Σελίδα 88 από 100 ΠρώτοΠρώτο ... 3878838485868788899091929398 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.306 έως 1.320 από 1498

Θέμα: Με είδα... Vol II

  1. #1306
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Αουτς.

  2. #1307
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Με είδα

    να την κάνω test ride 50 χλμ

    έμπλεξα μάγκες!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_172814_4.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	432147

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_192420_2.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	86,6 KB 
ID:	432148

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_172839_3.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	432149

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_172850_1.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	432150

  3. #1308
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Με είδα

    να την κάνω test ride 50 χλμ

    έμπλεξα μάγκες!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_172814_4.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	432147

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_192420_2.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	86,6 KB 
ID:	432148

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_172839_3.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	432149

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211116_172850_1.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	432150

    Γράψε δύο λόγια για την Ιταλιάνα.

  4. #1309
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Γράψε V-δύο λόγια για την Ιταλιάνα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #1310
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Πολύ ωραίο μηχανάκι και το χρώμα του πάει!Αντε Γιώργαρε χτύπα το λέμε!


    *Προβληματίζομαι με τις ζάντες και το έχω ξαναγράψει και αλλού.Αυτος ο κύριος που ίσιωνε οποιαδήποτε ζάντα(χωρίς τόρνο) στη Θεοφιλοπούλου λόγω προβλήματος υγείας το έκλεισε το μαγαζί.Γνωρίζει κανείς κάποιον αντίστοιχο εκτός απο τον γέροντα Μάκη στο Μεταξουργείο που μπορεί να έμενες κανα μήνα χωρίς μηχανάκι μέχρι να ρολάρει?Οι συγκεκριμένες ζάντες αν στραβώσουν υπάρχει πρόβλημα απο ότι μου είπαν τα παιδιά στο λαστιχάδικο.Το αναφέρω καθώς θεωρώ προφανές το ότι ένα τέτοιο μηχανάκι το παίρνεις για να μπεις και χώμα αλλά και γενικότερα ο κίνδυνος στραβώματος καραδοκεί και στις τάφρους του δρόμου.

    Για πείτε κανένας καμια γνώμη.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #1311
    Ωπ, αυτό φαίνεται ακόμα πιο ωραίο έτσι!
    done.

  7. #1312
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Αν και βρίσκομαι ακόμα εν θερμώ, τολμώ να πω ότι η μηχανή με κέρδισε.
    Το γκάζι της δεν με εξέπληξε, ούτε και με δυσαρέστησε· έχει τόσο όσο χρειάζεται. Στο standard mode που το οδήγησα είναι αρκετά κούφιο χαμηλά, αλλά κάνει ένα ευχάριστο σκαλοπατάκι δύναμης στις μεσαίες (4000 rpm περίπου) το οποίο όμως - κρίνοντας απ τα κόκκινα του στροφομέτρου που ξεκινάνε απ τις 7200 περίπου αν θυμάμαι καλά αλλά και ακούγοντας το στροφάρισμα του κινητήρα - δεν νομίζω ότι διαρκεί πολυ. Με 6η (4500 - 5000 rpm περίπου) είχε κάπου 130 km/h στο κοντέρ και το κράτησα για λίγο εκεί· νομίζω εκεί είναι και η ταξιδιωτική του ταχύτητα. Οι μέγιστες στροφές που του ανέβασα ήταν κάπου στις 5500 σε μιά 3η ή 4η. Το μηχανάκι που πήρα ήταν άστρωτο (300 χλμ στον ολικό χιλιομετρητή) οπότε σεβόμενος την επιθυμία του ανθρώπου που μου το έδωσε να μην το σκίσω, ήμουν ολίγον τι φειδωλός με το γκάζι του. Όταν επέστρεψα και του είπα για τις κουφές χαμηλές, μου απάντησε: "μα καλά, γιατί δεν το γύρισες στο sport mode; στο sport γεμίζουν οι χαμηλές του". Ο παπάρας, μην έχοντας ποτέ στην κατοχή μου μηχανάκι με driving modes, αλλά και όντας αφοσιωμένος στο να αφουγκραστώ τη συμπεριφορά της μηχανής, δε μου κόψε να το γυρίσω στο sport..

    Κούμπωσα εξαιρετικά πάνω του· χέρια και ποδιά σε άνετες γωνίες (ίσως χαμήλωνα λίγο το τιμόνι από τα καβαλέτα). Μόλις ξεκίνησα, σηκώθηκα λίγο όρθιος για να στρώσω το παντελόνι. "Ρε συ, αυτό δίνει σωστές γωνίες και για όρθια οδήγηση!" Με το που ξαναέκατσα, ξανασηκώθηκα όχι για να στρώσω το παντελόνι αυτή τη φορά. Όντως! Μωρέ μπράβο! Η στενή στο μπροστινό μέρος σέλα συμβάλλει πολύ στην όρθια θέση.

    Συμπλέκτης βούτυρο, μετά απο λίγο άλλαζα ταχύτητες όμορφα και με ακρίβεια, στην κίνηση τον δούλευα on - off χωρίς το παραμικρό βήξιμο ή σκορτσάρισμα.
    Φρενα υπέρ-δυνατά, όσο κι αν τα πάταγα τελευταία στιγμή πριν το φανάρι αυτά περίσσευαν.

    Στο ρελαντί έχει κάποιους κραδασμούς (μ άρεσε) και ο κινητήρας ακούγεται υπέροχα. Εν κινήσει οι κραδασμοί γίνονται ελάχιστοι και ο κινητήρας δεν ακούγεται πλέον τόσο.

    Έκανα 2 πάνω κάτω τα λιμανάκια. Η μηχανή στρίβει. Χωρίς προσπάθεια. Όπου κοίταγα πήγαινε. Απολύτως καμία ασάφεια, ούτε εκατοστό δεν άνοιγε τη γραμμή του.

    Εν κατακλείδι, η μηχανή ως καρα - Ευρωπαϊκή, από τα πρώτα μέτρα σου δίνει να καταλάβεις πως είναι ιδιαίτερη, σε κάνει να θέλεις να την οδηγείς για την οδήγηση και όχι για να φτάσεις απαραίτητα σε κάποιο προορισμό, διαθέτει και μεταδίδει εν τέλει στον αναβάτη μεγάλες ποσότητες απ αυτή τη "μαγική" - γοητευτική αλα Ευρώπη συνταγή που άλλοι την αντιλαμβάνονται και άλλοι όχι, που σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι.

    Τελευταία τροποποίηση από gior-gos; 17/11/2021 στις 02:07.

  8. #1313
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο μηχανάκι και το χρώμα του πάει!Αντε Γιώργαρε χτύπα το λέμε!


    *Προβληματίζομαι με τις ζάντες και το έχω ξαναγράψει και αλλού.Αυτος ο κύριος που ίσιωνε οποιαδήποτε ζάντα(χωρίς τόρνο) στη Θεοφιλοπούλου λόγω προβλήματος υγείας το έκλεισε το μαγαζί.Γνωρίζει κανείς κάποιον αντίστοιχο εκτός απο τον γέροντα Μάκη στο Μεταξουργείο που μπορεί να έμενες κανα μήνα χωρίς μηχανάκι μέχρι να ρολάρει?Οι συγκεκριμένες ζάντες αν στραβώσουν υπάρχει πρόβλημα απο ότι μου είπαν τα παιδιά στο λαστιχάδικο.Το αναφέρω καθώς θεωρώ προφανές το ότι ένα τέτοιο μηχανάκι το παίρνεις για να μπεις και χώμα αλλά και γενικότερα ο κίνδυνος στραβώματος καραδοκεί και στις τάφρους του δρόμου.

    Για πείτε κανένας καμια γνώμη.
    Δηλαδή Βασίλη υπάρχει η πληροφορία ότι οι ζάντες του v85 στραβώνουν εύκολα;

  9. #1314
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Νομίζω πως τέτοιου τύπου ζάντες στραβώνουν πολύ δύσκολα ή πάντως αρκετά δυσκολότερα από μια χυτή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  10. #1315
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Πανέμορφη.
    Απλά είχα διαβάσει κακά σχόλια για τον κινητήρα δεδομένου ότι είμαστε στο 2021/22 και είναι πολύ πίσω σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
    Και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση οπότε δύο φορές μείον σε αυτόν τον τομέα.

    Όχι ότι είναι κακός. Απλά σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό (~€11.000).
    Νομίζω είχα διαβάσει και για το τακτικό κόστος συντήρησης ότι είναι υψηλό αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

    Είναι μηχανές που τις αγοράζεις όχι γιατί κερδίζει στα χαρτιά αλλά στο συναίσθημα προφανώς.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  11. #1316
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή Βασίλη υπάρχει η πληροφορία ότι οι ζάντες του v85 στραβώνουν εύκολα;

    Αυτό δεν το γνωρίζει κανείς γιατί πρέπει να δοκιμαστεί στην πράξη.Αν έχουν βάλει ανθεκτικό υλικό θα αντέχουν σίγουρα αλλά ακόμα και η πιο δυνατή ζάντα με τους δρόμους που έχουμε θα στραβώσει αργά ή γρήγορα.Το ερώτημα είναι τι γινεται μετά και όσο βλέπω ότι δεν απαντάει κανείς τόσο ανησυχώ περισσότερο για τέτοιες ζάντες με τις ακτίνες στο πλάι που είναι ιδιαίτερες και τις φοράνε διάφορα μηχανάκια(που με ενδιαφέρουν και μένα).

    Υπάρχει και η πιθανότητα να υπάρχει ένα μικρό στράβωμα και απλά να το αφήσεις έτσι θα μου πεις, αλλά σε μια δύσκολη περίπτωση τι κάνουμε?Αγοράζουμε ζάντα?Γιατί κάτι τέτοιο μυρίζομαι...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #1317
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν το γνωρίζει κανείς γιατί πρέπει να δοκιμαστεί στην πράξη.Αν έχουν βάλει ανθεκτικό υλικό θα αντέχουν σίγουρα αλλά ακόμα και η πιο δυνατή ζάντα με τους δρόμους που έχουμε θα στραβώσει αργά ή γρήγορα.Το ερώτημα είναι τι γινεται μετά και όσο βλέπω ότι δεν απαντάει κανείς τόσο ανησυχώ περισσότερο για τέτοιες ζάντες με τις ακτίνες στο πλάι που είναι ιδιαίτερες και τις φοράνε διάφορα μηχανάκια(που με ενδιαφέρουν και μένα).

    Υπάρχει και η πιθανότητα να υπάρχει ένα μικρό στράβωμα και απλά να το αφήσεις έτσι θα μου πεις, αλλά σε μια δύσκολη περίπτωση τι κάνουμε?Αγοράζουμε ζάντα?Γιατί κάτι τέτοιο μυρίζομαι...
    Βασίλη οι ζαντες του 1150 που έχουν τέτοια σχεδίαση δεν χαμπαριάζουν τίποτα.

    Έκανα ακτινολογιση στις 160.000 km πιο πολύ για έλεγχο και ο μάστορας μου είπε τα καλύτερα για αυτές.

    Δεν μου είπε όμως και που καλά λόγια για αυτές των πιο καινούργιων μοντέλων. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μάρκα είναι του ΤΤ85?

  13. #1318
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Βασίλη οι ζαντες του 1150 που έχουν τέτοια σχεδίαση δεν χαμπαριάζουν τίποτα.

    Έκανα ακτινολογιση στις 160.000 km πιο πολύ για έλεγχο και ο μάστορας μου είπε τα καλύτερα για αυτές.

    Δεν μου είπε όμως και που καλά λόγια για αυτές των πιο καινούργιων μοντέλων. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μάρκα είναι του ΤΤ85?

    Στα GS 1200 όντως είχαν αναφερθεί διάφορα στραβώματα αλλά τότε υπήρχαν μαστόρια(όταν το είχα ακούσει εγώ).Ε ξέρεις πως πάνε αυτά,για να βγάλουν ελαφρύτερο το επόμενο μοντέλο βάζουν πιο ελαφριές ζάντες ή κόβουν απο αλλού με αναπάντεχα αποτελέσματα(ειδικά στα SS).Που έκανες ακτινολόγηση?Λογικά αυτός θα γνωρίζει τι γίνεται σε μια στραβή και που μπορείς να πας(ίσως και ο ίδιος ισιώνει?).

    Δεν το λέω μόνο απο άποψη στραβώματος απο λακκούβα αλλά μια στραβή να τύχει μακριά απο όλους και χτυπήσει κάπου το μηχανάκι είναι κρίμα μέσα σε όλο το κόστος να πληρώσεις και καινούργια πανάκριβη ζάντα(αν βρίσκεις μεταχείρο καλώς,αν όχι?).Μου έχει τύχει στο παρελθόν και απλά την ίσιωσα στον ζαντά αλλά χωρίς τόρνο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #1319
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στα GS 1200 όντως είχαν αναφερθεί διάφορα στραβώματα αλλά τότε υπήρχαν μαστόρια(όταν το είχα ακούσει εγώ).Ε ξέρεις πως πάνε αυτά,για να βγάλουν ελαφρύτερο το επόμενο μοντέλο βάζουν πιο ελαφριές ζάντες ή κόβουν απο αλλού με αναπάντεχα αποτελέσματα(ειδικά στα SS).Που έκανες ακτινολόγηση?Λογικά αυτός θα γνωρίζει τι γίνεται σε μια στραβή και που μπορείς να πας(ίσως και ο ίδιος ισιώνει?).

    Δεν το λέω μόνο απο άποψη στραβώματος απο λακκούβα αλλά μια στραβή να τύχει μακριά απο όλους και χτυπήσει κάπου το μηχανάκι είναι κρίμα μέσα σε όλο το κόστος να πληρώσεις και καινούργια πανάκριβη ζάντα(αν βρίσκεις μεταχείρο καλώς,αν όχι?).Μου έχει τύχει στο παρελθόν και απλά την ίσιωσα στον ζαντά αλλά χωρίς τόρνο.
    Μια χαρά τα λες, πάνε να τα κάνουν πιο ελαφριά και παράλληλα ρίχνουν την ποιότητα σε κάποια περιφερειακά.

    Eκανα στον el tyres και έγινε πολύ καλή δουλειά. Υπόψιν πως το 1150 το βάζω χώμα αλλά το προσέχω όσο μπορώ, δηλαδή επιλέγω το πιο ευκολο πάτημα και στις κροκάλες πάω ήρεμα. Οι ζαντες του 1150 είναι ακροντ. Τα καινούργια GS lc έχουν θέμα, όπως και τα f800, τα 990 καθώς και κάποιες γενιές 1190. Αντίθετα οι ζαντες του παλιού caponord που είναι παρόμοιας σχεδίασης είναι γερές.

    Όταν ξαναπάω θα ρωτήσω τον μάστορα την γνώμη του για τις ζάντες του tt85.

  15. #1320
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Έβαλα τα δυνατά μου στο 1100, μόνο να λεκιάσουν κατάφερα.
    Τώρα που είσαι σίγουρος ότι το πλέξιμό τους δεν έχει "σφάλμα κατασκευής" γιατί να προσέχεις..

Παρόμοια θέματα

  1. Σε είδα...... vol ΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 255
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 15:26
  2. ιχδες αθηναιοι στην επαρχια vol.II
    από bikas στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2009, 20:25
  3. moto.gr stats -vol.II-
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 14:53
  4. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF