Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Μικροπροβλήματα υγείας απο την χρηση της μοτο....

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις προδιαθεση όλα παίζουν. Με 2 ασπιρινες κάθε πρωί ελατωνεται ο κίνδυνος για θρομβωση .επίσης η ασπιρινη βοηθά στην καλύτερη κυκλοφορία του αίματος. Ιδίως σε τραυματισμό σε μύες
    H ασπιρινη ειναι η ισχυροτερη αντιθρομβωτικη ουσια στο εμποριο.
    Μειωνει τις πιθανοτητες για εμφραγματα αλλα και κακοηθειες στο παχυ εντερο
    Ομως.....
    Εχει και παρενεργειες και καλο θα ειναι να μην δινονται οδηγιες ληψης.Εν πασει περιπτωσει ,καθε μια ασπιρινη στην συνηθη μορφη της ειναι στα 500 mgr.Με οδηγια 2 ασπιρινες /ημερα ,σημαινει ,1 gr ασπιρινης την ημερα.Η δοση ειναι πολυ βαρεια και εχεις την γαστρορραγια στο τσεπακι σαν πρωτη παρενεργεια.
    Η οδηγια ειναι η ληψη /ημερα προληπτικα 100 mgr ασπιρινης,μετα την ηλικια των 45 ετων και εφ,οσον δεν εχεις ιστορικο ελκους.
    κουκουρουκουκου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    H ασπιρινη ειναι η ισχυροτερη αντιθρομβωτικη ουσια στο εμποριο.
    Μειωνει τις πιθανοτητες για εμφραγματα αλλα και κακοηθειες στο παχυ εντερο
    Ομως.....
    Εχει και παρενεργειες και καλο θα ειναι να μην δινονται οδηγιες ληψης.Εν πασει περιπτωσει ,καθε μια ασπιρινη στην συνηθη μορφη της ειναι στα 500 mgr.Με οδηγια 2 ασπιρινες /ημερα ,σημαινει ,1 gr ασπιρινης την ημερα.Η δοση ειναι πολυ βαρεια και εχεις την γαστρορραγια στο τσεπακι σαν πρωτη παρενεργεια.
    Η οδηγια ειναι η ληψη /ημερα προληπτικα 100 mgr ασπιρινης,μετα την ηλικια των 45 ετων και εφ,οσον δεν εχεις ιστορικο ελκους.
    Πολύ σωστά. Λήψη μετά από οδηγίες πάντα. Προληπτικα ήθελα να προσθέσω και όχι για μεγάλο διάστημα. Και φυσικά χωρίς ιατρικό ιστορικό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Η οδηγια ειναι η ληψη /ημερα προληπτικα 100 mgr ασπιρινης,μετα την ηλικια των 45 ετων και εφ,οσον δεν εχεις ιστορικο ελκους.

    ...και δεν έχεις έλλειψη ενζύμου G6PD.

  4. #34
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2011_11_marco-simoncelli-slide.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	43,9 KB 
ID:	364791

    Give me fuel, Give me fire

  5. #35
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Κοιτά να δεις που αυτό με την αδρεναλίνη και τις λοιπές ορμόνες που εκρήγνυται λόγω μοτοσικλέτας, (σε συνδυασμό με μια ισορροπημένη διατροφή και άσκηση πάντα) εγώ το είχα για καλό όσον αφορά το καρδιολογικό σύστημα. Φτουυυ

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Όπως και να έχει είτε το έχεις σαν χόμπι είτε σαν επαγγελμα όλο και κάτι θα εμφανίσεις.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #37
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Καρπιαίο σωλήνα έχω πάθει εγώ πάντως. Με κάποιες διατάσεις, φεύγει το μουδιασμα αλλά με το που ξαναπιάνω το τιμόνι, ξεκινάει ξανά.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    ...και εγω απεκτησα μονιμη υψισυχνη βαρηκοια απο τον αεροδυναμικο θορυβο απο ενα flip up που δεν εκλεινε καλα σε ενα ταξιδι το 2005.Απο τοτε στην απολυτη ησυχια ακουω τζιτζικια/βροχη/και εναν L2 να κροταλιζει στο βαθος.
    κουκουρουκουκου

  9. #39
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    fox για πες μας κ για το mesulid που μερικοι εχουμε βρει την υγεια μας και μας πριζουν οτι απαγορευεται/ειναι παρανομο/ειναι επικινδυνο κλπ...

    ταξιδι παντως, χωρις οτοασπιδες εχω πολλα χρονια να κανω....

  10. #40
    Αυτό πάντως (με ότι περιορισμούς μπορεί να έχουν τα ηχεία του λαπιτοπίου, οπότε και ας πούμε ότι είναι ένδειξη και όχι απόδειξη) το ακούω ως τις 13000... Θεωρητικά ΟΚ για τα χρόνια μου.

    https://www.youtube.com/watch?v=y7ocOKvfoZg


    αυτό ως τις 15000
    https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    fox για πες μας κ για το mesulid που μερικοι εχουμε βρει την υγεια μας και μας πριζουν οτι απαγορευεται/ειναι παρανομο/ειναι επικινδυνο κλπ...

    ταξιδι παντως, χωρις οτοασπιδες εχω πολλα χρονια να κανω....
    Το mesulid ειναι οτι καλύτερο υπάρχει για την αντιμετώπιση του οξέως πόνου (οσφυαλγία-θλάσεις-πονοδοντος......κλπ)Λόγω παρενεργειών όμως ,που επι συμβαίνουν κατόπιν παρατεταμένης χρήσης,πέραν των 2 εβδομάδων,εχει δωθεί οδηγία να μην χρησιμοποιείται πέραν αυτού του διαστήματος.Ετσι δεν ειναι σκόπιμο να δίνεται για θεραπεία χρόνιων καταστασεων οπως μια οστεοαρθρίτιδα πχ.Ετσι άφοβα και εφόσον δεν συντρέχουν λόγοι,οπως έλκος στομάχου,ιστορικό γαστρορραγιας κλπ μπορεί να συνταγογραφηθει.
    κουκουρουκουκου

  12. #42
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Το πιο ενδιαφέρον σε όλο το thread είναι οι πληροφορίες για την ασπιρίνη και το mesulid.

    Στο αυτοκίνητο πιάνεται το αριστερό μου πόδι μετά από ώρα και η κοιλιά μου γίνεται τούμπανο!

    Από ορθοστασία καλά πάμε. Τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα και περισσότερα από 12.000 βήματα σε μία χαλαρή μέρα. Έχω φτάσει και τα 160000 κάτι.
    Νομίζω πως δεν υπάρχει τίποτα πλέον κάτω από τις γάμπες.

    Στην μηχανή μόνο η μέση μου πονάει και λογικό γιατί είμαι γέρος. Πότε μα ποτέ τα πόδια μου ή κάτι άλλο. Από ακοή πάω καλά. Σε ιδιαίτερα θορυβώδες περιβάλλον ακούω (ακόμη) καλά. Προπερσι μας έκαναν εξετάσεις όλους στην δουλειά.
    Ωτοασπίδες μόνο στην μηχανή.
    Ευχαριστώ τον ελληνικό στρατό που μου έδωσε την δυνατότητα να μην χάσω άγημα στην θητεία μου. Τώρα, μαζί και με τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να σταθώ όρθιος ένα σημείο πάνω από 5 λεπτά.
    Keep walking....
    Τελευταία τροποποίηση από LogOutGoRide; 30/08/2016 στις 12:56.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Το πιο ενδιαφέρον σε όλο το thread είναι οι πληροφορίες για την ασπιρίνη και το mesulid.

    Στο αυτοκίνητο πιάνεται το αριστερό μου πόδι μετά από ώρα και η κοιλιά μου γίνεται τούμπανο!

    Από ορθοστασία καλά πάμε. Τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα και περισσότερα από 12.000 βήματα σε μία χαλαρή μέρα. Έχω φτάσει και τα 160000 κάτι.
    Νομίζω πως δεν υπάρχει τίποτα πλέον κάτω από τις γάμπες.

    Στην μηχανή μόνο η μέση μου πονάει και λογικό γιατί είμαι γέρος. Πότε μα ποτέ τα πόδια μου ή κάτι άλλο. Από ακοή πάω καλά. Σε ιδιαίτερα θορυβώδες περιβάλλον ακούω (ακόμη) καλά. Προπερσι μας έκαναν εξετάσεις όλους στην δουλειά.
    Ωτοασπίδες μόνο στην μηχανή.
    Ευχαριστώ τον ελληνικό στρατό που μου έδωσε την δυνατότητα να μην χάσω άγημα στην θητεία μου. Τώρα, μαζί και με τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να σταθώ όρθιος ένα σημείο πάνω από 5 λεπτά.
    Keep walking....
    Μέχρι τώρα 2 φορές έμεινα εντελώς ανάπηρος για μια βδομάδα από την μέση. (μειωμένη απόσταση ανάμεσα σε 2 δίσκους)
    Τώρα κοντρολάρω τον εαυτό μου και μόλις πάει να πονέσει το καταλαβαίνω και το προλαβαίνω.
    Στην μηχανή για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχω πρόβλημα. (μέτρια σκυφτή θέση έχει το xj ). ποιό πολύ με ενοχλεί το σκύψε-μπες σε χαμηλό αυτοκίνητο.
    Επίσης με ενοχλεί το να κάθομαι για πολλή ώρα ακίνητος όρθιος ή σε κάθετη καρέκλα.
    Αυτό με έχει αποτρέψει μέχρι τώρα να πάω να πάρω το tracer. Όλο λέω να κάνω την κίνηση
    αλλά φοβάμαι να μην μου πέσει πολύ όρθιο στην θέση οδήγησης.
    Και τα κλασικά τα sport-turing έχουν πλέον παραμεριστεί για αυτές τις δήθεν adventure μαλακίες

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    εγω παντως με πανω κατω 100 κμ την ημερα εχω αρχισει να αποκτω τα τελευταια 1+ χρονια προβλημα με τον αυχενα μου που πιθανολογω οτι ειναι απο το κρανος......
    Ειναι καποιες μερες που πραγματικα δεν μπορω να κρατησω το κεφαλι μου απο τον πονο.......
    Ευτυχως δεν ειναι συνεχεια, αλλα πιθανολογω οτι το προβλημα ειναι απο τα χιλιομετρα που κανω + κρανος !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    εγω παντως με πανω κατω 100 κμ την ημερα εχω αρχισει να αποκτω τα τελευταια 1+ χρονια προβλημα με τον αυχενα μου που πιθανολογω οτι ειναι απο το κρανος......
    Ειναι καποιες μερες που πραγματικα δεν μπορω να κρατησω το κεφαλι μου απο τον πονο.......
    Ευτυχως δεν ειναι συνεχεια, αλλα πιθανολογω οτι το προβλημα ειναι απο τα χιλιομετρα που κανω + κρανος !
    Μηπως κατι αλλο σου δημιουργησε προβλημα στον αυχενα και το κρανος το επιδεινωνει?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 15:04
  2. Η Ελλάδα που δεν μαθαίνει απο την ιστορία της....
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 10:17
  3. Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2008, 12:17
  4. από την χώρα της ανατελουσας... βαρβαρότητας!
    από Julius στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 00:37
  5. Νεο προιον απο την θυγατρικη της AMAN telemarketing!
    από n1k3man στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 18:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF