Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Οδηγός ελεύθερης κατασκήνωσης - νομικές συμβουλές

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Απο τον κακο κατασκηνωτη,τον κακο οδηγο,η τον κακο γιατρο κανενας νομος δεν μπορει να σε προστατεψει.Σου ειπα πριν κατι που ειπες και εσυ.Να κανει το κρατος χωρους και να βρει τροπο να τους ελεγξει.Οταν δεν μπορει να φτιαξει καπου ενας δρομο τι θα κανει?Θα απαγορευσει την κυκλοφορια?Ο κακος κατασκηνωτης ειναι σπανιο ειδος.Μην κρινεις απο την συμπεριφορα καποιων στα camping,οποιος κανει free camping ξερει τι πρεπει να κανει.

    Με την ιδια λογικη πρεπει να απαγορευτει η πεζοπορια παντου.Ενας ορειβατης μπορει να κανει το ιδιο μεγαλη ζημια.Κανει οτι κανει και ενας κατασκηνωτης,απλα το βραδυ μπορει και να παει για υπνο στο σπιτι τπυ.

    Τωρα δηλαδη με αυτο τον νομο προστατευει το περιβαλλον?Το αντιθετο θα ελεγα.Οταν δεν υπαρχουνε κατασκηνωτες ο κακος πολιτης θα παει να πεταξει εκει τα σκουπιδια του.Ο κακος υλοτομος θα παει και θα κοβει μερα νυχτα παρανομα ξυλα.Ενας τροπος για να γινει καποιος καλος οδηγος,ειναι να μαθει απο εναν παλαιοτερο καλο οδηγο.Οταν ο κακος κατασκηνωτης δει πως συμπεριφερονται οι παλαιοτεροι συμορφωνεται και αυτος αργα η γρηγορα.
    κάπου συμφωνούμε κάπου διαφωνούμε στα έγραψα παραπάνω οπότε δεν τα επαναλαμβάνω. Ξαναγράφω ότι δεν είναι το καλύτερο μου το κόψει κεφάλι και αν πίστευα αυστηρά σε αυτό και στο ότι δεν υπάρχει άλλη λύση δεν θα συζητούσα για αυτό ακούγοντας αντίθετες απόψεις ωστε να το δω ποιο σφαιρικά

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πιο σφαιρικα θα το δεις αμα κατασκηνωσεις στη φυση,παρεα με ατομα που την αγαπανε.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πιο σφαιρικα θα το δεις αμα κατασκηνωσεις στη φυση,παρεα με ατομα που την αγαπανε.
    Προτιμώ το οργανωμένο φίλε μου έχει κάποιες ευκολίες που δεν έχει το ελεύθερο και τις θέλω. Αυτά είναι προτιμήσεις. Εδώ συζητάμε για κάτι που θέλουμε όλοι να προστατέψουμε ανεξαρτήτως των προτιμήσεων του καθενός.


  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    αυτά που λέτε είναι πολύ ρομαντικά και ανέφικτα μπορεί να ίσχυαν την προ κρίση εποχή γιατί από το 2009 και μετά το ελεύθερο κάμπινγκ έχει τρελή αύξηση και όχι γιατί αγαπάνε την φύση και την ελευθεριά αλλά για την κούτρα , θα σας πω 3 παράλιες στην Χαλκιδική ( γιατί σαν την Χαλκιδική δεν έχει μην λέμε πάλι τα ίδια ) που συχαίνεσαι να πας γιατί είναι μέσα στην βρώμα από τα σκουπίδια και τα σκ..α του καθενός , καβουρότρυπες που είναι πρόταση σαν σημείο που πρέπει να πας σε όλους τους ταξιδιωτικούς οδηγούς της Χαλκιδικής είναι γεμάτο σκουπίδια πάλι καλά έγινε μια καντίνα που έχει τουαλέτες και τουλάχιστον κάνουν την ανάγκη τους εκεί και όχι όπου να ναι . το να υπάρχουν χώροι για ελεύθερο κάμπινγκ κάτω από την εποπτεία του δήμου είναι ανέφικτο γιατί υπάρχουν ιδιωτικά κάμπινγκ που απασχολούν κόσμο που πληρώνουν φόρους και διάφορα άλλα οπότε αν γίνει κάτι τέτοιο έχεις αυτόματα αθέμιτο ανταγωνισμό θα χάσει λεφτά ο επιχειρηματίας θα χάσει λεφτά το κράτος και πάει λέγοντας

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αυτο φιλε μου δεν ειναι free camping,αλλα tzamba camping.Πριν καμμια τριανταρια χρονια στις Καβουροτρυπες που υπηρχανε κανονικοι σκηνιτες,δεν εβλεπες ουτε γοπα απο τσιγαρο κατω.

    Αυτοι που γουσταρουνε την χυμα διαμονη στη φυση δεν πανε σε τοσο σικ περιοχες.Εκει ας τους μαζεψει ο Δημος μαζι με την καταντια τους με απορριμματοφορα.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αυτο φιλε μου δεν ειναι free camping,αλλα tzamba camping.Πριν καμμια τριανταρια χρονια στις Καβουροτρυπες που υπηρχανε κανονικοι σκηνιτες,δεν εβλεπες ουτε γοπα απο τσιγαρο κατω.

    Αυτοι που γουσταρουνε την χυμα διαμονη στη φυση δεν πανε σε τοσο σικ περιοχες.Εκει ας τους μαζεψει ο Δημος μαζι με την καταντια τους με απορριμματοφορα.
    Πως ακριβώς θα εκφράζεται νομικά κάτι τέτοιο ώστε να υπάρχει διαχωρισμός ακριβώς εξήγησε και στην μία περίπτωση να τους μαζεύει και στην άλλη όχι? Δεν νομίζω να γίνεται και δυστηχώς κάτι τέτοιοι καραγκιόζηδες που λέει ο φίλος παραπάνω είναι που δεν σέβονται τίποτα και πέρνει την μπάλα όλους όταν μιλάνε για ελεύθερο κάμπινκ.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μα εκφραζεται νομικα.Οποιος πεταει σκουπιδια εχει προστιμο.
    Ας στηθει ενας δημοτικος υπαλληλος μια Κυριακη στην παραλια και ας κανει την δουλεια του.Αυτοι οι ανθρωποι ακομη και σαν ημερησιοι επισκεπτες οταν πανε το ιδιο δεν κανουνε?Εχει σημασια αν θα στησουνε σκηνες,η οχι?

  8. #23
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Κοινόχρηστος χώρος είναι και το πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι αυτού που επιλέγει το ελεύθερο κάμπινγκ.

    Να στήσω τη σκηνή μου εκεί; Δεν θα έχει πρόβλημα φαντάζομαι.

    Το θέμα είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρον σε νομικό επίπεδο. Και δεν είναι καθόλου απλό.

    Η επίκληση διατάξεων του Συντάγματος και Διεθνών Συμβάσεων μπορεί να είναι και να ακούγεται ωραία, πλην όμως όταν το κάνουμε πρέπει:
    α. να καταλαβαίνουμε τί λένε,
    β. να ξέρουμε πώς ερμηνεύονται, και
    γ. να μην ... "ξεχνάμε" άλλες διατάξεις αυτών που δεν μας συμφέρουν.

    Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είμαι κατ' αρχήν αντίθετος στο ελεύθερο κάμπινγκ. Όμως αυτό πρέπει να γίνεται με τρόπο που δεν θίγει τα δικαιώματα των άλλων.
    Είναι άλλο να στήσω τη σκηνή μου σε κάποιο σημείο που δεν ενοχλώ, να μη ρυπαίνω και άλλο να κάνω -στην πράξη- κατάληψη του δημόσιου χώρου εμποδίζοντας τη χρήση τους στους λοιπούς.

    Να θυμίσω επίσης ότι και το περιβάλλον, και το δικαίωμα σε αυτό, προστατεύονται από το Σύνταγμα και Διεθνείς Συμβάσεις.

    Στο ελεύθερο κάμπινγκ έχουμε από τη μια μεριά το δικαίωμα του ανθρώπου στους κοινόχρηστους χώρους που αφορά σε αυτούς που θέλουν να κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ και από την άλλη το δικαίωμα όλων στην προστασία του περιβάλλοντος.
    Με άλλα λόγια έχουμε σύγκρουση μεταξύ δύο Συνταγματικά κατοχυρωμένων, άρα ισότιμων δικαιωμάτων.
    Το πιο υπερισχύει είναι θέμα της νομικής επιστήμης και εν τέλει των δικαστηρίων.
    Πάντως από μόνη της η φράση του άρθρου:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πολλές φορές ο δικαστής µπορεί να έχει την πρόθεση να σε αθωώσει αρκεί να βρει ένα νοµικό πάτηµα.
    στην ουσία είναι ομολογία ότι απλά ο Δικαστής αθωώνει μεν τύποις, στην ουσία όμως την ... χαρίζει.
    Και να ξέρετε ότι στην πράξη δεν αθωώνει για τους παραπάνω λόγους. Αθωώνει με το επιχείρημα ότι δεν έκαναν κάμπινγκ αλλά απλά κοιμήθηκαν στην παραλία, που είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

    Ανεξάρτητα πάντως από αυτά. Το θέμα και η ουσία είναι, όταν συγκρούονται συνταγματικά δικαιώματα να βρισκεται η χρυσή τομή. Να μην πάμε ούτε στη καθολική απαγόρευση από τη μία πλευρά, ούτε στην ασυδοσία από την άλλη.


  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παιδάκια ΜΑΚΡΙΑ από ελεύθερο και μη camping 20/7 με 20/08. Αυτή είναι και η καλύτερη λύση. Μακριά από μέρη που κοντά έχουν σπίτια. Μακριά από μέρη που έχουν ενοικιαζόμενα ή οργανωμένα camping γιατί θα σας σπάσουν τους όρχεις. Τις περισσότερες φορές οι σκηνίτες είναι ΤΡΟΜΠΕΣ πάνε κάπου και οικειοποιούνται μεγάλα κομμάτια και μάλιστα τα πλέων προνομιακά (σημεία με σκιά στην παραλία, σε άλλο σημείο σκηνές σε άλλο σημείο μπροστά στο κύμα αυτοσχέδια σκιάδια πολλών τετραγωνικών. Στήσιμο σκηνής μπροστά στο ποτάμι στο σημείο που σκάει ο δρόμος και ο όποιος άλλος επισκέπτης, σκατά παντού και άλλα όμορφα) Τις περισσότερες φορές επίσης οι επιχειρηματίες μιας περιοχής είναι μεγάλα τσουτσέκια. Κυνηγάνε τους σκηνίτες αυτούς που δε πάνε στις ταβέρνες ή τις καντίνες τους... αυτοί που έχουν camping οργανωμένα τους κυνηγάνε όλους μαζί με αυτούς που έχουν δωμάτια... η δικαιολογία είναι πηδάτε το περιβάλλον όταν έχουν χτίσει πάνω στο κύμα, έχουν ανοίξει καφετέριες τύπου "γκάζι" μέσα σε προστατευόμενες περιοχές (βιωσιμότητα σου λέει με τις ευλογίες δήμου και δασαρχείου) και έχουν υπάρξει σκηνικά απείρου κάλους, με άτομα να έχουν βγάλει ξεβράκωτο κόσμο μέσα από σκηνές, με επιθέσεις με πέτρες τέσσερις τα ξημερώματα σε σκηνίτες και άλλα γραφικά αλλά και δολοφονικά.

    Εγώ ένα έχω καταλάβει ή εγώ είμαι πολύ περίεργος ή που είμαι μεγάλος μαλάκας. Όταν πάω για ελεύθερο θέλω την ησυχία μου, επιλέγω περιοχές που δε θα έχουν κόσμο ή περιόδους εκτός σεζόν. Πηγαίνω στο πιο απόμερο κομμάτι που μπορώ να στήσω ακόμα και αν έχω περπάτημα μπόλικο. Έχω μόνο μια σκηνή και αν είναι σε παραλία μια ψάθα και την ομπρέλα μου που τα παίρνω μαζί μου όταν φεύγω και δε τα αφήνω εκεί να με περιμένουν την επόμενη. Δε στήνω πάνω σε παραλία αλλά αρκετά πιο πίσω. Φωτιά ανάβω μόνο σε ποτάμια και σε πολύυυυυυ απομονωμένα μέρη . (Παρόλα αυτά πιο μικρός είχε έρθει μια φορά αστυνομία στο Αγκίστρι, όχι στην κλασσική παραλία) Όταν πάμε τουαλέτα έχουμε σκαλιστήρι μαζί μας και μια σακουλίτσα.

    Το camping έχει γίνει σαν την κοινωνία μας ένα μπουρδέλο!

    ggs Αν θέλεις να μείνει εντός Νομαρχίας Πειραιά και να κάνεις ελεύθερο χωρίς να σε ενοχλήσει κανείς, μπορείς να πας στα Κύθηρα Πέραν της πλάκας ή Εύβοια θα πας ή σε βουνό τέτοια εποχή κόσμο θα βρεις όπου και να πας έστω και λίγο. Αν είναι να πας πιο μακριά οι επιλογές είναι αρκετές.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ειναι μερικα θεματα τα οποια θεωρω δεδομενα αλλα καλο θα ητανε να τα επισημανω.

    Με δεδομενο οτι ο νομος ειναι νομος ,αλλα εφαρμοζεται ελαστικα και κατα περπτωση,καλο θα ητανε να μην ειμαστε προκλητικοι.Δεν παμε στην Βουρβουρου η την Ακροπολη να στησουμε την σκηνη μας.Διαλεγουμε σχετικα απομονωμενα μερη και στηνουμε σε σημειο που δεν ενοχλουμε περαστικους η περιοικους.Παντα σακκουλα για σκουπιδια και αυτοσχεδιο τασακι μαζι μας.Φωτια ΜΟΝΟ αν ειναι απαραιτητο και παντα μακρια απο χορτα και δεντρςα.Σιγουρευομαστε δεκα φορες οτι εσβησε.

    Αν κοντα βρισκονται μονιμοι κατοικοι ,παντα ρωταμε αν υπαρχει προβληα να στησουμε τη σκηνη μας.Συνηθως ειναι θετικοι , τις περισσοτερες φορες θα σας πουνε κσι την καλυτερη μερια.Στην αντιθετη περιπτωση απλα τα κουβαδακια μας και σε αλλη παραλια.Τσαμπουκαδες και διαλεξεις σχετικα με τα δικαιωματα των ανθρωπων δεν εχουνε ουσια.Αν καλεσουνε αστυνομια θυμηθειει οτι υπαρχ ει παραβαση νομου και μην τσαμπουκαλευεστε.Ακομη και αν θελει να σας βοηθησει καποιος θα τον φερετε σε δυσκολη θεση.

    Σεβομαστε τη φυση γιατι ναι μεν ειναι δικη μας,αλλα ειναι και των υπολοιπων.

  11. #26
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    δεν ειμαι ο πιο δεινος καμπιν-ιστας αλλα το παλευω που και που.
    το να πας σε μια ησυχη παραλια,στην ακρη της να στησεις μια σκηνουλα και 2 καρεκλιτσες,να κανεις το μπανακι σου,να κοιμηθεις να ξανακανεις μπανακι,να πιεις ενα καφε κλπ,ποιον ενοχλει;;;
    το πως θα γινει ο διαχωρισμος ναι ειναι ενα θεμα,αλλα μην τα τσουβαλιαζουμε ολα.ψιλοφαινεται οταν καποιος ξερει τι και γιατι το κανει.
    θυμαμαι ημουν πιτσιρικος με τους δικους μου πηγαιναμε στην κυλληνη για καμπινγ ενα σ/κ αλλα το καμπινγκ ειχε κλεισει,αλλαγη ιδιοκτησιας κλπ.επειδη ειχε σχεδον βραδιασει,στο τερμα του δρομου ειχε ενα πλατωμα και απο κατω η παραλια,στησαμε να μεινουμε το βραδυ να κανουμε ενα μπανιο το πρωι και να φυγουμε.
    περα πυροσβεστικη μας ειπε απλα να μην αναψουμε με τιποτα φωτια,μιας και ηταν γεματα πευκα εκει.αυτοι εκαναν περιπολιες καθε λιγο.
    περασε αστυνομια κι ενω μας ειπε στην αρχη να μαζεψουμε να φυγουμε,εξηγησε ο πατερας μου οτι ετσι κι ετσι εγινε,μην τραβαμε τα παιδια μεσα στην νυχτα.κοιμομαστε και το πρωι ξεστηνουμε.
    εδειξαν κατανοηση και μας αφησαν στην ησυχια μας.
    ο μ@λ@κ@ς και σε 5αστερο να παει θα την κανει την μ@λ@κι@ του.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    ο μ@λ@κ@ς και σε 5αστερο να παει θα την κανει την μ@λ@κι@ του.
    Σε 5στερο στα @@ μας τι θα κάνει δεν θα πάρει φωτιά κανένα δασος.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Σε 5στερο στα @@ μας τι θα κάνει δεν θα πάρει φωτιά κανένα δασος.
    Ναι συνήθως τα έχουν κάψει/κόψει και χτίζουν από πάνω

  14. #29
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Σε 5στερο στα @@ μας τι θα κάνει δεν θα πάρει φωτιά κανένα δασος.

    ειδες καπου να γραφω για δασος και φωτια;
    και οκ το δασος πες μπορει να παιξει.εγω φωτια δεν εχω αναψει ποτε.και δεν θα αναβα αν δεν ημουν 1000% σιγουρος οτι δεν θα παιξει η παραμικρη περιπτωση να μου ξεφυγει.
    ειμαι ευκολος και προτιμω σαντουιτσακια κλπ απτο σπιτι η απο εκει γυρω.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ρε παιδια 2 σελιδες τωρα το παλικαρι χτυπιετε και κοπανιετε για τις φωτιες στα δαση για τπτ αλλο. μην παει ο καθε ελληναρας που την ειδε φρι καμπιστας και βαλει φωτια στα δαση.

    ακου φιλε τα δαση δεν κινδυνεύουν απο το φρι καμπιστα γιατι πολυ απλα για να παρει φωτια ενα βουνο θελει αερα. αλιως την προλαβαμε και την σβησανε στο μπαμ οπως γινετε πολυ συχνα σχετα αν δεν το ακουμε στις ειδησεις.
    εκει λοιπον ο ασχετος 1 δεν μπορει να στήσει σκηνη γιατι θα του την παρει ο αερας και 2 δεν μπορει να αναψει φωτια για τι φυσαει. 3 ο ασχετος ελληναρας δεν παει μονος του φοβατε τις αρκουδες ε εκει που θα στησει με αλλους ολο και καποιος θα ειναι "παλιος" και θα εχει πυροσβεστηρα μαζι να σωσουν την κατασταση. οποτε μην φοβασε και λιγο να ξεφυγει θα πεσουν απο αερα νερα μπαμ μπαμ και το σωσαμε το δασος. να το καψει μετα ο εργολαβος που ξερει ποτε να βαζει φωτιες για τα οικοπεδακια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2012, 18:37
  2. Οδηγός επιβίωσης - κοινόχρηστη τουαλέτα
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 21:47
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 12:37
  4. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 19:56
  5. Γυναίκα 55-60 (θείτσα) & οδηγός...
    από almalibera στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 19:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF