Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 248

Θέμα: Hornet Vs Z750

  1. #1

    Hornet Vs Z750

    Eidikoi tis mixanokinisis parakalo opos analisate to themataki....
    H ΑΝΑΓΚΗ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΑΛΩΤΟ

  2. #2
    Άραγε ο idi ποια από τις δύο να προτιμάει...


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Hornet Vs Z750

    Αρχικά δημιουργήθηκε από PPPPPAV
    Eidikoi tis mixanokinisis parakalo opos analisate to themataki....
    Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα να αναλύσεις.....
    παίρνεις το Ζ750 και κοιμάσε ήσυχος .....
    ποιο όμορφο, πιο γρήγορο, πιο στριφτερό,,,,(με ένα καλό αμορτισεράκι πίσω)...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  4. #4
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Ζ750 ή τι?????????????????????????????????/

    Αυτό ρώτησα πριν 2 μήνες και εγώ..
    http://www.moto.gr/forums/showthread...423#post173423

    Τελικά πήρα το Ζ (1000 τελικά). Αλλά αν και είμαι ενθουσιώδης τύπος, μετά από τόσο καιρό και 7000χμ ήδη είμαι ακόμα ερωτευμένος!!!!!
    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  5. #5
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Τι συγκρίνετε ρε παιδιά??Το ένα είναι 600cc και το άλλο 750!Το Hornet είναι πιο κλασσικό μηχανάκι αν και δεν πολυκυκλοφορεί και έχει κάνει όνομα.Το Ζ είναι σε πιο μοντέρνο στυλ εμφανισιακά.Και τα δύο επιθετικά μηχανάκια με καλές ροπές απο χαμηλά,το Ζ πιο στριφτερό και κατα τη γνώμη μου φέρνει πιο πολύ σε street παρά σε γυμνό.Απο την 600άρα Ηornet σαφώς και υπερέχει το Ζ απο την 900 όμως δεν το νομίζω(ίδιο βάρος,καλύτερη ροπή).Τώρα τα υπόλοιπα είναι και θέμα γούστου.Για άλλον το Ζ είναι το πιο όμορφο για άλλους η Hornet.

    Το θέμα είναι οτι και τα τρία αυτά μηχανάκια προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις με εκρηκτικές ροπές για τα κυβικά τους και το βάρος τους και σίγουρα όποιος τα πάρει δε θα μετανιώσει.

    Τώρα εσύ φίλε αν δε ρωτάς απλά απο περιέργεια αλλά με σκοπό να πάρεις κάποιο απο τα δύο(ή τρία αν βάλεις και την 900)τότε να ξέρεις οτι και τα τρία είναι πολυ΄καλές επιλογές και δε θα το μετανιώσεις.Και όταν έρθει η στιγμή να διαλέξεις πάρε αυτό που γουστάρεις και που θέλεις εσύ και όχι αυτό που θα σου επιβάλλουν οι άλλοι με απόψεις του στυλ ''Κawasaki rulez και όλα τ'αλλα είναι μούφα'' ή ''Honda να'ναι κι ότι να'ναι''.
    Στο κάτω κάτω εσύ θα το καβαλάς και όχι οι άλλοι άρα σε σένα πρέπει ν'αρέσει.
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  6. #6
    Το άν το Z είναι πιο όμορφο απο το Hornet πιστέυω ότι μέχρι και οι hardcore hondaκιδες-kawasakιδες θα συμφωνήσουν ότι είναι καθαρά προσωπικό κριτήριο του καθενός.Κάπου εκεί σταματάνε οι όποιες συγκρίσεις μεταξύ μίας μηχανής με 750cc και μίας με 600cc.Εκτός και αν νομίζετε ότι επειδή και τα δυο είναι γυμνά με δύο ρόδες και τιμόνι θα πρέπει να μπούν στο ίδιο "καζάνι"και να αρχίσουμε τα συγκριτικά test.Προσωπικά δεν με καλύπτει ούτε και αυτό που διάβασα κάποτε ότι με την ίδια τιμή (σχεδόν) αντί για 600 (fz6n-cb600f) αγοράζεις το 750Z.Ο καθένας κανονίζει την τσέπη του και αν είναι λίγα η πολλά αυτός θα το κρίνει.Θα ήθελα πάντως να σχολιαστεί αυτό το φαινόμενο με τα test περιοδικών που κατα καιρούς έμπλεξαν το SR2 με το cb600f και το fz6n με το Ζ κλπ. Μόνο σε εμένα δεν κολάει αυτό? Να σας δώ να σας χαρώ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
    Το άν το Z είναι πιο όμορφο απο το Hornet πιστέυω ότι μέχρι και οι hardcore hondaκιδες-kawasakιδες θα συμφωνήσουν ότι είναι καθαρά προσωπικό κριτήριο του καθενός.Κάπου εκεί σταματάνε οι όποιες συγκρίσεις μεταξύ μίας μηχανής με 750cc και μίας με 600cc.Εκτός και αν νομίζετε ότι επειδή και τα δυο είναι γυμνά με δύο ρόδες και τιμόνι θα πρέπει να μπούν στο ίδιο "καζάνι"και να αρχίσουμε τα συγκριτικά test.Προσωπικά δεν με καλύπτει ούτε και αυτό που διάβασα κάποτε ότι με την ίδια τιμή (σχεδόν) αντί για 600 (fz6n-cb600f) αγοράζεις το 750Z.Ο καθένας κανονίζει την τσέπη του και αν είναι λίγα η πολλά αυτός θα το κρίνει.Θα ήθελα πάντως να σχολιαστεί αυτό το φαινόμενο με τα test περιοδικών που κατα καιρούς έμπλεξαν το SR2 με το cb600f και το fz6n με το Ζ κλπ. Μόνο σε εμένα δεν κολάει αυτό? Να σας δώ να σας χαρώ
    δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να συγκρίνουμε τα ΄δυο μηχανάκια?επειδή το ένα είναι 600 κ το άλλο 750????
    Αφού η Kawasaki είχε τη μαγκιά να βγάλει ένα 750 στην τιμή ενός 600, στο βάρος ενός 600, ευκολόχρηστο όσο ένα 600 αλλά κλάσεις ανώτερο από ένα 600 τότε γιατί να μην τα συγκρίνουμε???
    Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να συγκρίνουμε ένα δικύλινδρο 1000 με ένα τετρακύλινρο 1000....μόνο κ μόνο επειδή το ένα είναι δικύλινδρο....
    τόσο καιρό τα 750 ξέραμε ότι έιναι τα πιο ισοροπημένα μηχανάκια και τα καλύτερα από πλευράς ιπποδύναμης, οδηγησημότητας...αλλά πάντα ήταν αρκετά βαριά κ ακριβά για 750 κ.κ. τώρα που βγήκε ένα γαμάτο 750 naked με ποιο πρέπει να το συγγρίνουμε?
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    re oi katigories pane me ta xrimata.oti pairneis me 8000 ksero go sygrinetai.k s afta ta lefta to z prosferei perissotera...

  9. #9
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Στις διαμάχες δεν είμαστε?
    ΟΚ τότε,το καλύτερο είναι....
    το δικό μου!!

    :rotflmao: :rotflmao:


    όποιο και να είχα δεν θα με χάλαγε καθόλου

    αλλά τα καινούργια χρώματα του hornet
    είναι ΤΑΒΛΑ!!!

    Υ.Γ. δεν θα μετραγε πολύ να βγεί το Ζ σε πέρλα???
    Ερε,κάτι προβληματισμούς που βάζω βραδυάτικα
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  10. #10
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    ''re oi katigories pane me ta xrimata.oti pairneis me 8000 ksero go sygrinetai.k s afta ta lefta to z prosferei perissotera...''

    Ok μεγάλε μας έπεισες.Δηλαδή μια Duccati χιλιάρα δε θα την συγκρίνεις με R1 και CBR1000RR γιατί κάνει 30000 ευρώ ενώ οι άλλες 15000 ευρώ.

    Οι συγκρίσεις γίνονται σε όμοια πράγματα.Άρα κοιτάς 2 μηχανές απο την ίδια κατηγορία πχ naked(άρα fazer γυμνό και Hornet και όχι Ηornet με R6),στα ίδια κυβικά πχ 600cc(άρα fazer γυμνό 600 με Hornet600 ή cbf600 και όχι με Hornet 900) και μετά αρχιζεις να συγκρίνεις σε αυτά τα όμοια μοντέλα τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν.Έτσι συγκρίνεις την εμφάνιση,τη ροπή,την ιπποδύναμη,την κατανάλωση ,την οδηγική συμπεριφορά,την τιμή και οτι άλλο θες.Αλλά σε όμοια μοντέλα ώστε να μπορείς να πεις παράδειγμα οτι το fazer600 ειναι 400 ευρώ φτηνότερο απο τη Hornet και έχει λίγο καλύτερη ροπή και ιπποδύναμη.

    Αλλά όχι να συγκρίνουμε το 600άρι Hornet με το Ζ750 επειδή έτσι συμφέρει τους Ζετάδες.Αν δεν παίζουν ρόλο τα κυβικα να συγκρίνουμε το Ζ750 με το Hornet900.Και με αυτό 150cc διαφορά έχει με τη διαφορά οτι τώρα είναι απο κάτω....

    Και μη μου πει κανείς οτι υπάρχει και το Ζ1000.Ε αυτό θα το συγκρίνουμε και μεις με το μεγάλο CB1300.

    Kαι μη νομίζετε οτι έχω κάτι με το Ζ.Έχω πει οτι είναι γαμάτο μηχανάκι και άλλωστε μεταξύ αυτών των τριών είμαι για επόμενη μηχανη(FAZER600,Z750 ή Hornet).Απλά μου φαίνεται οτι κάποιοι δεν ευχαριστιούνται που έχουν ενα όντως πολύ καλό μηχανάκι,αλλά για να είναι εντάξει πρέπει να ακούνε απο όλους οτι έχουν το καλύτερο.Και στη συγκεκριμένη περίπτωση μιας και δεν υπάρχει αντίπαλος στα 750 κατεβαίνουν στα 600 όπου τους συμφέρει και όχι προς τα 900.
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  11. #11
    "τώρα που βγήκε ένα γαμάτο 750 naked με ποιο πρέπει να το συγγρίνουμε?" Γιατί όχι με το 900, το 1000, το 1300, το brutale to tuono κλπ (Ακέφαλος+1000).Προσωπικά αν συκρίνανε το 600αρι μου με ένα 400-500 naked τετρακύλινδρο δεν θα είχα κάποιο συμπέρασμα να βγάλω.(ότι είμαι πιο γρήγορος επειδή βγάζω χ άλογα παραπάνω στον τροχό; Σώωωωπα)Το Ζ είναι το κορυφαίο στην κατηγορία του (Είναι το μοναδικό) και δεν χωράει αμφισβήτιση ότι είναι μία άριστη μοτοσυκλέτα χωρίς πλάκα τώρα.Αλοίμονο αν η Kawasaki δέν έκανε την μαγκιά φίλε ζζρ να βγάλει ένα 750 στην τιμή ενός 600 (με διαφορά 800 ευρώ περίπου-πές με τσίπη αλλά τα υπολόγισα πολύ καλά πρίν κάνω την αγορά μηχανής-δεν μου περισεύουν βλέπεις).Θα οδηγούσαμε ακόμα zundap αν δεν υπήρχε η εκάστοτε εταιρεία να βάζει τον πήχη πιο ψηλά είτε σε απόδοση-βάρος-χειρισμό είτε σε κυβικά.Θέλετε να παίξετε; pick someone your own size my friend.Εκεί θα βρεί την έννοια του ο όρος "συκριτικό test".Αλλά μέχρι να βγεί κάποιο ισάξιο μηχάνημα σαν το Ζ θα περιμένουμε πολύ ακόμα...(σας το είπα δεν είμαι κολλημένος η εχθρός της kawa)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703

    akefale...

    ...ennoo pos an esy exeis 15000 den tha koitakseis 999.dld otan leo sygrisi dn enoo texnika kai tetoia.otan exeis 15000 tha sygrineis ta japan metaksu tous.poio to noima na mpei to ducati efoson den mporeis na to pareis?katalabes?k afou me 8 mporei kaneis na parei z,an afairesei kaneis ta kollimata,erotes k afta ta upokeimenika,tha to protimisei apo to hornet logo +150 kybikon me oti afto synepagetai...
    ta periodika sygrinoun me tis katigories
    esu omos m afta ta lefta pairneis oti thes
    px me 8000 pairno kainourio fazer i metax ss600 i kapoio sm oti goustarei o kathenas
    ama eixa 20000 sygrino ta 999 me ta upoloipa
    tespa katalabes?

  13. #13
    Και οι δύο δίκιο έχετε, απλά ο ένας βάζει ως πρώτο κριτήριο την συνολική ποιότητα του μηχανακίου και ο άλλος την τιμή. Ο ένας το βλέπει ως μηχανόβιος κι ο άλλος ως καταναλωτής.


  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Σαφεστατα όλοι έχουν δίκιο, εδώ είναι internet forum!

    Παρτε λοιπόν όλοι Ζ750!!!

    Εγώ ευχαριστώ δεν θα πάρω, αυριο μεθάυριο επιτέλους παραλαμβάνω το Hornet 900 σε τιμή πολύ δελεαστική (8650Ε μετρητα), επίσημη εισαγωγή και όχι παραεισαγωγή.

    Είναι καλύτερο από το Ζ750 σε ΟΛΑ και πατάει και το 1000 μέχρι τις 7-8000 στροφές και είναι και ΣΠΑΝΙΟ.
    Θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι Ζ750. Δεν σας τη σπάει που όπου και να κοιτάξεις θα δεις 2-3 Ζ?
    Καλά το 1000 είναι πιό σπάνιο αλλά το 750 το έχει κι η κουτσή Μαρία!!!
    Διαμάχες δεν είναι εδώ? Εμπρός λοιπόν!!

    sapila racing
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Σαφεστατα όλοι έχουν δίκιο, εδώ είναι internet forum!

    Παρτε λοιπόν όλοι Ζ750!!!

    Εγώ ευχαριστώ δεν θα πάρω, αυριο μεθάυριο επιτέλους παραλαμβάνω το Hornet 900 σε τιμή πολύ δελεαστική (8650Ε μετρητα), επίσημη εισαγωγή και όχι παραεισαγωγή.

    Είναι καλύτερο από το Ζ750 σε ΟΛΑ και πατάει και το 1000 μέχρι τις 7-8000 στροφές και είναι και ΣΠΑΝΙΟ.
    Θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι Ζ750. Δεν σας τη σπάει που όπου και να κοιτάξεις θα δεις 2-3 Ζ?
    Καλά το 1000 είναι πιό σπάνιο αλλά το 750 το έχει κι η κουτσή Μαρία!!!
    Διαμάχες δεν είναι εδώ? Εμπρός λοιπόν!!

    sapila racing
    :rotflmao: :rotflmao: άξιο απορίας.By the way φίλε καλορίζικο το hornet τι χρωματάκι είπαμε;

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. hornet VS fazer
    από hornetmania στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 19:41
  2. TDM900 vs Z750
    από nikomaxia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:48
  3. fz600 vs z750
    από nikomaxia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 10:28
  4. Yaris Vs Z750
    από darkwing στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 20:47
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF