Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: CBF600SA - Πόσα χλμ. βγάζετε με τα μπορστινά τακάκια σε C-ABS Μοντέλο?

  1. #16
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Στο bandit εχω 80.000 χλμ και μολις εβαλα το δευτερο σετ μπροστινα τακακια.
    Το πισω κραταει λιγο λιγοτερο αν και δεν το δουλευω σχεδον καθολου.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Σπρέι επαφών και φρένων ΔΕΝ είναι το ίδιο...
    Πάω σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα με ανταλλακτικά και αξεσουάρ μοτοσυκλετών. Ζητάω ένα καθαριστικό φρένων. Μου δίνει αυτό
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psewd4tr5l.jpg
    του λέω, γράφει Contact Cleaner (Καθαριστικό Επαφών), μου λέει κάνει και για τα φρένα και μάλιστα είναι πάρα πολύ καλό, της Shell.
    Κοιτάζω από πίσω τι γράφει και βλέπω αυτό
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psztgnmkbq.jpg
    Ισχυρό απολιπαντικό για το καθαρισμό φρένων, ηλεκτρικών επαφών....
    Το δοκίμασα πάρα πολλές φορές και στα φρένα και στις ηλεκτρικές επαφές. Το συγκεκριμένο προϊόν είναι εξαιρετικό, καθαρίζει απίστευτα, αν και λίγο ακριβό.
    Αυτά σχετικά με τα καθαριστικά φρένων και ηλεκτρικών επαφών.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Πάω σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα με ανταλλακτικά και αξεσουάρ μοτοσυκλετών. Ζητάω ένα καθαριστικό φρένων. Μου δίνει αυτό
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psewd4tr5l.jpg
    του λέω, γράφει Contact Cleaner (Καθαριστικό Επαφών), μου λέει κάνει και για τα φρένα και μάλιστα είναι πάρα πολύ καλό, της Shell.
    Κοιτάζω από πίσω τι γράφει και βλέπω αυτό
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psztgnmkbq.jpg
    Ισχυρό απολιπαντικό για το καθαρισμό φρένων, ηλεκτρικών επαφών....
    Το δοκίμασα πάρα πολλές φορές και στα φρένα και στις ηλεκτρικές επαφές. Το συγκεκριμένο προϊόν είναι εξαιρετικό, καθαρίζει απίστευτα, αν και λίγο ακριβό.
    Αυτά σχετικά με τα καθαριστικά φρένων και ηλεκτρικών επαφών.
    Έχεις δίκιο,ΕΙΝΑΙ ίδια.Σε ένα άλλο νήμα θα μπορούσα να γράψω-παραθέσω περισσότερα.
    Ρίξε και ενα ψάξιμο στο νετ για το αν είναι ίδια ή οχι.
    Σήμερα άλλαξα πάλι τακάκια. 15000km και τον καθαρισμό στις δαγκάνες τον έκανα με χλιαρό νερό,οδοντόβουρτσα και λίγο υγρό πιάτων.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο,ΕΙΝΑΙ ίδια.Σε ένα άλλο νήμα θα μπορούσα να γράψω-παραθέσω περισσότερα.
    Ρίξε και ενα ψάξιμο στο νετ για το αν είναι ίδια ή οχι.
    Σήμερα άλλαξα πάλι τακάκια. 15000km και τον καθαρισμό στις δαγκάνες τον έκανα με χλιαρό νερό,οδοντόβουρτσα και λίγο υγρό πιάτων.
    Εδώ σου παρέθεσα φωτογραφίες συγκεκριμένου Σπρέι της Shell για να δεις τι αναγράφει και εσύ μου λες να ψάξω στο διαδίκτυο.
    Δεν τα αναφέρω εγώ αυτά η Shell αναφέρει. Και το έκανα αυτό για να μη νομίζει κάποιος ότι γράφω πράγματα που βγάζω από το κεφάλι μου.
    Τώρα αν διαφωνείς με τη Shell σχετικά με την καταλληλότητα του συγκεκριμένου προϊόντος να καθαρίζει τα φρένα, δικαίωμά σου.
    Εγώ πάντως μια χαρά, έκανα τη δουλειά μου με το συγκεκριμένο Σπρέι και οφείλω να το αναφέρω, αφού το έφερε η συζήτηση.

  5. #20
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Να ρωτήσω για το πίσω παιδιά.. σήμερα το πατούσα με διάφορες ταχύτητες 30-40-50-60 και μου φαινόταν οτι δεν σταματάει τη μηχανή. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το abs οσο δυνατά και να το πατούσα. Σημείωση ο δρόμος ήταν βρεγμένος. Έχει ακόμα ένα 30-40% ζωής σύμφωνα με τον μάστορα που του το είχα δείξει αν και εμένα δεν μου φάνηκε πολύ η πάστα του ακόμα. Είναι φυσιολογικό αυτό η οφείλεται στο βρεγμένο? Θα το δοκιμάσω και αύριο που απότι λέει η εμυ δεν θα έχει βροχές.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ναι είναι φυσιολογικό. Δεν έχεις πρόβλημα. Το πίσω είναι βοηθητικό, για επιβράδυνση μεταξύ άλλων. Για να ''πιάσει'' το ABS θα πρέπει να νιώσει ότι μπλοκάρει η ρόδα. Την επόμενη φορά πάτα συμπλέκτη και δοκίμασε ξανά.

    Και κοίτα να είσαι κάπου μόνος σου, μην καρφωθεί κανείς από πίσω σου.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Το πισω έχει όση δύναμη απαιτείται για να σταθεροποιεί το πισω μέρος της μηχανής κατά το φρενάρισμα. Συνεπώς είναι πολύ αδύναμο για να σταματήσει τη μηχανή από μόνο του, ενώ στη συνδυασμένη λειτουργία οταν πατάμε το πισω φρένο στα εμπρός πιστονια ασκείται τόσο μικρή δύναμη που είναι σαν να μην εμπλεκονται καθόλου.
    Εγώ αυτή την αίσθηση έχω και καταλάβω στο ότι με μόνο το πάτημα του ποδοφρενου η μηχανή είναι αδύνατο να σταματήσει εκτός και αν η ταχύτητα του οχήματος είναι πάρα πολύ μικρη.
    Τώρα αν κάποιος έχει άλλη αίσθηση ας το αναφέρει, να δούμε μήπως φταίει κατι αλλο.

  8. #23
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Το πισω έχει όση δύναμη απαιτείται για να σταθεροποιεί το πισω μέρος της μηχανής κατά το φρενάρισμα. Συνεπώς είναι πολύ αδύναμο για να σταματήσει τη μηχανή από μόνο του, ενώ στη συνδυασμένη λειτουργία οταν πατάμε το πισω φρένο στα εμπρός πιστονια ασκείται τόσο μικρή δύναμη που είναι σαν να μην εμπλεκονται καθόλου.
    Εγώ αυτή την αίσθηση έχω και καταλάβω στο ότι με μόνο το πάτημα του ποδοφρενου η μηχανή είναι αδύνατο να σταματήσει εκτός και αν η ταχύτητα του οχήματος είναι πάρα πολύ μικρη.
    Τώρα αν κάποιος έχει άλλη αίσθηση ας το αναφέρει, να δούμε μήπως φταίει κατι αλλο.
    Έτσι ακριβώς...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #24
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Ευχαριστώ παιδια. Για την ωρα νομιζα οτι κατι τρέχει αλλα με καθησυχασατε!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ναι έχεις δίκιο όλα τα έμβολα ενεργοποιούνται (σε κάποιο περιοδικό είχα διαβάσει για το ένα από τα τρία έμβολα και προφανώς είναι λάθος), όμως είναι τόσο χαμηλή η πίεση στα εμπρός έμβολα που είναι σαν μην ενεργοποιούνται. Τουλάχιστον εγώ αυτή την αίσθηση έχω. Και το αναφέρω γιατί έχω οδηγήσει αρκετά δίτροχα με συνδυασμένα φρένα και στο πάτημα του πίσω φρένου τα εμπρός έμβολα ενεργοποιούνται με πολύ περισσότερη δύναμη.
    Ψάχνοντας στο Internet για να μάθω πως λειτουργεί το C-ABS της Honda έπεσα σε αυτά τα 4 Video τα οποία επεξηγούν πως λειτουργούν τα συνδυασμένα φρένα της Honda στα μοντέλα με ABS. Αυτό που διαπίστωσα είναι πως στα 2ης γενιά μοντέλα που φορούν ABS και έχουν τριπίστονη δαγκάνα εμπρός, όταν πατάμε το πίσω φρένο ενεργοποιείται μόνο το κεντρικό πιστόνι των εμπρός φρένων, ενώ τα παλαιότερα μοντέλα με τη διπιστονη δαγκάνα εμπρός, ενεργοποιούνται και τα δύο για ευνόητους λόγους.
    https://www.youtube.com/watch?v=e7Eb3AVqwow
    https://www.youtube.com/watch?v=lbPB9LnwTnc
    https://www.youtube.com/watch?v=KbXRzLioXdg
    https://www.youtube.com/watch?v=gZ5LoqcrErY

    Και τα ξένα περιοδικά αναφέρουν ότι στο CBF 600 2ης γενιάς λειτουργεί ακριβώς όπως περιγράφεται πάνω η συνδυασμένη πέδηση.
    Δείτε εδώ: http://www.topspeed.com/motorcycles/...s-ar52056.html
    This version’s Combined Brake System links the rear brake pedal to the centre piston of its right-side three piston front brake caliper to provide a measured balance of front brake control whenever the rear brake is firmly used. An inline delay valve ensures that light operation of the rear brake, such as when trailing through a corner, has little or no effect on front brake operation.
    Συνεπώς δεν υπάρχει αμφιβολία πως λειτουργεί το συνδυασμένο ABS και αρά ορθά είχα γράψει, αρχικά, ότι ενεργοποιείται το ένα από τα τρία έμβολα, όταν πατάμε το πίσω συνδυασμένο.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 21/09/2016 στις 18:31.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Το πρώτο βίντεο μιλάει για ηλεκτρονικά ελεγχόμενο ABS και άρα δεν αφορά το CBF που έχει μηχανικό ABS.
    Το δεύτερο δεν λέει τίποτα καινούργιο, ΑΛΛΑ το τρίτο όντως λέει για το ένα έμβολο.

    Ωραίος.
    Τελευταία τροποποίηση από Grafton 505; 21/09/2016 στις 21:09.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498

  13. #28
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Εγω τα αλλάζω λίγο πριν ακούσω το μέταλλο στην δισκόπλακα.Απ όταν μου λένε θες τακάκια τα χρειάζομαι πραγματικά μετά απο 4.000 km.
    Η αγορά τους είναι άλλο θέμα.
    Λίγο τζογαδόρο σε βλέπω!
    Δηλαδή αν ο δίσκος δεν πάρει αυτό το μελιτζανί το χρώμα από τις θερμοκρασίες που λίγο πολύ λέει πως τα τακάκια είναι για αλλαγή επειδή δεν γίνεται σωστή απαγωγή δεν αλλάζεις τακάκια να υποθέσω;
    Εγώ πάντως προτιμώ να τα αλλάξω 1000χλμ νωρίτερα και να είμαι σίγουρος για τα φρένα μου παρά να κάνω τον σταυρό μου μη τυχόν και ξεκολλήσει καμιά πάστα και ψάχνομαι!!!
    XR 600αρι! Μαρσάρ, σπινιάρ, σουζάρ απ'το Κοκάρ στο Μαλαγάρ!!!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Χθες πήρα βόλτα ένα Hornet 600 το οποίο ανήκει σε ένα φίλο ο οποίος είναι και μηχανικός μοτοσυκλετών. Αυτό που μου έκανε εντύπωση μεταξύ των άλλων σε αυτό το μηχανάκι είναι το πίσω φρένο. Ήταν τόσο δυνατό που σταμάταγε σχεδόν μόνο του τη μηχανή. Τον ρωτάω αν το Hornet έχει καλύτερο πίσω φρένο από το CBF και μου ειπε ότι όταν το πήρε είχε τα εργοστασιακή τακάκια τα οποία δεν είχαν μηδενικη αποδοση στο πίσω φρενο. Ήταν σαν να μην υπήρχε πίσω φρένο. Τότε αποφασίζει να αλλάξει τα τακάκια με ένα ζευγάρι οργανικά πολύ φθηνά no name, και ξαφνικά απέκτησε πίσω φρένο. Τα τακάκια αυτά τα έχει 8.000 χλμ και ακόμη κρατάνε. Πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση. Ή είναι έτσι η το Hornet έχει καλύτερο πίσω φρένο. Σκέπτομαι να δοκιμάσω κι εγώ αυτά τα τακάκια. Εξάλλου ειναι πολυ φθηνά.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ε πες και ποια είναι ντε.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tι μηχανή έχετε και πόσα χλμ διανύετε με 1lt βενζίνη (κατανάλωση);
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 248
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2017, 10:26
  2. Πόσα Χλμ. έχετε κάνει με το V-strom?
    από jimgeo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2010, 22:16
  3. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 21:20
  4. ερωτηση για χχ : πόσα χλμ με ρεζέρβα ?
    από gergio στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 13:15
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF