Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ (Κατηγοριες-εγγραφα)

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, άσχετο αλλά πολύ σχετικό συνάμα... Σε ποια ηλικία μας παίρνουν το δίπλωμα;
    Μέχρι το 65 έτος είσαι μια χαρά και νόμιμος.
    Μετά ανάλογα.Ποια απάντηση θες να ακούσεις;Αυτή που λέει πως το καταθέτεις μόλις έχεις προβλήματα όρασης,κάποιο καρδιοπαθολογικό θέμα έστω και μειωμένη αντίληψη
    ή εκείνη που λέει πως στο παίρνουν όταν σταματήσεις να πληρώνεις τους γιατρούς;

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Βασικά δεν γίνεται να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά... Δεν μπορεί να αυξάνουν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης λόγω αύξησης του προσδόκιμου διαβίωσης και τα όρια οδήγησης να μένουν σταθερά.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2017
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν εχεις πρόβλημα
    Φίλε μου είμαι 23 έχω δίπλωμα μηχανής για 50αρι, αλλα δεν έχω δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού αλλά θέλω κάτι άμεσο να βγάλω γτ έχω μηχανή 900, τι μπορώ να κάνω; Αυτό που έκανε το παλικάρι το 2009 έχει καταργηθεί;

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TDM94 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου είμαι 23 έχω δίπλωμα μηχανής για 50αρι, αλλα δεν έχω δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού αλλά θέλω κάτι άμεσο να βγάλω γτ έχω μηχανή 900, τι μπορώ να κάνω; Αυτό που έκανε το παλικάρι το 2009 έχει καταργηθεί;
    Πλεον η διαδικασία έκδοσης διπλωματών ακόμα και για 50cc έχει παει στα κατα τόπους συγκοινωνιών.
    Αν υπάρχει δίπλωμα αυτοκινήτου η το δίπλωμα του 50αριου το έχεις περάσει στο δίπλωμα (κάρτα νέου τύπου) γλιτωνεις τα σήματα - θεωρία .
    Δίνεις μονο οδήγηση .
    Δηλαδή εχεις δίπλωμα βιβλιαρακι που έδινε η τροχαία .
    Το πηγαίνεις στο συγκοινωνιών στο περνάνε (με το αζημιωτο φυσικά) σε νέου τύπου δίπλωμα - κάρτα .
    Το πηγαίνεις μετα σε σχολή οδήγησης σου ανοίγουν καρτέλα μαθητή και δίνεις ΜΟΝΟ οδήγηση.
    Αλλά.
    Για απεριόριστο
    Έπρεπε στα 20 να έχεις βγάλει το Α2 .
    Τώρα για απεριόριστο πρέπει να έχεις κλείσει τα 24

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2018
    Μηνύματα
    1
    καλησπέρα,
    έβγαλα δίπλωμα για 125 κυβικά παπακι το 2012. ήμουν σχεδόν 23 χρονών. μπορω να ανεβω κατηγορια για απεριοριστου κυβισμου μονο με παραβολο; οταν εδωσα εξετασεις δεν εδωσα με συμπλεκτη.
    πως μπορω να οδηγησω μηχανη με συμπλεκτη;
    Τελευταία τροποποίηση από marian; 26/01/2018 στις 15:28.

  6. #21
    Νέο μέλος Το avatar του/της mythic37
    Εγγραφή
    21/01/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marian Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα,
    έβγαλα δίπλωμα για 125 κυβικά παπακι το 2012. ήμουν σχεδόν 23 χρονών. μπορω να ανεβω κατηγορια για απεριοριστου κυβισμου μονο με παραβολο; οταν εδωσα εξετασεις δεν εδωσα με συμπλεκτη.
    πως μπορω να οδηγησω μηχανη με συμπλεκτη;
    Οχι, θα πρεπει να δωσεις οδηγηση χωρις να δωσεις θεωρια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marian Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα,
    έβγαλα δίπλωμα για 125 κυβικά παπακι το 2012. ήμουν σχεδόν 23 χρονών. μπορω να ανεβω κατηγορια για απεριοριστου κυβισμου μονο με παραβολο; οταν εδωσα εξετασεις δεν εδωσα με συμπλεκτη.
    πως μπορω να οδηγησω μηχανη με συμπλεκτη;
    Θα μπορούσες αν είχες επιλέξει να δώσεις για Α1 με συμπλέκτη. Τώρα είναι όπως τα λέει ο marian από πάνω.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2018
    Μηνύματα
    1
    έχω μια απορία, δεδομένου οτι το Α1 δίπλωμα καλύπτει χοντρικά 125cc, πρακτικά αγοράζεις οτι μηχανή θες μέχρι αυτά τα κυβικά και τα kw, αρα οδηγάω και μηχανή με συμπλέκτη που δε ξεπερνάει τα kw και τα 125cc? διότι εγώ με honda innova 125άρι έδωσα. ξέρετε αν υπάρχει περιορισμός ή κάτι τέτοιο?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tool Προβολή μηνύματος
    έχω μια απορία, δεδομένου οτι το Α1 δίπλωμα καλύπτει χοντρικά 125cc, πρακτικά αγοράζεις οτι μηχανή θες μέχρι αυτά τα κυβικά και τα kw, αρα οδηγάω και μηχανή με συμπλέκτη που δε ξεπερνάει τα kw και τα 125cc? διότι εγώ με honda innova 125άρι έδωσα. ξέρετε αν υπάρχει περιορισμός ή κάτι τέτοιο?
    Δεν έχει σημασία αν έχει ή όχι το μηχανάκι συμπλέκτη, τα KW είναι το μόνο κριτήριο

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Στο δίπλωμα πληρώνεις όσα μαθήματα θα κάνεις?Αν πχ χρειάστεις μόνο 3 μαθήματα αντί για 5, θα πληρώσεις μόνο τα 3?

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ναι αλλά δεν είσαι εσύ αυτός που θα κρίνει πόσα χρειάζεσαι

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά δεν είσαι εσύ αυτός που θα κρίνει πόσα χρειάζεσαι
    Αν δει ο δάσκαλος ότι είσαι έτοιμος με λιγότερα μαθήματα, θα σταματήσει τα μαθήματα και θα πληρώσεις λιγότερα μαθήματα?

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Θέλω να πιστεύω πως όχι και πως θα συνεχίσει τα μαθήματα για να αυξήσει την εμπειρία σου για να είσαι περισσότερο ασφαλής.

    υγ: κάτσε γιατί θα με μουρλάνεις, οκ ελλάδα αλλά δεν έχουμε αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων απο το νόμο;

    υπάρχει περίπτωση να σου πεί ότι χρειάζεσαι παραπάνω από όσα ορίζει ο νόμος..

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    υγ: κάτσε γιατί θα με μουρλάνεις, οκ ελλάδα αλλά δεν έχουμε αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων απο το νόμο;
    31h Θεωρία και 14h πρακτική για το 1ο δίπλωμα και στην επέκταση είναι 6h πρακτικής.

    Επίσης κάποτε διαχωριζόταν το Α1 σε συμπλέκτη και χωρίς. Αν είχες το Α1 χωρίς συμπλέκτη δεν μπορούσες να προχωρήσεις σε επέκταση. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει.

    Με ένα τηλεφώνημα σε μια σχολή σου τα λένε με το ν και με το σ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θέλω να πιστεύω πως όχι και πως θα συνεχίσει τα μαθήματα για να αυξήσει την εμπειρία σου για να είσαι περισσότερο ασφαλής.

    υγ: κάτσε γιατί θα με μουρλάνεις, οκ ελλάδα αλλά δεν έχουμε αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων απο το νόμο;

    υπάρχει περίπτωση να σου πεί ότι χρειάζεσαι παραπάνω από όσα ορίζει ο νόμος..
    Δηλαδή αν χρειαστεί να κάνεις μόνο 3 μαθήματα ( σύμφωνα με τον δάσκαλο αφού αυτός κρίνει όπως λες και εσύ), και τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι 5, θα πληρώσεις για 5 μαθήματα?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2008, 00:56
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2008, 14:08
  3. Οδηγηση και κατηγοριες (street)!.
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 21:30
  4. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:40
  5. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF