλλα τέτοια όμορφα, το κρανάκι με έχει βολέψει αφάνταστα. Βάλε-βγάλε στη στιγμή, ούτε μπαλακλάβες μήπως το "λερώσω" από ιδρώτα, ούτε με νοιάζει ιδιαίτερα άν χτυπηθεί και δεν βράζει η κεφαλή μου.
    Δέν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω άλλου είδους κράνος για εντός πόλεως μετακινήσεις, τώρα το καλοκαίρι. 'Εχει ενσωματωμένο φιμέ γυαλάκι και καλό εξαερισμό. Για τα 50-60 χλμ/ω που κινούμαι εντός, το θεωρώ άκρως ικανοποιητικό.

    Γνωρίζω ότι άν με φιξάρουν και φέρω κανά-δυό τούμπες στο αέρα και πέσω με τα μούτρα, θα έχω θέμα, αλλά έχω συμβιβαστεί. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Η δροσιά και η άνεση όμως, δεν παίζεται.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #14
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Λόγω επαγγέλματος εχω δει αρκετά κατάγματα προσωπικού κρανίου. Το ποσοστό επιβίωσης είναι παρα πολυ μικρό να σας πληροφορήσω. Και να ζήσεις τα προβλήματα θα είναι πολλα μετά βέβαια.
    Για όσους θέλουν να πιστεύουν οτι το να κυκλοφορούν στην πόλη με λίγα χλμ με jet η open face κράνος ειναι ασφαλείς ας κάνουν το εξής πείραμα : Καθήστε όρθιοι και πέστε με τα μούτρα μπροστά. Αυτό ειναι κάπου 20χαω νομιζω. Φυσικα μην βάλετε χέρια. Πείτε μου μετα τα αποτελέσματα απο την ακτινογραφία στο νοσοκομείο και ποσο πονάτε.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Μα δεν έχεις καταλάβει. Τα σπαστά κράνη τα έχουν κλειστά όταν είναι να εμπλακούν σε ατύχημα, οπότε είναι ακριβώς το ίδιο με τα full face.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι ότι η χρήση ενός τέτοιου κράνους περιορίζεται πχ εντός πόλεων. Εννοώ μικρές σχετικά ταχύτητες, που πιστευω σε τυχόν ατύχημα με 50χλμ η πίεση που θα ασκηθεί στο κράνος δεν θα είναι ίδια με ένα αντίστοιχο ατύχημα με 150 χλμ άρα φαντάζομαι πως θα αντέξουν οι βίδες και θα προστατευτείς. Δε σου λέω κάνε ταξίδι ή οτιδήποτε άλλο. Προφανώς μπορεί να το σκέφτομαι λάθος αλλά σαν λογική δε μου φαίνεται παράλογη.
    Με 50χλμ/ώρα, σε σταθερό εμπόδιο, με το κεφάλι και full face κράνος, πεθαίνεις.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 19/07/2016 στις 12:46.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Κρανος για ταξιδακια και μπουφαν condura για την πολη
    από P70 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2015, 20:41
  2. ΧΡΗΣΗ JET ΚΡΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ , ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?
    από valero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2012, 20:26
  3. Δεύτερη μοτοσικλέτα για την πόλη; Σκεφτείτε το πρώτα
    από jp929rr στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2010, 07:40
  4. κρανος για την αδελφη μου..
    από Valantis_K στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 19:00
  5. ΜΗΧΑΝΗ για την πολη ?
    από babgeron1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2009, 20:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF