Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Επιλογή ελαστικών για On/Off

  1. #1
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761

    Επιλογή ελαστικών για On/Off

    ΥΓ. Το νήμα αυτό ξεκίνησε ως Conti TKC80 vs Metzeller KAROO 3...

    αλλά εν πορεία γενικεύτηκε.
    Ευχαριστώ mods για αλλαγή τίτλου!

    =======


    Τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο;

    Αρχικά έλεγα τα TKC80 μιας και δεν ήξερα πολλά άλλα, αλλά τα καινουργια Karoo λένε οτι είναι πολύ καλύτερα στην ασφαλτο, σχεδόν τα ίδια στο χώμα, και αντέχουν και λίγο παραπάνω.

    Η μοτό είναι ελαφριά (μονοκύλινδρο), ή χρήση άσφαλτος για διαστήματα 300 χλμ, μετά αρκετό χώμα/κροκκάλα και λίγο λάσπη, (repeat several times). Ίσως και λίγο άμμος/έρημος αν αξιωθούμε...

    Ο,τι γνώμες δεκτές, ιδίως αν υπάρχει και καμιά άλλη επιλογή που δεν ανέφερα.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 25/08/2016 στις 14:43.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  2. #2
    Πολύ καλή επιλογή για ελαφρύ μηχανάκι σε 50/50 λάστιχο είναι και το T63 της michelin (έχει και πολύ καλύτερη συμπεριφορά στη βρεγμένη άσφαλτο απ'ολα τα άλλα).
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Conti TKC80 και Metzeller Karoo 3 βάζουν συνήθως σε βαριά ον-οφ.
    Τα TKC80 βγάζουν αρκετά χιλιόμετρα,είναι ικανοποιητικά στην άσφαλτο(εγώ στο βρεγμένο ήμουν οκ) αλλά σε βαρύ χωμάτινο τεραίν έχουν περιορισμούς.
    Επιλογές υπάρχουν και άλλες,αν έχεις 18άρα πίσω(που έχεις απ'οτι θυμάμαι) έχεις ακόμη περισσότερες.
    T63 έχω αυτη την στιγμή ένα μπροστινό και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος σε ον-οφ χρήση.Για να καταλάβεις τα επίπεδα πρόσφυσης σε στεγνή άσφαλτο δες την φωτό.Το συγκεκριμένο T63 το αγόρασα 15 ευρώ γιατί ήταν ξεχασμένο(αχρησιμοποίητο) περίπου 10 χρόνια σε πατάρι ενός ιδιώτη,φρεσκαδούρα δηλαδή :rotflmao: *
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	de487268b85f2651192c693a336aa64b.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	364534

    Αντίστοιχα επίπεδα πρόσφυσης σε (στεγνή) άσφαλτο έχουν και τα Pirelli MT21 τα οποία έχουν σαφώς καλύτερη συμπεριφορά στο χώμα απ'τα TKC80 αλλά μικρότερη διάρκεια ζωής(το πίσω).

    Παρ'ολο που η επιλογή ελαστικών είναι καθαρά προσωπικό θέμα(στυλ οδήγησης,μοντέλο μοτό κλπ) αν θες πες μας και τι μοτό έχεις,μπορεί να βοηθήσει κάποιος που έχει την ίδια.
    Επίσης καλό είναι να βάλεις στην σειρά πού θες την μέγιστη συμπεριφορά.Άλλα έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής,άλλα είναι καλύτερα στη λάσπη,άλλα στην ασφαλτο κ.ο.κ.
    Αν και πολλοί δεν το προτείνουν κάποιοι άλλοι κάνουν συνδυασμούς διαφορετικών ελαστικών μπρος-πίσω.πχ στο εξωτερικό για μεγάλα μονοκύλινδρα είναι αρκετά διαδεδομένος ο συνδυασμός μπροστά MT21(και άλλο ένα που δεν το θυμάμαι) και πισω Dunlop D606.Το οποίο D606 θέλω να το δοκιμάσω αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο στην Ελλάδα(ειδικά σε 17άρα πίσω).

    *Φυσικά με την παραπάνω φωτό δεν προτρέπω κανέναν να αγοράζει τόσο παλιά ελαστικά
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    στο εξωτερικό για μεγάλα μονοκύλινδρα είναι αρκετά διαδεδομένος ο συνδυασμός μπροστά MT21(και άλλο ένα που δεν το θυμάμαι) και πισω Dunlop D606.Το οποίο D606 θέλω να το δοκιμάσω αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο στην Ελλάδα(ειδικά σε 17άρα πίσω).
    Αν έχει 18άρα πίσω και παίρνει 140αρι τότε καλή επιλογή είναι και το D908RR της Dunlop, είναι λίγο τσιμπημένο σε τιμή αλλά το βγάζει στην διάρκεια. To έχω φορέσει με μπροστινό Τ63 και ήταν πολύ ωραίος συνδιασμός τόσο στο 690 όσο και στο 990. Τώρα περιμένω να τελιώσει το Τ63 και να επιστρέψω στο dunlop.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #5
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Εφόσον οι γνώστες εδώ συνιστούν Τ63, θα το κοιτάξω όπωσδήποτε. Θενκς μπόιζ!
    Ναι Λευκάδιε, ο πίσω είναι 18άρης - 4.0×18 λέει το λάστιχο, άρα φαντάζομαι είναι 4" το φάρδος. (σηκώνει 140; ΜΕ σαμπρέλα βέβαια)
    Το μηχανάκι είναι Husqvarna TE ca~2000, και είναι το «πειραματομήχανο» μου. Αφού δεν μπορώ να πω πειραματόζωο. Τώρα κοιτάω να του φτιάξω σέλα που να μην σκοτώνει. Μικρή πιθανότητα επίσης να χρησημποιήσω ένα KLR. Πάλι μονοκύλινδρο δλδ.

    Η χρήση είναι για «true on-off», πρώτη φορά κάνω ταξίδι τέτοιο με μεγάλες ασφάλτινες αποστάσεις μεταξύ χωματινών καταστάσεων, μπαγκαζια, κλπ.
    Δεν θέλω να βάλω τα enduro λόγω πολλής ασφάλτου, αλλά ούτε τα SM, γιατί δεν φτουράν για της λάσπες (άσε που το οφφ με 17αρι δεν με ευχαριστεί), ενώ μάλιστα έχω εφεδρικές ζάντες 21/18.

    Θέλω δλδ (1) άριστο ον, (2) όσο πιο καλό οφ γίνεται υπο την (1), και αν φθείρεται λίγο πιο γρήγορα, νέβερ μάιντ, σε αυτό το στάδιο. Άρα και τα Dunlop πού λέει ο Mariner, καλά ακούγονται.


    ===

    ΥΓ. Χαζομάρα είπα, 2.50×18 είναι η πίσω ζάντα, και το εγχειρίδιο δίνει 140/80 για λάστιχο, προτείνοντας μάλιστα MCE-KAROO ή ΜΤ-21.

    Next time, RTFM!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 24/08/2016 στις 11:15.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  6. #6
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    πειτε εντυπωσεις και συμπερασματα για D908RR.

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aπο τη μανα του, το ΤΕ 610, 140 φοραει πισω.

    Εκει Αγγλια θα παιζει μπολικη λασπη να υποθεσω..;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aπο τη μανα του, το ΤΕ 610, 140 φοραει πισω.

    Εκει Αγγλια θα παιζει μπολικη λασπη να υποθεσω..;;;
    Ου, φέρε και κουτάλα...

    Σήμερα ευτυχώς όλα ξερά. Καλό αυτό, γιατί δεν είμαι σε φόρμα (όχι οτι ήμουνα ποτέ) αλλά λέμε...

    Θενκς για την πληροφορία σχετικά με το 140 πίσω, το φαντάστηκα, αλλά δεν ήμουν σίγουρος...
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  9. #9
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Αν έχει 18άρα πίσω και παίρνει 140αρι τότε καλή επιλογή είναι και το D908RR της Dunlop, είναι λίγο τσιμπημένο σε τιμή αλλά το βγάζει στην διάρκεια. To έχω φορέσει με μπροστινό Τ63 και ήταν πολύ ωραίος συνδιασμός τόσο στο 690 όσο και στο 990. Τώρα περιμένω να τελιώσει το Τ63 και να επιστρέψω στο dunlop.
    Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο εκ των δύο Dunlop ..
    το 908 είναι κυρίως για μεγάλα 2κύλινδρα(σύμφωνα με την Dunlop) και προτιμάται απο πολλούς ιδιοκτήτες ktm950/990.Αφου ζητήθηκε και παραπάνω γράψε κάνα δυο λόγια για δαυτο .Εχω απορία για την συμπεριφορά του σε άσφαλτο και λάσπη καθώς (αν δεν κάνω λάθος) προορίζεται κυρίως για σκληρά τεραίν και πολυήμερους αγώνες.
    Απο την άλλη το 606 εχει πολλές καλές κριτικές απο ιδιοκτήτες μονοκύλινδρων dualsport.Και η τιμή του(80 ευρώ για πίσω 130άρι) πρέπει να είναι αρκετά χαμηλότερη απ'του 908.
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    πειτε εντυπωσεις και συμπερασματα για D908RR.
    Το πίσω το έχω λατρέψει, το μεγάλο κεντρικό τακούνι δίνει πολύ καλή πρόσφυση σε όλα σχεδόν τα τεραίν, την παλεύει αρκετά καλά με την λάσπη και στην στεγνή άσφαλτο είναι απίθανο, στο βρεγμένο θέλει την κλασική προσοχή που θέλουν τα περισσότερα τακουνάτα. Απλά επειδή έχει αρκετά σκληρό σκελετό εγώ γενικά το έπαιζα με αρκετές χαμηλές πιέσεις, άσφαλτο 1,5bar και χώμα 0,8-1bar (με rimlock φυσικά). Επίσης έχει πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής σε σχέση με τα περισσότερα χωμάτινα της κατηγορίας οπότε και γι'αυτό πιστεύω αξίζει τα περισσότερα χρήματα. Το μπροστά είναι λίγο άμπαλο στην άσφαλτο οπότε προτιμώ Τ63 και ας χάνω λίγο στο χώμα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο εκ των δύο Dunlop ..
    το 908 είναι κυρίως για μεγάλα 2κύλινδρα(σύμφωνα με την Dunlop) και προτιμάται απο πολλούς ιδιοκτήτες ktm950/990.Αφου ζητήθηκε και παραπάνω γράψε κάνα δυο λόγια για δαυτο .Εχω απορία για την συμπεριφορά του σε άσφαλτο και λάσπη καθώς (αν δεν κάνω λάθος) προορίζεται κυρίως για σκληρά τεραίν και πολυήμερους αγώνες.
    Απο την άλλη το 606 εχει πολλές καλές κριτικές απο ιδιοκτήτες μονοκύλινδρων dualsport.Και η τιμή του(80 ευρώ για πίσω 130άρι) πρέπει να είναι αρκετά χαμηλότερη απ'του 908.
    To 908 το φορούσαν αν θυμάμαι καλά τα 660 Rally και μετά το βολεύτηκαν και τα δικύλινδρα προσωπικά το έχω φορέσει και στο 990 και στο 690 Στην άσφαλτο όπως έγραψα παραπάνω εγώ δεν έχω κανένα παράπονο, πολύ πρόσφυση παντού και πάντα. Στην λάσπη δεν ειναι σίγουρα τόσο καλό όσο ένα εντούρο λάστιχο αλλά είναι καλύτερο και απο το TKC80 και απο το T63 που έχω φορέσει εγώ. Απλά όπως είπα λόγο του σκληρου radial σκελετού σε εμένα για να δουλέψει (ειδικά στο 690) ήθελε χαμηλές πιέσεις. Το 606 δεν το είχα βρεί ποτέ για να το δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω και αν έχω τον λόγο απο τη στιγμή που τα πάω τόσο καλά με το 908.
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 23/08/2016 στις 22:11.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  11. #11
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Και καλά κάνεις που δεν το αλλάζεις αφού είσαι οκ.Για εναλλακτικό μπροστινό του T63 δοκίμασε κάποια στιγμή MT21
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #12
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Έχω παίξει με το πείραμα του μπροστά mt21 και πίσω d908. Πολύ καλή χωμάτινη συμπεριφορά και πολύ καλή διάρκεια, αλλά ποτέ δε τον εμπιστεύτηκα τον συνδυασμό στην άσφαλτο.

  13. #13
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Έχω παίξει με το πείραμα του μπροστά mt21 και πίσω d908. Πολύ καλή χωμάτινη συμπεριφορά και πολύ καλή διάρκεια, αλλά ποτέ δε τον εμπιστεύτηκα τον συνδυασμό στην άσφαλτο.
    Καλά που το αναφέρεις Σπύρο,πάντως το μπροστινό MT21 έχει απίστευτη πρόσφυση στην άσφαλτο.Ίσως να μην συνεργάζεται καλά με σκληρό πίσω.
    Κάποια στιγμή είχα ένα μπροστινό veerubber που είναι αντίγραφο(στο πιο μαλακό) του Mt21 και ένα σκληρό τακουνάτο mitas.Το αποτέλεσμα δεν ήταν επίσης καλό,το μηχανάκι έμοιαζε σαν να είναι δυο κομμάτια.
    Τώρα έχω t63 μπροστά, mt21 πίσω και συνεργάζονται άψογα σε άσφαλτο και χώμα
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #14
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Το karoo 3 είναι ανέλπιστα καλό στην λάσπη (λόγω χάραξης)... βέβαια χάνει αρκετά (ως πολύ) στα σαθρά και την κροκάλα! Αλλά το είχα στο 800 (17αρα ζάντα), σε ελαφρύ on-off δεν το έχω δοκιμάσει.

    Το D908 το φοράω τώρα στο 690... δεν τρώγεται με τίποτα.... έχω κάνει περίπου 6000 και έχει ακόμα πάρα πολύ ψωμί! Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά μου φαίνεται κάπως κούτσουρο.... στην άσφαλτο! Τουλάχιστον εμένα δεν μου προσδίδει την ίδια ασφάλεια με το Τ63!

    Εμπρός έχω σταθερά Τ63 (εγγύηση), αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις πακέτο! Μια χαρά είναι.... και φοβερό στο βρεγμένο! Βέβαια στην Ελληνική αγορά ήταν σε έλλειψη, δεν υπήρχε πουθενά (τουλάχιστον μέχρι πριν κάνα μήνα)... τώρα δεν ξέρω τι παίζει!

    Γενικώς ο καλύτερος συνδυασμός που έχω δοκιμάσει και μου ταίριαζε, είναι Τ63 εμπρός και Karoo R πίσω... αλλά δυστυχώς το κόψανε....!
    ΤΕΛΟΣ


  15. #15
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Καλά που το αναφέρεις Σπύρο,πάντως το μπροστινό MT21 έχει απίστευτη πρόσφυση στην άσφαλτο.Ίσως να μην συνεργάζεται καλά με σκληρό πίσω.
    Κάποια στιγμή είχα ένα μπροστινό veerubber που είναι αντίγραφο(στο πιο μαλακό) του Mt21 και ένα σκληρό τακουνάτο mitas.Το αποτέλεσμα δεν ήταν επίσης καλό,το μηχανάκι έμοιαζε σαν να είναι δυο κομμάτια.
    Τώρα έχω t63 μπροστά, mt21 πίσω και συνεργάζονται άψογα σε άσφαλτο και χώμα
    όντως η μη καλή συνεργασία στην άσφαλτο να είναι το πρόβλημα γιατι το μπροστινό ΜΤ21 δε το επιστέφτηκα ποτέ. παίζει να φταίνε όμως και τα κιλά τα δικά μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ελαστικών σε on-off
    από Costas KLE στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 17:14
  2. Βοηθηστε οι εχοντες γνωση για on-off μποτα.
    από astaroth2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2006, 07:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF