Σελίδα 5 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 415

Θέμα: BMW R51/3 ...........................................

  1. #61
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Εκανα λοιπόν μιά επιλογή, ποιά από τα νικελέ κομμάτια μπορούν να συνέλθουν με τριψίματα, αλοιφές κλπ,
    και όλα τα υπόλοιπα θ' ακολουθήσουν τον δρόμο της βαφής.

    Δεύτερο φορτίο λοιπόν και βούρ γιά τον δρόμο του φαναρά.........


    Να πώ εδώ, πώς αναγκαστικά, θα στερηθώ την χαρά ενός ολοκληρωτικού λυσίματος της μοτοσυκλέττας, μιάς και ο
    χρόνος παραμονής μου στην Ελλάδα, είναι μικρός και σ' αυτό το περιορισμένο χρονικό διάστημα, πρέπει να δεις
    φίλους, να πιείς τις μπύρες σου, να κάνεις και καμμιά βόλτα, να λύσεις και το Μπεμβέ!!!!!!!!

    Οπότε, περνάμε στην λύση των έμπιστων καλών φίλων, που θ' αναλάβουν στο διάστημα της απουσίας μου, να
    ασχοληθούν αυτοί, με τα επιμέρους κομμάτια του Μπεμβέ που επιφορτίστηκε ο καθένας απ' αυτούς, ανάλογα
    με τις γνώσεις του και το επάγγελμά του....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ακολούθως, περνάμε σε σκελετό, φτερά, τεπόζιτο, αυτιά φαναριού, φανάρι καθώς και διάφορα
    άλλα μικροκαυλιτζέκια, τα οποία θα ακολουθήσουν τον δρόμο της αμμοβολής και του βαψίματος

    Εδώ να κάνω μιά παρατήρηση-επισήμανση-παρέμβαση. Μιάς και έχω ασχοληθεί και ξανά στο παρελθόν
    με συντηρήσεις-ανανεώσεις -αναστηλώσεις (όπως θέλετε πέστε το) έχω κακή εμπειρία από τις επινικελώσεις
    επιχρωμιώσεις, επαργυρώσεις επιχρυσώσεις κλπ, μιάς και κανένας από τους τεχνίτες που συνεργάστηκα και
    αδρά πλήρωσα, δεν έκανε την δουλειά γιά την οποία πληρώθηκε, με αποτέλεσμα μετά από ένα-δυό χρόνια,
    όλα (επαναλαμβάνω ΟΛΑ) τα χρώμια-νίκελα, να αρχίσουν να σκουριάζουν, να ξεφτάνε, να θαμπώνουν.
    Βασική αιτία γι' αυτό, ήταν η κακή προεργασία που έκαναν. Δεν καθαριζαν καλά την επιφάνεια που έπρεπε
    να δουλευτεί, με αποτέλεσμα τα παλιά κατάλοιπα, να συνεχίζουν το καταστροφικό τους έργο.

    Τα 'βλεπες λοιπόν τέλεια και λαχταριστά όταν τα παραλάμβανες και μετά από λίγο μου 'βλεπες και τον γκιώνη....
    Γνωστή ελληνική τσαπατσουλιά πέραν της μηδενικής προετοιμασίας παραλείπουν και το δεύτερο και πολύ σημαντικό στάδιο ,αυτό της επιχάλκωσης.
    Βέβαια αν ακολουθούσαν ευλαβικά όλη την διαδικασία το κόστος θα ήταν απαγορευτικό μάλλον.
    Κάτι αντίστοιχο των σταδίων που χρειάζεται μιά σωστή ασφαλτόστρωση δρόμου !
    Μπράβο Βάγγο συνέχα δυνατός ρε.

  3. #63
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Οι ρόδες πήγαν σε λαστιχάδικο, πετάχτηκαν τα παλιά λάστιχα, σαμπρέλες και έγινε
    έλεγχος σε ρουλμάν και κατά πόσο γυρίζουν σωστά, μην τυχόν και χρειαστεί
    κάποια αλλαγή ρουλμάν ή ακτινολόγηση...


    Αφού βρέθηκαν όλα ΟΚ έφυγαν κι' αυτές γιά αμμοβολή και βάψιμο.
    Θα βαφτούν στο ίδιο χρώμα, με την υπόλοιπη μοτοσκλέττα.


    Εδώ να κάνω ακόμα μιά σημείωση, σχετικά με την επιλογή του χρώματος.
    Το χρώμα είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Κάποιο χρώμα αρέσει, κάποιο χρώμα
    δεν αρέσει. Συνηθίζεται τα ''κλασσικά'' να βάφονται στα πρωτότυπα χρώματα, αυτά με τα οποία
    έβγαιναν από την γραμμή παραγωγής......

    Η δική μου άποψη όμως, είναι, πώς πρέπει να ρίχνουμε το ''βάρος'' και την προσοχή μας
    στην ουσία, που είναι η προεργασία που γίνετε, ώστε η δουλειά που κάνουμε, να έχει
    αντοχή και διάρκεια στον χρόνο, στην τέλεια λειτουργική κατάσταση της μοτοσυκλέττας,
    κι' ας την βάψουμε και φούξια...........

    Προσοχή όμως, δεν λέω πώς θα την βάψω φούξια, απλά, πως η επιλογή χρώματος που τελικά έγινε,
    μάλλον δεν ήταν στις επιλογές της Μπεμβέ όταν την έβγαζε από το εργοστάσιο.

    Χωρίς να είμαι βέβαιος γι' αυτό, προχώρησα στην επιλογή του χρώματος και έφυγα γιά
    τα ξένα, σίγουρος πώς έχω εμπιστευτεί τα επιμέρους κομμάτια του Ρ51 στα κατάλληλα χέρια...
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #64
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Γνωστή ελληνική τσαπατσουλιά πέραν της μηδενικής προετοιμασίας παραλείπουν και το δεύτερο και πολύ σημαντικό στάδιο ,αυτό της επιχάλκωσης.
    Βέβαια αν ακολουθούσαν ευλαβικά όλη την διαδικασία το κόστος θα ήταν απαγορευτικό μάλλον.
    Κάτι αντίστοιχο των σταδίων που χρειάζεται μιά σωστή ασφαλτόστρωση δρόμου !
    Μπράβο Βάγγο συνέχα δυνατός ρε.

    Ακριβώς ρε Παναγιώτη, αυτή είναι μιά διαδικασία, που απαιτεί διάφορα στάδια, με πολύ δυνατά
    και επικίνδυνα χημικά, με σωστές αναλογίες κλπ.....

    Οταν όμως σου παραδίδω κάποια πράγματα γιά φτιάξιμο και ρωτάω τι κοστίζει και μου λές ένα
    αλφα ποσό και μου κάνεις σκαρταδούρα δουλειά ε, άει γ@μήσου

    Πέσε μου τα διπλά και φτιάχτο όπως πρέπει.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #65
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εκανα λοιπόν μιά επιλογή, ποιά από τα νικελέ κομμάτια μπορούν να συνέλθουν με τριψίματα, αλοιφές κλπ,
    και όλα τα υπόλοιπα θ' ακολουθήσουν τον δρόμο της βαφής.

    Δεύτερο φορτίο λοιπόν και βούρ γιά τον δρόμο του φαναρά.........


    Να πώ εδώ, πώς αναγκαστικά, θα στερηθώ την χαρά ενός ολοκληρωτικού λυσίματος της μοτοσυκλέττας, μιάς και ο
    χρόνος παραμονής μου στην Ελλάδα, είναι μικρός και σ' αυτό το περιορισμένο χρονικό διάστημα, πρέπει να δεις
    φίλους, να πιείς τις μπύρες σου, να κάνεις και καμμιά βόλτα, να λύσεις και το Μπεμβέ!!!!!!!!

    Οπότε, περνάμε στην λύση των έμπιστων καλών φίλων, που θ' αναλάβουν στο διάστημα της απουσίας μου, να
    ασχοληθούν αυτοί, με τα επιμέρους κομμάτια του Μπεμβέ που επιφορτίστηκε ο καθένας απ' αυτούς, ανάλογα
    με τις γνώσεις του και το επάγγελμά του....
    Ελπίζω όντως οι καλοί φίλοι που λες να είναι γνώστες και να σεβαστούν τα λεφτά που θα δώσεις αλλιώς σε βλέπω να κυκλοφορείς έναν χαμαιλέοντα όταν με το καλό ξανάρθεις στα μέρη μας

    Πέρα από την πλάκα, εσύ γερός να είσαι να χαρείς το μεχανάκι σου όπως το ονειρεύεσαι και καλή δύναμη εκεί κάτω με τα D-MAX (Πολύ θα ήθελα να έχουμε τα τρίλιτρα εδώ, γμτ)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #66
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Δημήτρη θα δείξει στην πορεία αν τα χρήματα έπιασαν τόπο ή όχι.....

    Και καλά κοτζάμ αντιπροσωπεία δεν μπορείτε να έχετε ούτε ένα τρίλιτρο γιά δική σας
    χρήση αλλά και γιά δείγμα σε κάποιους πελάτες που πιθανόν θα το ήθελαν και που θα
    μπορούσαν να το πληρώσουν;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #67
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ορμα Βαγγελη!!

    τσακω και μερικες παγωμενες

  8. #68
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη θα δείξει στην πορεία αν τα χρήματα έπιασαν τόπο ή όχι.....

    Και καλά κοτζάμ αντιπροσωπεία δεν μπορείτε να έχετε ούτε ένα τρίλιτρο γιά δική σας
    χρήση αλλά και γιά δείγμα σε κάποιους πελάτες που πιθανόν θα το ήθελαν και που θα
    μπορούσαν να το πληρώσουν;;;;;;
    ΔΕΝ παίρνουν έγκριση τύπου πουθενά στας Ευρώπας, καρντιά μου, δεν είναι euro 6....

    Η ISUZU έχει αποφασίσει ότι για την Ευρώπη δεν χρειάζεται επί του παρόντος 3λιτρο euro 6 (λέγε με και κόστος ανάπτυξης....)
    Και έχυμε μείνει με τον "αναιμικό" 2,5λιτρο (είναι εντυπωσιακή η διαφορά στην αίσθηση του τρόπου απόδοσης ανάμεσα στους 2 κινητήρες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #69
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ρε Βασίλη, μάνα και κόρη πάνω στην ίδια μοτοσυκλέττα με 20 περίπου χρόνια διαφορά.........


    Συνημμένο 364712Συνημμένο 364713
    1000 Μπράβο που την ξαναπήρες και την ξαναφτιάχνεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #70
    ποτε δεν προτεινω μαστορα.
    ουτε βαφεα.
    μετα ομως απο 5 νικελωτες μπορω να πω οτι μπορω να σου προτεινω εναν.
    τελεια δουλιεα με επιχαλκωση κ αντοχη στο χρονο. ακριβος ομως.
    Αν θες τηλ σφυρα

  11. #71
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fidel_98_99 Προβολή μηνύματος
    ποτε δεν προτεινω μαστορα.
    ουτε βαφεα.
    μετα ομως απο 5 νικελωτες μπορω να πω οτι μπορω να σου προτεινω εναν.
    τελεια δουλιεα με επιχαλκωση κ αντοχη στο χρονο. ακριβος ομως.
    Αν θες τηλ σφυρα

    Σ' ευχαριστώ γιά την βοήθεια σου με την προσφορά αυτή, καλό είναι να ''σπρώχνουμε'' και να διαδίδουμε τους
    καλούς μαστόρους και τεχνίτες, όμως τα επιμέρους κομμάτια που θα μπορούσαν να νικελωθούν έχουν πάρει ήδη
    τον δρόμο της βαφής, μιάς και ο βαφέας είναι από τους μαστόρους που ''κάνουν παπάδες''.

    Θα σε χρειαστώ όμως γιά την επόμενη δουλειά που ετοιμάζω, μόλις τελειώσει αυτό το Ρ51...................



    (εχεις πμ)
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #72
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω όντως οι καλοί φίλοι που λες να είναι γνώστες και να σεβαστούν τα λεφτά που θα δώσεις αλλιώς σε βλέπω να κυκλοφορείς έναν χαμαιλέοντα όταν με το καλό ξανάρθεις στα μέρη μας

    Πέρα από την πλάκα, εσύ Γέρος θα είσαι για να το χαρείς το μεχανάκι σου όπως το ονειρεύεσαι οπότε δώσε το στον vaska και καλή δύναμη εκεί κάτω με τα D-MAX (Πολύ θα ήθελα να έχουμε τα τρίλιτρα εδώ, γμτ)
    φιξντ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #73
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    χαχαχα

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fidel_98_99 Προβολή μηνύματος
    ποτε δεν προτεινω μαστορα.
    ουτε βαφεα.
    μετα ομως απο 5 νικελωτες μπορω να πω οτι μπορω να σου προτεινω εναν.
    τελεια δουλιεα με επιχαλκωση κ αντοχη στο χρονο. ακριβος ομως.
    Αν θες τηλ σφυρα
    Για ρίχτα και απ΄εδώ αδελφέ και μακάρι να είναι Αττική ο δικός σου...

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για ρίχτα και απ΄εδώ αδελφέ και μακάρι να είναι Αττική ο δικός σου...
    Εξω απο Θεσ/κη.Μακρια αλλα
    Και απο Κρητη εκει στελνουν....

Σελίδα 5 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ανταλλακτικα για bmw r51/
    από kwstascook στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2008, 21:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF