Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Νέος οδηγός, ετών 36, γνώμες για πρώτη μοτοσικλέτα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2016
    Μηνύματα
    4

    Νέος οδηγός, ετών 36, γνώμες για πρώτη μοτοσικλέτα

    Καλησπερα και απο μενα.

    Ειμαι νεο μελος και στο forum αλλα και στο κοσμο της μοτοσυκλετας γενικοτερα.

    Αυτες τις ημερες ολοκληρωνω τα μαθηματα για Α2, περιμενω να γυρισουν οι εξεταστες απο αδειες μπας
    και δωσω να τελειωνω.

    Περιληπτικα ειμαι 36 ετων, δεν ειχα ποτε μοτοσυκλετα και τωρα ενδιαφερομαι να αγορασω αμεσα μετα τη ληψη του
    διπλωματος για χρηση εντος πολης και ισως σε αποστασεις 20-30χλμ εκτος για δουλεια.

    Αρχικα, πριν μηνες εβλεπα κατι του στυλ honda pcx / yamaha nmax αλλα ο δασκαλος και φιλοι μου ειπαν οτι γρηγορα
    θα δω οτι δε θα με καλυπτει.

    Καλοβλεπω τη vespa gts250 που ειναι σχετικα φτηνη (περιπου 3.600 απο οτι διαβαζω). Να πω οτι δεν εχω δει κανενα απο
    αυτα απο κοντα σε αντιπροσωπεια παρα μονο στο Internet και στο δρομο.

    Εκτος απο τα παραπανω (κυριως τη vespa) πιστευει κανεις οτι σε εναν 36αρη αρχαριο θα ταιριαζε μια μοτοσυκλετα τυπου
    BMW G310R που ετοιμαζεται να ερθει Ελλαδα?

    Σημειωνω οτι αποφευγω οτιδηποτε υπερβολικο απο εμφανιση (δεν ειμαι 20χρονων) και με εχει κερδισει η bmw απο φωτογραφιες
    και video, απλα δε μπορω να ξερω αν μου ταιριαζει τετοιος τυπος μηχανης.

    Τα μαθηματα τα κανω με μια Honda CB500 και πιστευω οτι με 3-4 μαθηματα αρχισα να οδηγω σχετικα χωρις αγχος, παντα σε επιπεδο
    μαθηματων και οχι να βγω μονος στο δρομο.

    Ευχαριστω εκ των προτερων...

  2. #2
    Σε περνάω σε νέο, "δικό σου", νήμα.

    Καλωσήλθες.





    Επί των ερωτημάτων, η άποψή μου ότι βέσπα χωρίς ABS καλύτερα όχι, οι μικροί τροχοί και το γλιστερό οδόστρωμα δεν μου μοιάζουν για πολύ ωραίος συνδυασμός για αρχάριο.

    Το BMW καλό φαίνεται, καλή τιμή, μιά χαρά για πρώτο, απλά δεν το έχει οδηγήσει κανείς ακόμα αν δεν απατώμαι για να ξέρουμε πως είναι στο δρόμο.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2016
    Μηνύματα
    4
    Αρα καλυτερα να περιμενουμε την αφιξη και καποιο ελληνικο review ισως.

    Απλα εχω την εντυπωση οτι αν εξαιρεσουμε την μεγαλυτερη πολυπλοκοτητα στην οδηγηση γενικοτερα ειναι πιο ασφαλης η
    μοτοσικλετα σε σχεση με ενα scooter με παρομοια ισχυ.

    Επισης μου φαινονται υπερβολικα τα χρηματα της ταξεως των 4.000-5.000ευρω για scooter.

  4. #4
    Κοίτα και τα KTM Duke 200-390 που είναι μηχανάκια της ίδιας φιλοσοφίας με το bmw και ήδη κυκλοφορούν αρκετό καιρό.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    παρε οτι σου αρεσει. μην σε τρομαζουν τα κυβικά. απο το 0 φιλος μου στα 35 του πηρε ΜΤ-07 για πρωτο μηχανάκι. αυτο ειδε αυτο του αρεσε αυτο πηρε να το εχει κατευθείαν. ουτε να παρει σκουτερ για αρχη ουτε 250αρι ουτε τπτ......
    η μηχανες απο μονες τους δεν ειναι επικίνδυνες το μυαλο μας και το χερι μας τις κανουν..
    ABS να εχει και κανα ακομα μπλιμπλικι να σου κανουν την ζωη πιο ευκολη.
    να οδηγάς με προσοχή γιατι μεγαλος εισαι εχεις δει τι ζωα κυκλοφορούν και οδηγούν εκει εξω. και να επενδύσεις σε εναν καλο εξοπλισμό που να τον φορας ΠΑΝΤΑ και ολα καλα...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Κοίτα και τα KTM Duke 200-390 που είναι μηχανάκια της ίδιας φιλοσοφίας με το bmw και ήδη κυκλοφορούν αρκετό καιρό.
    Οπως επελεξα και αυτοκινητο, αν δεν ανεβω πανω και ισως το οδηγησω δεν επιλεγω ετσι απο φωτογραφιες. Οταν έρθει η ωρα θα παρω κανα δυο φιλους και θα γυρισω αντιπροσωπείες...η bmw απλα μου κολλησε στο ματι...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    παρε οτι σου αρεσει. μην σε τρομαζουν τα κυβικά. απο το 0 φιλος μου στα 35 του πηρε ΜΤ-07 για πρωτο μηχανάκι. αυτο ειδε αυτο του αρεσε αυτο πηρε να το εχει κατευθείαν. ουτε να παρει σκουτερ για αρχη ουτε 250αρι ουτε τπτ......
    η μηχανες απο μονες τους δεν ειναι επικίνδυνες το μυαλο μας και το χερι μας τις κανουν..
    ABS να εχει και κανα ακομα μπλιμπλικι να σου κανουν την ζωη πιο ευκολη.
    να οδηγάς με προσοχή γιατι μεγαλος εισαι εχεις δει τι ζωα κυκλοφορούν και οδηγούν εκει εξω. και να επενδύσεις σε εναν καλο εξοπλισμό που να τον φορας ΠΑΝΤΑ και ολα καλα...
    Απο ζωα αλλο τίποτα. Οδηγαω αμαξι 15 χρόνια και τα βλέπω. Και οχι Αθηνα Θεσσαλονικη τοσο...ποτέ δε ξερεις τι μυαλα κουβαλά ο καθένας

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 16:38
  3. νεος οδηγος ρωτα για xt660x
    από tik στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 15:54
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  5. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF