Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής

  1. #16
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bricks Προβολή μηνύματος
    Να υποθέσω πως και η δικιά σου ψήφος πάει στο MT-07;
    Ε, ολίγον τι ναι. Πιο νέο μοντέλο, design φρεσκαδουρα, όπως και να το κάνεις, μετράει. Το σελάκι - αντμιν πίσω δε ξέρω αν θα βολέψει.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ionized Προβολή μηνύματος
    gsr 600 εχεις κοιταξει καθολου?πολυ αξιοπιστο βολικη σελα για δυο και αρκετο γκαζακι.το ειχα δυο χρονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα στα υπόψιν το συγκεκριμένο.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ionized Προβολή μηνύματος
    gsr 600 εχεις κοιταξει καθολου?πολυ αξιοπιστο βολικη σελα για δυο και αρκετο γκαζακι.το ειχα δυο χρονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος
    κοντά 20 κιλά περισσότερα από το SV και 30 περισσότερα από το MT-07 και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χρήση καθημερινά εντός Αθηνών και ενδεχομένως κάποιο κοντινό ταξίδι.
    Παντως αν αυτος δεν ειναι ο ορισμος του δικυλινδρου τοτε μαλλον κατι μου διαφευγει εμενα.
    Πολυ ωραια μηχανη το gsr οπως και το hornet, αλλα...

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    κοντά 20 κιλά περισσότερα από το SV και 30 περισσότερα από το MT-07 και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση.
    Ευχαριστώ!

    Απο αυτά που μου λέτε και διαβάζω πάω είτε για την ΜΤ είτε την SV.

    Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι η θέση του συνεπιβάτη αλλά υποθέτω δεν μπορείς να τα έχεις όλα;!

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Προσωπικά θα απέρριπτα τις ΜΤ07, ER6N λόγω σχεδίασης.
    Είναι κάπως άκομψες για τα γούστα μου.
    Βέβαια τις έχω δει μόνο από φωτογραφίες και ίσως άλλαζα γνώμη αν τις έβλεπα ζωντανά.
    Πάντως θα κοίταζα μεταξύ CB500F και SV650.
    Η CB υπερτερεί σε εμφάνιση, τιμή, κατανάλωση, θέση οδήγησης.
    Η SV υπερτερεί σε κινητήρα, πλαίσιο, αναρτήσεις, επιδόσεις. Επίσης είναι made in Japan που πάντα παίζει ρόλο.
    Το τελευταίο MOTO έχει δοκιμές τους, σύμφωνα με τις οποίες τα μειονεκτήματά τους είναι: για το μεν CB η απόσβεση των αναρτήσεων, για το δε SV η άβολη σέλα και το στενό τιμόνι.

  7. #22
    Μιά που το διάβασες το τελευταίο ΜΟΤΟ, μάλλον θα είδες ότι το SV καίει λιγότερο...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μιά που το διάβασες το τελευταίο ΜΟΤΟ, μάλλον θα είδες ότι το SV καίει λιγότερο...
    Δεν έχω τώρα το τεύχος μπροστά μου, αλλά θυμάμαι ότι η μέση κατανάλωση είναι 4,0 και 4,2 lit/100km για CB και SV αντίστοιχα.
    Νομίζω ότι αντίστοιχες είναι οι διαφορές και στην ελάχιστη κατανάλωση.
    Το SV ωστόσο έχει χαμηλότερη μέγιστη κατανάλωση.
    Αυτό που λέει το άρθρο για το CB είναι ότι η κατανάλωσή του είναι κάπως τσιμπημένη σε σχέση με τον κυβισμό του, κάτι που οφείλεται στο κοντό κιβώτιο.
    Όπως και να 'χει, το CB καίει λιγότερο από το SV.
    Απλά η κατανάλωση του SV είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με τις επιδόσεις του.

  9. #24
    Σοβαρά τώρα, διαφορά της τάξης των 0,2λ/100 δεν είναι διαφορά. Και με δεδομένο ότι η μέγιστες είναι υπέρ του SV, μάλλον σημαίνει πως σε "κανονική" χρήση η κατανάλωση θα είναι ίδια στην καλύτερη περίπτωση, πιθανώς χαμηλότερη για το zook. Σε κάθε περίπτωση, δεν το μετράς για μειονέκτημα που γέρνει την πλάστιγγα προς την μία μεριά ή την άλλη.

    Επίσης η θέση οδήγησης εξαρτάται από τον οδηγό. Αλλιώς θα εκτιμήσει κάποιος ύψους 185 μιά μοτοσικλέτα, αλλιώς κάποιος 165.
    Το αυτό με την σέλα, πάλι εξαρτάται από το ύψος και το βάρος του καθ' ενός.

    Το SV νομίζω ο Μέντης το είχε οδηγήσει; Αυτός είναι λίγο μικροκαμωμένος αν δεν απατώμαι, του είχε ζητήσει ο Φρόντο να πάνε μαζί στο βουνό του χαμού με εντούρο για πιο γρήγορα αλλά δεν μπορούσε γιατί είχε να προλάβει να παραδώσει άρθρο; Και έτσι έγινε ο άρχοντας των δαχτυλιδιών τριλογία αντί για ημίωρο...

  10. #25
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    πολυ ομορφο το sv, θυμιζει hornet του 05

  11. #26
    Το SV θυμίζει... Παλιό SV.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzuki-sv-650-03.jpg 
Προβολές:	51 
Μέγεθος:	42,2 KB 
ID:	364051

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Προς amyroukai:
    Συμφωνώ ότι η διαφορά των 0,2 lit/100km δεν είναι σοβαρή και σε μια κοινή διαδρομή το SV πιθανώς θα κάψει λιγότερο λόγω καλύτερης ροπής. Οπότε έχεις δίκιο, η κατανάλωση δεν μπορεί να γείρει την πλάστιγγα υπέρ του CB.
    Η θέση οδήγησης έχει να κάνει με το τιμόνι: του SV είναι στενό, του CB φαρδύ. Και τις δύο δοκιμές τις έκανε ο Μέντης, ο οποίος έγραψε για τη "μάστιγα" των στενών τιμονιών που "ευτυχώς δεν ακολουθεί η Honda". Υποθέτω ότι αν ο Μέντης ήταν ψηλότερος θα ενοχλούνταν ακόμα περισσότερο...
    Επίσης, γράφει ότι έχουν αφαιρέσει πολύ υλικό από τη σέλα του SV για να είναι όσο το δυνατό χαμηλότερα ώστε να πατάνε άνετα και οι Ασιάτες στους οποίους απευθύνεται κυρίως η μοτοσυκλέτα. Αυτό όμως έχει ως αποτέλεσμα να κουράζει γρήγορα τον αναβάτη.
    Ένα μειονέκτημα βρίσκει στο CB, αλλά σοβαρό: Οι αποσβέσεις των αναρτήσεων είναι ανύπαρκτες με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μην εμπνέει εμπιστοσύνη σε στροφές με ανωμαλίες.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    πολυ ομορφο το sv, θυμιζει hornet του 05
    Συμφωνώ, αλλά μάλλον είμαστε μειοψηφία. Η κλασική σχεδίαση του SV δεν εκτιμάται αλλά θεωρείται σχεδιαστική ατολμία.
    Ωστόσο, εγώ αναρωτιέμαι: Όταν σε 15 χρόνια το SV θα δείχνει ακόμη κομψό, το "φρέσκο" σήμερα MT πώς θα δείχνει; Μήπως παρωχημένο;

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το SV νομίζω ο Μέντης το είχε οδηγήσει; Αυτός είναι λίγο μικροκαμωμένος αν δεν απατώμαι, του είχε ζητήσει ο Φρόντο να πάνε μαζί στο βουνό του χαμού με εντούρο για πιο γρήγορα αλλά δεν μπορούσε γιατί είχε να προλάβει να παραδώσει άρθρο; Και έτσι έγινε ο άρχοντας των δαχτυλιδιών τριλογία αντί για ημίωρο...


    Παντως το να δινουμε συμβουλες με βαση το τι διαβασαμε σε αρθρα, χωρις καν να εχουμε δει απο κοντα τις μηχανες για τις οποιες μιλαμε μου φαινεται καπως...

    Στο θεμα της καταναλωσης θα συμφωνησω με τον amyrou. Οταν πας απο τα 7,5-8 λιτρα του gsr στα 5 του MT σιγουρα το καταλαβαινεις και κανει διαφορα! Αλλα αν μιλαμε για διαφορες κατω απο λιτρο δε νομιζω πως υπαρχει λογος να το λαβεις σοβαρα υποψιν.

  15. #30
    1.70 και 65 κιλά λέει ο φίλος μας, άρα λίγο ψηλότερος από τον Μέντη είναι, νομίζω 1.70 είναι ο Πατεράκης...

    Το τιμόνι συνηθίζεται εύκολα και ακόμα και αν δεν, αλλάζει φτηνά.

    Προσωπικά θα έπαιρνα SV λόγω αναρτήσεων, κινητήρα και φρένων, συν το ότι έχει ελάχιστα μεγαλύτερη απόσταση σέλας/μαρσπιέ που σημαίνει πιο "άνετα" γόνατα. Η σέλα επίσης φτιάχνεται "φτηνά", τα εισαγωγικά γιατί έχουν μεγάλες διαφορές οι τιμές από μαγαζί σε μαγαζί. Μου αρέσει και το λουκ με το στρογγυλό φανάρι... (και είχα ξετρελλαθεί με το Gladius οδηγώντας το)

    Και δεν χωράω στο MT αλλά για τον φίλο που ρωτάει αυτό δεν είναι πρόβλημα. Η πίσω σέλα πάλι, είναι. Αν το δικάβαλο είναι ζητούμενο, το MT δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο.


    Σε 15 χρόνια μάλλον θα είναι αδιάφορο το πως θα δείχνει το μηχανάκι, μιά που δεν νομίζω να το κρατήσει τόσο. Ποιοτικά, το Japan προτιμητέο από ότι άλλο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 11:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:51
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 13:17
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF