Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: ΧΑΙΡΩΝΕΙΑ-ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ-ΑΓΟΡΙΑΝΗ-ΑΡΑΧΩΒΑ

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της cookos
    Εγγραφή
    18/03/2013
    Μηνύματα
    10

    Red face ΧΑΙΡΩΝΕΙΑ-ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ-ΑΓΟΡΙΑΝΗ-ΑΡΑΧΩΒΑ

    Είχα από καιρό συζητήσει με ένα φίλο για μια ημερήσια εξόρμηση εκτός των τειχών για να φύγουμε από την καθημερινότητα μας, να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας, να απολαύσουμε εικόνες και πάνω από όλα να ανέβουμε στα δίτροχα φιλαράκια μας και να εξαφανιστούμε, έστω και για το τόσο λίγο που χρειάζεται ο καθένας μας για να αισθανθεί ανανεωμένος.. Επειδή το όνειρο (που ακόμα παραμένει όνειρο αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει πότε θα πραγματοποιηθεί) είναι η γειτονική χώρα (Ιταλία) και από εκεί όπου ήθελε προκύψει απαιτεί χρόνο και χρήμα που αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχουν, αναγκαζόμαστε τη Λωζάνη να την κάνουμε Κοζάνη και να συμβιβαστούμε με κάτι πολύ πιο κοντινό/προσιτό για την ώρα.

    Την περασμένη Κυριακή και με παράθυρο μερικών ωρών, ξεκινήσαμε μια εκδρομοβόλτα που πιθανότατα να την έχετε κάνει οι περισσότεροι εδώ μέσα και περιελάμβανε μέρη από τη Βοιωτία, τη Φωκίδα και τη Φθιώτιδα. Με εκκίνηση τη Χαλκίδα και μπόλικη όρεξη επισκεφθήκαμε τη Χαιρώνια με το εντυπωσιακό Λιοντάρι, τον Επτάλοφο για καφεδάκι στη βεράντα στην πλατεία, την Αγόριανη με τα ωραία φαγητά της και τους καταράκτες της, την ολ-τάιμ-κλάσσικ Αράχωβα για καφεδάκι, και πάλι πίσω.. μια διαδρομή περίπου 300χλμ η οποία μας έδωσε αυτό τον αέρα της ανανέωσης που χρειαζόμασταν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mapaa.jpg 
Προβολές:	633 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	363231


    Η περιγραφική έκθεση δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο στο σχολείο, αντίθετα προτιμώ το βίντεο..


    Μέρος 1ο: Χαλκίδα-Χαιρώνεια-Επτάλοφος μέσω Κάστρου.

    https://www.youtube.com/watch?v=HRufxaDJ0FQ

    ======================================

    Μέρος 2ο: Εξαιρετική ανάβαση Επτάλοφος-Αγόριανη με κατάληξη μασαμπούκα για να αναπληρώσουμε τις χαμένες δυνάμεις.. :goofy:

    https://www.youtube.com/watch?v=hHzl1irbx5k

    ======================================

    Μέρος 3ο: Αγόριανη-Λιβάδι-Αράχωβα-επιστροφή με φόντο την ορεινή διαδρομή και απίστευτη θέα..

    https://youtu.be/148oZtVCFhg

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13689760_1154681944605047_1424341927_n.jpg 
Προβολές:	624 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	363232

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Όπως και να το κάνεις η κάμερα δεν μπορεί να αποτυπώσει τις αισθήσεις όταν περνάς με το μηχανάκια από αυτά τα μέρη.

    Ερώτηση τεχνικής φύσης για την κάμερά σου (sony απ'ότι κατάλαβα)
    Πως έκανες εγγραφή ήχου (της sony δεν ήταν σίγουρα)
    Με ποιό πρόγραμμα πρόσθεσες τον ήχο στο βίντεο (εγώ δοκίμασα το movie maker μια φορά, αλλά σώζοντας το αρχείο σε 1080p με bit rate 24.000 και 60fps έχω την
    εντύπωση ότι μου χάλασε την ποιότητα στην εικόνα και πρόσθεσε κόκο)
    Τελευταία τροποποίηση από nik69; 27/07/2016 στις 16:41.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της cookos
    Εγγραφή
    18/03/2013
    Μηνύματα
    10
    Ναι, χρησιμοποιώ την Sony Av200. Ο ήχος πράγματι σε κάθε action camera είναι άθλιος, οπότε χρειάζεσαι μια εξωτερική πηγή εγγραφής ήχου. Εγώ χρησιμοποιώ ένα φορητό mp3 recorder στο οποίο έχω συνδέσει ένα μικρόφωνο με καλώδιο κάτω από τη σέλα δίπλα ακριβώς στην εξάτμιση. Για κάθε μηχανή το ιδανικό μέρος να τοποθετήσεις το μικρόφωνο διαφέρει, οπότε στη δική σου πρέπει να βρείς το ιδανικό μέρος που (α) θα είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην εξάτμιση και (β) δεν θα το χτυπάει ο αέρας.

    Ρίξε μια ματιά (ή καλύτερα ...αυτί) εδώ για να δεις αποτέλεσμα..

    https://www.youtube.com/watch?v=90-GQURqhsg

    Όσον αφορά το πρόγραμμα, ένα πολύ καλό πρόγραμμα για να επεξεργαστείς αρχικά τον ήχο (αν θέλεις) πριν το περάσεις στο βίντεο είναι το Audacity (δωρεάν).
    Ανάλογα το τί θέλω να φτιάξω (από κάτι πρόχειρο μέχρι κατι πιο σύνθετο) χρησιμοποιώ το Wondershare Filmora (απλό) ή το Adobe Premiere (πιο δύσκολο, όχι για αρχάριους).
    Το Movie Maker το αποφεύγω γενικότερα, υπάρχουν άλλα πολύ καλύτερα προγράμματα που έχουν την ίδια απλοϊκότητα στη χρήση αλλά σου δίνουν και πολύ μεγαλύτερη ευελιξία σε αυτά που θέλεις να κάνεις.

  4. #4
    Για δώσε και πΧιότερα ίνφο...

    Που κάτσατε για μαμ, πΧοιότητα τιμή... Αγόριανη θέλω να επισκεφθώ και σκεφτόμουν για Τιθορέα καφέ στο πλατειάκι με το πλατάνι (και τυρόψωμο από τον φούρνο) και μετά βουτιά στην Κάτω Τιθορέα ν'ανοίξει η όρεξη και βουνό για μαμ, πριν την επιστροφή.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της cookos
    Εγγραφή
    18/03/2013
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για δώσε και πΧιότερα ίνφο...

    Που κάτσατε για μαμ, πΧοιότητα τιμή... Αγόριανη θέλω να επισκεφθώ και σκεφτόμουν για Τιθορέα καφέ στο πλατειάκι με το πλατάνι (και τυρόψωμο από τον φούρνο) και μετά βουτιά στην Κάτω Τιθορέα ν'ανοίξει η όρεξη και βουνό για μαμ, πριν την επιστροφή.
    Για μαμ καθήσαμε στην κεντρική πλατεία της Αγόριανης, ακριβώς απέναντι από τα δύο πλατάνια με τις βρύσες - είναι χαρακτηριστικό. Όνομα δε συγκράτησα της ταβέρνας, πάντως από τιμές φυσιολογικά πράγματα. Είναι πολύ όμορφη και γραφική η Αγόριανη, αξίζει τον κόπο και ειδικά η διαδρομη με μηχανή. Τιθορέα δε πήγαμε, περάσαμε (πολύ) απ''εξω..
    Αν γυρνάς Αθήνα θα σου πρότεινα μια παράκαμψη, να πας από Αρβανίτσα για καφεδάκι.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγρίνιο Θερμο Ναυπακτο Αραχωβα Θηβα Αθηνα :D
    από immoral στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2014, 04:27
  2. ΦΤΗΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ; ΑΡΑΧΩΒΑ:
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2007, 12:59
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 16:18
  4. ΟΙ Beatles στην Αράχωβα!!
    από LIBYKOS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 14:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF