Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 132

Θέμα: Βενζινάδικα κατακλέβουνε;

  1. #91
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    Ρε μάστορα, 4 λίτρα υγρό παίρνει το δοχείο και έχει και ένα κενό με αέρα. Αν εσύ το τιγκάρεις θα πάρει πάνω από 4 λίτρα.

    Αφού δεν το καταλαβαίνεις, πάρε το δοχείο. Πάρε και ένα δοσομετρητή όγκου (γράφει ml πάνω) και γέμισε το νερό να δεις πόσο παίρνει. Αν δεν έχεις δοσομετρητή όγκου, γέμισε το τίγκα και ζύγισε το. Ζύγισε και το κενό δοχείο και πες μας τι βρήκες. Το ένα ml νερού είναι ένα κυβικό εκατοστό και ζυγίζει ένα γραμμάριο. Πυκνότητα της βενζίνης στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775.


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #92
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ρε....το διαβάζω απ την αρχή...δε βρίσκω κάν νόημα πλέον..όσοι κλέβουν θα κλεβουν και θα κλέβουν ότι και να γίνει....πάω βάζω βενζίνη και ψιλοχεστηκα να το πω και έτσι αν θα δώσω 2-3 ευρώ παραπάνω τη μία στις 5 φορές..οκ δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης αυτός θα μου πεις αλλά και τι να κάνω να βάλω και άλλη σκότουρα στο κεφάλι μου??Για κάτι που δεν αλλάζει??σιγά μη γίνω παρανοϊκός και για τη βενζίνη...φακ ιτ...ο μόνος λόγος να ασχοληθώ (εννοώντας ξεχεσμα στο βενζίνα και δεν ξαναπαταω)αν είναι νοθευμένη και μου κάνει κόλπα το μοτοσακο και τελος..my two cents


    ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ



    Προσωπικά πιστεύω ότι καμμία εταιρία κολοσσός ΕΚΟ,SHELL δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία
    που περιγράφεις με τον Χ βενζινά,διότι οι άνθρωποι έχουν στα πρατήρια τους υπαλλήλους
    και είναι σχεδόν αδύνατον να μπει ένας μεροκαματιάρης σε τέτοιες διαδικασίες αλλά και μια σοβαρή
    εταιρία σε παρόμοιες τακτικές.
    Αυτή είναι η άποψη μου,εδώ και πολλά χρόνια βάζω βενζίνη σε εταιρικά πρατήρια και ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ότι
    είναι ότι ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ υπάρχει σε ποιότητα αλλά και ακριβή και σωστή ποσότητα ..!!
    Εννοείται ότι δεν θα πεθάνω,όμως μπορώ να προσέχω τουλάχιστον και να μην βάζω ΟΠΟΥ ΝΑΝΑΙ..!!

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος

    Το δοκίμασες;

  4. #94
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ




    Να διαπιστώσετε αν τα βενζινάδικα που βάζετε καύσιμα είναι των εταιριών.
    Είναι όλα γραμμένα στο ίντερνετ.Θα τα βρείτε εύκολα.
    Η SHELL έχει στην απόδειξη επάνω που θα πάρετε 2 εταιριές γραμμένες ΜΥΡΤΕΑ και ΕΡΜΗΣ
    και η ΕΚΟ γράφει ΚΑΛΥΨΩ.
    Αν δείτε κάτι άλλο στην απόδειξη το βενζινάδικο είναι ιδιωτικό.
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 05/02/2017 στις 08:05.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    Τη διαχείριση την εχουν ιδιωτες στα εταιρικα στην κορινθια που ζω.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Και εγώ εδώ στο Ηράκλειο υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το πρατήριο που βάζω γιατί έχω δει μείωση στα χιλιόμετρα που μου βγάζουν τα λίτρα που βάζω της τάξεως 30%... Με την ίδια οδήγηση πάντα
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  7. #97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv1000s Προβολή μηνύματος
    Τη διαχείριση την εχουν ιδιωτες στα εταιρικα στην κορινθια που ζω.


    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ



    Πιθανότατα θα υπάρχουν κάποιοι διαχειριστές ιδιώτες.
    Δεν ξέρω το καθεστώς μεταξύ αυτών και των εταιριών.
    Σίγουρο είναι ότι είναι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ,τώρα πόσο υπάλληλοι και
    κάτω από ποιές συμφωνίες..??
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εισπράττουν για λογαριασμό τους τη στιγμή
    που ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και ΑΦΜ επάνω στις αποδείξεις είναι των εταιριών.
    Αν δεν το δείτε αυτό στην απόδειξη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ
    Και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κανένας από αυτούς τους υπαλλήλους κλέβει για λογαριασμό του
    ή για κάποια εταιρία.........ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΥΚΙΝΟ σε ένα μήνα..!!
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΕ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ σε εταιρία μεγάλη και σοβαρή..??
    Ψάχτε να βρείτε το καθεστώς που ισχύει στην περιοχή σας,βγάλτε όμως από το μυαλό σας
    ότι μία μεγάλη εταιρία θα ρίσκαρε ποτέ τέτοια ενέργεια μέσω του κάθε υπαλλήλου ή συνεργάτη της..!!

  8. #98
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΕ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ σε εταιρία μεγάλη και σοβαρή..??
    Ψάχτε να βρείτε το καθεστώς που ισχύει στην περιοχή σας,βγάλτε όμως από το μυαλό σας
    ότι μία μεγάλη εταιρία θα ρίσκαρε ποτέ τέτοια ενέργεια μέσω του κάθε υπαλλήλου ή συνεργάτη της..!!
    Στις σοβαρές εταιρίες την λαθρεμπορία το μεγάλο αφεντικό δεν την εμπιστεύεται σε κάθε υπαλληλάκο και συνεργάτη αλλά την κάνει ο ίδιος, βλ. Μελισσανίδης-Aegean ή ο άλλος της ΕΤΕΚΑ (σύμπτωση άραγε που αμφότεροι είναι μπλεγμένοι με τα ποδοσφαιρικά; ) ... Αλλά όταν η δίκη σου εκκρεμεί 10-20 χρόνια και ξέρεις ότι θα μείνεις ατιμώρητος, σίγουρα ρίσκο δεν το λες με τέτοια σιγουριά ότι κανείς δεν θα σε αγγίξει...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 05/02/2017 στις 09:09.

  9. #99
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2016
    Μηνύματα
    1
    Καλημέρα. Έχω το NC 750x DCT και χτες Τρίτη 02 Μαΐου 2017, που είχε προσφορά η ********, σκέφτηκα να βάλω βενζίνα.

    Πάω στο πρατήριο που είναι στη ******** γωνία, στο ******** (η ******** η προέκταση της ******** που ξεκινά από την ******** και φτάνει στην ********).

    Επί της ******** έχει 2 πρατήρια ********, το ένα σε απόσταση 50 μέτρων από το άλλο. Εγώ, πήγα στο πρώτο.

    Σε κάθε γέμισμα, μηδενίζω τον υπολογιστή ταξιδίου, ώστε να βλέπω πόσα λίτρα βενζίνα έχω καταναλώσει και πόσα λίτρα θα βάλει ο ¨εξυπνάκιας¨ βενζινάς.

    Από το προηγούμενο φουλάρισα, μέχρι χτες που ξαναφοδράρισα, είχα καταναλώσει 9,5 λίτρα. (έτσι έγραφε ο μετρητής στο ταμπλό)

    Ο ¨εξυπνάκιας¨, έβαλε 9,890 λίτρα και όταν του το έδειξα τι έχω κάψει, κόλλησε. Τον ρωτώ: «έχω καταναλώσει 9,5 λίτρα και εσύ βάζεις 9,890 λίτρα. Γιατί; Το μηχάνημα δεν κάνει λάθος, άρα κάποιος κλέβει……

    Η απάντηση του ήταν, «δεν είναι δικό μου το μαγαζί» και αμέσως μου ξαναλέει «την προηγούμενη εβδομάδα έγινε έλεγχος»

    Του είπα καληνύχτα και ¨έφαγε¨ block το συγκεκριμένο βενζινάδικο από μένα.

    Η απόδειξη όμως δεν λέει ψέματα….
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 03/05/2017 στις 08:26.

  10. #100
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι ο υπολογιστής ταξιδιού δε μπορεί να έχει απόκλιση σκάρτο μισό λίτρο...

    Και πως ξέρεις ότι ήσουν εντελώς εντελώς γεμάτος από το προηγούμενο γέμισμα ;

    Επίσης για την ιστορία, η μηχανή σου γράφει συνολική κατανάλωση λίτρων ;

    Δεν το έχω δει σε κανένα trip computer

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    μια εμπειρεια πριν λιγο καιρο,150sh η χωριτικοτητα είναι 7,5 λιτρα. κατεβαινω από πειραια προς σεφ δεν εχω προσεξει τα χιλιόμετρα και σβηνει,ευτυχως στην κατηφορα εχει βενζιναδικο και μαλιστα με σουπερ τιμες!!!!!!!!!!!!ανοιγω γεμιζει ο τυπος και ποσα λετε ότι εγραψε 8.4 λιτρα δηλ 10% κλεψιμο τελικα του δινω 10 ευρω οσα γεμιζω κάθε φορα και αμα σε αρεσει του λεω.είναι λοιπον μια εταιρεια που εχει την καλυτερη τιμη.τωρα αν αναγάγουμε αναλογα με το κλεψιμο τοτε φτανονει και περναει σε ακριβεια τις πιο ακριβες βενζίνες που βλέπουμε και προσπερναμε ,αλλα τουλάχιστον εκει δεν κλεβουν και βαζουν και μερικα προσθετα ενώ η συγκεκριμενη τιποτα. το ξαναεκανα εσκεμενα το αδεισα πηγα σε μια ακριβη εταιρεια σελ και εβαλε 7,55 λιτρα λογικο παιζει ειδικο βαρος και θερμοκρασια. αρα η φτηνια τρωει τον παρα...και μερικες φορες κανει και ζημιες.
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  12. #102
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παίζει με την άνοδο της θερμοκρασίας να έχει φουσκώσει ολίγον ο όγκος;

  13. #103
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Παίζει με την άνοδο της θερμοκρασίας να έχει φουσκώσει ολίγον ο όγκος;
    Ουυυυ αμα εχεις φαει και τιποτα βαρυ ανετααααα ετσι λεω καθε φορα που τρωω τον αγλεορα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Παίζει με την άνοδο της θερμοκρασίας να έχει φουσκώσει ολίγον ο όγκος;

    φυσικα όλα τα πετρελαιοδει μετριουνται στους 15 βαθμούς κελσιου από εκει και πανω και αναλογα με το ειδικο βαρος υπαρχουν πίνακες ανα βαθμο κελσιου που υπολογιζουν το ειδικο βαρος αν είναι πχ 40 βαθμούς το ειδικο βαρος από 075 πεφτει στο 070 αρα στα εκατο λιτρα χανουμε 0,5 λιτρα και παει λεγοντας ,όπως επισης υπαρχουν και χημικα που αυξανουν τον ογκο αγγλιστί-cappucino efect- και ου μπλεξεις με υπολογισμούς αλλωστε εμας είναι μικρος ο ογκος για να χρησιμοποιούμε διαφορα θερμοκρασίας σε υπολογισμο, ο βενζίνας που γεμιζει 40 τονους εχει θεμα και για αυτό ακομα και το κρατος δικαιολογει περιπου 2-3% διαφορα παντα υπερ του
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  15. #105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    μια εμπειρεια πριν λιγο καιρο,150sh η χωριτικοτητα είναι 7,5 λιτρα. κατεβαινω από πειραια προς σεφ δεν εχω προσεξει τα χιλιόμετρα και σβηνει,ευτυχως στην κατηφορα εχει βενζιναδικο και μαλιστα με σουπερ τιμες!!!!!!!!!!!!ανοιγω γεμιζει ο τυπος και ποσα λετε ότι εγραψε 8.4 λιτρα δηλ 10% κλεψιμο τελικα του δινω 10 ευρω οσα γεμιζω κάθε φορα και αμα σε αρεσει του λεω.είναι λοιπον μια εταιρεια που εχει την καλυτερη τιμη.τωρα αν αναγάγουμε αναλογα με το κλεψιμο τοτε φτανονει και περναει σε ακριβεια τις πιο ακριβες βενζίνες που βλέπουμε και προσπερναμε ,αλλα τουλάχιστον εκει δεν κλεβουν και βαζουν και μερικα προσθετα ενώ η συγκεκριμενη τιποτα. το ξαναεκανα εσκεμενα το αδεισα πηγα σε μια ακριβη εταιρεια σελ και εβαλε 7,55 λιτρα λογικο παιζει ειδικο βαρος και θερμοκρασια. αρα η φτηνια τρωει τον παρα...και μερικες φορες κανει και ζημιες.
    Aν κατάλαβα καλά μιλάς για το ΕΤΕΚΑ... Ναι ΟΚ, είναι "περίεργο" βενζινάδικο. Αν δεν βαριέσαι την διαδρομή, το SHELL στην Πειραιώς προς Αθήνα (αλλά και στο απέναντι) είναι πιο τίμιοι, με την έννοια ότι δεν έχω δει αποκλίσεις από το "σύνηθες" γέμισμα, όπως και το BP στην έξοδο για παραλιακή, μετά από αυτό που έβαλες. Και κερνάνε και εσπρεσάκι.

    Βέβαια στην φάση που ήσουν, μονόδρομος η επιλογή που έκανες...

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχετικά με βενζινάδικα..............
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 12:20
  2. Βενζιναδικα...
    από gollum στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 07:45
  3. ΝΕΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 12:18
  4. βενζιναδικα.. sos!
    από n1k3man στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 14:30
  5. Βενζινάδικα!!!!
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF