Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Suzuki adress 125 παπι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2016
    Μηνύματα
    3

    Suzuki adress 125 παπι

    Καλησπέρα σε ολου, εχω ενα παπι Suzuki adress 125 στο γκαραζ μου πολλα χρονια και θελω να το φτιάξω. Το πηγα σε μαγαζι για service και μου ειπαν πως ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Ειμαι αρχάριος στα μηχανάκια και εχω κάποιες ερωτησεις.

    1. Θελω να του αλλάξω τις ζάντες γιατι εχουν σκουριάσει. Πρεπει να βρω συγκεκριμένες ζαντες για adress ή μπορώ να βαλω οποιαδήποτε ζαντα για παπι?
    2. Δεν μου αρεσει τα φλας που εχει τα πεταχτά και βρηκα αυτο http://www.stelpet.gr/gr/el/products...ddress-125-roc μπορω να το βαλω μονος μου? Ειναι δυσκολο?
    3. Θελω επίσης να αλλάξω τα σκουριασμενα αμορτισέρ. Tι μπορω να βαλω?

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Καλώς ήρθες.

    1. Οι ζάντες, όπως και τα περισσότερα ανταλλακτικά πρέπει να ταιριάζουν (και) στο δικό σου μοντέλο. Στο stelpet.gr π.χ. έχει με ακτίνες και χυτές. Αν η σκουριά στις δικές σου είναι οπτικό και όχι λειτουργικό πρόβλημα θα σου πρότεινα με υπομονή και τρίψιμο να τις καθάριζες αντί να τις αλλάξεις.

    2. Το να αλλάξεις φανάρι είναι εύκολο, λογικά παίρνει τις φίσες χωρίς μετατροπές. Καλό είναι να έχεις το manual για να ξέρεις από πριν πού είναι όλα αντί να πηγαίνεις ψάχνοντας. Προσωπική άποψη: τα ενσωματωμένα φλας είναι πιο δυσδιάκριτα και γι'αυτό λιγότερο ασφαλή.

    3. Χωρίς να ξέρω, στα παπιά βάζουν συχνά yss. Αν βρεις τίποτα showa/kayaba καλύτερα. Όπως και πριν, αν η σκουριά φεύγει με τρίψιμο και τα αμορτισέρ δουλεύουν σωστά, σκέψου πριν τα αλλάξεις με κάτι πιθανόν υποδεέστερο.

    Φρόντισε ο μάστορας να σου αλλάξει όλα τα υγρά και να αντικαταστήσει σωληνάκια και τσιμούχες όπου χρειάζεται. Βάλε φρέσκα λαστιχάκια (ψάξε, έχει γίνει πολλή κουβέντα εδώ για λάστιχα παπιών), κράνος και καλές βόλτες.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2016
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες.

    1. Οι ζάντες, όπως και τα περισσότερα ανταλλακτικά πρέπει να ταιριάζουν (και) στο δικό σου μοντέλο. Στο stelpet.gr π.χ. έχει με ακτίνες και χυτές. Αν η σκουριά στις δικές σου είναι οπτικό και όχι λειτουργικό πρόβλημα θα σου πρότεινα με υπομονή και τρίψιμο να τις καθάριζες αντί να τις αλλάξεις.

    2. Το να αλλάξεις φανάρι είναι εύκολο, λογικά παίρνει τις φίσες χωρίς μετατροπές. Καλό είναι να έχεις το manual για να ξέρεις από πριν πού είναι όλα αντί να πηγαίνεις ψάχνοντας. Προσωπική άποψη: τα ενσωματωμένα φλας είναι πιο δυσδιάκριτα και γι'αυτό λιγότερο ασφαλή.

    3. Χωρίς να ξέρω, στα παπιά βάζουν συχνά yss. Αν βρεις τίποτα showa/kayaba καλύτερα. Όπως και πριν, αν η σκουριά φεύγει με τρίψιμο και τα αμορτισέρ δουλεύουν σωστά, σκέψου πριν τα αλλάξεις με κάτι πιθανόν υποδεέστερο.

    Φρόντισε ο μάστορας να σου αλλάξει όλα τα υγρά και να αντικαταστήσει σωληνάκια και τσιμούχες όπου χρειάζεται. Βάλε φρέσκα λαστιχάκια (ψάξε, έχει γίνει πολλή κουβέντα εδώ για λάστιχα παπιών), κράνος και καλές βόλτες.
    Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση σου!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οι ζαντες αν εχεις ορεξη επανερχονται με τριψιμο με βρεμενο αλουμινοχαρτο
    το φαναρι που βαζεις ειναι κινεζικο πολυ χαμηλης ποιοτητας το οποιο γρηγορα θα καει και θα εχεις πεταξει τα λεφτα σου
    τα αμορτισερ επανερχονται οπως και οι ζαντες οποτε μην τα αλλαξεις πριν τα δοκιμασεις στο δρομο
    γενικα να ξερεις οτι τα ιμιτασιον ανταλλακτικα στα παπια ειναι συνηθως πολυ υποδεεστερα απο τα γνησια οποτε καλο ειναι να μην κανεις αλλαγες χωρις λογο

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2016
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Μετα απο λιγο καιρο εγινε καπως ετσι το παπι... (εβαλα φωτο αλλα δεν ξερω αν ανεβηκε)
    Εχω μερικες τελευταίες ερωτησεις.
    1 τι ειναι αυτο που προεξέχει στο πισω φτερο/προφυλακτήρα πανω απο την πινακιδα που απο πισω εχει ενα καλώδιο? Αν το κοψω θα εχω θεμα?
    2 να βαψω το πιρούνι και δαγκανα ή να παρω καινούργια? (Εχουν σκουριασει) πρεπει να παρω συγκεκριμένα για το αddress ή ειναι universal?
    3 και τελευταίο θελω να βαψω το ψαλίδι ειναι πολυ φασαρια να μου το λυσει ενας μάστορας?Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160925_144337.jpg 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	368618

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Δαγκάνα αν τη βάψεις νομίζω θέλει χρώμα υψηλής,το πιρούνι είναι μπελάς και δεν ξέρω αν αξίζει το ψαλίδι βγαίνει εύκολα, κάντο μόνος σου ο μάστορας θα σε γδάρει και θα πρέπει να μείνει εκεί μέχρι να το βάψεις. Βγάζεις εξάτμιση 3 βίδες, τα υποπόδια (όλο το σίδερο) του συνεπιβάτη,το τροχό,τα αμορτισέρ,την αλυσίδα, τη ντίζα και τη κόντρα του φρένου και τέλος τον άξονα του ψαλιδιού και έφυγες... χρειάζεσαι ελάχιστα εργαλεία και λίγο υπομονή, επίσης πρόσεξε που πάει τι.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αυτοκόλλητα ξέρει κανείς που φτιάχνουν για το συγκεκριμένο?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αυτοκόλλητα ξέρει κανείς που φτιάχνουν για το συγκεκριμένο?
    Αρχικά δες stelpet.gr λογικά θα έχουν το σετάκι (παρε τηλ).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αρχικά δες stelpet.gr λογικά θα έχουν το σετάκι (παρε τηλ).
    Δεν έχει έχω πάρει τηλ. Κάτι άλλο υπάρχει?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    https://www.motosp.gr/partcategory.p...r=2008#content

    κοίτα τα νούμερα 18,19 κλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    https://www.motosp.gr/partcategory.p...r=2008#content

    κοίτα τα νούμερα 18,19 κλπ.
    Τπτ πήρα τηλ. μόνο σε αυτούς που φτιάχνουν είπε, αλλά δεν ήξερε κάποιον. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    O dimchios ίσως κάνει.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    O dimchios ίσως κάνει.
    Ποιος είναι αυτός.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Αυτο που προεξεχει ειναι το φωτιστικο της πινακιδας.Κοψτο αλλα μονωσε το.Εγω θα σου προτεινα ηλεκτρολογο.Οι ζαντες νομιζω δωσανε ομορφια στο παπακι.Αυτοκολλητα δε νομιζω να βρεις φτηνα.Θα τσουκσουν λιγο .Suzuki ειναι

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF