Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10

    Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους,

    Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για επιλογή πρώτης μηχανής.

    Είμαι 26 χρονών, ξεκίνησα να οδηγάω μηχανάκι στα 16 (ένα 50άρι) και το 2009 απέκτησα ένα CBR125 το οποίο έχω μέχρι τώρα.

    Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να πάω σε μία 600αρα που πάντα είχα όνειρο.

    Είμαι μεταξύ του MT-07 και της Hornet. Χρήση καθημερινά εντός Αθηνών και ενδεχομένως κάποιο κοντινό ταξίδι.

    Να αναφέρω πως είμαι 1.70 και 65 κιλά και δεν έχω οδηγήσει κάποια μεγαλύτερη μηχανή έως τώρα.

    Τι θα προτείνατε;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Αν μιλάμε για καινούριο ΜΤ, δεν θέλει καν σκέψη.

    Και μεταχειρισμένα δηλαδή... Πιο φρέσκο, πιο ελαφρύ, πιο οικονομικό, πιο μανιτζέβελο για το ύψος και το βάρος σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το οικονομικό πας για ΜΤ χωρίς δεύτερη σκέψη. Το έχω τώρα και είχα παλαιοτέρα το gsr600, οπότε έχω καλη εικόνα της σύγκρισης ανάμεσα στα δύο. Αφού μιλάς για καθημερινή χρήση εντός ειδικά, ακόμα και να μην έχεις τα λεφτά αξίζει να τα μαζέψεις. Θα τα γλυτώσεις αργότερα από βενζίνες.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Και εγώ προς το MT-07 έκλεινα γιατί η Hornet έχει παραπάνω γκάζια και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για πρώτη μηχανή.

    Ο προβληματισμός μου για το 07 έχει να κάνει με τη θέση του συνεπιβάτη. Δείχνει και πρέπει να είναι πολύ άβολη. :/

    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή. Π.χ. σήμερα μου προτείνανε την Suzuki SV 650.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bricks Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Και εγώ προς το MT-07 έκλεινα γιατί η Hornet έχει παραπάνω γκάζια και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για πρώτη μηχανή.

    Ο προβληματισμός μου για το 07 έχει να κάνει με τη θέση του συνεπιβάτη. Δείχνει και πρέπει να είναι πολύ άβολη. :/

    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή. Π.χ. σήμερα μου προτείνανε την Suzuki SV 650.
    Όντως το μηχανάκι δεν είναι και πολύ φιλόξενο για το συναναβάτη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι το μέγεθος της σέλας όσο η έλλειψη πρακτικών χειρολαβων (υπάρχουν, αλλά είναι κάτω από τη σέλα του αναβάτη και δεν βολεύουν καθόλου). Δεν είναι και supersport πάντως αλλά δε θα βολέψει και ιδιαίτερα τον πίσω. Αν κάνεις συχνά δικαβαλα είναι κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψιν σίγουρα.

  6. #6
    το SV είναι επίσης εξαιρετική επιλογή. Δεν έχει καμμιά φοβερή σέλα και αυτό, αλλά είναι μεγαλύτερη από του ΜΤ-07. Μήπως να πας μιά βόλτα να τα δεις και από κοντά;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    το SV είναι επίσης εξαιρετική επιλογή. Δεν έχει καμμιά φοβερή σέλα και αυτό, αλλά είναι μεγαλύτερη από του ΜΤ-07. Μήπως να πας μιά βόλτα να τα δεις και από κοντά;
    Ναι θα πάω να τις κοιτάξω, απλώς είπα να πάρω μία γνώμη πρώτα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Το er-6n πώς σου φαίνεται; Με 3 χιλιάρικα θα βρεις και προσεγμένο. Δικυλινδρο και έχει πολύ άνετη σέλα. Εγώ το κοιτούσα πριν καταλήξω στο yamaha.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το er-6n πώς σου φαίνεται; Με 3 χιλιάρικα θα βρεις και προσεγμένο. Δικυλινδρο και έχει πολύ άνετη σέλα. Εγώ το κοιτούσα πριν καταλήξω στο yamaha.
    Ήταν και αυτό στα υπόψιν αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά, οπότε απορρίφθηκε σχετικά γρήγορα.

  10. #10
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Δεν είναι και απαραίτητες οι χειρολαβές πάντως. Θα γυμνασει προσαγωγούς ο-η συνεπιβάτης.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι και απαραίτητες οι χειρολαβές πάντως. Θα γυμνασει προσαγωγούς ο-η συνεπιβάτης.
    Να υποθέσω πως και η δικιά σου ψήφος πάει στο MT-07;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bricks Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Και εγώ προς το MT-07 έκλεινα γιατί η Hornet έχει παραπάνω γκάζια και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για πρώτη μηχανή.

    Ο προβληματισμός μου για το 07 έχει να κάνει με τη θέση του συνεπιβάτη. Δείχνει και πρέπει να είναι πολύ άβολη. :/

    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή. Π.χ. σήμερα μου προτείνανε την Suzuki SV 650.
    Η γνώμη μου, σχετικά με τη δύναμη, είναι ότι αυτό που "σήμερα" περισσεύει "αύριο" δεν σου φτάνει. Μην βάλεις, λοιπόν, τα "γκάζια" σαν κριτήριο γιατί μπορεί να την πατήσεις.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Η γνώμη μου, σχετικά με τη δύναμη, είναι ότι αυτό που "σήμερα" περισσεύει "αύριο" δεν σου φτάνει. Μην βάλεις, λοιπόν, τα "γκάζια" σαν κριτήριο γιατί μπορεί να την πατήσεις.
    Πάντως αν συγκρίνουμε hornet με mt07 δεν μπορείς να πεις πως το honda υπερτερεί ξεκάθαρα σε δύναμη. Δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει και τα δύο, γιατί μπορεί στα νούμερα να φαίνεται υψηλότερη η ιπποδύναμη του honda, αλλά το yamaha είναι τόσο ροπατο και ελαφρύ που μπορώ να πω πως σου δίνει την αίσθηση πολύ πιο δυνατού απ'ότι είναι. Θα έλεγα πως τα δύο είναι στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω, αλλά με διαφορετική αίσθηση(ροπή παντού το ένα, παραπάνω δύναμη ψηλά το άλλο). Για να το πω πιο απλά, αν δε σε καλύπτει πλέον το mt δε θα σε καλύπτει ούτε το hornet.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πάντως αν συγκρίνουμε hornet με mt07 δεν μπορείς να πεις πως το honda υπερτερεί ξεκάθαρα σε δύναμη. Δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει και τα δύο, γιατί μπορεί στα νούμερα να φαίνεται υψηλότερη η ιπποδύναμη του honda, αλλά το yamaha είναι τόσο ροπατο και ελαφρύ που μπορώ να πω πως σου δίνει την αίσθηση πολύ πιο δυνατού απ'ότι είναι. Θα έλεγα πως τα δύο είναι στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω, αλλά με διαφορετική αίσθηση(ροπή παντού το ένα, παραπάνω δύναμη ψηλά το άλλο). Για να το πω πιο απλά, αν δε σε καλύπτει πλέον το mt δε θα σε καλύπτει ούτε το hornet.
    Δε συμφωνώ. Για μέσα σε πόλη ναι το 2κυλινδρο βολεύει περισσότερο επειδή κινείσαι σε χαμηλο φάσμα στροφών οπου εχει πλεονέκτημα το μτ07. Αν όμως βγεις εκτός το 4κυλινδρο υπερτερεί κατά πολυ.Το mt θα κρεμάσει μετά από ένα σημείο όταν το άλλο θα ανεβάζει τα χιλιόμετρα πολύ εύκολα. Εκεί θα φανεί και η διαφορά της ιπποδύναμης που έχουν τα δύο μηχανάκια,στον ανοιχτό δρόμο.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 10/08/2016 στις 03:01.

  15. #15
    gsr 600 εχεις κοιταξει καθολου?πολυ αξιοπιστο βολικη σελα για δυο και αρκετο γκαζακι.το ειχα δυο χρονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος
    Lost on purpose..again

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 11:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:51
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 13:17
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF