Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 125

Θέμα: Βενζίνη VS Diesel VS Αέριο... Ποιό το οικονομικότερο;

  1. #61
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πολύ μπροστά το άρθρο, πωλήσεις 2017 βλέπω...
    ...πολύ μπροστά και στον τρόπο σκέψης: οι πωλήσεις μειώθηκαν γιατί όσοι έπαθαν ζημιά μετέφεραν την εμπειρία στόμα με στόμα (sic).

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπα και παραπανω,για καποιον που κανει κατω απο 15.000 χλμ το πετρελαιο ειναι ασυμφωρο.Το κακο ειναι οτι ο Ελληνας καταναλωτης εχει μαθει να ζει σαν κοπαδι.

    Οπως διαβασα η ακουσα προσφατα,οι εταιρειες εδω και καιρο εχουνε σταματησει την εξελιξη του πετρελαιοκινητηρα,γιατι μπορουνε να τον εξελιξουνε ελαχιστα.Αντιθετα οι κινητηρες βενζινης πολυ συντομα μπορει να γινουνε οικονομικοτεροι ακομη και απο τους ντιζελ.Μοναδικη εξαιρεση τα επαγγελματικα οχηματα,που εκει ειναι αλλο το ζητουμενο.

  3. #63
    Πάντως, "απο στόμα σε στόμα" στο ίνγκλαντ οι παρέες συζητούν πόσο πιο ασύμφορα αλλά και ρυπογόνα ειναι τα ντίζελ.

    Κυκλοφορεί ότι τα πάνε για απαγόρευση στις πόλεις.

    Απο 2ο χέρι

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    μα ενα προιον ετσι ακριβως αξιολογειται, στην πραγματικη αγορα στομα με στομα
    αν πας για σερβις σε εξουσιοδοτημενο και δεις 3 ιδια με την ιδια βλαβη το συμπερασμα βγαινει αβιαστα
    αν πας στα μεταχειρισμενα για ανταλλακτικα οι παλιατζηδες ξερουν ακριβως που ποναει το καθε μοντελο και αναλογα ψωνιζουν και τιμολογουν
    αν μπεις σε fora θα δεις οτι υπαρχουν κοινες βλαβες ανα μοντελο
    πως αλλιως θα αξιολογησεις; απο τα προσπεκτους;
    παλια κανεις δεν ηξερε τι σημαινει αντλια πετρελαιου σε κινητηρα
    οι πρωτοι που εμαθαν λογω βλαβης δεν θα το ξεχασουν ποτε

  5. #65
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Πάντως, "απο στόμα σε στόμα" στο ίνγκλαντ οι παρέες συζητούν πόσο πιο ασύμφορα αλλά και ρυπογόνα ειναι τα ντίζελ.

    ...αντίθετα με το ρυπογόνο diesel, η βενζίνη είναι τόσο ευεργετική για την υγεία και το περιβάλλον, που στους φυματικούς αντί για σανατόρια και διακοπές στα έλατα και στα πεύκα, τους προτείνουν να κάνουν εισπνοές από τις εξατμίσεις βενζινοκίνητων αυτοκινήτων. Εάν τα έχει παίξει και ο καταλύτης ή έχει αφαιρεθεί ακόμα καλύτερα...

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Λένε ότι το ντίζελ δεν είναι για πολλά σταμάτα-ξεκίνα, πόλη κλπ.
    Τα ταξί πετρέλαιο δεν είναι; Τελευταία φορά που μπήκα μου έλεγε ο ταξιτζής ότι έχει 600.000 χλμ.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    η συγκριση για τους ρυπους ειναι ανουσια αν σκεφτουμε οτι οι καλυτεροι θερμικοι κινητηρες δεν ξεπερνουν το 30% βαθμο αποδοσης
    δηλαδη οταν πηγαινω στο περιπτερο για τσιγαρα με το αυτοκινητο πεταω ενεργεια τριπλασια απο αυτη που χρησιμοποιω (75-25)
    οτι καυσιμο κι αν βαλω, οσο φθηνο κι αν ειναι, οσα λεφτα κι αν εχω..........

  8. #68
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Λένε ότι το ντίζελ δεν είναι για πολλά σταμάτα-ξεκίνα, πόλη κλπ.
    Τα ταξί πετρέλαιο δεν είναι; Τελευταία φορά που μπήκα μου έλεγε ο ταξιτζής ότι έχει 600.000 χλμ.
    Είναι σύνηθες φαινόμενο οι ταρίφες να αφαιρούν το φίλτρο dpf από τα ταξί, για να μην αντιμετωπίζουν πρόβλημα με αναγεννήσεις και λοιπά θέματα. Αυτό βέβαια στα καινούριας τεχνολογίας ντιζελοκίνητα που έχουν τέτοιο φίλτρο, εδώ υπάρχουν κάτι σκυλιά Octavia με 1.000.000+ χιλιόμετρα που δεν έχουν κάνει κιχ τόσα χρόνια...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Λένε ότι το ντίζελ δεν είναι για πολλά σταμάτα-ξεκίνα, πόλη κλπ.
    Τα ταξί πετρέλαιο δεν είναι; Τελευταία φορά που μπήκα μου έλεγε ο ταξιτζής ότι έχει 600.000 χλμ.

    τα παλια πετρελαια ηταν αθανατα γιατι οι αντλιες ηταν πιο απλες και δουλευαν με χαμηλοτερες πιεσεις (και αποδοση)
    την αλλη φορα ρωτα τον ταξιτζη ποσες φορες επισκευασε αντλια και με τι κοστος
    η διαφορα στο επαγγελματικο ειναι οτι κανει αποσβεση γιατι κανει πολλα χλμ και παραγει εισοδημα
    το ΙΧ με 5 και 10000χλμ το χρονο............. χαιρετισματα

  10. #70
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η συγκριση για τους ρυπους ειναι ανουσια αν σκεφτουμε οτι οι καλυτεροι θερμικοι κινητηρες δεν ξεπερνουν το 30% βαθμο αποδοσης
    δηλαδη οταν πηγαινω στο περιπτερο για τσιγαρα με το αυτοκινητο πεταω ενεργεια τριπλασια απο αυτη που χρησιμοποιω (75-25)
    οτι καυσιμο κι αν βαλω, οσο φθηνο κι αν ειναι, οσα λεφτα κι αν εχω..........
    Αναφέρομαι στο ότι μετά το VW dieselgate κάποιοι "φωστήρες" υποστηρίζουν ότι το diesel είναι καρκινογόνο και επικίνδυνο και σιωπηλός φονιάς και πρέπει να καταργηθούν τα ντιζελοκίνητα, ενώ η βενζίνη είναι... ακίνδυνη Σημαντική λεπτομέρεια πως όσοι το υποστηρίζουν (από αυτούς που ξέρω εγώ) έχουν όλοι βενζινοκίνητο - οι πιο γραφικοί έχουν αφαιρέσει και τον καταλύτη...

  11. #71
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα παλια πετρελαια ηταν αθανατα γιατι οι αντλιες ηταν πιο απλες και δουλευαν με χαμηλοτερες πιεσεις (και αποδοση)
    Και τα καινούρια πετρέλαια μπορεί να γίνουν αθάνατα, εάν τηρούνται αυτά που προβλέπει ο κατασκευαστής και λειτουργεί όπως προβλέπει ο κατασκευαστής. Εάν πάρω diesel για να πηγαίνω το παιδί στο σχολείο που είναι 500 μέτρα πιο πέρα και κάθε μέρα δουλεύει φούλ κρύα εκκίνηση, δεν νομίζω να φταίει το diesel αλλά η λάθος χρήση που του κάνω.

    Γενικότερα, στο Ελλάντα από την Αναγέννηση και μετά, ό,τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο εμείς το ανακαλύπτουμε καθυστερημένα μετά από δεκαετίες. Εσχάτως ανακαλύψαμε την ντιζελοκίνηση με καθυστέρηση... Μεγάλοι υπεύθυνοι οι αστείες αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και τα ΜΜΕ -ηλεκτρονικά και παραδοσιακά- του χώρου. Έκαναν παρουσίαση ΙΧ και στα 10 μοντέλα τα 8 ήταν ντίζελ, ενώ τα 2 βενζινοκίνητα ήταν τίποτα GTi και rallye και ξαφνικά οι ίδιοι εσχάτως παραπονούνται ότι ο Έλληνας δεν έχει λέει καταναλωτική συνείδηση. Κατά το ίδιο παράδειγμα, ο Καββαθάς των 4Τ μονίμως τα τελευταία χρόνια κατηγορούσε τη γυφτογκλαμουριά και την επιδειξιομανία του νεοέλληνα, όταν το κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού (όπως διαφημιζόταν το περιοδικό) προωθούσε κατά κόρο Mercedes, Audi, BMW και λοιπές ευγενείς μάρκες στα εξώφυλλα και στα τεστ.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 23/08/2016 στις 21:49.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    για τη χρηση λεω κι εγω
    επειδη τα πετρελαια ειναι για ειδικες χρησεις δεν κανουν για ολους
    η λαθος χρηση και τα σκαρτα πετρελαια της ελληνικης αγορας ακυρωνουν την οποιαδηποτε οικονομια σε καταναλωση
    μπαρμπας μου παλιος ταριφας εβαζε παντα απο το ιδιο πρατηριο και οταν πηγαινε επαρχια κουβαλαγε γεματο μπιτονι για να μη βαλει αλλου

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το υγραεριο εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια καυσης απο την βενζινη γι αυτο σε μεγαλα φορτια (πολυ γκαζι) ζοριζεται θερμικα ο θαλαμος καυσης με οτι αυτο μπορει να σημαινει για τη φλατζα
    φυσικα δεν μπορει κανεις να οδηγει με το χερι στο κουμπι αλλαζοντας καυσιμο για αυτο λεμε οτι ο κινητηρας με υγραεριο αρχιζει και μετραει αντιστροφα με ταχυ ρυθμο
    ο αλλος λογος ειναι η ελλειψη λιπανσης απο το υγραεριο σε βαλβιδες εδρες και οδηγους που οδηγει σε φθορα και πτωση αποδοσης
    Για αυτο το λογο παντα βαζουμε μια λαδιερα(50 ευρω κοστος) ωστε μαζι με το αεριο να ρουφαει και λιπαντικο ωστε νσ αποφευγεται το στεγνωμα της αντλιας και να μην αναγκαζομαστε που και που να δουλευουμε βενζινη για να επιτυχνανουμε λιπανση..παθων..

    Παντως το αεριο παει γαντι κυριως στα ιταλικα μοντελα, πραγματικα δεν χρειαζεται να αγορασει καποιος πετρελαιοκινητο οταν με 700 ευρω επενδυση επιτυχνανει οικονομιες καυσιμου μεγαλης κλιμακας..

    3χρονια με αεριο στο φιατ μου οχι μονο εχει βγαλει τα χρηματα του αλλα κτυπαω το κεφαλι μου γιατι δεν το εκανα νωριτερα...λαμια βλαβη περαν αντλιας αφου βεβαια δεν ειχε λαδιερα..παθων-μαθων...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Για αυτο το λογο παντα βαζουμε μια λαδιερα(50 ευρω κοστος) ωστε μαζι με το αεριο να ρουφαει και λιπαντικο ωστε νσ αποφευγεται το στεγνωμα της αντλιας και να μην αναγκαζομαστε που και που να δουλευουμε βενζινη για να επιτυχνανουμε λιπανση..παθων..

    Παντως το αεριο παει γαντι κυριως στα ιταλικα μοντελα, πραγματικα δεν χρειαζεται να αγορασει καποιος πετρελαιοκινητο οταν με 700 ευρω επενδυση επιτυχνανει οικονομιες καυσιμου μεγαλης κλιμακας..

    3χρονια με αεριο στο φιατ μου οχι μονο εχει βγαλει τα χρηματα του αλλα κτυπαω το κεφαλι μου γιατι δεν το εκανα νωριτερα...λαμια βλαβη περαν αντλιας αφου βεβαια δεν ειχε λαδιερα..παθων-μαθων...


    τα καινουργια συστηματα δεν εχουν λαδιερες...
    ψεκαζουν παραλληλα και βενζινη σε ενα μικρο ποσοστο (2% νομιζω)...

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος

    Παντως το αεριο παει γαντι κυριως στα ιταλικα μοντελα, πραγματικα δεν χρειαζεται να αγορασει καποιος πετρελαιοκινητο οταν με 700 ευρω επενδυση επιτυχνανει οικονομιες καυσιμου μεγαλης κλιμακας..

    3χρονια με αεριο στο φιατ μου οχι μονο εχει βγαλει τα χρηματα του αλλα κτυπαω το κεφαλι μου γιατι δεν το εκανα νωριτερα...λαμια βλαβη περαν αντλιας αφου βεβαια δεν ειχε λαδιερα..παθων-μαθων...
    Kαι ποσα χλμ εχεις κανει με το αεριο?

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2023, 08:53
  2. Rossi Vs Gibernau Vs Melandrin
    από latris mixanis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 00:29
  3. Ποιο Το Συμπερασμα;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 15:29
  4. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF