Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αλβανία

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Αλβανία

    Θα επισκεφτώ την Αλβανία για 5 μέρες. Δεν εχω φτιάξει ακόμα οριστικό πλάνο, δεν ξέρω και πολλά για την γειτονική χώρα και για την ώρα διαβάζω σχετικά ταξιδιωτικά και μαζεύω πληροφορίες.

    Θα είμαι δικάβαλος και μάλιστα το κορίτσι εδώ και πολύ καιρό γουστάρει να πάμε Αλβανία. Να πω την αλήθεια και γω γουστάρω πολύ μια βολτούλα στα πέριξ της χώρας.

    Γενικώς μας αρέσει πολυ να ταξιδεύουμε με 2 ρόδες στα Βαλκάνια και ήρθε λοιπόν η σειρά της Αλβανίας. Εχω περάσει μια φορά από την λίμνη Οχρίδα προς τα Σκόδρα μέσω Ελμπασαν όταν ανεβαίναμε προς Μαυροβούνιο. Ομως αυτή τη φορά θέλουμε να γυρίσουμε το κεντρικό και νότιο κομμάτι της χώρας.

    Τις ορεινές διαδρομές κοντά στο Κοσυφοπέδιο θα ήθελα να τις εξερευνήσω άλλη φορά αφού εχει εκπληκτικές χωμάτινες διαδρομές απ΄ότι εχω διαβάσει και θέλω να πάω με χωμάτινα λάστιχα και κατάλληλο εξοπλισμό.

    Κάθε πληροφορία για όμορφες ορεινές διαδρομές, σημεία ενδιαφέροντος,για πόλεις, φυσικά πάρκα, λίμνες και ποτάμια, θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.





    Λέω να μπω από Κρυσταλλοπηγή και να πάω προς Κορυτσά, από εκεί Πρεμετή, Αργυρόκαστρο μετά να κατέβουμε προς παραλία από Αγιους Σαράντα και να κάνουμε όλο τον παραλιακό δρόμο ως την πόλη Ορικουμ που εχω ακούσει ότι εχει πολλές ομορφιές, όμορφες παραλίες, βουνά κτλ. Από εκεί και πάνω δεν ξέρω τι να κάνω, από Αυλώνα και μετά.

    Για ρίξτε καμμιά ιδέα ή συμβουλή ρε παίδες...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    ποια είναι αυτή η πόλη ορικουμ?
    πληροφορίες για την αλβανία όσες θέλεις και άμα θέλεις και απαο το τηλέφωνο να μην γράφουμε σεντόνια.
    απο κορυτσά θα πας περμέτι μέσω ερσέκ? αν ναι,είναι ωραία διαδρομή μέσα απο βουνά και ήσυχη αλλά έχει χάλια δρόμο.στον χάρτη θα δεις πως ο δρόμος περνάει σχεδόν δίπλα απο το μολυβδοσκέπαστο κονίτσης.απίστευτη ομορφιά.
    περμέτι,τεπελένι είναι αδιάφορα και το πολύ για μια στάση καφέ.

    αργυρόκαστρο,είναι ωραία να πας κάστρο και απο εκεί και πέρα στην ακτογραμμή θα σου αρέσει,απο σαράντα,μπόρς,χειμάρα,αυλώνα

    ουσιαστικά δύο εππιλογές υπάρχουν στην νότια αλβανία.ή παραλιακά ή σουβλάκι ενδοχώρα.αλλοι δρόμοι δεν υπάρχουν

    οτιδήποτε χρειαστείς απο διαμονή,ακόμα και που να φας,ρώτα
    τα τελευταία δέκα χρόνια κάνω διακοπές αγ.σαράντα

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    ποια είναι αυτή η πόλη ορικουμ?
    πληροφορίες για την αλβανία όσες θέλεις και άμα θέλεις και απαο το τηλέφωνο να μην γράφουμε σεντόνια.
    απο κορυτσά θα πας περμέτι μέσω ερσέκ? αν ναι,είναι ωραία διαδρομή μέσα απο βουνά και ήσυχη αλλά έχει χάλια δρόμο.στον χάρτη θα δεις πως ο δρόμος περνάει σχεδόν δίπλα απο το μολυβδοσκέπαστο κονίτσης.απίστευτη ομορφιά.
    περμέτι,τεπελένι είναι αδιάφορα και το πολύ για μια στάση καφέ.

    αργυρόκαστρο,είναι ωραία να πας κάστρο και απο εκεί και πέρα στην ακτογραμμή θα σου αρέσει,απο σαράντα,μπόρς,χειμάρα,αυλώνα

    ουσιαστικά δύο εππιλογές υπάρχουν στην νότια αλβανία.ή παραλιακά ή σουβλάκι ενδοχώρα.αλλοι δρόμοι δεν υπάρχουν

    οτιδήποτε χρειαστείς απο διαμονή,ακόμα και που να φας,ρώτα
    τα τελευταία δέκα χρόνια κάνω διακοπές αγ.σαράντα

    Ενας φίλος Αλβανός μου είπε ότι η παραλία είναι ωραία ως την πόλη Ορικουμ, μετά χαλάει το τοπίο. Είναι στον παραλιακό δρόμο από Αγιους Σαράντα προς Αυλώνα.

    https://www.google.gr/maps/dir/Oriku...40.3277798!1m0

    θα σε ενοχλήσω μάλλον τις επόμενες μέρες για μερικές πληροφορίες.

  4. #4
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    κωστη,λυπαμε που θα σε απογοητευσω,αλλα αυλωνας-ορικουμ,ειναι η χαρα του καρακιτσαριου.
    ανεβα μετα το ορικουμ το περασμα λογαρα προς χειμαρα και στην κορυφη θα εχεις πιατο τη ριβιερα,οπως τη λενε,που παει μεχρι τους αγ.σαραντα.
    απο αυλωνα και πανω προς δυρραχιο δεν λεει κατι.

    αν πιασεις τη ριβιερα,αραξε χειμαρα,ησυχο πιο χαλαρο παραθαλασιο μερος,αρκετα φιλικο.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #5
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    παραλια χειμαρα και κατεβασμα τον λογαρα,απεναντι κερκυρα κτλπ,πριν 1,5 μηναΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χειμαρα 1.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	363272Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χειμαρα 2.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	93,5 KB 
ID:	363273
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    κωστη,λυπαμε που θα σε απογοητευσω,αλλα αυλωνας-ορικουμ,ειναι η χαρα του καρακιτσαριου.
    ανεβα μετα το ορικουμ το περασμα λογαρα προς χειμαρα και στην κορυφη θα εχεις πιατο τη ριβιερα,οπως τη λενε,που παει μεχρι τους αγ.σαραντα.
    απο αυλωνα και πανω προς δυρραχιο δεν λεει κατι.

    αν πιασεις τη ριβιερα,αραξε χειμαρα,ησυχο πιο χαλαρο παραθαλασιο μερος,αρκετα φιλικο.

    Ναι Μανώλη το γνωρίζω, στην παραλία θα αράξουμε κάπου ήσυχα. Για διανυκτερεύεις "παίζουν" Κορυτσά ή Αργυρόκαστρο, κάπου στην παραλία, σίγουρα στο Berat, και μετα θα μεινουμε κανα δυο μέρες Φυρομ, στην Οχριδα σίγουρα και όπου αλλού γουστάρουμε. Εχω υπόψιν κάτι διαδρομές σούπερ και θα κατηφορίσουμε Ελλάδα από εκεί κατευθείαν.

  7. #7
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Αν είχες λίγο χρόνο και budget θα άξιζε να την ανέβεις όλη την χώρα να πας Μαυροβούνιο. Και στις δυο χώρες μπορείς να περάσεις αξέχαστες στιγμές με λίγα έξοδα.
    Αλβανία αξίζει να διασχίσεις τον παραλιακό νότο (μέσα στις καλύτερες μοτοσικλετιστικές διαδρομές στην Ευρώπη) όπως να πας και τις εξής περιοχές: Syri Kalter, Butrint, Valbona, Kruj, Theth κ.α. Γκούκλαρε τα παραπάνω και πάρε μια γεύση. Από προσωπική εμπειρία με προσοχή στους δρόμους και καλή οργάνωση μπορείς να περάσεις πολύ ωραία.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Ανακαλύψαμε στο ταξιδάκι μας ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.

    Γυρίσαμε χτες από Αλβανία και Σκόπια. Ολα πήγαν οκ, η μηχανή κομπλέ αν και εφαγε πολύ ζόρισμα στην Αλβανία αφού κάναμε πολύ χώμα. Εδώ που τα λέμε σε πολλά κομμάτια χώμα ή άσφαλτος το ίδιο και το αυτό είναι. Αλλά αν δεν μπεις σε τέτοιους δρόμους δεν θα δεις. Και είδαμε κάτι μέρη ... :a13:

    Η μπουμπού - 1150 δεν εκανε κιχ παρότι του ήπια το αίμα. Πολλά χιλιόμετρα σε βομβαρδισμένο τοπίο, δικάβαλο + τριβάλιτσο και δεν χαμπάριασε μία. Ον Οφ ρουλζ...



    Αχ αυτά τα Βαλκάνια... :a07:



    Τελικά κάναμε το Κορυτσά, (Φεστιβάλ Μπύρας + η έκπληξη του ταξιδιού), ανεβήκαμε Dardhe (καταπληκτικό πετρόχτιστο ορεινό χωριουδάκι), Ερσέκα (φτιάχνουν τον δρόμο και αναγκαστικά εχει χωματόδρομο για κάμποσα χιλιόμετρα, Λέσκοβικ (διαδρομάρα - ορεινό πέρασμα, γκρέμι αλλά για ον/οφ λόγω βομβαρδισμλενου δρόμου), Πρεμετή, Κelcyre (τρομερή διαδρομή σε φαράγγι με καλή άσφαλτο), Αργυρόκαστρο (μοναδικό), Εξαμίλια (δεν τρελάθηκα), Αγιους Σαράντα (Πολύ τσιμέντο αλλά ωραία το βράδυ στην περατζάδα), Λούκοβα (στην όμορφη παραλία του χωριού, που σκάει ποτάμι, ωραίο μπανάκι με κύματα μεγάλα για παιχνίδι), ανεβήκαμε το ορεινό πέρασμα του Λογαρά (δύσκολο γιατί φύσαγε πολύ και ψιλοχεστήκαμε αμφότεροι + πολύ κρύο, αναψα θερμαινόμενα grips !!!), Ορικουμ, Αυλώνας (ή αλλιώς LA ), Φιέρ (αδιάφορο), Berat (Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο), Λούσνια, Ελβασάν, σύνορα με Σκόπια και εκεί ανεβήκαμε Δίβρη (και FYROM και μουσουλμανική πόλη, μας κοίταγαν με μισό μάτι αλλά όλα καλά τελικά), περάσαμε από το πραγματικά πολύ όμορφο πάρκο του Μάβροβο (Διαδρομάρα), κατεβήκαμε προς Πρέσπες και περάσαμε από το πάρκο Γκαλίτσικα, πιάσαμε παραλιακά χωριουδάκια, με τελικο προορισμό την αγαπημένη μας πόλη, Οχρίδα που δεν την βαριόμαστε ποτέ. Aπό την πανέμορφη Οχρίδα :a07:κατεβήκαμε κατευθείαν Ελλάδα στην Ανάββυσσο.

    Οταν μου 'ρθει όρεξη θα γράψω κάτι για την βόλτα μας. Εύχομαι υγεία σε όλους και καλά χιλιόμετρα, όπου και να ταξιδεύετε...

    (Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές στον σχεδιασμό του ταξιδιού, ήπιαμε πολλές πολλές μπύρες στην υγειά σας ).
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P8100303  m.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 16/08/2016 στις 22:48.

  9. #9
    αυτά ειναι...

    ταξιδιωτικό;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    κωστα στα σκοπια ειναι ζορικα τα πραματα αυτον τον καιρο;


    αναμενουμε τις περιγραφες σου
    Γιαννης

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    αυτά ειναι...

    ταξιδιωτικό;

    έρχεται...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    κωστα στα σκοπια ειναι ζορικα τα πραματα αυτον τον καιρο;


    αναμενουμε τις περιγραφες σου


    Ούτε στην Αλβανία ούτε στα Σκόπια είναι ζόρικα, πουθενά δεν είχαμε πρόβλημα, ίσα ίσα οι ανθρωποι ήταν ιδιαίτερα ευγενικοί και φιλόξενοι. Απλά μόνο στο Debar στα Σκόπια, ενιωσα κάπως περίεργα, ήταν σα να ήμουν στην Τουρκία στην ενδοχώρα, πολύ εντονο το μουσουλμανικό στοιχείο και κλασσικά η πόλη, πολύ βρώμικη, γραφική μεν βρώμικη δε. Αν το ήξερα θα έμενα κάπου αλλού πιο πάνω αλλά είμασταν κουρασμένοι, και ψάχναμε ξενοδοχείο να αράξουμε.
    Είναι μουσουλμανική κοινότητα και μη τουριστικό μέρος, γενικώς δεν πολυβλέπουν Έλληνες και όταν καταλάβαιναν ότι είμαστε Ελληνες ψιλοξίνιζαν την μούρη μερικοί, αλλά όχι όλοι. Το θέμα είναι ότι βολτάραμε στην πόλη, φάγαμε άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Στην Οχρίδα δεν συναντήσαμε άλλους Ελληνες αλλά ο κόσμος εκεί είναι αλλιώς. Το μέρος είναι τουριστικό και οι ντόπιοι είναι πολύ φιλικοί, ενιωθα σα στο σπίτι μου.

    Στην Αλβανία όταν ακουγαν πως είμαστε Ελληνες χαιρόντουσαν πολύ, (όπως γίνεται και στην Τουρκία). Και οι δύο χώρες είναι Γερμανόφιλες, αυτό ήταν καλό για μένα στα μπλόκα της τροχαίας, εβλεπαν BMW, κάποιοι μου μιλούσαν γερμανικά που δεν ξέρω γρι, κουναγα εγώ το κεφάλι με χαιρετούσαν και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια που λένε. Παρότι είχε αρκετή αστυνόμευση, δεν φάγαμε πρόστιμο πουθενά αλλά πρόσεχα.

    Ετσι κι αλλιώς σε τέτοιες χώρες δεν πας γρήγορα. Πρέπει να προσέχεις πολύ αλλά μπορώ να πω ότι πραγματικά σοβαρό κίνδυνο δεν ένιωσα πουθενά αλλά όπως εγραψα και πιο πάνω οδηγούσα μαζεμένα, πάντα στο δεξί κομμάτι του ρεύματος κυκλοφορίας που ήμουν και όταν ερχόταν κάποιος από πίσω τον άφηνα να περάσει. Σε ανοιχτούς δρόμους κάνανε βλακείες, περνούσαν όπου να ναι, δεν εχουν υπομονή, οδηγούν επιθετικά αλλά είναι προβλέψιμοι σαν οδηγοί, ξέρεις ότι θα προσπεράσουν ότι και να γίνει οπότε οδηγάς ανάλογα.

    Σα να μου φάνηκε όμως ότι και στα Σκόπια οδηγούσαν το ίδιο να μη πω χειρότερα, κάτι που δεν το είχα προσέξει την προηγούμενη φορά που είχα επισκευτεί την χώρα. Στους επαρχιακούς και ειδικά στα κλειστά κομμάτια θέλει προσοχή γιατί στις στροφές πατάνε αντίθετο ρεύμα. Εχουν πλέον καλά και γρήγορα αυτοκίνητα και τα ψιλοπατάνε γενικώς

    Στις διαδρομές κοντά σε σύνορα ΠΑΝΤΑ εχει μπλόκα, όπου εχει ευθείες μετά από στροφιλίκι κλασσικά εχει τροχαία, στα χωριά όπου εχει όριο 40, πας με 40 γιατί είναι πιθανό να εχει τροχαία.

  13. #13
    μπράβο και χαράς το κουράγιο σας που πήγατε σε αυτα τα τοσο..φιλελληνικά μέρη και γυρίσατε αλώβητοι
    φίλοι με παρόμοια διαδρομή δεν είχαν την ίδια τύχη καθώς γύρισαν με σπασμένα πλαστικά και βαλίτσες λίγα χρόνια πριν
    αναμενουμε το φωτοροματζο
    Lost on purpose..again

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    έρχεται...
    Αναμενουμε


  15. #15
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    31/01/2016
    Μηνύματα
    536
    καλως ηρθατε πισω...
    .
    :ZZZ:

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2010, 12:33
  2. o bush στην Αλβανία !
    από dukeandthecity στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 13:30
  3. Γιατί ρε Αλβανία;
    από dimmeneidis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 176
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2006, 12:54
  4. Αλβανια Ωρα Μηδεν
    από Tigas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 19:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF