Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: ktm 690 σκορτσαρισματα σε χαμηλες στροφες

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172

    ktm 690 σκορτσαρισματα σε χαμηλες στροφες

    Μετα το πρωτο μεγαλο ταξιδι που εκανα με το 690 μου και δοκιμαζοντας το σε ορεινα ασφαλτινα στροφιλικια,χωματινες διαδρομες,και λιγο εθνικο δικτυο διαπιστωσα οτι η λειτουργια του ψεκασμου στις χαμηλες στροφες ειναι απαραδεκτη. Αρχικα νομιζα οτι το δικο μου 690 εχει μαλλον καποιο προβλημα και σκορτσαρει αλλα χθες συγκεκριμενα εκανα βολτα ενα duke 690 2009 και ηταν ακριβως το ιδιο!
    Για να το οδηγησει κανεις με 1,2,3η στο κιβωτιο και κατω απο 4000 ειναι βασανιστηριο και σε συνδυασμο με το πολυ μαλακο ελατηριο πεταλουδας γκαζιου τα πραγματα χειροτερευουν.
    Εκανα λοιπον την πρωτη δοκιμη και εβαλα τον διακοπτη επιλογης χαρτη που βρισκεται κατω απο την σελα στην θεση 1 που ειναι ο soft χαρτης.
    Αψογη λειτουργια στις χαμηλες στροφες αφου μπορεις να πηγαινεις με σταθερες 2500 ευκολα και να μετρας τις πιστονιες πολιτισμενα αλλα σε αυτην την
    επιλογη η πεταλουδα του γκαζιου ανοιγει μονο 45% στο τερμα γκαζι με αποτελεσμα να κοιμαται ορθιο αν θες να επιταχυνεις.
    Επιλογη χαρτη νουμερο 3 και εχουμε τον standard οπου εχουμε 100 % ανοιγμα γκαζιου αλλα με λιγο ομαλοτερες χαμηλες απο τον performance χαρτη
    που και παλι δεν μπορεις να οδηγησεις χαμηλα!
    Η πρωτη σκεψη μου μελετωντας το προβλημα ειναι να φτιαξω εναν διακοπτη τριων θεσεων με τις αντιστοιχες αντιστασεις(υπαρχει και ετοιμος στο εμποριο) και να τον μεταφερω στο τιμονι ετσι ωστε να μπορω να αλλαζω τους χαρτες αλλα δυστυχως δεν βολευει γιατι αφου επιλεξεις χαρτη πρεπει να γινει επανεκκινηση του κινητηρα για να λειτουργησει.
    Το σαββατοκυριακο θα κανω μετρησεις με wideband lamda για να δω τι συμβαινει την στιγμη του σκορτσαρισματος και θα προσπαθησω να βελτιωσω το προβλημα.

    Θα ηθελα οι κατοχοι 690 μοντελων που διαβαζουν να μου πουν την γνωμη τους για την λειτουργια του κινητηρα τους στις χαμηλες στροφες ετσι ωστε να εχω μια γενικη αποψη ευχαριστω

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να προσθεσεις καυσιμο στην περιοχη χαμηλων στροφων.
    Ολοι οι preset χαρτες αναφλεξης/καυσιμου ειναι συμβατοι με προδιαγραφες ρυπων και ως τετοιοι, πολυ φτωχοι σε μικρα ανοιγματα και χαμηλες στροφες. Μεγαλο μονοκυλινδρο και μεγαλα afr = σκορτσαρισματα....
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 18/08/2016 στις 11:42.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να προσθεσεις καυσιμο στην περιοχη χαμηλων στροφων.
    Ολοι οι preset χαρτες αναφλεξης/καυσιμου ειναι συμβατοι με προδιαγραφες ρυπων και ως τετοιοι, πολυ φτωχοι σε μικρα ανοιγματα και χαμηλες στροφες. Μεγαλο μονοκυλινδρο και μεγαλα afr = σκορτσαρισματα....
    Συμφωνω με την φτωχη αναλογια ομως δεν νομιζω να συμβαινει αυτο γιατι στον soft χαρτη η λειτουργια ειναι αψογη

  4. #4
    να πω κάτι και αν είναι χαζομάρα αγνοήστε το...


    Δεν μπορείς να διαβάσεις το fuelling στον "soft" χάρτη και να αλλάξεις τον "κανονικό" ώστε να είναι ίδιος με τον "soft" χαμηλά;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    να πω κάτι και αν είναι χαζομάρα αγνοήστε το...


    Δεν μπορείς να διαβάσεις το fuelling στον "soft" χάρτη και να αλλάξεις τον "κανονικό" ώστε να είναι ίδιος με τον "soft" χαμηλά;

    Ολα τα 690 εχουν δυο εγκεφαλους. Ο ενας διαχειριζεται μονο το ανοιγμα της πεταλουδας και εχει τρεις χαρτες. Ο αλλος διαχειριζεται ψεκασμο αναφλεξη με αλλους 6 χαρτες. 3 για την αναφλεξη και 3 για τον ψεκασμο. Κατι μου λεει οτι το προβλημα θα λυθει μονο αν επεμβω στους χαρτες του εγκεφαλου πεταλουδας χωρις να ειμαι σιγουρος ακομα. Θα σας ενημερωσω μετα τις μετρησεις και αλλαγες που θα κανω το σαββατοκυριακο.

  6. #6
    Εχω το 690 το σουπερμοτο που δεν εχει επιλογη χαρτων με διακοπτακι.
    Οταν το πρωτοπηρα, το σβησιμο ρολαριστος ή στα φαναρια , επαιζε συχνα.
    Ασε δε το σκορτσαρισμα στις χαμηλες...
    Επισκεψη στο συνεργειο, μες τη γκρινια ημουνα....
    Αταραχοι οι μαστοροι.
    -Αστο και ελα σε λιγο να το παρεις...
    Ετσι και εγινε.
    Το πηρα και ητανε αλλο μηχανακι....
    Στρωτο στα χαμηλα και σβησιματα, παπαλα!
    Ειχανε βαλει το χαρτη για Akrapovic+ καποιο γαργαλημα με το εργοστασιακο προγραμματιστη
    (που δεν σε αφηνει να κανεις παπαδες οπως το Tunecu).
    Οπως λεει και ο Μπιγκουλας, δωσε στα χαμηλα καυσιμο.
    Ειναι πολυ φτωχο.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Mamba Προβολή μηνύματος
    Εχω το 690 το σουπερμοτο που δεν εχει επιλογη χαρτων με διακοπτακι.
    Οταν το πρωτοπηρα, το σβησιμο ρολαριστος ή στα φαναρια , επαιζε συχνα.
    Ασε δε το σκορτσαρισμα στις χαμηλες...
    Επισκεψη στο συνεργειο, μες τη γκρινια ημουνα....
    Αταραχοι οι μαστοροι.
    -Αστο και ελα σε λιγο να το παρεις...
    Ετσι και εγινε.
    Το πηρα και ητανε αλλο μηχανακι....
    Στρωτο στα χαμηλα και σβησιματα, παπαλα!
    Ειχανε βαλει το χαρτη για Akrapovic+ καποιο γαργαλημα με το εργοστασιακο προγραμματιστη
    (που δεν σε αφηνει να κανεις παπαδες οπως το Tunecu).
    Οπως λεει και ο Μπιγκουλας, δωσε στα χαμηλα καυσιμο.
    Ειναι πολυ φτωχο.
    Το σβησιμο στα φαναρια μπορει να οφειλοταν σε μια ρυθμιση που λεγεται 15min idle reset. Ειναι μια ρυθμιση που βαζεις μπρος το μηχανακι κρυο και το αφηνεις να δουλεψει 15 λεπτα ρελαντι χωρις να το πειραξεις καθολου και επειτα το σβηνεις και περιμενεις 10 δευτερολεπτα . Το προτεινουν σε καθε αλλαγη εποχης να κανεις αυτην την προσαρμογη. Εγω δεν εχω προβληματα σβησιματος απλα τα πολλα σκορτσαρισματα στις χαμηλες.
    Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να κινηθεις με 2-3η και 2500-3000 στροφες σταθερα χωρις ιχνος σκορτσαρισματος? Θα πει κανεις οτι ειναι πολυ χαμηλες οι στροφες για μονοκυλινδρο μεγαλου κυβισμου αλλα το προηγουμενο 640 που ειχα δουλευε τελεια σε αυτο το φασμα με καλορυθμισμενο το υποπιεσατο καρμπυρατερ.

  8. #8
    To 15αρι reset το ξερω και το εχω κανει ουκ ολιγες φορες στα ΚΤΜια που ειχα...
    Δεν ειχε αλλαξει κατι οταν το εκανα στο συγκεκριμενο μοτο.
    Μονο οταν αλλαζα κατι στον χαρτη ή την εξατμιση.
    Παντως το να κανεις ψεκασμο να συμπεριφερετε σαν καρμπυρατερ,
    ειναι πολυ δυσκολο...
    Με 2ρα ή 3τη σκορτσαρει πολυ λιγοτερο απο οταν το πηρα με τον μαμα χαρτη.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  9. #9
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Eίναι πιθανόν ,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ,να είχε περάσει πρόγραμμα για μοντέλο άλλης χρονιάς ή να είχε περάσει το πρόγραμμα για τον εκκεντροφόρο του rally (αλλά χωρίς τον εκκεντροφόρο...).
    Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις τα εξής:
    1) Άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί, άνοιξε το γκάζι αργά μέχρι το τέρμα και ξαναγύρνα το αργά στην αρχική του θέση, κλείσε με το κλειδί και περίμενε για 10sec χωρίς να πειράξεις τίποτα. (throttle calibration).
    2) Μετά από 24ωρη ακινησία της μηχανής ώστε να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΥΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ, άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί πατά μίζα και χωρίς να ακουμπήσεις τίποτα άφησε τον κινητήρα στο ρελαντί για 15min, κλείσε από το κλειδί και περίμενε 10sec. (reset adaptation).
    Αν εξακολουθεί να μην δουλεύει σωστά τότε:
    3) TPS calibration (Το TPS calibration γίνεται και με πολύμετρο (καλής ποιότητας πχ. Fluke) ή με διαγνωστικό της Ktm ή με το TUNE ECU)


    Επίσης:

    Ξήλωσε ή Ακύρωσε τον Λ (με σωστό τρόπο)* ,και θα εκπλαγείς ευχάριστα.

    Ξήλωσε ή Ακύρωσε & το SAS (με σωστό τρόπο)** ,και θα δείς ακόμα πιό ομαλή λειτουργία.(ειδικά κρύο κ σε χαμηλές στροφές)

    Κάνε κι έναν νέο "καθαρό" προγραμματισμό της ECU ,για να αποκλείσεις θέματα που προκύπτουν από προβληματικά αρχεία.***



    * & **
    α) ή με τάπες & τα κατάλληλα φισσάκια ,με κατάλληλων τιμών αντιστάσεις ,για την σταθεροποίηση του επιθυμητού σήματος προς την ECU (κ ξεφορτώνεσαι κι όλα τα ζυμπράγκαλά τους)
    β) ή μεσω TuneEcu (υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του αισθητήρα λ και της βαλβίδας SAS)

    *** Εχει παρατηρηθεί ,μετά απο επαναπρογραμματισμό της ECU ,για κάποιον λόγο (λάθος χειρισμός-προβληματικός εξοπλισμός-τεχνική δυσλειτουργία) κάποια αρχεία να μην τοποθετούνται άρτια ,ή κάποια παλιά να αφήνουν κάποιες "ουρές" εκεί που δεν πρέπει ,κ να υπάρχουν αδικαιολόγητες δυσλειτουργίες.
    Συνήθως ,μετά απο καθαρό & σωστό επαναπρογραμματισμό ,με "μαμά" χάρτογράφηση ,τα προβλήματα εξαφανίζονται (αν δεν υπάρχει κ' κάτι άλλο που να τα δημιουργεί)

    Καλή συνέχεια κ κράτα μας ενήμερους.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Eίναι πιθανόν ,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ,να είχε περάσει πρόγραμμα για μοντέλο άλλης χρονιάς ή να είχε περάσει το πρόγραμμα για τον εκκεντροφόρο του rally (αλλά χωρίς τον εκκεντροφόρο...).
    Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις τα εξής:
    1) Άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί, άνοιξε το γκάζι αργά μέχρι το τέρμα και ξαναγύρνα το αργά στην αρχική του θέση, κλείσε με το κλειδί και περίμενε για 10sec χωρίς να πειράξεις τίποτα. (throttle calibration).
    2) Μετά από 24ωρη ακινησία της μηχανής ώστε να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΥΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ, άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί πατά μίζα και χωρίς να ακουμπήσεις τίποτα άφησε τον κινητήρα στο ρελαντί για 15min, κλείσε από το κλειδί και περίμενε 10sec. (reset adaptation).
    Αν εξακολουθεί να μην δουλεύει σωστά τότε:
    3) TPS calibration (Το TPS calibration γίνεται και με πολύμετρο (καλής ποιότητας πχ. Fluke) ή με διαγνωστικό της Ktm ή με το TUNE ECU)


    Επίσης:

    Ξήλωσε ή Ακύρωσε τον Λ (με σωστό τρόπο)* ,και θα εκπλαγείς ευχάριστα.

    Ξήλωσε ή Ακύρωσε & το SAS (με σωστό τρόπο)** ,και θα δείς ακόμα πιό ομαλή λειτουργία.(ειδικά κρύο κ σε χαμηλές στροφές)

    Κάνε κι έναν νέο "καθαρό" προγραμματισμό της ECU ,για να αποκλείσεις θέματα που προκύπτουν από προβληματικά αρχεία.***



    * & **
    α) ή με τάπες & τα κατάλληλα φισσάκια ,με κατάλληλων τιμών αντιστάσεις ,για την σταθεροποίηση του επιθυμητού σήματος προς την ECU (κ ξεφορτώνεσαι κι όλα τα ζυμπράγκαλά τους)
    β) ή μεσω TuneEcu (υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του αισθητήρα λ και της βαλβίδας SAS)

    *** Εχει παρατηρηθεί ,μετά απο επαναπρογραμματισμό της ECU ,για κάποιον λόγο (λάθος χειρισμός-προβληματικός εξοπλισμός-τεχνική δυσλειτουργία) κάποια αρχεία να μην τοποθετούνται άρτια ,ή κάποια παλιά να αφήνουν κάποιες "ουρές" εκεί που δεν πρέπει ,κ να υπάρχουν αδικαιολόγητες δυσλειτουργίες.
    Συνήθως ,μετά απο καθαρό & σωστό επαναπρογραμματισμό ,με "μαμά" χάρτογράφηση ,τα προβλήματα εξαφανίζονται (αν δεν υπάρχει κ' κάτι άλλο που να τα δημιουργεί)

    Καλή συνέχεια κ κράτα μας ενήμερους.
    εχω κανει ολα τα απαραιτητα οσον αφορα τις εργοστασιακες ρυθμισεις και calibrates στα tps και εχω απενεργοποιησει το λαμδα και sas οπως επισης χτες φλασαρα και τους χαρτες akrapovic. Tο προβλημα παραμενει και απο οτι διαβαζω σε διαφορα ποστ παγκοσμιως δεν ειναι προβλημα ουτε δυσλειτουργια απλα το 690 ειναι καπως ετσι απο το εργοστασιο. Οπως ειπα και πριν με τον χαρτη soft ειναι τελειο στις χαμηλες.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    πανε σε μια ktm και περνα χαρτη akra, ή όποιον σου συστήσουν στην ΚΤΜ

    εναλλακτικά, αν δεν καλυφθεις απο το χαρτη βάλε ένα dimsport rapid bike easy, που κάνεi το μειγμα πλουσιότερο στα χαμηλά και μεσαία γκάζια, και σε συνδυασμό μα τη χρηση του "αγριου" εργοστασιακού χάρτη θα έχεις σωστή λέιτουργία και δύναμη παντού.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    πανε σε μια ktm και περνα χαρτη akra, ή όποιον σου συστήσουν στην ΚΤΜ

    εναλλακτικά, αν δεν καλυφθεις απο το χαρτη βάλε ένα dimsport rapid bike easy, που κάνεi το μειγμα πλουσιότερο στα χαμηλά και μεσαία γκάζια, και σε συνδυασμό μα τη χρηση του "αγριου" εργοστασιακού χάρτη θα έχεις σωστή λέιτουργία και δύναμη παντού.
    Οπως γραφω πιο πανω εχω περασει χαρτη akrapovic. Οσον αφορα τον παραλληλο ειναι κριμα να τον τοποθετησεις σε ενα 690 οταν με το tuneecu μπορεις να επεμβεις παντου
    και να διορθωσεις οτιδηποτε και οπουδηποτε με μοναδικο μειονεκτημα να μην μπορεις να το κανεις realtime.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    με wideband sensor και ενα wego η daytona ας πουμε; μπορει να λεω και μπαρουφες.
    Γιαννης

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    με wideband sensor και ενα wego η daytona ας πουμε; μπορει να λεω και μπαρουφες.
    Οταν λεω οτι δεν μπορεις να κανεις real time remmaping εννοω οτι δεν μπορεις να διορθωσεις κατι εκεινη την στιγμη παρα μονο να σβησεις κινητηρα να διορθωσεις και παλι να φορτωσεις τις αλλαγες που εκανες. Ειναι αρκετα κουραστικο οταν θες να ρυθμισεις.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    δεν ειμαι σχετικος με χαρτες και συναφη αλλα μια ιδεα ριχνω.

    θα μπορουσες δηλαδη να δεις τι χαρτη εχει το 1 και τι χαρτη εχει το 3 να παρεις τα στοιχεια που θες και με αυτα να φτιαξεις ενα νεο χαρτη που να σε καλυπτει. ετσι με αυτο που ανεφερα πριν θα μπορεσεις να κανεις τις μικροδιορθωσεις που θα θελει ο νεος σου χαρτης.

    λεω γω τωρα
    Γιαννης

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απο Ktm 200 Exc σε Kdx 250 !!!!
    από jmst στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2020, 19:20
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2014, 08:55
  3. Κλώτσιμα σε χαμηλές στροφές
    από IPL στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2012, 19:41
  4. Ktm 690 Sm
    από dirtbird στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2007, 19:43
  5. KTM 690 - Dakar 2007
    από motaba στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2007, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF