Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

  1. #1
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155

    ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

    Σάββατο παραμονή των Αποκριών του σωτηρίου έτους 1976 (μπορεί και ’77) και από το πρωί η βροχή ο δυνατός αέρας και το κρύο με είχαν ρίξει σε βαθιά μελαγχολία και αγωνία, για τον καιρό τις επόμενες δύο ημέρες, δηλαδή την Κυριακή (αποκριές) και την Δευτέρα (καθαρά Δευτέρα) δύο μέρες, αρκετά ξεχωριστές και ιδιαίτερες στην Πάτρα της μεταπολίτευσης, που τις περιμέναμε με ανυπομονησία, μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.
    Είχε αρχίσει να σκοτεινιάζει, θα ‘ταν γύρω στις έξι το απόγευμα και στο σπίτι είχαμε μαζευτεί στην κουζίνα, που υπήρχε μια ξυλόσομπα μιάς και το κρύο ήταν τσουχτερό, εγώ, η αδελφή μου και η μάνα μας. Βαρυχειμωνιά με τα ‘’όλα’’ της. Εγώ, μπροστά στην σόμπα, έφτιαχνα ακόμα λίγα κομμάτια ‘’ουρές’’ για τον χαρταετό μου, μιάς και φαινόταν, πως ο αέρας δεν θα έκοβε, ακόμα κι’ αν σταματούσε η βροχή και θα τις χρειαζόμουν, για το πέταγμα του χαρταετού. Αλλά κι΄ αν έπεφτε ο αέρας, χαμένες δεν θα πήγαιναν, άλλωστε, δεν είχα κάτι άλλο για να γεμίσω τον χρόνο μου, ας μην ξεχνάμε πως ούτε τηλεόραση δεν υπήρχε στο σπίτι, εκείνη την εποχή.
    Ένας περίεργος θόρυβος από κινητήρες, μας έκανε και τους τρείς μας ν’ αλληλοκοιταχτούμε, μιάς και δεν ήταν από ‘’το μηχανάκι του μπαμπά’’ και εκείνη την ώρα, από την γειτονιά μας, δεν πέρναγε τίποτα, μιλάμε για εποχές, που τα οχήματα στην γειτονιά ήταν 4-5 και τα ξεχωρίζαμε από μακριά. Ήταν κάτι άλλο, κάτι ξένο, πρωτόγνωρο………..
    Ο θόρυβος ξαφνικά σώπασε και χτύπησε το κουδούνι του σπιτιού. Έτρεξα ν’ ανοίξω την πόρτα εγώ, μιάς και η μάνα μου, ήταν απασχολημένη στον νεροχύτη (αυτή η υπέροχη κυρία που φτιάχνει τα καλύτερα γεμιστά, σύμφωνα με τον φαρμακοτρίφτη «κτηνος»). Ανοίγοντας την πόρτα, με περίμενε ένα μικρό σοκ.
    Στο κατώφλι, έστεκε βρεμένος μέχρι το κόκαλο, ξάδερφος από Πειραιά και δυό ακόμα φίλοι του, άγνωστοι σε ‘μένα, και πίσω από αυτούς …………………
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    ………….πίσω απ’ αυτούς, έστεκαν στην βροχή τρείς απαστράπτουσες θεές, λάμποντας απόκοσμα στο
    αχνό φώς της κολώνας του δρόμου, δύο φλορέττες, κι’ ένα ΜΕΓΚΟ. Τίποτα δεν μαρτυρούσε, πώς είχαν διανύσει μια μεγάλη απόσταση 220χλμ, κάτω από τελείως αντίξοες συνθήκες, όπως έμαθα αργότερα μιάς και από την δυνατή βροχή είχαν πλυθεί μια χαρά.
    Δεν θα μπορούσα να πώ όμως, το ίδιο και με τους αναβάτες τους, Τρέμοντας από το κρύο, περικύκλωσαν την σόμπα, προσπαθώντας να συνέλθουν από την ταλαιπωρία του ταξιδιού, έχοντας ξεκινήσει με βροχή από Πειραιά και πιστεύοντας πώς στον δρόμο κάπου θα σταματούσε……….Τελικά ταξίδευσαν πέντε ώρες περίπου μέσα στην βροχή στην Νέα τότε εθνική Πατρών – Αθηνών για να έρθουν στην Πάτρα
    για το καρναβάλι.

    Το σπίτι γέμισε νερά, μπουφάν και Κ Ρ Α Ν Η. Κράνη, απ’ αυτά που βλέπαμε μόνο στον σινεμά, σε
    Ελληνικές ταινίες με τον Τζανετάκο….Κοίταζα σαν χαμένος, τα κράνη, τα μπουφάν, τα γάντια τα οποία δεν έβγαιναν με τίποτα από τα χέρια……..Δεν κάθισαν πολύ ώρα, ζήτησαν τα κλειδιά από το πατρικό σπίτι
    τα πήραν κι’ έφυγαν παρά τις αντιρρήσεις της μάνας μου, η οποία μάλιστα ρώτησε τον ξάδερφο ο οποίος ήταν στα 18-19 του χρόνια αν ‘’το ξέρει η μάνα του πως έφτασε μέχρι την Πάτρα;;;;’’

    Έφυγαν, μέσα στην νεροποντή, για το πατρικό του πατέρα μου, το οποίο ήταν ακατοίκητο αρκετά
    χρόνια και χρησιμοποιείτο, μόνο για κάνα εικοσαήμερο κάθε Αύγουστο, από τους μεταναστεύσαντες εις την πρωτεύουσα συγγενείς, για διακοπές….

    Το σπίτι, ήταν γύρω στα πεντακόσια μέτρα μακριά από το δικό μας. Με φορτώνει η μάνα μου, μια τσάντα μουρταδέλες, σαλάμια, τυριά και ψωμί γιατί ‘’τέτοια ώρα, που θα βρούν τα παλιόπαιδα κάτι να βάλουν στο στόμα τους’’. Το ότι η γειτονιά είχε τρία τέσσερα καφενεία και όλα είχαν ψησταριές, για την μάνα μου ήταν λεπτομέρεια και μάλιστα αμελητέα. Μου ‘δωσε και μια σόμπα ‘’κουκουνάρα’’ ηλεκτρική, την οποία σπανίως χρησιμοποιούσαμε στο σπίτι, μιάς και κατανάλωνε πολύ ρεύμα, και μ’ έστειλε να τα πάω
    σ’ εκείνα τα ‘’παλιόπαιδα που θα ξυλιάσουν σ’ εκείνο το παλιόσπιτο χειμώνα καιρό…’’ και φεύγω…..
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Έφτασα τρέχοντας στο σπίτι για να ξαναδώ από κοντά τα μηχανάκια. Στην αυλή τίποτα, άδεια…..Πεσμένα μόνο φύλλα. Το φώς αναμμένο. Χτυπάω μου ανοίγει ο ξάδερφος και βρίσκομαι στον παράδεισο…..Στο κεντρικό δωμάτιο όλα τα έπιπλα παραμερισμένα και στοιβαγμένα σε μια γωνιά και τα τρία
    μηχανάκια παρατεταγμένα στην σειρά το ένα δίπλα στο άλλο. Σε ότι καρέκλα υπήρχε, απλωμένα μπουφάν
    και ρούχα, να στάζουν παντού νερό………..Δεν ήξερα πιο να πρωτοχαζέψω. Κοίταγα τα κοντέρ, πόσα χλμ
    γράφουν, κοίταγα τα στροφόμετρα (τι ‘ναι αυτό ρε ξάδερφε;;;;) χάιδευα τις σέλες, τις σκάρες, μια ομορφιά…
    Η διχρονίλα μέσα στο δωμάτιο ασφυκτική και υπέροχη Τα δύο μηχανάκια (οι δύο φλορέττες σχεδόν καινούριες 4-5 μηνών) έδειχναν υπέροχες, με τα νερά να λαμπιρίζουν επάνω στα νίκελα και στα χρώματα

    Τριγύριζα σαν χαμένος ανάμεσα στα μηχανάκια, ήταν απίστευτο, ρωτούσα για τα πάντα, πόσο κάνουν,
    πόσο τρέχουν, πιο είναι πιο γρήγορο, ποιος έφτασε πρώτος….Έφυγα με βαριά καρδιά, θα μπορούσα να μείνω
    όλη νύχτα εκεί, στο παγωμένο και υγρό δωμάτιο, αλλά ήταν ήδη αργά κι’ η μάνα μου θ’ ανησυχούσε…..

    Απέσπασα όμως την υπόσχεση, πώς την άλλη μέρα, αν δεν βρέχει θα μ’ έκαναν μια βόλτα με τα μηχανάκια (μπορεί και δύο και τρείς βόλτες, γιατί όχι;;;) Ήμουν όμως άτυχος, μιάς και η βροχή δεν σταμάτησε καθόλου το τριήμερο.

    Τα μηχανάκια με βροχή ξαναγύρισαν στον Πειραιά……………………………..
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.
    Τι μλκς είσαι ρε

    @ΓeροΜπουλμόντ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Βγήκε τόσο "παλιακή" ατμόσφαιρα που αν δεν έλεγες Μέγκο θα μπορούσε η ιστορία να διαδραματίζεται στα 60s , άντε με +1 ώρα διαδρομής για Πειραιά !
    Θα πρεπε όμως να σε λένε Τέρενς...
    ΥΓ Δεν πιστεύω να παίζει καμμιά φωτό ε ? αχαχαχαχαχα

  7. #7
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.


    (Πήρε το δρόμο της για τις κουβέντες μεγάλων ανδρών νομίζω....)
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  8. #8
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Βαγγελη μαλλον εχει δικιο ο βασιλης..... ταραγμενα παιδικα χρονια..... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχχαχαχχαχαχ

  9. #9
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Είδες τί γίνεται, άν μένεις πολλές μέρες στην έρημο?

    Ωραίες αναμνήσεις Βαγγέλη! Ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Είδες τί γίνεται, άν μένεις πολλές μέρες στην έρημο?

    Ωραίες αναμνήσεις Βαγγέλη! Ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας
    Τώρα εσύ είσαι πολύ καλό παιδί (το ξέρουν και οι πέτρες) και του χρυσώνεις το χάπι.
    Τι "ωραίες αναμνήσεις" ρε Πάνο, αναμνήσεις αμηχανίας και αγαμίας είναι. Που είναι το ωραίο??

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τώρα εσύ είσαι πολύ καλό παιδί (το ξέρουν και οι πέτρες) και του χρυσώνεις το χάπι.
    Τι "ωραίες αναμνήσεις" ρε Πάνο, αναμνήσεις αμηχανίας και αγαμίας είναι. Που είναι το ωραίο??

    Ναι ρε φιλε,πρεπει να εχει καιρο να καβαλησει ο καημενος.Τουλαχιστον παιρνει κανονικα υγρα?

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε φιλε,πρεπει να εχει καιρο να καβαλησει ο καημενος.Τουλαχιστον παιρνει κανονικα υγρα?
    define "Καβαλήσει"
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Γεια σου ρε ελληνιδα μανα/θεια




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.
    Για την επενδυση στην μπανιερα λες εεεεε;
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #14
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τώρα εσύ είσαι πολύ καλό παιδί (το ξέρουν και οι πέτρες) και του χρυσώνεις το χάπι.
    Τι "ωραίες αναμνήσεις" ρε Πάνο, αναμνήσεις αμηχανίας και αγαμίας είναι. Που είναι το ωραίο??

    Κοίτα, τον καλοπιάνω, μπάς και χρειαστεί να ξανακάνω κανά μεροκάματο στην Αραπιά
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  15. #15
    ωραια ιστορια Βαγγελη!


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαγραμισεισ Στουσ Δρομουσ Τησ Αθηνασ
    από skambouridis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 23:55
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:42
  3. ...τησ Κυριακησ Τα Ονειρα Ποτε Να Μην Θυμασαι...
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 04:52
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 11:15
  5. Σάββατο 16/1
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 23:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF