Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Γέρος και αρχάριος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17

    Γέρος και αρχάριος

    Καλημερα σε ολους. Ειμαι 33 ετων και αποφασισα τωρα στα γεραματα να βγαλω διπλωμα για μηχανη με το σκεπτικο να αγορασω ενα σκουτερ. Για να τελειωνω με διπλωματα για παν ενδεχομενο, αποφασισα να παρω το απεριοριστο. Εμπειρια ανυπαρκτη, ελαχιστη οδηγηση παπιου στα 18 και τωρα με τη μεγαλη μηχανη στα μαθηματα. Εχω οδηγησει μονο αυτοκινητο αρκετα χιλιομετρα αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση. Η βασικη μου σκεψη ειναι να αγορασω ενα καινουριο 300αρι σκουτερ ομως φυσικα φοβαμαι πρωτον να μην πεσω και σπασω τιποτα και δευτερον μην πεσει αυτο και το καταστρεψω. Το πιο σωστο θα ηταν να παρω ενα μεταχειρισμενο για λιγο ομως δεν τα παω καθολου καλα με τις αγοραπωλησιες, ιδιως στη μεταπωληση θα το σκοτωσω σιγουρα σε εμπορο γιατι δε μπορω να μπω στη διαδικασια να παζαρευω με ιδιωτες και να τρεχω σε συνεργεια. Ειναι μεγαλο ρισκο να παρω καινουριο σκουτερ; εχει βρεθει κανεις σε αναλογη θεση η μονο εγω τρελαθηκα ξαφνικα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Np1983 Προβολή μηνύματος
    φοβαμαι πρωτον να μην πεσω και σπασω τιποτα και δευτερον μην πεσει αυτο και το καταστρεψω.
    Δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!Παρε ενα σκουτερακι με 16" τροχούς για πιο καλη οδικη συμπεριφορά. Εγω θα σου προτεινα το Sym Citycom 300 .
    Δυνατο μοτερακι (29hp) τρομερα φρενα (CBS) και σε καλη τιμη και με φθηνα σερβις και ανταλλακτικά.
    Προσοχή θέλει,ειδικα στην αρχή για να το μαθεις πως στριβει πως φρεναρει και ολα καλα θα πάνε.
    Και προφανως παντα κρανος,γαντια κανα μποτακι
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  3. #3
    Καταρχάς δεν είναι αργα για να αρχίσεις.
    Γλιτώνεις και τη κρισιμη δεκαετια των ατυχημάτων λογο νεαρου ηλικιας.
    Φυσικα και να παρεις το απεριοριστο.
    Ένα 300αρι σκούτερ είναι ότι καλύτερο για μεσα στην πολή, όμως οι πιθανότητες πτωσης (μη φοβάσαι δε θα παθεις τιποτα) είναι αυξημένες για τους νεους οδηγούς (ολοι θα πεσουν μια φορα τουλάχιστον).

    Οπότε πας και αγοράζεις ένα μεταχειρισμενο 150άρι (πχ kymco agility ή sym ST) δίνοντας το πολύ 700€-800€, το κρατας κανα δυο χρονια να μαθεις να κινείσαι με δικυκλο (ναι δεν εχει σχεση με το αμαξι αλλα δεν είναι και πυρηνικη φυσικη), το δινεις μετα 400-500€ και αγοράζεις ένα καινουριο 300αρι.
    Μπορεις και να πας κατευθείαν στο 300αρι αλλά να εχεις υποψιν σου οτι τραβανε αρκετα για τελειως αρχαριους, κερδίζεις βεβαια ότι θα εχεις ABS (μη διανοηθείς να παρεις καινουριο χωρις ABS)

    Μακρια από το Citycom εκτος του ότι είναι μοντέλο 10ετίας, δεν έχει ABS και σκουριαζουν και τα πλαστικα του. Ποιοτητα κατασκευής ελεεινη. Ασε που σε 2-3 μηνές θα βγεί το καινούριο μοντέλο με ABS και πιθανόν και αλλαγές στην εμφανιση. Προσπαθει η sym να ξεστοκαρει ένα χρονο τωρα και εχουν τσιμπήσει άπειροι, να δω ποσο θα τα πουλάνε μετα...

    Από 300άρια έχουμε
    Honda SH300: καλό αλλά πανάκριβο και ασχημο (5.500€)
    Beverly 350: Από τα καλύτερα στην κατηγορια αλλά ακριβό (5.650€)
    Beverly 300 ABS: Ακριβώς όπως το 350 αλλά με 35% λιγότερη δύναμη και σχετκα νορμαλ τιμη (4.320€)
    Kymco People Gti 300: Το δυνατοτερο 300άρι αλλά χωρις χωρους και αβολη σελα (4.030€)
    Kymco KXCT: Καλός συνδυασμος μεγέθους-σχεδιασης-δυναμης αλλά λίγο παραπάνω ακριβο απ οσο πρεπει. (4.650€)
    kymco Downtown 350: Εξαιρετικη σχεδιαση, πολύ καλή ποιοτητα κατασκευης, δυνατος κινητήρας, χώροι, ισως το καλύτερο 300άρι σε συνδυασμο με τη τιμή του. (4.850€)
    Xmax 250: Το τελειο μέγεθος για σκουτε πολης, πολύ ομορφο αλλά πανακριβο και ο κινητήρας είναι ψόφιος.

    Λογικα θα σου προτεινουν μηχανη με συμπλεκτη, κάνα 125 ή κάνα 250 ninja ybr κλπ, μη μασησεις σαν τα συγχρονα σκουτερ δεν υπαρχει τιποτα εντος πολης...
    Τελευταία τροποποίηση από BlackAdder; 20/07/2016 στις 08:29.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BlackAdder Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς δεν είναι αργα για να αρχίσεις.
    Γλιτώνεις και τη κρισιμη δεκαετια των ατυχημάτων λογο νεαρου ηλικιας.
    Φυσικα και να παρεις το απεριοριστο.
    Ένα 300αρι σκούτερ είναι ότι καλύτερο για μεσα στην πολή, όμως οι πιθανότητες πτωσης (μη φοβάσαι δε θα παθεις τιποτα) είναι αυξημένες για τους νεους οδηγούς (ολοι θα πεσουν μια φορα τουλάχιστον).

    Οπότε πας και αγοράζεις ένα μεταχειρισμενο 150άρι (πχ kymco agility ή sym ST) δίνοντας το πολύ 700€-800€, το κρατας κανα δυο χρονια να μαθεις να κινείσαι με δικυκλο (ναι δεν εχει σχεση με το αμαξι αλλα δεν είναι και πυρηνικη φυσικη), το δινεις μετα 400-500€ και αγοράζεις ένα καινουριο 300αρι.
    Μπορεις και να πας κατευθείαν στο 300αρι αλλά να εχεις υποψιν σου οτι τραβανε αρκετα για τελειως αρχαριους, κερδίζεις βεβαια ότι θα εχεις ABS (μη διανοηθείς να παρεις καινουριο χωρις ABS)

    Λογικα θα σου προτεινουν μηχανη με συμπλεκτη, κάνα 125 ή κάνα 250 ninja ybr κλπ, μη μασησεις σαν τα συγχρονα σκουτερ δεν υπαρχει τιποτα εντος πολης...
    Καλο κι αυτο απλα θα χασει λεφτα και μπορεί να εχει και τιποτα ζημιές.
    Μιας και ο φιλος δε θελει να μπλεξει με συνεργεια κλπ καλυτερα να παρει ενα καινούργιο (παιζει και το Symphony 200 st σε καλη τιμή) και να εχει και την εγγύηση και το κεφαλι του ήσυχο.
    Καλα οσο για Ybr δεν καθεται διπλα σε Citycom 300 ουτε με σφαιρες....Δε μιλαω δε για το δικο μου το 500αρι εκει τα πράγματα ξεφεύγουν
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Βασικα αυτο ειναι το 300αρι που σκεφτομαι. Το citycom το οποιο μαλιστα βγαινει και σε πολυ καλη τιμη. Κρανος, γαντια και μπουφαν ακομα θα παρω σιγουρα. Ο φοβος ομως και λογω ηλικιας αλλα και λογω εμπειριων στο δρομο απο το αυτοκινητο ειναι πιστευω λογικος. Μεχρι τωρα θεωρουσα οτι υπολογιζα αρκετα τα διτροχα ως οδηγος αυτοκινητου, προσεχοντας παντα να αφηνω χωρο να περνανε, να μην κολλαω ποτε πισω και να μην κανω επικινδυνους ελιγμους κοντα τους, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν ελαχιστα αυτα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Πάνε στο ΧΟύντρα και κάνε σεμινάριο.
    Κράνος κλπ κλπ
    Μεγάλη προσοχή κι η Παναγιά μαζί σου.
    ανανήψαντας

  7. #7
    Μακρια από το citycom, αλλιως παρτο μεταχειρισμενο πας για μεγαλη χασουρα αν το παρεις καινουριο.
    Σε 2-3 μηνες βγαίνει το καινουριο και το παλιο το εχει παρει πολυς κοσμος που πιθανον να το σπρώξει με λιγα χιλιόμετρα.
    Περιμενε αν είναι να πας για citycom.
    Η Sym είναι η μοναδικη εταιρια που δεν εχει ανακοινωσει ακομη euro4 μοντελα.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Np1983 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σε ολους. Ειμαι 33 ετων και αποφασισα τωρα στα γεραματα να βγαλω διπλωμα για μηχανη με το σκεπτικο να αγορασω ενα σκουτερ. Για να τελειωνω με διπλωματα για παν ενδεχομενο, αποφασισα να παρω το απεριοριστο. Εμπειρια ανυπαρκτη, ελαχιστη οδηγηση παπιου στα 18 και τωρα με τη μεγαλη μηχανη στα μαθηματα. Εχω οδηγησει μονο αυτοκινητο αρκετα χιλιομετρα αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση. Η βασικη μου σκεψη ειναι να αγορασω ενα καινουριο 300αρι σκουτερ ομως φυσικα φοβαμαι πρωτον να μην πεσω και σπασω τιποτα και δευτερον μην πεσει αυτο και το καταστρεψω. Το πιο σωστο θα ηταν να παρω ενα μεταχειρισμενο για λιγο ομως δεν τα παω καθολου καλα με τις αγοραπωλησιες, ιδιως στη μεταπωληση θα το σκοτωσω σιγουρα σε εμπορο γιατι δε μπορω να μπω στη διαδικασια να παζαρευω με ιδιωτες και να τρεχω σε συνεργεια. Ειναι μεγαλο ρισκο να παρω καινουριο σκουτερ; εχει βρεθει κανεις σε αναλογη θεση η μονο εγω τρελαθηκα ξαφνικα;
    "τωρα στα γεραματα"......33 χρονων νεος

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Μια χαρα επιλογη

    Παρε και τον εξοπλισμο και ξεκινας καθε μερα απο το σπιτι με τα ματια σου 14. Εμπιστεψου την περιφερειακη σου οραση και οδηγα αμυντικα. Δεν χρειαζεται να βαζεις κοντρες με τον μαλ@κα με το ΙΧ που σου κανει σφηνα. Οτι και να γινει εσυ θα φτασεις πιο νωρις στον προορισμο σου.

    Προσοχη στις διηθησεις γιατι τα σταματημενα αυτοκινητα μπορουν εντελως απροειδοποιητα να μην ειναι πλεον σταματημενα.
    Προσοχη στις προσπερασεις απο δεξια.

    Βασικα πραγματα να κανεις και θα εισαι ΟΚ.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BlackAdder Προβολή μηνύματος
    Μακρια από το citycom, αλλιως παρτο μεταχειρισμενο πας για μεγαλη χασουρα αν το παρεις καινουριο.
    Σε 2-3 μηνες βγαίνει το καινουριο και το παλιο το εχει παρει πολυς κοσμος που πιθανον να το σπρώξει με λιγα χιλιόμετρα.
    Περιμενε αν είναι να πας για citycom.
    Η Sym είναι η μοναδικη εταιρια που δεν εχει ανακοινωσει ακομη euro4 μοντελα.
    Αυτο που λες οτι θα το σπρωξει κοσμος και θα χασει αξια δε με πειραζει απο την αποψη οτι δε θα το παρω για να το πουλησω αμεσα και αν το πουλησω τελικα καποια στιγμη αργοτερα, ετσι κι αλλιως θα χασω αρκετα μιας και οπως προειπα δεν εχω καθολου υπομονη σε τετοια πραγματα. Με προβληματιζει ομως το αλλο που ειπες πριν για την ποιοτητα της κατασκευης. Ειχα την αισθηση οτι ηταν αξιοπιστο και με καλη ποιοτητα κατασκευης. Τωρα το abs θα το ηθελα κι εγω ομως ανεβαινει σαφως η τιμη, φτανει σε επιπεδα μεταχειρισμενου αυτοκινητου πολης πραγμα που προτιμαει σαφως η γυναικα μου. Το χαμηλο κοστος κτησης και συντηρησης ειναι το βασικο επιχειρημα μου οποτε ειχα την ελπιδα οτι με το cbs και το φοβο μου δε θα ειχα ιδιαιτερο θεμα

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Πάνε στο ΧΟύντρα και κάνε σεμινάριο.
    Κράνος κλπ κλπ
    Μεγάλη προσοχή κι η Παναγιά μαζί σου.
    Εχει καποια σελιδα να ενημερωθω; με ενδιαφερει αρκετα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Np1983 Προβολή μηνύματος
    Το χαμηλο κοστος κτησης και συντηρησης ειναι το βασικο επιχειρημα μου οποτε ειχα την ελπιδα οτι με το cbs και το φοβο μου δε θα ειχα ιδιαιτερο θεμα
    Αυτά, δεν παίζουν σε σκούτερ. Είναι ακριβό και στα δύο, με πλεονέκτημα στον αντίποδα, την άνεση και την ευκολία χρήσης.

    Για οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε 250cc σε μηχανάκι. Για πραγματική οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε παπί.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    "τωρα στα γεραματα"......33 χρονων νεος
    Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αυτά, δεν παίζουν σε σκούτερ. Είναι ακριβό και στα δύο, με πλεονέκτημα στον αντίποδα, την άνεση και την ευκολία χρήσης.

    Για οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε 250cc σε μηχανάκι. Για πραγματική οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε παπί.
    Χαμηλο σε σχεση με το 1100 αυτοκινητο 8ετιας, οχι σε σχεση με ολα τα διτροχα. Θελω και την ευκολια του αυτοματου. Αν εχω καταναλωση 5 λιτρα/100 βενζινη στην πολη στην αρχη απο τη χαρα μου μπορει να κερναω βενζινη και τον διπλανο διτροχο στο βενζιναδικο

  15. #15
    Ένα 300αρι σκούτερ νορμαλ οδήγηση δεν το βλέπω πάνω από 3λ/100

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος και αγορά
    από ddragon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2014, 18:12
  2. Να παίζει ο γέρος και του παιδιου να μην δίνει
    από hidefnick στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2014, 14:16
  3. Αρχάριος και R6
    από Cycloholic στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 18:27
  4. Ο γέρος και η Μύκονος
    από TOLISTOLAROS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2009, 18:41
  5. ο γερος και η μιζα...
    από reinmeister στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF