Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: c50 σε ότι βγει

  1. #1
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335

    c50 σε ότι βγει

    Παρότι υπάρχει ο κίνδυνος η μετατροπή να μείνει στην μέση το ανεβάζω ελπίζοντας να ολοκληρωθεί μιας θα έχω και έναν λόγο παραπάνω να ασχοληθώ. Ο σκοπός δεν είναι να βγει κάτι εκθεσιακό, το αντίθετο θα έλεγα, περισσότερο σαν μια προσπάθεια να περάσει η ώρα με ότι υλικά υπάρχουν διαθέσιμα και το χαμηλότερο δυνατό κόστος. Εξάλλου το πιθανότερο είναι πως αν ολοκληρωθεί θα καταλήξει για χρήση στα χωράφια αντί γαϊδάρου και όχι σε κανονικό δρόμο. Επειδή είναι στο χωριό και εγώ Αθήνα η μετατροπή θα προχωράει με ρυθμούς χελώνας όταν πηγαίνω στο χωριό, εκεί έγκειται και το ερώτημα αν θα ολοκληρωθεί ή θα καταλήξει να το τρώει η βροχή σε κανέναν κήπο.
    Λοιπόν όπως είπα ο στόχος είναι το μηδαμινό κόστος και να φτιαχτεί ένα μηχανάκι με σκόρπια υλικά που υπάρχουν και είναι για πέταμα σχεδόν. Ο σκελετός καθόταν σε κομμάτια στην αυλή ενός φίλου και τον έτρωγε η βροχή. Ο κινητήρας θα δεθεί με διάφορα κομμάτια από μοτέρ που έχουν μείνει από συνεργείο του ίδιου φίλου ή ότι έχει ξεμείνει στην παρέα από διάφορες επισκευές. Η ιδέα για τον σκελετό είναι κλεμμένη από τον ispyro, όλα τα υπόλοιπα βλέποντας και κάνοντας...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_170021.jpg 
Προβολές:	722 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	364535

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_171951.jpg 
Προβολές:	723 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	364536

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_180134.jpg 
Προβολές:	723 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	364537

  2. #2
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    μετά από καμιά ώρα φτάσαμε εδώ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_183547.jpg 
Προβολές:	723 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	364538

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_183610.jpg 
Προβολές:	721 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	364539

    Φωτογραφίες τέλος προς το παρόν μιας και εν τέλει μόνο μια μέρα ασχολήθηκα, όταν ξαναπάω χωριό....

  3. #3
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Σχετικά με τις κολλήσεις σου κι από όσο μπορώ να δω. Ειδικός δεν είμαι και ξέρω οι κολλήσεις σε στρογγυλό και ειδικά στρογγυλό σε στρογγυλό δεν είναι εύκολες. Αλλά τέλος πάντων μου θυμίσουνε κάτι δικές μου κολλήσεις παλιότερα που τελικά δεν ήταν και πολύ γερές. Βλέπω κάποια σημεία πχ ο μικρός σωληνας στο κάτω μέρος που μοιάζει να έχει αρκετά σκουπιδάκια και σημεία που ουσιαστικά δεν έχουν κολλήσει. Πρόσεξέ το.
    Καλή συνέχεια

  4. #4
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τις κολλήσεις σου κι από όσο μπορώ να δω. Ειδικός δεν είμαι και ξέρω οι κολλήσεις σε στρογγυλό και ειδικά στρογγυλό σε στρογγυλό δεν είναι εύκολες. Αλλά τέλος πάντων μου θυμίσουνε κάτι δικές μου κολλήσεις παλιότερα που τελικά δεν ήταν και πολύ γερές. Βλέπω κάποια σημεία πχ ο μικρός σωληνας στο κάτω μέρος που μοιάζει να έχει αρκετά σκουπιδάκια και σημεία που ουσιαστικά δεν έχουν κολλήσει. Πρόσεξέ το.
    Καλή συνέχεια
    Ισχύει, οι κολλήσεις δεν είναι καλές γιατί η ηλεκτροκολληση είναι πολύ παλιά και δεν με βόλευε, είναι όλο γουρουμπούλια και πάστα. διορθώθηκαν σχετικά αφού τις πέρασα πρώτα μία με τροχό και ματσακόνι. Πάλι δεν έγιναν τέλειες αλλά έτσι και αλλιώς τα έξτρα σίδερα δεν κρατάνε τον σκελετό για να δέχονται τόσες καταπονήσεις, περισσότερο για το φαίνεσθαι είναι. Ευχαριστώ πάντως!

  5. #5
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    βάφτηκε κόκκινο. σε κάνα δυο μέρες παίζει να είναι έτοιμο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160911_142113.jpg 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	365743

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160911_142102.jpg 
Προβολές:	593 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	365744

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    Νομιζω οτι το μπροστινο εχει θεμα,θα αντεξει στους χωματοδρομους του χωριου?

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Καλα ρε μπαγασα...

    Δεν εφτανε η ενισχυση της σωληνας εκανες και δικτύωμα..??

    Υ.Γ.
    Αφησες "πόρτα" γιατι δεν εκλεισες την βαση του τριγώνου - ολο το ζορι θα πηγαινει στις λαμαρινες των πλαϊνων και θα ειναι σαν να οδηγεις boxer...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    xθεσινοβραδυνές δουλειές. Έλεγχος του κινητήρα που θα μπεί.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160912_222425.jpg 
Προβολές:	491 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	365935
    Είχε κολλημένη αντλία λαδιού, σκυλοφαγωμένο το γρανάζι της αντλίας αφού δεν περιστρεφόταν και το έφαγε η καδένα, καδένα για πέταμα φυσικά, πατημένη βαλβίδα εισαγωγής και ποιός ξέρει τι άλλο θα βγάλει ανάλογα με το πόσο καιρό δούλευε χωρίς λάδι. Πάντως η μπιέλα δεν φαίνετε να έχει κενά. Θα γίνει ένα μικρό ρετουσάρισμα θα μπεί πάνω και μετά βλέπουμε.

    Δοκιμαστικό για να μπεί τιμόνι ποδηλάτου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160913_150744.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	365936
    Είναι κομμένος λαιμός ποδηλάτου αλλά επειδή ήταν αλουμινένιος, πάνω στο λαμάκι που θα βιδώνει στην τιμονόπλακα του c50 κολήθηκε ένας πύρος από το τρακτερ που θα δένεται με το αλουμινένιο μέρος με περαστή βίδα.

    Το χρώμα για να μην πεί κανένας ότι είναι ωραίο, η φωτογραφία το αδικεί καθώς είναι χειρώτερο. Όπως είπα το κόστος πρέπει να κρατηθεί χαμηλά οπότε μπήκε καγκελόχρωμα.

  9. #9
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    .... οπότε μπήκε καγκελόχρωμα.


    Mην μπερδευτείς και βάλεις και καμμιά καγκελόπορτα.........................



    Καλά το πάς, συνέχισε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #10
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Προχωρήσαμε...
    Η ιδέα του τιμονιού ποδηλάτου απορρίφθηκε και μπήκε το δικό του. Δέθηκαν τα περισσότερα κομμάτια, ο κινητήρας φρεσκαρίστικε και μπήκε πάνω, μπήκε καινούρια πλεξούδα πρόχειρα για να πάρει μπρός, ακόμα δεν έχει μπεί εξάτμιση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160924_181906.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	368724
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160924_185724.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	368726
    Δούλεψε όπως είναι στις φωτογραφίες (κάπου έχω και ένα βίντεο) αλλά για να θεωρηθεί πως κυκλοφορεί θέλει ακόμα δουλειά καθώς δεν έχει ακόμα στρωτή λειτουργία, λογικό με την κατάσταση που είναι το καρμπυλατέρ.
    Μιας και έφυγα από τομ χωριό τα υπόλοιπα θα προχωρπησουν χωρίς εμένα και λογικά όταν ξαναπάω θα είναι τελειωμένο. Στην ουσία από τα πράγματα που λείπουν μόνο η σέλα και η εξάτμιση μένει.

    alex_k8 μια χαρά θα αντέξει στους χωματόδρομους, τόσα χρόνια αυτα τα μηχανάκια στα χωριά οι χωματόδρομοι τα έχουν φάει.
    oldman αν μπορείς εξήγησε λίγο καλήτερα το φαίνομενο boxer, ενδοιαφέρον ακούγεται, και να σκεφτείς πως δεν το έκανα επίτηδες...
    bulmont μάλλον για καγκελόπορτα πάει η σχάρα που θα μπεί πίσω για να χωρέσει μεγάλο τελάρο...
    υ.γ.: ευχαριστω για τα σχόλια αν και λίγο καθηστερημένες οι απαντήσεις από πλευράς μου.

  11. #11
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    και τέλος....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161013_141354_1024x577.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	372266

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161013_141407_1024x577.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	372267

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161013_141431_1024x577.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	372268

    Προφανώς έχει ελείψεις αλλά δεν θα διορθωθεί κάτι αλλο οπότε ανεβαίνει έτσι, παντως μηχανικά δουλεύει μια χαρά....

    edit: η τελευταία φωτογραφία στον υπολογιστή φαίνεται μια χαρά αλλά εδω την γυρνάει...

  12. #12
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    μπραβο για τη δουλεια που εκανες

    προσωπικα δε τρελαινομαι, αλλα οκ γουστα ειναι αυτα.


    κατι δε μου καθεται καλα στην πισω ζαντα ομως. τι λαστιχο εχεις βαλει? 3.00? το εχεις τσεκαρει αν βρησκει στο φτερο οταν πιεζεται η αναρτηση?
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  13. #13
    πρωτοτυπο!πραγματι κατι με το πισω μερος ουτε εμενα μου κολαει καλα
    Lost on purpose..again

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ionized Προβολή μηνύματος
    πρωτοτυπο!πραγματι κατι με το πισω μερος ουτε εμενα μου κολαει καλα
    Τα αμορτισέρ.Εξ ου και το κενό στο πανω μέρος
    Και ίσως το ψαλίδι να είναι κατα τι κοντό καο έρχεται μπροστά ο τροχός εξ ου και το κενό πίσω

  15. #15
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    μπραβο για τη δουλεια που εκανες

    προσωπικα δε τρελαινομαι, αλλα οκ γουστα ειναι αυτα.


    κατι δε μου καθεται καλα στην πισω ζαντα ομως. τι λαστιχο εχεις βαλει? 3.00? το εχεις τσεκαρει αν βρησκει στο φτερο οταν πιεζεται η αναρτηση?
    Ευχαριστώ, ούτε εγω τρελαίνομαι γιατι ήθελα να το κανιβαλίσω και αλλό με κομμένο πίσω φτερο και άλλο τιμόνι αλλά δεν είχαμε συμφωνία σε αυτό οπότε δεν έγινε. Για την ρόδα όπως είπα έχουμε χρησιμοποιήσει ότι πράγματα υπήρχαν εύκαιρα οπότε είναι από crypton νομίζω, και αυτό που βλέπεις περίεργο πρέπει να είναι πρόβλημα κεντραρίσματος. Ίσως και αυτό που λέει ο shooter, το ψαλίδι είναι astrea και οι αναρτήσεις c50 οι κοντές εξού και οι αποστάτες. Απλά τώρα δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί τις τελευταίες λεπτομέρειες τις έκανε ο φίλος μου και τελικά το μηχανάκι έγινε τράμπα με ένα καθαρό, από αυτά τα παιδικά με τους παπίσιους κινητήρες.

    Κατά τα άλλα δεν θεωρώ πως είναι προτότυπο γιατί η ιδέα υπάρχει και σε καλήτερη εκτέλεση από τον ispyro στο φόρουμ, ήταν απλά κάτι για να περάσει η ώρα.

Παρόμοια θέματα

  1. Μαματη εξταμιση C50 σε Daytona Nova S
    από Arisspartiatis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2014, 00:38
  2. Glx 90....να προσπαθησω....κ'οτι βγει??
    από CRAZYMINI στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 315
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2013, 15:45
  3. Σε ότι αφορά τα 50cc.. HELP!!!
    από philoctetes στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2007, 13:41
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF