Σελίδα 95 από 100 ΠρώτοΠρώτο ... 458590919293949596979899100 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.411 έως 1.425 από 1498

Θέμα: Με είδα... Vol II

  1. #1411
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Με είδα να βάζω την μηχανή στο υπόγειο πάρκινγκ αφού έφτασε το 2ο κλειδί από Αθήνα, όχι πριν φροντίσω να σπάσω το εμπρός φτερό κάνοντας ελαφρώς πίσω, αφού ξέχασα πως είχα και το λουκέτο πάνω στην φούρια μου να δω αν θα καταφέρει να ξεκλειδώσει το τιμόνι, μιάς και είναι ελαφρώς στραβωμένο και δεν ρισκάρω να το ζορίσω σε καθημερινή χρήση. Τέλος η σεζόν πρόωρα για μένα και από Μάρτη θα βρούμε άκρη για το χαμένο κλειδί...350 ευρώ μόνο το χρεώνουν στην αντιπροσωπεία να βγάλεις καινούριο. Πάλι καλά γιατί 2000 ευρώ έχει αν τα χάσεις και τα 2... Απολογισμός μέχρι στιγμής 350 ευρώ, 1 χαμένο κλειδί, 1 σπασμένο φτερό, 3 αχρηστα αντικλείδια και 20 μέρες νωρίτερα μεσα η μηχανή για χειμώνα.
    Φτου, όπως ήρθε το πράμα πάρκαρέ την με ασφάλεια και παρ' το απ' την αρχή την άνοιξη με ηρεμία...

  2. #1412
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Με είδα να βάζω την μηχανή στο υπόγειο πάρκινγκ αφού έφτασε το 2ο κλειδί από Αθήνα, όχι πριν φροντίσω να σπάσω το εμπρός φτερό κάνοντας ελαφρώς πίσω, αφού ξέχασα πως είχα και το λουκέτο πάνω στην φούρια μου να δω αν θα καταφέρει να ξεκλειδώσει το τιμόνι, μιάς και είναι ελαφρώς στραβωμένο και δεν ρισκάρω να το ζορίσω σε καθημερινή χρήση. Τέλος η σεζόν πρόωρα για μένα και από Μάρτη θα βρούμε άκρη για το χαμένο κλειδί...350 ευρώ μόνο το χρεώνουν στην αντιπροσωπεία να βγάλεις καινούριο. Πάλι καλά γιατί 2000 ευρώ έχει αν τα χάσεις και τα 2... Απολογισμός μέχρι στιγμής 350 ευρώ, 1 χαμένο κλειδί, 1 σπασμένο φτερό, 3 αχρηστα αντικλείδια και 20 μέρες νωρίτερα μεσα η μηχανή για χειμώνα.

    Καλημέρα. Μπορείς να βγάλεις κανονικό κλειδί σε κάποια έμπειρα κλειδαράδικα με κόστος περίπου 50 ευρώ. Πας με το κανονικό σου κλειδί και σου φτιάχνουν κανονικό το οποίο ρυθμίζουν επιτόπου για να δουλεύει το ιμομπιλάιζερ. Εμένα μου έχουν σπάσει και τα δυο ορίτζιναλ κλειδιά και έχω βγάλει 2 ιμιτασιόν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #1413
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Ακριβώς κ εγώ στο 50αρικο ξέρω ότι κάνει το κλειδί με immobilizer. Το οποίο βέβαια δεν είναι καθόλου δύσκολο να το ρυθμίσεις και μόνος σου και να σου κοστίσει ακόμα λιγότερο από 50 το κλειδί.
    Πάτα το 0

  4. #1414
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς κ εγώ στο 50αρικο ξέρω ότι κάνει το κλειδί με immobilizer. Το οποίο βέβαια δεν είναι καθόλου δύσκολο να το ρυθμίσεις και μόνος σου και να σου κοστίσει ακόμα λιγότερο από 50 το κλειδί.
    Πώς;

  5. #1415
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Πηγαίνεις στον κλειδαρά και φτιάχνεις ένα κλειδί που έχει άγραφο chip για immobilizer. Με το κανονικό σου κλειδί κοντά στο καινούριο (κρεμασμένα ας πούμε στο ίδιο μπρελόκ) βάζεις το καινούριο στην κλειδαριά και βάζεις μπροστά τη μηχανή. Κατά την εκκίνηση το άγραφο κλειδί έχει αντιγράψει ήδη το pin στην πλακέτα του και έτσι δουλεύει κανονικά. Σε αυτοκίνητο μέχρι και μιας 10ετίας πίσω με απλό κλειδί (χωρίς κουμπιά) το έχω δοκιμάσει και δούλεψε κανονικά η μέθοδος. Τώρα για πιο καινούρια ή για κλειδιά με συναγερμούς κλπ κλπ δεν παίρνω κανέναν στον λαιμό μου.
    Πάτα το 0

  6. #1416
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Πηγαίνεις στον κλειδαρά και φτιάχνεις ένα κλειδί που έχει άγραφο chip για immobilizer. Με το κανονικό σου κλειδί κοντά στο καινούριο (κρεμασμένα ας πούμε στο ίδιο μπρελόκ) βάζεις το καινούριο στην κλειδαριά και βάζεις μπροστά τη μηχανή. Κατά την εκκίνηση το άγραφο κλειδί έχει αντιγράψει ήδη το pin στην πλακέτα του και έτσι δουλεύει κανονικά. Σε αυτοκίνητο μέχρι και μιας 10ετίας πίσω με απλό κλειδί (χωρίς κουμπιά) το έχω δοκιμάσει και δούλεψε κανονικά η μέθοδος. Τώρα για πιο καινούρια ή για κλειδιά με συναγερμούς κλπ κλπ δεν παίρνω κανέναν στον λαιμό μου.
    Πολλές μηχανές όμως δεν ξεκινάνε με το καινούργιο - άγραφο κλειδί.
    Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος ύπαρξης του immobilizer.Μήπως εννοούσες το κανονικό κλειδί στο διακόπτη?

  7. #1417
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Με το κανονικό σου κλειδί κοντά στο καινούριο (κρεμασμένα ας πούμε στο ίδιο μπρελόκ)

    Αυτό το σημείο είναι κομβικής σημασίας.
    Η δουλειά του immobilizer είναι να αναγνωρίζει το σήμα του κλειδιού και να συγκρίνει με το αντίστοιχο του εγκεφάλου για να πάρει μπροστά (πολύ απλοϊκά σαν περιγραφή). Για να διαβαστεί αυτό το σήμα πρέπει το κλειδί να βρίσκεται κοντά στην κλειδαριά όχι αναγκαστικά πάνω.
    Να προσθέσω επίσης ότι δεν έχουν όλα τα κλειδιά τσιπακι immobilizer οπότε ίσως κάποιο κλειδί που δοκίμασες και δεν δούλεψε ίσως να ήταν απλό χωρίς τσιπακι.
    Πάτα το 0

  8. #1418
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Με το κανονικό σου κλειδί κοντά στο καινούριο (κρεμασμένα ας πούμε στο ίδιο μπρελόκ)

    Αυτό το σημείο είναι κομβικής σημασίας.
    .
    Ναι τώρα το πιασα.
    Κομβική λεπτομέρεια.

  9. #1419
    Μα δεν έχει immobilizer το versys 650 2015.
    done.

  10. #1420
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    και πότε το είπες;
    τα 2000e για αντικατάσταση κλειδιών-κλειδαριών, ποιοι στο είπαν;

  11. #1421
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    και πότε το είπες;
    τα 2000e για αντικατάσταση κλειδιών-κλειδαριών, ποιοι στο είπαν;
    Οχι; Ετσι ξέρω τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει την αντιπροσωπεία.
    Τα 2 κ τα θέλει ο επισημος αντιπρόσωπος καφασακι για αλλαγή. Δανία.
    done.

  12. #1422
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Moυ κάνει εντύπωση γιατί τα ανταλλακτικά είναι σε λογικές τιμές. Σύνολο νομίζω δεν ξεπερνούν τα 300e και βάζω καινούρια τάπα μέσα που δεν χρειάζεται.

    πχ
    https://www.ebay.co.uk/itm/223477763023
    https://www.ebay.com/itm/224826276473

    αν πεις ότι ψωνίζεις OEM απο εκεί που ψωνίζει η kawasaki, το σετ κλειδαριές - κλειδιά έχει πιθανά κάτω από 150e

  13. #1423
    Εργατοώρα νομίζω 100+ ευρώ. Σερβις για τα 24κ κάπου 8/900 ευρω.
    done.

  14. #1424
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Με είδα να κάνω όλα τα fixations πράξη, μέσα σε κλάσματα.
    -Μην πέσεις.
    -Μην πέσεις.
    -Αν είναι να πέσεις, τουλάχιστον μη πέσεις πάνω στις φυτευτές.
    -Αν είναι να πέσεις στις φυτευτές τουλάχιστον μην πέσεις στην πιο μεγάλη.
    Μπουμ.
    Ωραία!
    Περάστε να παραλάβετε το αναμνηστικό σας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	radiator_Crash.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	440272
    Oldfarts never die

  15. #1425
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Με είδα να κάνω όλα τα fixations πράξη, μέσα σε κλάσματα.
    -Μην πέσεις.
    -Μην πέσεις.
    -Αν είναι να πέσεις, τουλάχιστον μη πέσεις πάνω στις φυτευτές.
    -Αν είναι να πέσεις στις φυτευτές τουλάχιστον μην πέσεις στην πιο μεγάλη.
    Μπουμ.
    Ωραία!
    Περάστε να παραλάβετε το αναμνηστικό σας.
    Η συγκεκριμένη πέτρα φαίνεται να υπάρχει σε άπειρα, παράλληλα και αλληλοδιασταυρούμενα σύμπαντα, εντός, εκτός και πλησίον του εκάστοτε δρόμου

Παρόμοια θέματα

  1. Σε είδα...... vol ΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 255
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 15:26
  2. ιχδες αθηναιοι στην επαρχια vol.II
    από bikas στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2009, 20:25
  3. moto.gr stats -vol.II-
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 14:53
  4. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF