Σελίδα 123 από 150 ΠρώτοΠρώτο ... 2373113118119120121122123124125126127128133 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.831 έως 1.845 από 2240

Θέμα: Εδώ μπαίνουν τα αστεία/περίεργα βίντεο V

  1. #1831
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Λίγο υπερβολικές δεν ειναι οι τυφλές γωνίες για τέτοιο όχημα?
    Ένας νταλικιέρης θα μπορουσε να το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
    δεν ειμαι νταλικιερης, αλλα επειδη ασχολουμαι με το αντικειμενο, ως λατρης των φορτηγων και των λεωφορειων τωρα,
    αλλα και ως μηχανικος παλιοτερα, επιβεβαιωνω οτι το βιντεο ειναι οντως λιγο υπερβολικο...

    πιο συγκεκριμενα, η σωστη ρυθμιση των καθρεπτων ωστε να εχεις καλη ορατοτητα αλλα και να κουμανταρεις ευκολα
    το οχημα σε μανουβρες με την οπισθεν, πρεπει να ειναι τετοια ωστε περιπου στο ενα τριτο του καθρεφτη να βλεπεις ολοκληρο
    το πλαϊνο του οχηματος.. στο βιντεο οι καθρεφτες ηταν υπερβολικα ανοιχτοι με αποτελεσμα ο οδηγος στην ουσια να βλεπει
    αρκετα μετρα μακρυα απ'τα πλαϊνα του οχηματος και οχι οτι γινεται κοντα του.
    στην πραγματικοτητα με σωστη ρυθμιση των καθρεφτων, οι ποδηλατες θα φαινοντουσαν ολοι εφ'οσον ηταν τοσο κοντα στο οχημα,
    ενω οι πραγματικες νεκρες γωνιες ειναι στο φασμα που δειχνουν οι καθρεφτες στο βιντεο, μερος των οποιων καλυπτεται σε οσα
    οχηματα εχουν και δευτερο ευρυγωνιο καθρεπτη κατω απο τον κανονικο..

    το μονο 100% αληθινο στο βιντεο ειναι το παιδακι μπροστα απ'το φορτηγο..

  2. #1832
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ακριβώς!
    Δεν εχω εμπειρία από φορτηγά αλλά στο αυτοκίνητο οι καθρέπτες είναι πάντα ρυθμισμένοι ώστε να φαίνεται η πλευρά του οχηματος. Μου εκανε εντύπωση που στο φορτηγό δεν φαινόταν η πλευρά του οχηματος.

    Και για το παιδάκι δεν ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι καθώς η κάμερα φαίνεται να είναι τοποθετημένη στο στήθος του οδηγού, το κεφάλι είναι πολύ ψηλότερα άρα παίζει να φαινόταν μια χαρά το παιδάκι! Εκτός αν είσαι 1.50 με τα χέρια στην ανάταση.

    Δεν θέλω να αμφισβητήσω το μυνημα που περνάει αλλά θεωρώ ο τρόπος είναι λίγο λάθος.

  3. #1833
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Το σημαντικό σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις είναι να αναζητούμε την οπτική επαφή. Ότι μας είδε πρίν χωθούμε.
    Όχι μόνο στα φορτηγά. Ακόμα και σε σταματημένα οχήματα που πρόκειται να περάσουμε κοντά απο πόρτα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #1834
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Τα φορτηγα / λεωφορεια πλεον εχουν δυο η και τρεις καθρεπτες για να βλεπουν πισω και το νεκρο σημειο. Στην δεξια πλευρα μαλιστα εχουν και καθρεφτη που βλεπει κατω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21871278_0_n.jpg 
Προβολές:	846 
Μέγεθος:	5,5 KB 
ID:	428829


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diakinhsh-3.jpg 
Προβολές:	863 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	428830

    Παρολα αυτα σε ενα μακρυ οχημα την ωρα που κινειται δεν ειναι ευκολο απο τον καθρεφτη να δεις το μηχανακι που χωνεται ειδικα αν δεν εχει φωτα αναμενα.


    (Δεν ειμαι φορτηγατζης αλλα πολυ τα γουσταρω...)

  5. #1835
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Επειδή οδηγούσα φορτηγό, (οκ, όχι νταλίκα αλλά δεν αλλάζει κάτι) οι γωνίες που δείχνει το βίντεο είναι ότι νάναι εντελώς... Ούτε μανούβρες παρκαρίσματος δεν μπορείς να κάνεις ούτε τίποτα αν δεν βλέπεις το ίδιο το όχημα σου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #1836
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Σίγουρα το βίντεο είναι λίγο υπερβολικό .
    Επικίνδυνα είναι τα σημεία γύρω από το κουβούκλιο-μπροστινούς τροχούς (αριστερά-εμπρός-πίσω)
    Για τον δεξιό τροχό συνήθως υπάρχει καθρέπτης πάνω από το δεξί παράθυρο (όχι σε όλα τα φορτηγά)
    Για το εμπρός μέρος επίσης υπάρχει καθρέπτης στην δεξιά επάνω γωνία του παμπρίζ (πάλι όχι σε όλα τα φορτηγά).
    Όμως οι καθρέπτες χρησιμοποιούνται περισσότερο στις μανούβρες , μέσα στην κυκλοφορία και να τους διαβάσει ο οδηγός θέλει χρόνο , άρα ο κίνδυνος των νεκρών σημείων παραμένει στα φανάρια και στις διασταρώσεις.
    Δεν σας έχει τύχει να είστε στο φανάρι , να το κοιτάτε μέχρι να ανάψει πράσινο και εκκινώντας κάποιος να είναι μπροστά σας με κίνδυνο να τον πάρετε σβάρνα? Φανταστείτε αυτό το σκηνικό με φορτηγό.
    Υπάρχουν πολλά βίντεο με αντίστοιχα δυστυχήματα , όπου κάποιο μηχανάκι είναι στον δεξιό τροχό του φορτηγού πηγαίνωντας ευθεία , και το φορτηγό ταυτόχρονα στριβει δεξιά. Ούτε το μηχανάκι μπορούσε να δει το φλας του φορτηγού , ούτε το φορτηγό μπορούσε να δει το μηχανάκι.

    Ο κυριότερος κανόνας για να αποφύγεις τις κακοτοπιές είναι ένας. Να σε βλέπουν , να ξέρουν ότι είσαι εκεί (πχ να έχεις αναμένα τα φώτα σου όπως υποχρεούσαι).

  7. #1837
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Χτες τυχαία περίμενα στο φανάρι ακριβως διπλα από μια νταλίκα. Δεξια λωριδα το φορτηγο, στη μεσαία εγω, ακριβώς στο κέντρο της λωρίδας και πιο πίσω, περίπου στο ίδιο ύψος που στέκεται η άσπρη βέσπα στο βίντεο (0:19). Θυμήθηκα το βίντεο και κοιταξα τους καθρεπτες της. Έβλεπα καθαρότατα τον οδηγό.

    Τώρα μπορώ να πω με σιγουρια πόσο μουφα ειναι το βίντεο.

  8. #1838
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Το βίντεο μάλλον ειναι λιγο υπερβολικο. Θεωρω όμως, ότι υπο συνθήκες (π.χ. σταση οδηγου, λαθος θεση καθρέφτη), μπορουν όλα αυτα τα τυφλα σημεια να δημιουργηθουν. Οχι απαραιτητα ολα μαζι ταυτόχρονα. Επομένως στο μυαλό μας θα πρεπει να ειναι όλα αυτα μαζι.

    Σε μενα παντως το βίντεο δουλεψε.

  9. #1839
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Όταν ο μηχανικός σου είναι φανατικός του masterchef...

    https://www.youtube.com/watch?v=jxb2qqskISI

  10. #1840

  11. #1841
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Όταν ο Jonathan Rea πήγε να βγάλει δίπλωμα οδήγησης μετά από 6 πρωταθλήμματα Superbike
    https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/ite...distiko-vinteo

  12. #1842
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Αυτά που λέγαμε πριν λίγο καιρό για τις τυφλές γωνίες των φορτηγών εφαρμόστηκαν με τον πιο τραγικό τρόπο για άλλη μία φορά.
    Ένας δρόμος φρακαρισμένος από κίνηση , ένα λεωφορείο σταματημένο επάνω στο φανάρι (άραγε είχε στάση εκεί) , 3-4 σκούτερ σταματημένα επάνω στην διάβαση , μία βιαστική που περνάει πίσω από την διάβαση και κάτω από την μύτη ενός λεωφορείου και δύο φορτηγών και θύμα ένα παιδί 6 χρονών.
    Κρίμα , τι άλλο να πει κανείς.

  13. #1843
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Hayabusa off-road adventure. Αυτά να τα βλέπει ο Βασίλης ο Ογδοντατέσσαρος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1844
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    χα! να πάρουμε busa μωρό μου; -πάρε ότι θες, το χωριό δεν θα φύγει απο εκεί που 'ναι..

  15. #1845
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. Εδώ μπαίνουν τα αστεία/περίεργα βίντεο ΙV
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2031
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2016, 23:22
  2. Εδώ μπαίνουν τα αστεία/περίεργα βίντεο ΙΙI
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2062
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2015, 08:06
  3. Εδώ μπαίνουν τα αστεία/περίεργα βίντεο ΙΙ
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1004
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2013, 17:53
  4. Εδώ μπαίνουν τα αστεία/περίεργα βίντεο:
    από Daemon στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2000
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2011, 11:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF