Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: 2χρονο,καρμπυρατέρ και υψηλές στροφές!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2016
    Μηνύματα
    4

    2χρονο,καρμπυρατέρ και υψηλές στροφές!

    Καλημέρα! Εχω ενα Modenas Dynanamik και ενα προβλημα στα ψηλά.. Ας ξεκινήσω λοιπόν.. Καταρχήν το μηχανάκι ειναι ανεβασμένο 2 χιλιοστά επίπεδη μου κόλλησε όπως επιςης Φορεί μαμα καρμπυρατέρ δηλαδη 26 αν θυμαμαι καλα! Πριν λίγες μερες αποφάσισα να του αλλάξω την εξάτμιση με μια Protech 125.. Ας μιλήσω τωρα για το προβλημα μου.. Μιας και ειναι ελεύθερας η εξατμηςη δεν περιμένω να μου δώσει μπαμ..το θεμα ειναι οτι η 5 και Η 6 κρεμάνε (τα χιλιόμετρα μενουν σταθερά με μια μικρη ανωδο) όπως επίσης στην 4 οταν πηγαίνω τέρμα κανει σαν μπερδέματα δεν κόβει ούτε δίνει γκάζι (μιλάω στις 8-9 χιλιάδες στροφές περίπου) ακούγετε απο την εξάτμιση σαν να θέλει παραπανω βενζίνη,δηλαδη καεί οτι δίνει το καρμπυρατέρ αλλα δεν του φτάνει! Μου ειπαν οτι μπορώ να αυξήσω το μίγμα χωρίς να αγοράσω μεγαλύτερο καρμπυρατέρ..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    καταρχήν γιατι κόλλησε? αν δεν βρεις τον λογο... μαντεψε? θα ξανακολλισει απο τον ιδιο λογο συντομα.
    το έστρωσες? ρελαντι κραταει κανονικο? παιρνει ευκολα μπρος? η τρομπα λαδιου δουλευει σωστα?

    για αρχη βαλε ενα καινουριο μπουζι και δωσε το μηχανακι τερμα για λιγα λεπτα, μετα σταματας αμεσος και βγαζεις το μπουζι επιτοπου, αναλογα το χρωμα του μπορεις να καταλαβεις και τι μιγμα εχεις στα ψηλα.
    αν ειναι σκουρο εχεις πλουσιο μιγμα,
    αν ειναι πολυ ανοικτο εχεις φτωχο μιγμα.
    αν ειναι κεραμιδι εχεις σωστο μιγμα και το προβλημα ειναι στο μοτερ (πχ λαθος ανοχες,κολλημενο) στην δευτερη περιπτωση μπορει να ξανακολλησει. στην πρωτη απλα χανεις αλογα και ζοριζεις λιγο το μοτερ με πιεσεις,αλλα δουλευει και ποιο κρυο, υπαρχει και κίνδυνος λαδωματος μπουζι

    υπαρχουν και αλλοι τροποι να δεις το μιγμα, ηχος,πιεση καυσαεριων, τροπος αποδωσης τις δυναμης,καταναλωση,χρωμα κεφαλης κτλ.
    το καρμπ του dinamik εχει ρυθμιζομενη βελωνα. αφου δεις μπουζι ανοιξε το πανω μερος του καρμπ και ρυθμισε την βελόνα αναλογα.
    μπορεις απο εκει να επιρεασεις λιγο το μιγμα χωρις εξοδα. αλλαζεις την θεση τις ασφαλειας και η βελωνα παει ποιο πανω (πλουσιο) ή ποιο κατω (φτωχο)

    αν δεν δουλεψει και χρειαζεσαι μεγαλη μετατροπη στο μιγμα τοτε πας σε ζιγκλερ. ανοιγεις το κατω μερος του καρμπ και θα δεις μεσα το κυριο ζιγκλερ. αναλογα τι θες να κανεις το αλλαζεις με μεγαλητερο ή μικροτερο. εχουν καποιο μικρο κοστος αλλα για να πετυχεις ιδανικη ρυθμιση πρεπει να δοκιμασεις πολλα διαφορετικα ζιγκλερ κατι που σημαίνει λεφτα και πολλα λυσε δεσε στο καρμπ

    ολα αυτα εφοσον εχεις τσεκαρει οτι φοραει το μαμα μπουζι (οτι λεει το μανουαλ αλλιως μπορει να κολλησει) και οτι το φιλτρο αερα ειναι καθαρο (βρωμικο κανει το μιγμα πλουσιο)

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2016
    Μηνύματα
    4
    Μου κόλλησε γιατι χάλασε η τρόμπα απο τοτε την κατάργησα και κανω μόνος μου την μίξη απευθείας στο ντεπόζιτο.οταν ειναι κρύο οχι δεν κρατεί ρελαντί θέλει να ζεσταθεί πρώτα και ναι με 2-3 μανιβελιες πέρνει.. Και ναι ειναι στρομενο και με το παραπανω..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    ποσο τα % λαδι βαζεις? ακομα και αυτο επηρεάζει το μιγμα. πολυ λαδι=φτωχο μιγμα.
    ή αυξηση κυβισμου δινει συνήθως ροπη στα μεσαια και χανεις λιγες στροφες απο τα ψηλα.
    αλλα θα επρεπε να δεις και μια διαφορα στην τελικη ταχυτητα καθος αυξανονται και τα αλογα.

    ο μεγαλητερος κυλινδρος εχει και αλλη χωριτικοτητα οποτε θελει ρυθμισμα.
    δες το μπουζι και μετα πας για βελωνα ή ζιγκλερ

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2016
    Μηνύματα
    4
    Το μηχανάκι το πήγα στον δράκο και μου τα ρύθμισε ολα μαζί με Ζιγκλερ.. Βαζω 20ml στο λίτρο

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Καταρχήν να βελτιώσεις διχρονο μηχανάκι ειναι δυο φορες μεγαλύτερη επιστήμη απο το τετραχρονο.
    Και οτι ισχυει για το τετράχρονο δεν ισχυει απαραίτητα για το δίχρονο.(σχεδόν ποτέ)
    Μην ψάχνεις απαραίτητα για φτωχο μιγμα, το φτωχό μιγμα δουλευει καλύτερα στα ψηλά.
    Το μεγάλο καρμπυρατέρ δίνει περισσότερο μιγμα (βενζίνη και αέρα) το μεγάλο ζιγκλερ θα σου δώσει το ίδιο μιγμα πιό πλούσιο.

    Κάτι άλλο που μπορεί να σφίγγει το μοτερ στα ψηλά ειναι η συμπίεση αλλα με 2 χιλιοστά δεν εχει μεγάλη διαφορά.

    Το πιο σημαντικό που πρέπει να κοιτάξεις ειναι η εξάτμιση.
    Η εξάτμιση στο διχρονο παίζει τεράστιο ρόλο στο φασμα λειτουργίας μπορείς να ψάξεις αρθρα στο net
    Χοντρικά σου λέω μια ελέυθερη εξάτμιση χωρίς μεγάλο μήκος δουλεύει στα χαμηλά, μια εξάτμιση με μεγάλη φουσκα δουλευει στα ψηλά.
    Αν ομως παρεις μια εξάτμιση με φουσκα και καζανάκι και της κάνεις τρύπες για να ειναι ελεύθερη ή της λείπει ο πετροβάμβακας απο το καζανάκι,σίγουρα δεν θα αποδιδει οπως πρέπει γιατι χάνει το συντονισμό της.

    Οταν ημασταν πιτσιρικάδες ενας φίλος ειχε ενα Piaggio energy.
    Δυο τρυπες στην εξάτμιση εδωσαν ζωή στα χαμηλά , έχασε ομως στα ψηλά,
    Καποια στιγμή έβαλε μια επώνυμη ιταλική με φουσκα και καζανάκι .
    Οσο ηταν καινουργια δουλευε πολύ καλά. Μετα απο λίγο καιρί κάηκε (ή ξεφτισε) ο πετροβάμβακας και το μηχανάκι εκανε μονο θορυβο χωρις να τραβάει στα ψηλά. Βάζωντας καινουργιο πετροβάμβακα στο καζανάκι, έφευγε ο θόρυβος και το μηχανάκι ζωντάνευε πάλι.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2016
    Μηνύματα
    4
    Και κατι ακόμα μιας και το μηχανάκι δουλεύει με μίξη θα ήταν δυνατόν να του φορέσω απο ενα 4χρονο ενα 28 καρμπ που ήδη εχω;; Η θα πρεπει να πάω για αλλο αναγκάστηκα ;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 1925lover Προβολή μηνύματος
    Και κατι ακόμα μιας και το μηχανάκι δουλεύει με μίξη θα ήταν δυνατόν να του φορέσω απο ενα 4χρονο ενα 28 καρμπ που ήδη εχω;; Η θα πρεπει να πάω για αλλο αναγκάστηκα ;
    Πολύ δυσκολα θα το καταφερεις να δουλέψει και αν !
    Το δίχρονο καρμπυρατερ εχει αρκετες διαφορες απο το τετραχρονο λογω της διαφορετικής υποπίεσης.
    Σε τετραχρονο βαζεις διχρονο καρμπυρατερ και δουλεύει, σε δίχρονο δεν μπορείς να βαλεις τετραχρονο.
    Μια δοκιμη θα σε πείσει!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    μερικες φοτο απο οταν ρυθμιζα το δικο μου dynamik.
    φαινετε η βελωνα,ζιγκλερ και το καρμπ για να δεις αν εχεις το ιδιο.
    https://postimg.org/image/56qj368qh/
    https://postimg.org/image/efspdahmh/
    https://postimg.org/image/3u8u1abax/
    https://postimg.org/image/9wggrrzqx/
    https://postimg.org/image/4z7hken5l/
    https://postimg.org/image/6fj02jq2h/

  10. #10
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    διχρονο, ελληνας μηχανικος, αφτερ εξατμιση, πονεμενη ιστορια ολη φαση...

    εχει γινει σωστη δουλεια στον κυλινδρο στις θυριδες? τον πειραξε καποιος η τον αφησε οπως ηταν απλα με 2μμ μεγαλυτερο πιστονι?
    το μαμα καρμπυρατερ του dinamik ειναι mikuni 22. σιγουρεψου πως το καρμπυρατερ δουλευει σωστα (αν εχεις μεγαλυτερο απο 22, θελεις και αλλη εισαγωγη).
    η αφτερμαρκετ εξατμιση οτι και να ειναι κοβει παρα πολυ χαμηλα, αλλα δινει στις τελευτεες 2-3κ στροφες.

    οπως εισαι βαλε τη μαμα εξατμιση να δεις αν εχει τα ιδια προβληματα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    Τη ριντιερα να τσεκαρεις
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρι και υψηλες θερμοκρασιες
    από Panopticon7 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2010, 07:28
  2. Περίεργος θόρυβος με έκτη και 7000 στροφές
    από Roadrunner650 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 13:57
  3. Fcr καρμπυρατερ (+ και -)
    από PortisHead στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2008, 09:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF