Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Tiger 1050 και ΚΤΕΟ, πρόβλημα

  1. #31
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    αυτο γινετε παντου το μονο που δεν μπορουν να φτιαξουν ειναι αν εχει προβλημα με τα στοιχεια που στελνει το μηχανολογικο
    Σωστος σε αυτο αλλα για αλλη μια φορα να ξαναπουμε οτι το να γραφει μονο τυπο κινητηρα στην αδεια δεν ειναι προβλημα.

  2. #32
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ρε ειναι εντελως μ@λακες οι ανθρωποι.
    Εδω κοψαν αυτοκινητο 6μηνου με 6000χλμ. (Εισαγωγη απο Γερμανια) γιατι δεν ηξεραν πως να μετρησουν αμορτισερ στο αμαξι που ειχε ηλεκτρονικες αναρτησεις.
    Επισεις του εκαναν παρατηρηση γιατι την διαφορετικη διασταση των πισω ελαστικων.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #33
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Σωστος σε αυτο αλλα για αλλη μια φορα να ξαναπουμε οτι το να γραφει μονο τυπο κινητηρα στην αδεια δεν ειναι προβλημα.
    υπάρχει κάτι που να το λέει αυτό ρε Γιάννη?

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Σωστος σε αυτο αλλα για αλλη μια φορα να ξαναπουμε οτι το να γραφει μονο τυπο κινητηρα στην αδεια δεν ειναι προβλημα.
    άντε πάλι μπορεί να μην γράφει τον αριθμό κινητήρα στο δελτίο έλεγχου αλλά όταν ο υπάλληλος γράφει τα στοιχειά του οχήματος στην φόρμα του υπουργείου αυτό αυτόματα κάνει διασταύρωση στοιχείων .
    ο υπάλληλος γράφει όλα τα στοιχειά που γράφει η άδεια

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    υπάρχει κάτι που να το λέει αυτό ρε Γιάννη?
    για να μην το παιδεύεις και παιδεύεσαι τζάμπα πάρε την άδεια στο ένα χέρι πάρε το δελτίο του κτεο στο άλλο χέρι και πάνε στο μηχανολογικό που βγήκε η άδεια κυκλοφορίας στο τμήμα αδειών κυκλοφορίας και πες στον νταλαβερτζη εκεί ότι έχεις αυτό το πρόβλημα θα κάνεις μια αίτηση και θα το διορθώσουν

  6. #36
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    υπάρχει κάτι που να το λέει αυτό ρε Γιάννη?
    Ρε καλε μου ανθρωπε,ολοι οσοι γραψαμε στο ποστ σου σου εξηγησαμε οτι εδω και χρονια,οι αδειες κυκλοφοριας αναγραφουν μονο τον τυπο του κινητηρα και οχι τον αυξοντα αριθμο του.
    Πας να μπλεξεις με αιτησεις σε Triumph κτλ ενω ολοι σου λεμε οτι το θεμα σου ειναι απορροια της αγνοιας του ελεγκτη.Δικια σου ειναι η αποφαση για το αν θα ταλαιπωρηθεις αλλα δε πρεπει να αναπαραγονται λανθασμενα πραγματα στο forum.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    άντε πάλι μπορεί να μην γράφει τον αριθμό κινητήρα στο δελτίο έλεγχου αλλά όταν ο υπάλληλος γράφει τα στοιχειά του οχήματος στην φόρμα του υπουργείου αυτό αυτόματα κάνει διασταύρωση στοιχείων .
    ο υπάλληλος γράφει όλα τα στοιχειά που γράφει η άδεια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    επισης το χαρτι του κτεο αναγραφει ΜΟΝΟ αρ πλαισιου και μοντελο. τωρα γιατι καθονται οι κτεατζηδες και ψειριζουν την μαιμου και γραφουν βλακειες στις παρατηρησεις αγνωστον.
    επισης εχω αλαξει κινητηρα σε μηχανακι και εχει περασει δυο φορες κτεο. δεν γραφουν τιποτα στις παρατηρησεις για τον αριθμο μοτερ.
    Γιαννης

  8. #38
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Ρε καλε μου ανθρωπε,ολοι οσοι γραψαμε στο ποστ σου σου εξηγησαμε οτι εδω και χρονια,οι αδειες κυκλοφοριας αναγραφουν μονο τον τυπο του κινητηρα και οχι τον αυξοντα αριθμο του.
    Πας να μπλεξεις με αιτησεις σε Triumph κτλ ενω ολοι σου λεμε οτι το θεμα σου ειναι απορροια της αγνοιας του ελεγκτη.Δικια σου ειναι η αποφαση για το αν θα ταλαιπωρηθεις αλλα δε πρεπει να αναπαραγονται λανθασμενα πραγματα στο forum.
    ο ελενκτής μου μιλησε και μου είπε οτι ειναι προβλημα αυτό γιατί στην άδεια ΔΕΝ γράφει τον αριθμό κινητήρα και να παω εγώ να το λύσο στο μηχανολογικο. Εγώ δεν ήξερα και είπα ΟΚ θα παω να το δω....τώρα μαθαίνω άλλα. Τον παίρνω αύριο τηλέφωνο λοιπόν και του εξηγώ....και να δούμε τι θα μου πει....

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    άντε πάλι μπορεί να μην γράφει τον αριθμό κινητήρα στο δελτίο έλεγχου αλλά όταν ο υπάλληλος γράφει τα στοιχειά του οχήματος στην φόρμα του υπουργείου αυτό αυτόματα κάνει διασταύρωση στοιχείων .
    ο υπάλληλος γράφει όλα τα στοιχειά που γράφει η άδεια
    οπότε δηλαδής ο υπάλληλος γράφει ότι γράφει η άδεια (την οποία έχει εκδώσει το υπουργείο) στο σύστημα του υπουργείου και διαφωνούν τα στοιχεία του εγγράφου με τα στοιχεία της βάσης δεδομένων (από την οποία αντλούνται τα στοιχεία πρώτης έκδοσης και κάθε επανέκδοσης) και βγαίνει το χαρτί του ΚΤΕΟ με παρατήρηση... Αν κάπου δει κάποιος κάτι παράλογο μου το λέει, ναι;

  10. #40
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    οπότε δηλαδής ο υπάλληλος γράφει ότι γράφει η άδεια (την οποία έχει εκδώσει το υπουργείο) στο σύστημα του υπουργείου και διαφωνούν τα στοιχεία του εγγράφου με τα στοιχεία της βάσης δεδομένων (από την οποία αντλούνται τα στοιχεία πρώτης έκδοσης και κάθε επανέκδοσης) και βγαίνει το χαρτί του ΚΤΕΟ με παρατήρηση... Αν κάπου δει κάποιος κάτι παράλογο μου το λέει, ναι;
    Την παρατήρηση την έγραψε αυτός....δεν βγήκε αυτόματα....

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    Την παρατήρηση την έγραψε αυτός....δεν βγήκε αυτόματα....
    ε μα αυτό λέμε, αλλά ο eleven επιμένει. ελπίζω να μην έχει τηλεπαθητικές ιδιότητες σαν τα Stranger Things και μας βγάλει σε παράλληλο σύμπαν τώρα.

  12. #42
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ε μα αυτό λέμε, αλλά ο eleven επιμένει. ελπίζω να μην έχει τηλεπαθητικές ιδιότητες σαν τα Stranger Things και μας βγάλει σε παράλληλο σύμπαν τώρα.
    εσέμα πρέπει να στείλω να καθαρίσεις...κάθομαι και ασχολούμαι με τις μαλακίες....!! να ρίξεις 2-3 μπινελίκια να ησυχασω
    Τελευταία τροποποίηση από argy_kap; 03/08/2016 στις 20:04.

  13. #43
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    ο αριθμός πλαισίου και ο αριθμός κινητήρα είναι η ταυτότητα του οχήματος
    αν ο αριθμός πλαισίου είναι για κάποιο λόγο λάθος είναι σοβαρή έλλειψη και δεν μπορείς να περάσεις κτεο σε κόβουν
    αν ο αριθμός κινητήρα είναι λάθος για κάποιο λόγο είναι δευτερεύουσα έλλειψη και δεν σε κόβουν αλλά πρέπει να το έχεις διορθώσει μέχρι να ξαναπεράσει κτεο
    έχω την 11η άδεια εργασίας ελεγκτή ιδιωτικού κτεο
    Επιμένεις κιόλας....

    Οταν έβγαζες την άδεια ελεγκτή δεν σου είπαν πως οι άδειες κυκλοφορίας φέρουν τον τυπο του κινητήρα όπως αυτός αναγράφεται στην έγκριση τύπου του οχήματος και όχι τον αριθμό;

    Αν σας το ειχαν πει, δεν θα ειχε πρόβλημα ο Αργύρης...
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 03/08/2016 στις 20:13.

  14. #44
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    για τα κτεο ενα παραδειγμα, παω πριν απο δυο χρονια και μου λενε το αμαξι θελει ευθυγραμιση, χανει 6m στα δε θυμαμαι ποσα, παω πριν ενα μηνα στο ιδιο κτεο, χωρισ να εχω αλλαξει τιποτα στο αμαξι και το χρεπι ειναι αλφαδι!! 0 αποκληση,
    τα συμπερασματα δικα σας...
    δεν είναι απολυτο ότι φταιει το ΚΤΕΟ γι αυτό.. ο τροπος μετρησης φταιει στην ουσια..
    ο ελεγχος ευθυγράμμισης στο ΚΤΕΟ γινεται με συγκλισιομετρο... το οργανο αυτό είναι μια πλακα στο πατωμα που κουνιεται μολις περασει ο τροχος από πανω, αναλογα με το ποσο "ξεσερνει"..
    στην ουσια για να μη κινηθεί η πλακα πρεπει η συγκλιση του αυτοκινητου να κεντραρει στο 0 η αντε στο 0,6mm.. όμως αρκετα μοντελα αυτοκινητων η συγκλιση τους κεντραρει με τους τροχους ελαφρος κλειστους (πχ +1 η 1,2mm κτλ) η ελαφρως ανοιχτούς (-1 η -1,2 κτλ) σε αυτη τη περιπτωση ο τροχος κουναει τη πλακα και ετσι βγαινει η γνωστη παρατηρηση "συγκλιση αποκλιση μεταξυ 3 και 10 m/km" που γραφεται ως δευτερευουσα ελλειψη, ενώ το αμαξι στην ουσια είναι αλφαδι..

    τωρα οσον αφορα τη δικη σου περιπτωση, επειδή ότι ρυθμίζεται σε ένα οχημα, με τον καιρο απορυθμιζεται κιολας, (γι αυτό αλλωστε είναι και ρυθμιζομενο) ενδεχόμενος η αποκλιση σου στο δευτερο ελεγχο να ηταν πιο κοντα στο 0 και να μη κουνησε τη πλακα.. αυτό δε σημαινει ότι το αμαξι δεν θελει ευθυγραμμιση.. δες τα λάστιχα σου, αν από τη μεσα μερια είναι πιο φαγωμενα τοτε θες. αν είναι ομιομορφα τοτε εισαι οκ!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Εχεις αλλα οχηματα. Τα δικα μου οσα ειναι απο το 2005 και μετα γραφουν τυπο κινητηρα και οχι αριθμο.
    Γι'αυτο και αν αλλαξεις κινητηρα με τον ιδιο τυπο δεν εισαι υποχρεωμενος να τον δηλωσεις.
    Ετσι ειναι και αυτος στο κτεο δεν ξερει που παν τα 4.
    Εχω 2 φιλους που δουλευουν σε κτεο και ειναι ψαγμενοι ναι τους εχουν πει να κοιτανε αριθμους για τα παντα.
    Και οντως κοιτανε αλλα οι αδειες γραφουν τυπο κινητηρα οχι αριθμο.
    Απλα πραγματα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Tiger 1050
    από postmanstavros στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2010, 04:27
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 12:06
  3. Βαλίτσα και βάση για Tiger 1050
    από chai-lis στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 09:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF