Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Eκπαιδευτικός Ακράνοβιτς

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548

    Eκπαιδευτικός Ακράνοβιτς

    Φεύγοντας σήμερα από το σχολείο με την μικρή, πέσαμε πάνω στην νεαρή δασκάλα της να επιβαίνει σε σφούτερ με οδηγό κλασσικό σφουτεράκια, χωρίς κράνος αμφότεροι. Με ρώτησε η μικρή γιατί η κυρία δεν φοράει κράνος στην μηχανή.... Της απάντησα ότι το μεσημέρι θα φάμε σνίτσελ με βραστή πατάτα....

    Ερώτηση: Τί ακριβώς θα διδάξει στα παιδιά η συγκεκριμένη (και άλλοι πολλοί) περί κυκλοφοριακής αγωγής; Να περνάμε τις γιαγιάδες απέναντι (χρειάζεται και αυτό) όπως έλεγαν σε εμάς;

  2. #2
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Φεύγοντας σήμερα από το σχολείο με την μικρή, πέσαμε πάνω στην νεαρή δασκάλα της να επιβαίνει σε σφούτερ με οδηγό κλασσικό σφουτεράκια, χωρίς κράνος αμφότεροι. Με ρώτησε η μικρή γιατί η κυρία δεν φοράει κράνος στην μηχανή.... Της απάντησα ότι το μεσημέρι θα φάμε σνίτσελ με βραστή πατάτα....

    Ερώτηση: Τί ακριβώς θα διδάξει στα παιδιά η συγκεκριμένη (και άλλοι πολλοί) περί κυκλοφοριακής αγωγής; Να περνάμε τις γιαγιάδες απέναντι (χρειάζεται και αυτό) όπως έλεγαν σε εμάς;
    Κ δεν της ειπες, αυριο που θα πας στην ταξη ρωτησε την γιατι ανεβαινετε σε μοτοποδηλατο χωρις κρανος?
    Αν πεσετε τι θα γινει?
    Για να δουμε τι θα πει η δασκαλα...
    Ride(s) the wind of change...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Όχι ρε φίλε με βραστή πατάτα! Αυτό είναι το ατόπημα (εκτός αν είναι πατατοσαλάτα).

    Κατά τα λοιπά το έχω πάρει σχεδόν απόφαση πως αυτός ο κόσμος όχι μόνο δεν θα αλλάξει ποτέ, αλλά μόνο θα χειροτερεύει - στο πλαίσιο της ευρύτερης αποχαύνωσης που βιώνουμε εδώ και ~δύο δεκαετίες.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Περιμένει κανείς η δασκαλίτσα -και η κάθε δασκαλίτσα- να μαθει στα παιδιά κυκλοφοριακή αγωγη;

    Μην κρυβόμαστε, η παιδεία ξεκινά από το σπίτι. Η δασκάλα έδειξε απλά ποια είναι η πραγματηκότητα.
    Βάλτε στη θέση της έναν οποιαδήποτε μαθητή που ήρθε να τον πάρει ο πατέρας του με το σκουτερ. Δεν πα να φορά και πανοπλία η δασκάλα, αν ο πατέρας κυκλοφορεί ακράνωτος παντού και πάντα, ποιον θα μοιάσει το παιδί;

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Ο αποπάνω τα είπε όλα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Δεν είναι πάντα έτσι όποιος και όσοι κάνουμε το σωστό κάτι θα μείνει και ο εκπαιδευτικός φυσικά πρέπει να είναι πρότυπο και να μην πέφτει σε τέτοια ατοπήματα.
    Όπως πρέπει να είναι και ο επαγγελματίας οδηγός ... ( ποδηλάτου μηχανής αυτοκινήτου φορτηγού ελικοπτέρου αεροπλάνου πλοίου....)
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #7
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Πριν κανένα χρόνο με την (9χρονη τότε) κόρη μου ήμασταν στο αυτοκίνητο και με το που είδε κάποιον να οδηγάει χωρίς κράνος δεν μπορούσε να το διανοηθεί πως το κάνει αυτό. Λίγο πιο κάτω πετυχαίνουμε ένα ζευγάρι πάνω σε σκούτερ να φοράνε και οι δύο κράνος. Και αρχίζει να λέει πως είναι δυνατόν να μην φοράνε μοτοσυκλετιστικά μπουφάν, κ.α. Έπαθα πλάκα λίγο γιατί πότε δεν της έχω κάνει κήρυγμα για την χρησιμότητα του κράνους και του λοιπού εξοπλισμού. Θυμήθηκα όμως ότι πάντα με βλέπει όταν είναι να καβαλήσω να ντύνομαι από την κορφή ως τα νύχια με τα προβλεπόμενα.

    Συμπέρασμα: Τα παιδιά βλέπουν τις πράξεις μας και πράττουν. Όσα και κηρύγματα να τους κάνουμε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Αυτό βλέπω και εγώ, ότι κάποια πράγματα έρχονται και από το σπίτι. Πιο μικρή την βάζαμε να κάτσει στην θέση του οδηγού να κάνει πως οδηγάει και η πρώτη της κίνηση ήταν να φτάσει την ζώνη.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κ δεν της ειπες, αυριο που θα πας στην ταξη ρωτησε την γιατι ανεβαινετε σε μοτοποδηλατο χωρις κρανος?
    Αν πεσετε τι θα γινει?
    Για να δουμε τι θα πει η δασκαλα...
    Δεν ξέρω καν αν αξίζει να ασχοληθώ. Θα πάρω καμία απάντηση του στυλ "να εδώ κοντά πάμε, δεν τρέχουμε" και θα εξαγριωθώ....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    η αδελφή μου μένει ακριβώς απέναντι απο 2 δημοτικά σχολεία στα νότια προάστια και μεταξύ των σχολείων και του σπιτιού της της ειναι δρόμος ο οποίος ειναι μονόδρομος...εχω τύχει κάποιες φορές να πίνουμε καφέ στο μπαλκόνι της ,και την ωρα γύρω στις 13κ15 που σχολάνε τα παιδιά ,γύρω στα 280 παιδάκια να γίνεται κυριολεκτικά της ΠΟΥ@ΑΝΑΣ, παρα πολλά μηχανάκια να ερχονται ανάποδα στο μονόδρομο ακράνωτοι φυσικά οι μπαμπάδες κ οι μανάδες που τα οδηγάνε ,ακόμα κ αυτοκίνητα να πηγαίνουν ανάποδα για να μην κάνουν μια παράκαμξη 40 μέτρων ,πανικός-φωνές-κορναρίσματα χαμός ,εχετε δεί κάποια video που οδηγάνε σαν τρελοί στην ινδία στο πακιστάν στην αιγυπτο κλπ ,ακριβώς ιδια κατάσταση ,ποιός θα φύγει πρώτος...κάποιοι μπαμπάδες κ μαμάδες με κάτι ερείπια παπάκια να στριμώχνουν επάνω 2-3 παιδάκια ακράνωτα φυσικά κ λές καλά τόσο ΜΑΛΑ@ΕΣ ειναι οι γονείς των παιδιών αυτών ...και ομως ειναι...

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Έχω δει ακράνοτο στο φανάρι (με σκούτερ) να φοράει μπλουζάκι κάποιας μοτολέσχης που έγραφε ότι το κράνος σώζει ζωές...


    Να του μιλήσω να του πω τι; Δεν είπα τίποτα τελικά.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Σασμός υπάρχει μόνο στο σήριαλ.Πουθενα αλλού.

  13. #13
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Έχω δει ακράνοτο στο φανάρι (με σκούτερ) να φοράει μπλουζάκι κάποιας μοτολέσχης που έγραφε ότι το κράνος σώζει ζωές...


    Να του μιλήσω να του πω τι; Δεν είπα τίποτα τελικά.
    Μην πεις τίποτα. και εγώ παλιά το έπαιζα καλός σαμαρείτης, "φόρα το κράνος παρακαλώ", "εχεις λάστιχο", "η πόρτα σου είναι ανοιχτή", "ξέχασες το φλας" και τέτοια ευγενικά και ηλίθια σχόλια/παρατηρήσεις.

    Μην το φοράτε ρε, πηγαίντε με σκασμένα λαστιχα και μισάνοιχτες πόρτες, η φύση θα αναλάβει τα υπόλοιπα...Κοινως, let God sort them out...

    Y.Γ. Το παρόν πόστ είναι προϊόν αγανάκτησης βλέποντας καθημερινά αυτά που βλέπετε και εσείς....Η βλακεία είναι ανίκητη.
    The mountain is you

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε φίλε με βραστή πατάτα! Αυτό είναι το ατόπημα (εκτός αν είναι πατατοσαλάτα).

    [/SIZE]
    Την βράζω, την λιώνω με πηρούνι και ρίχνω αλάτι πιπέρι, λάδι, λίγο ξύδι και κρεμμύδι. Δεν είμαι ο φουλ time μάγειρας του σπιτιού. Αν έχει κανένας καλύτερη συνταγή ας με βοηθήσει!!!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Την βράζω, την λιώνω με πηρούνι και ρίχνω αλάτι πιπέρι, λάδι, λίγο ξύδι και κρεμμύδι. Δεν είμαι ο φουλ time μάγειρας του σπιτιού. Αν έχει κανένας καλύτερη συνταγή ας με βοηθήσει!!!!!
    Μια χαρά τότε! Αν θες λίγη μουστάρδα και άνηθο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF