Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παντως το να δινουμε συμβουλες με βαση το τι διαβασαμε σε αρθρα, χωρις καν να εχουμε δει απο κοντα τις μηχανες για τις οποιες μιλαμε μου φαινεται καπως...
    Αν δεν διαβάσεις τη γνώμη κάποιου που έχει δοκιμάσει άπειρα μηχανάκια και ξέρει σίγουρα περισσότερα από σένα γιατί αυτή είναι η δουλειά του, πώς θα σχηματίσεις άποψη; Ακόμα και test ride να κάνεις δεν προλαβαίνεις σε λίγα χλμ να καταλάβεις τυχόν προβλήματα. Εννοείται όμως ότι θα πρέπει να δεις από κοντά τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν και να τα οδηγήσεις αν γίνεται.

  2. #32
    Αυτό που λες έχει μιά βάση.

    από την άλλη, οι απαιτήσεις των περισσότερων δοκιμαστών (με την μεγάλη εμπειρία που κουβαλάνε) είναι για τέρμα σπορ κατασκευές με απόλυτες αναρτήσεις και φρένα, κατά κανόνα. Δες πχ τι έγινε με το ΜΤ10 που ΟΛΟΙ γκρινιάζουν ότι "δεν έχει φρένα" και από την άλλη βλέπεις σε βίντεο να ξεσκίζει στο φρενάρισμα S1000R, KTM SD1290 κλπ.

    Οπότε αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος... Αυτό που λέει ο Μέντης για "ανύπαρκτες αποσβέσεις" μπορεί στον ρυθμό σου και στα κιλά σου απλά να είναι απίθανη άνεση. Σε άλλο άρθρο θυμάμαι τον Πατεράκη να γράφει για "πολύ σκληρά ελατήρια", αλλά αν ανέβω εγώ στην μοτοσικλέτα που είμαι 50κιλά παραπάνω από τον Πατεράκη θα είναι τέλεια όλα. Οπότε ναι στην ενημέρωση, αλλά με λίγο αλατάκι και με δοκιμή.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω πως τα άρθρα δεν είναι χρήσιμη πηγή πληροφοριών. Αλλά σε ένα φόρουμ μπαίνει κανείς (κυρίως) για να ακούσει εμπειριες χρηστών από πρώτο χέρι. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.
    Τα άρθρα όποιος θέλει τα βρίσκει εύκολα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Μόνο για την επί 13 έτη σύντροφό μου, μια ZR-7, μπορώ να μιλήσω επί προσωπικού.
    Για τις όλες άλλες, ό,τι γνωρίζω είναι μόνο αυτά που διαβάζω.
    Η αλήθεια είναι ότι τελευταία έχω μπει στο τριπάκι της αλλαγής, γι' αυτό μελετάω τα σχετικά άρθρα.
    Ωστόσο θα είναι -αν γίνει- αλλαγή για την αλλαγή, γιατί ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει.
    Χρησιμοποιώ πλέον λίγο τη μοτοσυκλέτα, ενώ το ZR είναι σε άψογη κατάσταση, σχεδόν το περνάς για καινούριο. Έχει και κάποια στοιχεία που δεν συναντάς συχνά σ' αυτή την κατηγορία, όπως κεντρικό σταντ, άνετη θέση συνεπιβάτη, ρυθμιζόμενες μανέτες φρένου/συμπλέκτη.
    Αλλά όπως με τις γυναίκες, έτσι και με τις μηχανές αργά ή γρήγορα θέλεις να δοκιμάσεις και κάτι άλλο...

    Τώρα που το θυμήθηκα, το SV δεν έχει χειρολαβές για το συνεπιβάτη. Από πού θα κρατιέται ο/η δύσμοιρος/η;

  5. #35
    Μ' ένα ZR7 σε καλή κατάσταση έχω διασταυρωθεί μερικές φορές εδώ πάνω (παράδρομο ΕΟ ύψος Καπανδριτίου/Αφιδνών)...

    ας προσέχετε κύριοι, δεν τα λένε "love handles" για το τίποτα, μερικοί έχουμε ενσωματωμένα

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μ' ένα ZR7 σε καλή κατάσταση έχω διασταυρωθεί μερικές φορές εδώ πάνω (παράδρομο ΕΟ ύψος Καπανδριτίου/Αφιδνών)...
    Δεν είμαι εγώ, σου το εγγυώμαι. Πάντως πρέπει να είναι τόσο λίγα στην Ελλάδα, που αν μαζευτούμε όλοι μαζί με το ζόρι θα φτάνουμε για ένα 5x5...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ας προσέχετε κύριοι, δεν τα λένε "love handles" για το τίποτα, μερικοί έχουμε ενσωματωμένα
    Καλό! Αν και η γυναίκα μου δεν τα προτιμάει, θέλει χειρολαβές...

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    1.70 και 65 κιλά λέει ο φίλος μας, άρα λίγο ψηλότερος από τον Μέντη είναι, νομίζω 1.70 είναι ο Πατεράκης...

    Το τιμόνι συνηθίζεται εύκολα και ακόμα και αν δεν, αλλάζει φτηνά.

    Προσωπικά θα έπαιρνα SV λόγω αναρτήσεων, κινητήρα και φρένων, συν το ότι έχει ελάχιστα μεγαλύτερη απόσταση σέλας/μαρσπιέ που σημαίνει πιο "άνετα" γόνατα. Η σέλα επίσης φτιάχνεται "φτηνά", τα εισαγωγικά γιατί έχουν μεγάλες διαφορές οι τιμές από μαγαζί σε μαγαζί. Μου αρέσει και το λουκ με το στρογγυλό φανάρι... (και είχα ξετρελλαθεί με το Gladius οδηγώντας το)

    Και δεν χωράω στο MT αλλά για τον φίλο που ρωτάει αυτό δεν είναι πρόβλημα. Η πίσω σέλα πάλι, είναι. Αν το δικάβαλο είναι ζητούμενο, το MT δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο.


    Σε 15 χρόνια μάλλον θα είναι αδιάφορο το πως θα δείχνει το μηχανάκι, μιά που δεν νομίζω να το κρατήσει τόσο. Ποιοτικά, το Japan προτιμητέο από ότι άλλο.
    Αν πούμε ότι το δικάβαλο είναι ζητούμενο και με την προυπόθεση ότι πληρούνται οι άλλες προδιαγραφές που έχω θέσει, δηλαδή να μην είναι πολύ ψηλή και βαριά η μηχανή (λόγω δικού μου ύψους και βάρους) τι άλλες επιλογές έχω;

    Ευχαριστώ πολύ.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    CB500F

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 11:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:51
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 13:17
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF