Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Led φώτα στο CBF

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498

    Led φώτα στο CBF

    Εδώ και ημέρες είχα παραγγείλει ένα kit Led για τα μπροστινά φώτα του CBF, στα 45W, 9.000 lmx και με θερμοκρασία χρώματος στα 5.000, από το Ebay. Το παρέλαβα χθες. Αν και ήμουν πολύ σκεπτικός αν θα τα τοποθετήσω. γιατί διάβασα διάφορα στο Internet, για τα LED (ότι δεν έχουν σωστή δέσμη, ότι κάνουν θόρυβο το σύστημα ψύξης κλπ), τελικά τα τοποθέτησα, με μεγάλη ευκολία. Το φως που βγάζουν, πραγματικά με εντυπωσίασε, ενώ δεν διαπίστωσα σχεδόν καθόλου πρόβλημα με τη δέσμη. Μια χαρά ήταν και μάλιστα χωρίς να ενοχλεί, γεγονός που η βοηθάει και θερμοκρασία χρώματος που διάλεξα (πάντα διαλέγω το ανώτερο μέχρι 5.000 Κ).
    Επίσης, μεγάλη εντύπωση μου έκανε ότι τα ανεμιστηράκια που είναι στις ψύκτρες δεν ακούγονται καθόλου. Για την ακρίβεια δεν μπορούσα να καταλάβω αν λειτουργούν.
    Περισσότερες, εντυπώσεις όταν τα δοκιμάσω σε διάφορες συνθήκες στο δρόμο.
    Λίγο υπομονή, λοιπόν, γιατί τι από σήμερα το πρωί είμαι και χωρίς σέλες στη μηχανή (τις έστειλα Αθήνα για να γίνουν ανατομικές).
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 02/09/2016 στις 14:28.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    βαλε καμια φωτο με το πως φωτιζει οσο αυτο μπορει να φανει..το ειχε κανει παντως ατομο που ξερω σε βερσυς και τα εβγαλε. μου ειπε οτι δεν του αρεσε κατι στη δεσμη..σαν φως ειναι φοβερα..ποσο τα πληρωσες ολα ?

  3. #3

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οταν λες οτι δεν εχει προβλημα η δεσμη ........πηγες κι εκατσες απεναντι να τσεκαρεις;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οταν λες οτι δεν εχει προβλημα η δεσμη ........πηγες κι εκατσες απεναντι να τσεκαρεις;
    Ναι, πηγα απεναντι και δεν με ενοχλησαν καθολου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ουτε των αλλων σε ενοχλουν;
    δηλαδη δεν εχεις χωσει ποτε μπινελικια εστω απο μεσα σου;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ουτε των αλλων σε ενοχλουν;
    δηλαδη δεν εχεις χωσει ποτε μπινελικια εστω απο μεσα σου;
    Ναι έχω χώσει σε αυτούς που τα έχουν αρρύθμιστα είτε έχουν XENON είτε LED είτε όμως και Αλογόνου και σε αυτούς που βάζουν φώτα με πολύ υψηλή θερμοκρασία και στραβώνουν.
    Τα συγκεκριμένα δεν φαίνεται να ενοχλούν, αλλά με σιγουριά θα σας πω όταν βγάλω τη μηχανή στο δρόμο, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να πάρω τις σέλες πίσω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες.
    Εδώ η διαφορά αλογόνου και LED
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psatdpijl8.jpg
    Εδώ μεσαία και μεγάλη σκάλα LED
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psglak1a0o.jpg
    Εδώ φαίνεται η λάμπα
    http://s65.photobucket.com/user/doro...pelrg.jpg.html
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...ps2y0pelrg.jpg[/URL]
    Και εδώ πως φωτίζει η μεσαία σκάλα (η μεσαία λάμπα).
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...pswockilhy.jpg
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psdywpnksa.jpg
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psork3b6lq.jpg

    Ο φωτισμός είναι πολύ δυνατός πολύ πιο δυνατός από τα ΧΕΝΟΝ που έχω στο Scooter τα οποία τα έχω φορέσει με Προτζέκτορες.

    Θα δω πως θα αποδώσουν και στο δρόμο. Αν είναι τόσο καλά όσο φαίνονται θα τα αφήσω πάνω
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 02/09/2016 στις 21:09.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    το θεμα ειναι χιλιοειπωμενο
    σε φαναρι αλογονου οποιαδηποτε αλλη λαμπα ειναι εκτος προδιαγραφων και επικινδυνη για τους απεναντι
    ανεξαρτητως θερμοκρασιας χρωματος, ρυθμισης υψους, προελευσης και τιμης
    ΤΕΛΟΣ

  10. #10
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Φαινεται αμεσως η διαφορα στο φωτισμο.. μενει να δεις πως θα ειναι και στο δρομο. Ποσο σου βγηκαν αν επιτρεπεται?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Φαινεται αμεσως η διαφορα στο φωτισμο.. μενει να δεις πως θα ειναι και στο δρομο. Ποσο σου βγηκαν αν επιτρεπεται?
    Η διαφορά στον φωτισμό είναι χαώδης. Αφού όταν άναψα την μεγάλη σκάλα, το φως της λάμπας αλογόνου χάθηκε εντελώς.
    Το κιτ το πήρα 36 € από το ebay. Οι τιμές εκεί παίζουν μεταξύ 30-40 Ευρώ για ένα καλό κιτ LED στο ebay. Αν επιχειρήσεις να το πάρεις από εδώ θα πληρώσεις τουλάχιστον τα διπλάσια. Αν θέλεις στου στέλνω και το link.
    Πήρα δύο ζευγάρια σε περίπτωση που αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με κάποια λάμπα να έχω μια άλλη διαθέσιμη.

    Υ.Γ. Οι LED λάμπες δεν βγάζουν καθόλου θερμοκρασία εμπρός στο φανάρι. Μιλάμε καθόλου.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 02/09/2016 στις 22:33.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το θεμα ειναι χιλιοειπωμενο
    σε φαναρι αλογονου οποιαδηποτε αλλη λαμπα ειναι εκτος προδιαγραφων και επικινδυνη για τους απεναντι
    ανεξαρτητως θερμοκρασιας χρωματος, ρυθμισης υψους, προελευσης και τιμης
    ΤΕΛΟΣ
    Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλά αν πάρεις ένα καλό κιτ και όχι πάνω από 5.000 Κ, και ρυθμίσεις καλά τη δέσμη τότε δεν στραβώνεις καθόλου.
    Έχω βάλει ΧΕΝΟΝ KIT στο αυτοκίνητο (4700 Κ), πολύ καλής ποιότητας. Ποτέ δεν μου παραπονέθηκε κανείς στο δρόμο και όταν λέω ποτέ, ποτέ.
    Είχα στο Xciting 400. Μάλιστα αναγκάστηκα να βάλω γιατί με τις λάμπες αλογόνου δεν έβλεπα τη τύφλα μου. Όταν λέω δεν έβλεπα δεν έβλεπα. Επίσης, ποτέ δεν ενόχλησα κανένα. Βοήθησε και το σχήμα του κατόπτρου που ήταν αρκετά σφηνοειδές.
    Έχω στο SYM GTS F4. Βέβαια στο SYM έκανα πλήρη μετατροπή, άνοιξα τα φανάρια, έβαλα Προτζέκτορες και έβαψα μαύρο ΜΑΤ τα κάτοπτρα. Το μόνο κακό ότι δεν μπόρεσα να βρω λάμπα κάτω από τα 6.000Κ για τους Προτζέκτορες.
    Δες εδώ:
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...psbmmr8kbe.jpg
    Αλλά και το φως που βγάζουν σε σύγκριση με τα LED που είναι στα 5.000 Κ
    http://i65.photobucket.com/albums/h2...ps5upr88uk.jpg
    Τώρα στο CBF δεν μπορώ να πω ότι δεν έχει καλά φώτα. Καλά έχει. Τα LEd τα έβαλα πιο πολύ ως δοκιμή, για να δω πως είναι. Και η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ΚΙΤ με εντυπωσίασε. Μιλάμε για πολύ φως.
    Τώρα αν το ρυθμίσω και ενοχλήσω κάποιον στο δρόμο, να είναι σίγουρος πως θα το βγάλω.
    Πιστεύω όμως πως δε θα ενοχλήσω κάποιον. Θα δούμε όμως.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οτι πατεντα και να κανεις εισαι εκτος προδιαγραφων
    ΔΕΝ υπαρχουν καλα κιτ ΔΕΝ βγαζει καμμια επωνυμη σοβαρη εταιρεια ΔΕΝ ειναι θεμα υψους της δεσμης ειναι θεμα διαχυσης του φωτος
    ουτε εγω εχω σταματησει κανεναν να του πω οτι ενοχλει αλλα ωρες ωρες με μερικους κρατιεμαι με τα δοντια

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οτι πατεντα και να κανεις εισαι εκτος προδιαγραφων
    ΔΕΝ υπαρχουν καλα κιτ ΔΕΝ βγαζει καμμια επωνυμη σοβαρη εταιρεια ΔΕΝ ειναι θεμα υψους της δεσμης ειναι θεμα διαχυσης του φωτος
    ουτε εγω εχω σταματησει κανεναν να του πω οτι ενοχλει αλλα ωρες ωρες με μερικους κρατιεμαι με τα δοντια
    Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Δεν είναι όλα τα ΚΙΤ ίδια. Παίζουν ρόλο όλα αυτά που ανέφερα ανωτέρω.
    Τέλος, πάντων ο καθένας κάνει ότι νομίζει ότι θεωρεί ότι είναι καλύτερο και σωστό.
    Εγώ θα τα δοκιμάσω στο δρόμο και αν δεν ενοχλώ κάποιον θα τα αφήσω.
    Και θα τα αφήσω γιατί θέλω να βλέπω σε αυτό το άθλιο επαρχιακό δίκτυο που αναγκάζομαι να διασχίσω και που δεν υπάρχει ούτε υποτυπώδης φωτισμός.
    Για εμένα η ορατότητα παίζει πρωτεύοντα ρόλο.
    Πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν θα ενοχλώ κάποιον.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Δώσε το λινκ από οπου τα πήρες.
    Εγώ φοράω προτζεκτορες με xenon και έχω μικρή μεγάλη σκάλα και στις δυο λάμπες πλέον.
    Ενταξει το φως ειναι πολυ καλύτερο από τις λάμπες, αλλά πάλι κάπου υστερούν.
    Θα ήθελα πάντως να βρεθούμε αν γίνεται κάποιο βράδυ να τις δω πως είναι δίπλα δίπλα
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στραβωμένο δισκόφρενο στο CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:34
  2. Θόρυβος στο CBF-250.. γνώμες;
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 11:06
  3. Κλειδί στο CBF-250
    από Rezeguet στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 10:45
  4. Συντονισμοί στο CBF-600S
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 22:38
  5. Ακόμα ένας στο CBF club...!!!
    από JimmyZ στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF