Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ανταλλακτικά για service Tiger

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της rubik
    Εγγραφή
    20/05/2014
    Μηνύματα
    36

    Angry Ανταλλακτικά για service Tiger

    Γεια χαρά,

    Που μπορώ να δω τιμές που κοστίζουν τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιεί ο μάστορας σε κάθε service?
    Ορισμένες τιμές μου φαίνονται εξωφρενικά ακριβές!

    Παράδειγμα,

    Τακάκια δισκόφρενου μπροστινά, για Tiger 800, 48 ευρώ έκαστο! Δεν είναι λίιιιιγο ΠΑΡΑ πολλά;;
    Τα λάδια που μου βάλανε, μου τα χρεώσανε 14 ευρώ το λίτρο, ενώ online τα βρήκα 8,6 ευρώ.

    Θα μου πεις "μα καλά, κι εσυ έτσι απλά πας χωρίς να ψάξεις;", ε εντάξει, δεν έχετε άδικο, αλλά καθώς έχω ένα θέμα και εμπιστεύομαι τους ανθρώπους, δεν περίμενα τέτοιο χουνέρι!

    Όπως και να έχει, τα λαθη είναι για να μαθαίνουμε, απλά θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω τιμές που κοστίζουν είτε τα γνήσια (γνήσια έβαλε) είτε άλλων μαρκών.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Καταρχην υπαρχει το google και ολο το ιντερνετ στα ποδια σου.

    Επιλεκτικα τωρα.

    Μπροστινα τακακια στο χιλιαρι τιγρη 80 ευρω. Οποτε καλα εισαι.

    Λαδια αφου τα πηρες απο αυτον θα βγαλει το μεριδιο του. Λογικο ειναι. Αμα θες του πας λαδια εσυ και τελειωνει το θεμα.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Λαδια αφου τα πηρες απο αυτον θα βγαλει το μεριδιο του. Λογικο ειναι. Αμα θες του πας λαδια εσυ και τελειωνει το θεμα.
    Και θα σε χρεώσει ακριβότερη εργασία. Έτσι δουλεύουν τα μαστόρια. Είτε από τα αναλώσιμα/ανταλλακτικά θα βγάλουν παραπάνω, είτε από την παροχή.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rubik Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρά,

    Που μπορώ να δω τιμές που κοστίζουν τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιεί ο μάστορας σε κάθε service?
    http://www.worldoftriumph.com/triump...odel_id=560031
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Λάδια με 8,6€ δεν είναι λάδι μηχανής αλλά Καλαματιανό!
    Για ξανακοίτα μήπως έγραφε mineral-ορυκτέλαιο,εσύ χρειάζεσαι ημισυνθετικό.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της rubik
    Εγγραφή
    20/05/2014
    Μηνύματα
    36
    Το λάδι είναι το Castrol Power 1 Racing 4T 10W-50 1lt ή τουλάχιστον το μπουκάλι είναι ακριβώς το ίδιο. Στο skroutz το βρίσκω 8,46 € χαμηλότερη τιμή γι'αυτό και είπα ότι το βρίσκω τόσο.

    Τα τακάκια τα μπροστά πήρα την αντιπροσωπεία και μου είπε ότι κάνει 53 ευρώ έκαστο. Εγώ το πήρα 48, οπότε μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω και να πω ότι πάλι καλά που το πήρα τόσο; Το πίσω τακάκι κοστίζει 49 ευρώ.

    Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αν δε θέλω να βάλω γνήσια, μπορώ να βάλω αλλης εταιρίας με 90 και τα 3 (1 πισω, 2 μπροστά) και ότι είναι ίδια από θέμα ποιότητας.

    Σε γενικές γραμμές αυτό που έχω να πω είναι ότι μέσα σε λιγότερο από ώρα, έμαθα ότι δεν είναι αναγκαστικό να βάλω γνήσια και ότι πριν πάω να αλλάξω κάτι σε ένα συνεργείο θα ήταν καλό να αγοράζω δικά μου ανταλλακτικά.

    Τώρα, αυτό που χρειάζεται η μηχανή (από Σεπτέμβρη) είναι ρουλεμάν τιμονιού, λέτε να κάνω διαδικασία να βρω στο ίντερνετ κάτι άλλο ή να βάλω γνήσιο στη συγκεκριμένη περίπτωση;

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της rubik
    Εγγραφή
    20/05/2014
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rubik Προβολή μηνύματος
    Το λάδι είναι το Castrol Power 1 Racing 4T 10W-50 1lt ή τουλάχιστον το μπουκάλι είναι ακριβώς το ίδιο. Στο skroutz το βρίσκω 8,46 € χαμηλότερη τιμή γι'αυτό και είπα ότι το βρίσκω τόσο.
    [...]
    + 2,00 € ελάχ. μεταφορικά + 2,50 € αντικαταβολή οπότε πάει στα 13€.
    Στα τακάκια έχεις δίκιο,κατά 90% τα αφτερ μαρκετ είναι χαμηλότερης τιμής και εφάμιλλης ποιότητας (για να μη πω καλύτερα).

  9. #9
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rubik Προβολή μηνύματος
    Το λάδι είναι το Castrol Power 1 Racing 4T 10W-50 1lt ή τουλάχιστον το μπουκάλι είναι ακριβώς το ίδιο. Στο skroutz το βρίσκω 8,46 € χαμηλότερη τιμή γι'αυτό και είπα ότι το βρίσκω τόσο.

    Τα τακάκια τα μπροστά πήρα την αντιπροσωπεία και μου είπε ότι κάνει 53 ευρώ έκαστο. Εγώ το πήρα 48, οπότε μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω και να πω ότι πάλι καλά που το πήρα τόσο; Το πίσω τακάκι κοστίζει 49 ευρώ.

    Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αν δε θέλω να βάλω γνήσια, μπορώ να βάλω αλλης εταιρίας με 90 και τα 3 (1 πισω, 2 μπροστά) και ότι είναι ίδια από θέμα ποιότητας.

    Σε γενικές γραμμές αυτό που έχω να πω είναι ότι μέσα σε λιγότερο από ώρα, έμαθα ότι δεν είναι αναγκαστικό να βάλω γνήσια και ότι πριν πάω να αλλάξω κάτι σε ένα συνεργείο θα ήταν καλό να αγοράζω δικά μου ανταλλακτικά.

    Τώρα, αυτό που χρειάζεται η μηχανή (από Σεπτέμβρη) είναι ρουλεμάν τιμονιού, λέτε να κάνω διαδικασία να βρω στο ίντερνετ κάτι άλλο ή να βάλω γνήσιο στη συγκεκριμένη περίπτωση;

    το 48 που κοστισαν τα τακακια δε λεει τιποτα. μπορει να εβαλε τακακια με 20 ευρω και να σε χρεωσε 48, μπορει να εβαλε τακακια με 35ευρω κτλ.
    αν εχεις το κουτακι απο τα τακακια ψαξε να δεις ποσο κανουν (τιμες ελλαδας ετσι). διαφοτερικα λυνεις τη μια δαγκανα και κοιτας τι τακακι σου εβαλε.

    49 ευρω για πισω πολλα ακουγονται (δε ξερω βεβαια τι βαζουν σε αυτο το μοτο). για ss τα μπροστα παιζουν 80-90 (τιμες ανταλλακτικου για 2 δαγκανες, δηλ 40-45 το ζευγαρι) και γυρω στα 25 ευρω για πισω, ολα aftermarket.

    ρωτα αλλους κατοχους τι μαρκα βαζουν η κανε μια ερευνα σε αλλα, ακομα και ξενα φορουμ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Παρόμοια θέματα

  1. Mεταχειρισμένα ανταλλακτικά για Honda NX.
    από miror στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 10:00
  2. για triumph tiger...
    από meatbeat στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF