Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Σχολή ιστιοπλοΐας ανοικτής θαλάσσης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672

    Σχολή ιστιοπλοΐας ανοικτής θαλάσσης

    Αυτό που έχει αυτός ο τόπος σε αφθονία είναι βουνά και θάλασσα. Με το βουνό καλά τα πάμε, ήρθε η ώρα να πιάσουμε και το άλλο κομμάτι.

    Ιστιοπλοΐα ανοικτής θαλάσσης.

    Έχει ασχοληθεί κάποιος; Οι σχολές είναι πολύ περισσότερες απ' ότι νόμιζα, και αυτό κάνει την επιλογή λίγο παζλ. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποια συγκεκριμένη;

    Γενικά όποια πληροφορία καλοδεχούμενη,

    Ευχαριστώ
    Travel, Grow, Share

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    που μένεις δεν μας λές; Στο προφιλ λέει Αιτολο/νια....

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Πολυ καλες εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη του ολυμπιακου και τον καθηγητη εκει κο κουλιγκα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    τα σκάφάκια του Τάκη είναι σε κατάσταση που το "χρέπι" είναι κοπλιμέντο... από διδασκαλεία όμως ΟΚ ιδίως στο κομμάτι της ναυτοσύνης. Εσύ (theofilos888) τί έκανες μετά την σχολή;

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Τι να κανω κι εγω... μα προλαβαν οι καταστασεις....

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Τι να κανω κι εγω... μα προλαβαν οι καταστασεις....
    καλά εάν θές βόλτα refresh στείλε pm, παίζουν κάτι αγωνοβόλτες από Σεπτέμβριο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Για τον φίλο που ρωτάει ας μας πει που μένει γιατι από εκεί που γράφει στο προφιλ δεν ξέρω και πολλά μπορώ όμως να τον στείλω σε moto φιλη που ασχολείται στην Πάτρα. Από Αθήνα και πέριξ μπορώ διατηρώντας μια σχετική ανονυμία να σου γράψω ότι θές για όλες τοις σχολές. Πες μου όμως τι ζητάς εσύ από την σχολή γιατι το 90% των ανθρώπων πάνε για να βρούν κανα γκομενο-α και για να περάσουν την ώρα τους....

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Αυτό είναι που παίρνεις και δίπλωμα μετά ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Δίπλωμα δίνουν σε σχεδόν όλους (95%) όλες οι σχολές. ΑΛΛΑ μόνο ένα 5% τολμάει να νοικιάσει σκάφος χωρίς skipper.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Για τον φίλο που ρωτάει ας μας πει που μένει γιατι από εκεί που γράφει στο προφιλ δεν ξέρω και πολλά μπορώ όμως να τον στείλω σε moto φιλη που ασχολείται στην Πάτρα. Από Αθήνα και πέριξ μπορώ διατηρώντας μια σχετική ανονυμία να σου γράψω ότι θές για όλες τοις σχολές. Πες μου όμως τι ζητάς εσύ από την σχολή γιατι το 90% των ανθρώπων πάνε για να βρούν κανα γκομενο-α και για να περάσουν την ώρα τους....
    Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν ξέρω τι φλασιά έφαγε το προφίλ, Αθήνα είμαι.

    Βασικά ψάχνω μια σχολή που να κάνει σοβαρή δουλειά, και να μου δώσει εμπειρία στη θάλασσα. Γενικά με κατατάσσω περισσότερο προς το χαρντκορ οπότε πιθανόν να ξενερώσω αν βρεθώ ανάμεσα σε παρέα χασομέρηδων χαβαλέδων.

    Επίσης καταλαβαίνω ότι η σχολή είναι το πρώτο βήμα. Το θέμα είναι τι επιλογές υπάρχουν μετά ώστε να βάλεις μίλια και να αποκτήσεις εμπειρία; Υπάρχουν λύσεις με χαμηλό κόστος;
    Travel, Grow, Share

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Για να μην γράφω μόνο αρνητικά όπως σκέφτομαι για τοις σχολές ανοιχτής συνήθως καλά περνάς. Το δύσκολο είναι μετά εάν θές να συνεχίσεις αν σου αρέσει. Τελοςπάντων, γύρω στο 350αρι για το δίμηνο των μαθημάτων σε όλες, 1 έξοδο(6-7ώρες) το Σ ή Κ και 1 μέρα θεωρητικά απόγευμα βράδυ την εβδομάδα για 2μηνο. Κάνε μόνο των αρχαρίων για δίπλωμα, τα υπόλοιπα Προχωρημένων-Αγωνιστικό είναι σχεδόν άχρηστα και δεν χρειάζεται μετά το πρώτο να πληρώνεις για να πηγαινεις βόλτες ή αγώνες. Μόνο που το τσάμπα υποχρεώσεις ενώ στη σχολή πληρώνεις άρα κάνεις ότι θές σε γενικές γραμμές. Τα ίδια είναι όλες, διαφέρει ο τρόπος που σε κοιτάζουν στην τσέπη.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 21/08/2016 στις 12:45.

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Για πες ποιες προτείνεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν ξέρω τι φλασιά έφαγε το προφίλ, Αθήνα είμαι.

    Βασικά ψάχνω μια σχολή που να κάνει σοβαρή δουλειά, και να μου δώσει εμπειρία στη θάλασσα. Γενικά με κατατάσσω περισσότερο προς το χαρντκορ οπότε πιθανόν να ξενερώσω αν βρεθώ ανάμεσα σε παρέα χασομέρηδων χαβαλέδων.

    Επίσης καταλαβαίνω ότι η σχολή είναι το πρώτο βήμα. Το θέμα είναι τι επιλογές υπάρχουν μετά ώστε να βάλεις μίλια και να αποκτήσεις εμπειρία; Υπάρχουν λύσεις με χαμηλό κόστος;
    Στην σχολή πέρνεις το δίπλωμα και μιά ιδέα. Για τα υπόλοιπα ύστερα. Όσο για Hardcore κτλ η θάλασσα θέλει σεβασμό. Την hardcore κατάσταση αργά ή γρήγορα θα την συναντήσεις πχ επιστροφή από Υδρα με 9αρι=45 κόμβους αέρα στον αγώνα το Οκτωβρίου πριν από 3 χρόνια νομίζω. Από Αθήνα εγώ να σε στείλω σε όποια σχολή θές- τους ξέρω όλους. Κάνε μια βόλτα Τουρκολίμανο-Π.Φάληρο-Καλαμάκι και πές μου που σου αρέσει και ποιό σκάφος. Είναι λίγο δύσκολο να σου πώ που δημόσια πάντως όλοι σχεδόν πάνε και σε αγώνες που έχουν λίγο εως πολύ ένταση. Αλλά πάρε πρώτα το δίπλωμα και τα ξαναλέμε.
    Για την παρέα χαβαλέδων είναι αδύνατο να ξέρεις εκτός εάν πάς με 3-4 φίλους σου το ποιόι θα είναι στο τμήμα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Το κόστος είναι περίπου 350 σε όλες +_ 10% αλλά προς το +. Θα πήγαινα κάπου στο Μικρολίμανο που είναι και η Μέκκα της ιστιοπλοίας, ίσως στον Ναυτικό Ομιλο Ελλάδος που είναι κυριλέ σαν χώρος, στον ΠΟΙΑΘ δεν μου αρέσουν οι περισσότεροι (όχι όλοι) εκπαιδευτές και είναι λίγο υπερόπτες σαν όμιλος, όχι στον Ιστιοπλοικό Ομιλο Πειραιώς. Γενικά διάλεξε όσο γινεται μικρότερο σκάφος τα μεγάλα χωράνε 10-12 άτομα αλλά οι δυνάμεις είναι τεράστιες. Κάτι μέχρι 38-40 πόδια 12μέτρα. Δεν κατεβαίνεις για καφέ με το μοτό Πειραιά να σου πώ από κοντά ότι θές, μην γράφω σεντόνια. Στείλε pm.

  15. #15
    Κυριε, κύριε, να πω;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΧολη Ιατρικησ
    από ctpanoramix στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 17:30
  2. Σχολή Τυφλών Β. Ελλάδος
    από Uriah Heep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2006, 17:59
  3. CBF-600S σε σχολή οδηγών;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 12:23
  4. Διπλωμα ιστιοπλοιας.....
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF