Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Δεν ανάβει το μπροστινό φώς - CBF600

  1. #1
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453

    Δεν ανάβει το μπροστινό φώς - CBF600

    Κατι να ρωτησω για να μην ανοιγω θεμα.. τις τελευταιες μερες καμια φορα οταν γυριζω το κλειδι στο on πριν πατησω τη μιζα δεν αναβει το φως το μπροστινο παραμονο η ψειρα. Καποιες φορες το κανει καποιες αναβει ενω ως τωρα αναβε παντα.. Συμβαινει και σε αλλους?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Μπορει να ειναι ετοιμη η λαμπα να πεθανει ή να μην κανει καλη επαφη..

  3. #3
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Με το που βαλω μπροστα αναβει παντα βεβαια. Αν δεν εκανε καλη επαφη πιστευω θα εμενε σβηστη και μετα. Μηπως ειναι τπτ σε μπαταρια μερια? Αν και δεν μου εχει κανει κομπιασμα στο μιζαρισμα.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Κατι να ρωτησω για να μην ανοιγω θεμα.. τις τελευταιες μερες καμια φορα οταν γυριζω το κλειδι στο on πριν πατησω τη μιζα δεν αναβει το φως το μπροστινο παραμονο η ψειρα. Καποιες φορες το κανει καποιες αναβει ενω ως τωρα αναβε παντα.. Συμβαινει και σε αλλους?
    παθών, ψάξε στην ασφαλειοθήκη, η ασφάλεια της συγκεκριμένης δέσμης έπιασε άλατα απο νερα, καθάρισε τις επαφες και τσέκαρε εάν ξαναγίνει το ίδιο
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Κατι να ρωτησω για να μην ανοιγω θεμα.. τις τελευταιες μερες καμια φορα οταν γυριζω το κλειδι στο on πριν πατησω τη μιζα δεν αναβει το φως το μπροστινο παραμονο η ψειρα. Καποιες φορες το κανει καποιες αναβει ενω ως τωρα αναβε παντα.. Συμβαινει και σε αλλους?

    Παθών και εγώ με το ίδιο θέμα. Τύχαινε η λάμπα να σβήνει και σε πορεία. Της πήρε μερικούς μήνες μέχρι να τα φτύσει. Ψυφίζω λάμπα κατά 99,9% αλλά τσέκαρε και τις ασφάλειες όπως είπε ο doctoras. Κακό δεν θα κάνεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    Σε παρομοιο θεμα που ειχα σε τριουμφ, το προβλημα ηταν στο ρελε που εκοβε το ρευμα απο τα φωτα για να δωσει στη μιζα...
    (Headlight cutout relay) κοστος ρελε μολις 4 ευρω...

  7. #7
    ριξε λιγακι σπρευ επαφων στο μπουτον της μιζας...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    ριξε λιγακι σπρευ επαφων στο μπουτον της μιζας...
    Οχι μόνο! Μετά απο χρονια, γινεται συνήθεια να προσεχείς το διακόπτη της μίζας ώστε να ειναι αναμμένα τα φώτα

    Σοβαρά, παίξε με το διακόπτη της μίζας και δες αν όντως κάποια στιγμή ανάβει. Το έχω διαβάσει σε πολλά honda.

  9. #9
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Σε παρομοιο θεμα που ειχα σε τριουμφ, το προβλημα ηταν στο ρελε που εκοβε το ρευμα απο τα φωτα για να δωσει στη μιζα...
    (Headlight cutout relay) κοστος ρελε μολις 4 ευρω...
    Με προλαβες.

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Ναι σωστά, το ρελέ έχει αρχίσει και τα φτύνει και εγώ αυτής της γνώμης είμαι.

    Ανάβει με τον διακόπτη και σβήνει με το που πατάς την μίζα... για όσο χρόνο την έχεις πατημένη και μόλις την αφήσεις ανάβει.
    Αυτό μου δείχνει ότι ο ρελές ακούει με την δεύτερη... μέχρι να σταματήσει και σε αυτή... ο χρόνος απροσδιόριστος, μπορεί να κρατήσει και χρόνια έτσι χωρίς να τα φτύσει τελείως.

  11. #11
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια! Για την ωρα καθάρισα τις επαφες στην ασφαλειοθήκη αλλα δεν άλλαξε και κατι.Πάλι μια φορα στις 5 που γύρισα το κλειδί στο on δεν άναψε, όταν πατάω μίζα και βάζω μπροστα ανάβει πάντα.
    Δηλαδή δεν είναι οτι σβύνει απλά όταν πατάω μίζα, αλλα δεν ανάβει οταν γυρίζω στο on και ανάβει μόλις εκκινήσω τον κινητήρα.
    Λεω να κάνω υπομονή 1000χλμ (κανένα μήνα) ακόμα μέχρι το επόμενο σερβις και να δω τότε μηπως χρειάζομαι ρελεδάκι ή λάμπα.

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Νομίζω ο Sapilas είχε αντίστοιχο θέμα με το hornet και είχε γράψει τι είχε κάνει, ρίξε μια ματιά στα "τεχνικά"

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια! Για την ωρα καθάρισα τις επαφες στην ασφαλειοθήκη αλλα δεν άλλαξε και κατι.Πάλι μια φορα στις 5 που γύρισα το κλειδί στο on δεν άναψε, όταν πατάω μίζα και βάζω μπροστα ανάβει πάντα.
    Δηλαδή δεν είναι οτι σβύνει απλά όταν πατάω μίζα, αλλα δεν ανάβει οταν γυρίζω στο on και ανάβει μόλις εκκινήσω τον κινητήρα.
    Λεω να κάνω υπομονή 1000χλμ (κανένα μήνα) ακόμα μέχρι το επόμενο σερβις και να δω τότε μηπως χρειάζομαι ρελεδάκι ή λάμπα.
    Και εμένα η μπροστινή λάμπα δεν άναβε όταν παρέλαβα το μηχανάκι πριν μερικές ημέρες.
    Έλυσα, λοιπόν, τα πλαστικά, έβγαλα τη λάμπα και διαπίστωσα ότι ήταν καμένη (είχε κοπεί το συρματάκι). Την άλλαξα και από τότε όλα καλά.
    Εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις το πλαινό πλαστικό (5 λεπτά δουλειά είναι) και να βγάλεις την λάμπα. Υπάρχει το ενδεχόμενο στη δική σου περίπτωση να έχει μην κοπεί ολοκληρωτικά το εσωτερικό συρματάκι έτσι ώστε ορισμένες φορές να κάνει επαφή και κάποιες άλλες φορές όχι. Αν δεις το συρματάκι να παίζει, θέλεις λάμπα. Αν είναι οκ η λάμπα, ψάχνεις αλλού να εντοπίσεις το πρόβλημα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Το "Ρελέ" στη μίζα που λέμε, στο cbf είναι ένα έξτρα διακοπτάκι μέσα στο μπουτόν της μίζας. Ουσιαστικά είναι ένα λαμάκι, που πατώντας το μπουτόν, απομακρύνετε απ την επαφή του και σβήνει το φως. Όταν αφήνεις το μπουτόν, ξανακάνει επαφή και το φως ανάβει. Αυτό μπορεί να έπιασε βρομιά (λίγο σπρέι) η να ξεκόλλησε. (λίγο καλάι) Αν ανοίξεις το γκριπ (δυο βίδες είναι) θα το δεις. Αν δεν το ανοίξεις δεν φτάνει εύκολα ούτε το σπρέι.

    Αν έχεις φώτα ξένον όλα αυτά μάλλον δεν ισχύουν.

  15. #15
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    παιδια ποσο κοστιζει η λαμπα οσοι την αλλαξατε? Γιατι απο σημερα αρχισε να κανει κολπα. Βαζω μπρος και μια αναβει μια οχι. Σβησε ξαναβαλε μπροστα αναβει καποια στιγμη. Εντύπωση μου κανει οτι δεν αναβει ουτε η μεγαλη σκαλα οταν δεν αναβει η μικρη.
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 30/08/2016 στις 21:29.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν ανάβει το φωτάκι της Τετάρτης
    από p@n@giwths στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2012, 21:42
  2. Δεν ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας...
    από Komisths στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2012, 13:05
  3. Δεν Πεταγομαστε Το Σ/κ Να Δουμε Τον Julius...
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2004, 12:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF