Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΟΤΟ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37

    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΟΤΟ

    Επειδή πρόσφατα έκανα μεταβίβαση (αγόρασα) και ομολογώ ταλαιπωρήθηκε ο πωλητής απο το υπουργείο είπα να βάλω την εμπειρία μου με τα δικαιολογήτικα (απο το υπουργείο απ'ευθείας) μπας και γλιτώσει κανένας φίλος την έξτρα ταλαιπωρία.
    1)Άδεια μηχανής
    2)Παράβολο απο τράπεζα αναλόγως κυβικών
    3)ΚΤΕΟ εφόσον το όχημα εχει παλαιότητα που να πρέπει να περάσει
    4)ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ αυτά που έχουμε μαζί μας για τυχών έλενχο.Πρέπει να πας στην εφορία σου (και όχι σε οποιαδήποτε εφορία) και να ζητήσεις να σου τυπώσουν ένα πίνακα (ο οποίος αναφέρει και αν εκρεμμεί και κλήση!!!)
    5)Ταυτότητα αγοραστή πωλητή εφόσον και οι 2 είναι παρόντες
    6)Υπεύθυνη δήλωση του νόμου 105 εφ όσον ο πωλητής δεν μπορεί να παραστεί με το γνωστό κείμενο.
    Σου δίνουν ένα παλιόχαρτο προσωρινό ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΤΟ ΟΧΗΜΑ μέχρι να πάρεις την κανονική άδεια.
    Δεν ζητάνε εν ισχύη ασφάλεια και δίπλωμα (ακόμα)

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Προσωπικά έβγαλα τη βεβαίωση για τα τέλη από την Δ.Ο.Υ. Σαντορίνης ενώ είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης. Δεν ξέρω, μπορεί απλά να έτυχε βολική υπάλληλος και μου έκανε την εξυπηρέτηση.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Κάτοικος Καλαμάτας έβγαλα μολις προχθές βεβαίωση από ΔΟΥ Πάτρας και η καινούργια άδεια ήταν κανονικό πράσινο έντυπο!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    ... η καινούργια άδεια ήταν κανονικό πράσινο έντυπο!!
    Δε μας λες και κανένα νούμερο για το τζόκερ;

  5. #5
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Μια που το πιάσατε το θέμα.
    Για την κανονική άδεια, υπάρχει περίπτωση να σε ειδοποιούνε;
    Ή πρέπει να περάσεις από τη διεύθυνση μεταφορών;

  6. #6
    Επιβεβαίωνω ότι την βεβαίωση για τα τέλη την δίνουν όλες οι δου ανεξάρτητα του που ανήκει το όχημα. Απλά αν είναι στοκος ο υπάλληλος θα γκρινιαξει λίγο.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 05/08/2016 στις 23:30.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    2)Παράβολο απο τράπεζα αναλόγως κυβικών
    Υπάρχει και το e-παραβολο για να μην περιμενετε στην ουρα να κανει την ενημερωση βιβλιαριου ο συνταξιούχος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και το e-παραβολο για να μην περιμενετε στην ουρα να κανει την ενημερωση βιβλιαριου ο συνταξιούχος
    Το έχεις κάνει όντως; Επειδή το e-paravolo είναι για παράβολα από τα διάφορα υπουργεία ενώ για την μεταβίβαση πληρώνεις σε λογαριασμό της Περιφέρειας αν δεν κάνω λάθος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κάτοικος Καλαμάτας έβγαλα μολις προχθές βεβαίωση από ΔΟΥ Πάτρας και η καινούργια άδεια ήταν κανονικό πράσινο έντυπο!!
    Νομίζω πλέον ότι έχουν πάλι τις πράσινες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Και εγώ την κανονική πράσινη άδεια πήρα σε μεταβίβαση που έγινε πρόσφατα στη Σύρο

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Πλέον ναι πράσινες άδειες.Aφού ο Τσιπ(ου)ρας πήρε δόση πέρσυ!
    Και να ενημερώσω οτι απο ΔΟΥ Αγιου Δημητρίου φάγαμε πόρτα γιατί ο άνθρωπος ήταν κάτοικος Γλυφάδας και τον έστειλαν εκεί.
    Και για e-παράβολο υπάρχει αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
    Στο χαρτί που σου δίνουν αναφέρει την πινακίδα και σου λένε λίγο πολύ να περάσει μετά απο 5-6 μέρες να πάρεις την κανονική.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Βασικά αυτό που παίζει με τις Δ.Ο.Υ.είναι ότι προφανως στο σύστημα ο κάθε υπάλληλος μπορεί να βρει το όχημα, απλά επαφίεται στη διάθεσή του το αν θα σε εξυπηρετήσει ή απλά θα σε ξαποστείλει λέγοντας σου πως δεν είναι αρμοδιότητά του.

  13. #13
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Και μια και υπάρχει το threadάκι. Όταν τσεπώνει ο πωλητής το παραδάκι πως θα το δείξει στην εφορία; Κάνουμε εξτρα υπεύθυνη δήλωση πέρα από τη δήλωση μεταβίβασης; Και ο μεν αγοραστης που έδωσε και ο πωλητης που πήρε; Και στην εφορία που θα το δηλώσουμε στη συνέχεια γιατί όσο και να ψάχνω το έντυπο δε βρίσκω κάποιο πεδίο αντίστοιχο (ή εγώ είμαι στραβός )
    Τελευταία τροποποίηση από Ichigo; 15/10/2016 στις 21:05.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Και μια και υπάρχει το threadάκι. Όταν τσεπώνει ο πωλητής το παραδάκι πως θα το δείξει στην εφορία; Κάνουμε εξτρα υπεύθυνη δήλωση πέρα από τη δήλωση μεταβίβασης; Και ο μεν αγοραστης που έδωσε και ο πωλητης που πήρε; Και στην εφορία που θα το δηλώσουμε στη συνέχεια γιατί όσο και να ψάχνω το έντυπο δε βρίσκω κάποιο πεδίο αντίστοιχο (ή εγώ είμαι στραβός )
    Ναι, χρειάζεται μια υπεύθυνη δήλωση και απο τους 2 για το ποσό που έγινε η αγοραπωλησία. Δυστυχώς το taxisnet είναι κάτω για να δώ την δήλωσή μου αυτή τη στιγμή αλλα μάλλον αν πρόκειται για πώληση το δηλώνεις κάπου στον πίνακα 6 και αν είναι για αγορά στο πεδίο 719 του πίνακα 5.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 21:09
  2. Πολιτικοί & πολιτική για τις μοτό
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 14:35
  3. Προς μοντερατόρε για κλεμμένες μοτό.
    από gregorgeous89 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 15:23
  4. Δανειο για αγορα μοτο;;;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 23:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF