Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Led φώτα στο CBF

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    και εγω και στα 2 εχω βαλει κιτ. στις διακοπες που ηταν νησι με κακιστο φωτισμο σε ερημικα σημεια ο προβολεας ξενον ηταν φοβερος..βεβαια δεν με εκλπησει γιατι εχω και στο αυτοκινητο που ειναι ακομα καλυτερο γιατι εκει εχεις 4 λαμπες ουσιαστικα να φωτιζουν

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    ...και δεν γκαμιούνται οι απέναντι...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από honda_cub Προβολή μηνύματος
    ...και δεν γκαμιούνται οι απέναντι...
    προφανως δεν καταλαβες καν τι ειπα. λες να εχω τους προβολεις αναμμενους ενω ερχονται αυτοκινητα και μηχανες? επισης λες να μην τα εχω ρυθμισει? κλασικο πραμα μεσα στο φορουμ ομως αυτο

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οντως κλασσικο...........
    εχω φωτα φρανκενσταιν αλλα τα ρυθμισα να μην ενοχλουν

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οντως κλασσικο...........
    εχω φωτα φρανκενσταιν αλλα τα ρυθμισα να μην ενοχλουν
    μην κλαις ολα θα πανε καλα

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλά αν πάρεις ένα καλό κιτ και όχι πάνω από 5.000 Κ, και ρυθμίσεις καλά τη δέσμη τότε δεν στραβώνεις καθόλου.
    Βέβαια στο SYM έκανα πλήρη μετατροπή, άνοιξα τα φανάρια, έβαλα Προτζέκτορες και έβαψα μαύρο ΜΑΤ τα κάτοπτρα. Το μόνο κακό ότι δεν μπόρεσα να βρω λάμπα κάτω από τα 6.000Κ για τους Προτζέκτορες.
    Δες εδώ:
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psbmmr8kbe.jpg
    Αλλά και το φως που βγάζουν σε σύγκριση με τα LED που είναι στα 5.000 Κ
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...ps5upr88uk.jpg
    Η τεχνολογία led στην σημερινή κατάστασή της δεν μπορεί ακόμη να συναγωνιστεί τα hid. Μην συγκρίνεις με το κακής ποιότητας κινέζικο κιτ που έβαλες στο σκούτερ, του οποίου οι λάμπες btw δεν έχουν σχέση με θερμοκρασία 4700Κ. Το χρώμα τους είναι πράσινο . Η φωτεινότητα δε, λόγω projector, είναι πολύ μικρή στην επιφάνεια του δρόμου.

    Οι καλές retrofit λύσεις με συστήματα hid -χρησιμοποιώντας αυθεντικούς προτζέκτορες, λάμπες κλπ από αυτοκίνητα παραγωγής ή καλές ρέπλικες αυτών- παράγουν ασύγκριτου πλάτους, μήκους, ομοιομορφίας και φωτεινότητας δέσμη.

    Επίσης η θερμοκρασία χρώματος, δεν «στραβώνει» όσο μεγαλύτερη είναι. Απεναντίας, όσο αυξάνεται, τόσο η φωτεινότητα του λαμπτήρα μειώνεται, οπότε όσο πιο μεγάλη είναι, τόσο πιο αμυδρά θα φαίνονται τα φώτα.

    Τα led που έβαλες, στην καλύτερη περίπτωση παράγουν ίδιου εύρους, πιο φωτεινή δέσμη. Αν η φωτεινότητά τους είναι όντως 9000lum (!;!) δεν υπάρχει ελπίδα να μην στραβώνονται οι απέναντι, εκτός κι αν χαμηλώσεις την δέσμη ώστε να τελειώνει +5m μπροστά από το όχημα.
    Για να μετρηθεί η καταλληλότητα μιας δέσμης υπάρχουν ειδικά όργανα (έχουν τα κτέο) ή κατάλληλα διαμορφωμένοι χώροι με λευκούς επίπεδους τοίχους και συγκεκριμένες διαστάσεις, στους οποίους μετριούνται αρκετά χαρακτηριστικά της όπως μέγιστο ύψος σε συγκεκριμένη απόσταση από το όχημα, εύρος, glare και cutoff line.

    Είναι αδύνατο να συμπεράνει κάποιος τα παραπάνω απλώς κοιτώντας το όχημα από μπροστά, ή μετρώντας τις κόρνες/μούτζες που του ρίχνουν.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Neodammerung Προβολή μηνύματος
    Η τεχνολογία led στην σημερινή κατάστασή της δεν μπορεί ακόμη να συναγωνιστεί τα hid. Μην συγκρίνεις με το κακής ποιότητας κινέζικο κιτ που έβαλες στο σκούτερ, του οποίου οι λάμπες btw δεν έχουν σχέση με θερμοκρασία 4700Κ. Το χρώμα τους είναι πράσινο . Η φωτεινότητα δε, λόγω projector, είναι πολύ μικρή στην επιφάνεια του δρόμου.

    Οι καλές retrofit λύσεις με συστήματα hid -χρησιμοποιώντας αυθεντικούς προτζέκτορες, λάμπες κλπ από αυτοκίνητα παραγωγής ή καλές ρέπλικες αυτών- παράγουν ασύγκριτου πλάτους, μήκους, ομοιομορφίας και φωτεινότητας δέσμη.

    Επίσης η θερμοκρασία χρώματος, δεν «στραβώνει» όσο μεγαλύτερη είναι. Απεναντίας, όσο αυξάνεται, τόσο η φωτεινότητα του λαμπτήρα μειώνεται, οπότε όσο πιο μεγάλη είναι, τόσο πιο αμυδρά θα φαίνονται τα φώτα.

    Τα led που έβαλες, στην καλύτερη περίπτωση παράγουν ίδιου εύρους, πιο φωτεινή δέσμη. Αν η φωτεινότητά τους είναι όντως 9000lum (!;!) δεν υπάρχει ελπίδα να μην στραβώνονται οι απέναντι, εκτός κι αν χαμηλώσεις την δέσμη ώστε να τελειώνει +5m μπροστά από το όχημα.
    Για να μετρηθεί η καταλληλότητα μιας δέσμης υπάρχουν ειδικά όργανα (έχουν τα κτέο) ή κατάλληλα διαμορφωμένοι χώροι με λευκούς επίπεδους τοίχους και συγκεκριμένες διαστάσεις, στους οποίους μετριούνται αρκετά χαρακτηριστικά της όπως μέγιστο ύψος σε συγκεκριμένη απόσταση από το όχημα, εύρος, glare και cutoff line.

    Είναι αδύνατο να συμπεράνει κάποιος τα παραπάνω απλώς κοιτώντας το όχημα από μπροστά, ή μετρώντας τις κόρνες/μούτζες που του ρίχνουν.
    To φως που βγάζουν οι προτζεκτορες δεν είναι πράσινο είναι λευκό πάγου, μη σε ξεγελά η φωτογραφία, δεν είχα κάνει τις σωστές ρυθμίσεις στην φωτογραφική μηχανή, όσον αφορά τη θερμοκρασία χρώματος προκειμένου να αποτυπωθεί ρεαλιστικά η φωτογραφία. Επίσης, οι προτζεκτορες δεν είναι σωστά ευθυγραμισμένοι και θέλουν ευθυγράμμιση εκ του γεγονότος ότι πριν μια εβδομάδα έβγαλα την μάσκα του scooter για να σφύξω τον ένα εκ των δύο προτζέκτορων που χαλάρωσαν χωρίς όμως να τον ευθυγραμμίσω σωστά. Το συγκεκριμένο ΚΙΤ το έχουν τοποθετήσει πάρα πολλοί και είναι ευχαριστημένοι (ρίξε μια ματιά εδώ http://forum.scooterclubhellas.gr/sh...84%CF%89%CE%BD) . Οι προτζέκτορες είναι απαραίτητοι για να μειωθεί στο ελάχιστο η διάθλαση φωτός. Εξάλλου όλα τα αυτοκίνητα που έχουν φώτα ξένον έχουν προτζέκτορες για αυτό ακριβώς τον λόγο.
    Το συγκεκριμένο σκούτερ έχει τεράστιο πρόβλημα με το φωτισμό και όσους γνωρίζω έχουν προβεί στην αναβάθμηση των φώτων. Αρχικά τοποθέτησα τις OSRAM Nightbreaker με εξαιρετικά αποτέλεσματα. Όμως τις έβγαλα γιατί φοβήθηκα ότι θα μου λιώσει ο ρελές. Εξάλλου το Scooter φορούσε από το εργοστάσιο HS1 που τραβάνε 35W. Δεδομένου ότι το σκούτερ φοράει 2 λάμπες, το να πάω από τα 70W στα 110W που τραβούσαν οι nightbreker ήταν ένα θέμα. Έτσι ήταν μονόδρομος τα Xenon και επειδή δεν ήθελα να στραβώνω κανέναν έβαλα Προτζέκτορες, δεδομένου και ότι το φανάρι που έχει το GTS είναι τεράστιο. Έτσι έχουν κάνει σχεδόν όλοι. ΤΑ αποτελέσματα καλά ως πολύ καλά. Επιτέλους σε ερεβώδεις επαρχιακούς δρόμους μπορούσα να βλέπω. Το χρώμα δεν είναι αυτό που θα ήθελα (4500-5000 Κ), αλλά παραμένουν χαοτικά καλύτερα.
    Όσον αφορά τη θερμοκρασία χρώματος γνωρίζω πολύ καλά ότι όσο αυξάνεται η θερμοκρασία μειώνεται η φωτεινότητα, όμως αυξάνεται και η ενόχληση δεδομένου ότι μια μωβ πηγή φωτός που παράγει μια λάμπα στα 8.000 K αποσπά άμεσα την προσοχή. Αυτό είναι γνωστό.
    Τώρα όσο αφορά τα Led που έβαλα στο CBF θεωρητικά είναι στα 9.000 lum. Είναι γνωστό όμως ότι στα LEd η φωτεινότητα περιορίζεται κατά μήκος της δέσμης. Τα 9000 lum αν τα βγάζει τα βγάζει σε απόσταση 5 cm και όσο απομακρύνεται η δέσμη τόσο περιορίζεται η φωτεινότητα. Συνεπώς δεν νομίζω ότι θα ενοχλώ κάποιον, στο δρόμο.
    Τώρα όσον αφορά τη σωστή ρύθμιση θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου. Όμως, αυτά που αναφέρεις ισχύουν και για τις λάμπες αλογόνου. Και ας μη ξεχνάμε υπάρχουν πολλές λάμπες που υπόσχονται πολύ μεγαλύτερη δέσμη φωτός και έτσι είναι. Για παράδειγμα. Όταν πήρα το CBF διαπίστωσα ότι η αριστερή λάμπα ήταν καμένη. Με την ευκαιρία της αλλαγής έβαλα τις H7 Osram NightBreaker που θεωρώ τις κορυφαίες λάμπες αλογόνου. Τις βάζω πάνω και διαπιστώνω ότι η μεσαία σκάλα "χτύπαγε στα δέντρα και η μεγάλη στα αστέρια" (ανάλογη εμπειρία και με το αυτοκίνητο). Τις ρύθμισα λοιπόν εμπειρικά και όλα καλά.
    Επίσης, το VFR που έχει ο κουμπάρος μου χωρίς να έχει αλλάξει λάμπες η μεσαία σκάλα τυφλώνει απίστευτα και η μεγάλη χτυπάει στα δέντρα. Και έχει λάμπες αλογόνου. Και αυτός χρειάζεται ρύθμιση.
    Τώρα αν η τεχνολογία LED μπορεί ή όχι να συναγωνιστεί τα HID δεν ξέρω, απλώς ξέρω ότι όλοι όσοι είχαν HID στο Xciting 400 τα έβγαλαν και έβαλαν Led (http://forum.scooterclubhellas.gr/sh...80%CE%B5%CF%82).
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 04/09/2016 στις 12:28.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Και για μην κουράζουμε άλλο το θέμα, γνωρίζω πολύ καλά τις αδυναμίες και τα πλεονεκτήματα της κάθε πηγής φωτός. Το λευκό φως για εμένα είναι το καλύτερο και το πιο ξεκούραστο στον δρόμο, χωρίς καμία αμφιβολία. Και λευκό φως έχουμε στα 4700 Κ. Και οι λάμπες αλογόνου δεν μπορούν να δώσουν αυτό το φως με τίποτα.
    Αν καταφέρω να ρυθμίσω τα Led, είτε μόνος είτε με τη βοήθεια ειδικών, τότε θα μείνουν πάνω, αν όχι θα φύγουν.
    Έτσι απλά.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το λευκο φως ειναι ακαταλληλο για φωτισμο σε οχημα ειδικα σε περιβαλλοντα με αυξημενη υγρασια και φυσικα σε βροχη
    γι αυτο υπαρχουν οι λαμπες αλογονου εδω και δεκαετιες και δε βγαζουν λευκο φως οχι γιατι δεν μπορουν αλλα γιατι δεν πρεπει

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το λευκο φως ειναι ακαταλληλο για φωτισμο σε οχημα ειδικα σε περιβαλλοντα με αυξημενη υγρασια και φυσικα σε βροχη
    γι αυτο υπαρχουν οι λαμπες αλογονου εδω και δεκαετιες και δε βγαζουν λευκο φως οχι γιατι δεν μπορουν αλλα γιατι δεν πρεπει
    Και τα αυτοκίνητα που φοράνε από το εργοστάσιο φώτα XENON είναι και αυτά ακατάλληλα; Ξέρεις πόσα κυκλοφορούν στο δρόμο; Μάλιστα αν θέλει κάποιος να τα τοποθετήσει βάζει βαθιά το χέρι στη τσέπη. Τώρα μάλιστα τα νέα μοντέλα έρχονται με φώτα Led στα 4500 K. Και αυτά ακατάλληλα είναι; και γιατί φοράνε τέτοα φώτα και ζητάνε και λεφτά παραπάνω γιατί είναι χειρότερα από τις αλογόνου;
    Όσον αφορά δε τις λάμπες αλογόνου, πολύ απλά δεν μπορούν να βγάλουν λευκό φως γιατί η τεχνολογία τους βασίζεται στην πυράκτωση. Απλά πράγματα. Για να αυξήσουν λίγο τα Kelvin κάποιοι τις βάφουν μπλε. Αλλά αυτό που καταφέρνουν είναι να περιορίσουν σημαντικά την φωτεινότητα και να μην βλέπουν τίποτα στο δρόμο. Μόνο οι λάμπες φθορισμού μπορούν να αποδώσουν ψυχρό λευκό οι οποίες όμως δεν είναι κατάλληλες για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες.
    Τέλος, για την αυξημένη ομίχλη υπάρχουν οι λάμπες ομίχλης οι οποίες απαραίτητα αποδίδουν θερμό χρώμα στα 2600 κ, συνήθως. Τώρα για την βροχή και την υγρασία πρώτη φορά το ακούω αυτό που αναφέρεις και ζω σε ένα νησί με την περισσότερη βροχή και υγρασία στην Ελλάδα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα εργοστασιακα ξενον δεν εχουν καμμια σχεση με με τα χριστουγεννιατικα λαμπακια-κιτ των 30-40-50 ευρω
    καμμια σοβαρη εταιρεια δεν παραγει τετοια κιτ και δεν κυκλοφορουν νομιμα σε καμμια ευρωπαικη χωρα
    το λευκο φως αντανακλαται πανω στα σταγονιδια του νερου ειδικα στη βροχη και δημιουργει ενα λευκο τειχος
    αντιθετα το υποκιτρινο φως των λαμπτηρων αλογονου διαπερνα την υγρασια και δημιουργει την απαραιτητη δεσμη φωτισμου
    δεν ειναι τυχαιο οτι τα φωτα ομιχλης ειναι τελειως κιτρινα

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα εργοστασιακα ξενον δεν εχουν καμμια σχεση με με τα χριστουγεννιατικα λαμπακια-κιτ των 30-40-50 ευρω
    καμμια σοβαρη εταιρεια δεν παραγει τετοια κιτ και δεν κυκλοφορουν νομιμα σε καμμια ευρωπαικη χωρα
    το λευκο φως αντανακλαται πανω στα σταγονιδια του νερου ειδικα στη βροχη και δημιουργει ενα λευκο τειχος
    αντιθετα το υποκιτρινο φως των λαμπτηρων αλογονου διαπερνα την υγρασια και δημιουργει την απαραιτητη δεσμη φωτισμου
    δεν ειναι τυχαιο οτι τα φωτα ομιχλης ειναι τελειως κιτρινα
    Ενώ το λευκό φως που παράγουν τα εργοστασιακά Xenon δεν αντανακλούν στα σταγονίδια του νερού και δεν σχηματίζουν ένα λευκό τειχος αλλά σχηματίζουν, ενδεχομένως, κίτρινο ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο γιατί αυτά ειναι εργοστασιακα.
    Οκ αν έτσι πιστεύεις δεν μπορώ, εγω, να σου αλλάξω τι γνώμη. Εγώ πάντως ήξερα ότι το φως διαθλάται στο νερό όταν διερχεται από τον αέρα και δεν αντανακλάται. Το αντίθετο συμαβινει υπο προυποθεσεις. Σημερα, όμως, μαθαμε κάτι καινούργιο. Είναι αυτό που λέμε όσο ζεις μαθαίνεις.
    Οσον αφορά δε τα φώτα ομίχλης, έναι κιτρινα και χαμηλά στο αυτοκίνητο για να διαπερνούν την ομίχλη που είναι ειναι λευκή ( ή βροχη φυσικά δεν έχει λευκό χρώμα) και να δείχνουν έστω και ελάχιστα τον δρόμο. Έτσι απλά. Αλλά όπως καταλαβενεις αυτό δεν μπορούν να το κάνουν αποτελεσματικά τα φώτα αλογόνου, έστω και αν βγάζουν κίτρινο φως και γι αυτό υπάρχουν τα φώτα ομίχλης αλλιώς δεν θα υπηρχαν, γεγονός που αυτομάτως ακυρώνει τον ως άνω ισχυρισμό σου.
    Ομως, δεν έχω σκοπό να συνεχίσω αυτή την ανευ ουσιας, πλεον, συζητηση. Είπα και παραπάνω ο καθένας κάνει τις επιλογές του και νομίζω ότι αυτη συζήτηση πρέπει να κλείσει εδώ.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οτι πατεντα και να κανεις εισαι εκτος προδιαγραφων
    ΔΕΝ υπαρχουν καλα κιτ ΔΕΝ βγαζει καμμια επωνυμη σοβαρη εταιρεια ΔΕΝ ειναι θεμα υψους της δεσμης ειναι θεμα διαχυσης του φωτος
    ουτε εγω εχω σταματησει κανεναν να του πω οτι ενοχλει αλλα ωρες ωρες με μερικους κρατιεμαι με τα δοντια
    Καποιοι καθρεφτες οταν τους βαλεις xenon η led κανουνε σωστα τη διαχυση και δεν ενοχλουνε καθολου.Αυτο φυσικα απο καθαρη συμπτωση μιας και δεν εχει γινει καμμια μελετη.Στο bandit τα xenon μου εχουνε κατσει σαν εργοστασιακα και δεν ενοχλουνε τους απεναντι.Φιλαρακια που βαλανε σε v strom και φως δεν εχουνε,αλλα και ενοχλουνε.Ειναι πως θα κατσει.

    Καλο ειναι πριν την αγορα να ρωταμε αλλους με την ιδια μηχανη για το αποτελεσμα που εχουνε.Θα γλυτωσουμε χρημα και δεν θα ταλαιπωρουμε τους αλλους.

    Να θυμισω οτι σε καποιες χωρες του εξωτερικου οχημα με λαμπες xenon η led,ακινητοποιεται.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καποιοι καθρεφτες οταν τους βαλεις xenon η led κανουνε σωστα τη διαχυση και δεν ενοχλουνε καθολου.Αυτο φυσικα απο καθαρη συμπτωση μιας και δεν εχει γινει καμμια μελετη.Στο bandit τα xenon μου εχουνε κατσει σαν εργοστασιακα και δεν ενοχλουνε τους απεναντι.Φιλαρακια που βαλανε σε v strom και φως δεν εχουνε,αλλα και ενοχλουνε.Ειναι πως θα κατσει.

    Καλο ειναι πριν την αγορα να ρωταμε αλλους με την ιδια μηχανη για το αποτελεσμα που εχουνε.Θα γλυτωσουμε χρημα και δεν θα ταλαιπωρουμε τους αλλους.

    Να θυμισω οτι σε καποιες χωρες του εξωτερικου οχημα με λαμπες xenon η led,ακινητοποιεται.
    Και για το λόγο αυτό έκανα το συγκεκριμένο post για να αναφέρω στους ιδιοκτήτες των CBF πως κάθονται τα led στο φανάρι. Πήρα εγώ το ρίσκο δαπανώντας ένα μικρό σχετικά ποσό. Αν δεν καθίσουν καλά θα ενημερώσω για να μην προβούν στην σχετική αγορά και αντίστροφα.
    Τώρα όσον αφορά αυτό που αναφέρεις ότι δηλαδή σε κάποιες χώρες του εξωτερικού όχημα με λάμπες xenon η led,ακινητοποιείται, είναι απολύτως σωστό. Μια τέτοια χώρα είναι η Γερμανία. Στην περίπτωση που έχει κάποιος Led και θέλει να πάει Γερμανία καλό είναι να βάλει ξανά τις λάμπες αλογόνου. 10 Λεπτά δουλειά είναι. Αυτό είναι και το καλό με τις λάμπες Led.

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.675
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καποιοι καθρεφτες οταν τους βαλεις xenon η led κανουνε σωστα τη διαχυση και δεν ενοχλουνε καθολου.Αυτο φυσικα απο καθαρη συμπτωση μιας και δεν εχει γινει καμμια μελετη.Στο bandit τα xenon μου εχουνε κατσει σαν εργοστασιακα και δεν ενοχλουνε τους απεναντι.Φιλαρακια που βαλανε σε v strom και φως δεν εχουνε,αλλα και ενοχλουνε.Ειναι πως θα κατσει.

    Καλο ειναι πριν την αγορα να ρωταμε αλλους με την ιδια μηχανη για το αποτελεσμα που εχουνε.Θα γλυτωσουμε χρημα και δεν θα ταλαιπωρουμε τους αλλους.

    Να θυμισω οτι σε καποιες χωρες του εξωτερικου οχημα με λαμπες xenon η led,ακινητοποιεται.
    μηπως θελεις να πεις "με retrofit λαμπες xenon η led,ακινητοποιεται"??
    γιατι οχήματα με τέτοια φώτα πωλούνται παγκοσμίως και πληρούν όλες τις σχετικές οδηγίες.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στραβωμένο δισκόφρενο στο CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:34
  2. Θόρυβος στο CBF-250.. γνώμες;
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 11:06
  3. Κλειδί στο CBF-250
    από Rezeguet στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 10:45
  4. Συντονισμοί στο CBF-600S
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 22:38
  5. Ακόμα ένας στο CBF club...!!!
    από JimmyZ στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF