Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ανακατασκευή κινητήρα

  1. #1
    Δεν ξέρω δεν απαντω Το avatar του/της giannisgt
    Εγγραφή
    04/07/2015
    Μηνύματα
    51

    Ανακατασκευή κινητήρα

    Καλησπέρα. Έχω ένα gilera runner 50cc 2t μοντέλο είτε του 98" είτε του 02" ,τέλος πάντων μηδαμινή διαφορά. Μιας και ήταν καιρό παρατημένο το μηχανάκι το πήρα και αρχίζω να το ανακατασκευαζω. Το scooter έχει 28.000 χλμ και λογικό να είναι ή απόδοση του έχει πέσει αισθητά. Είδα στο ίντερνετ κατι κιτ να τα πω κυλινδροπιστονα που μετατρέπουν τα 50cc σε 70-80cc και επίσης εχω σκοπό μαζί με αυτά να αλλάξω και το carbeurater. Εάν γίνουν αυτές οι αλλαγές το μηχανάκι θα πάει "σαν καινούργιο" ή θα χρειαστεί και κάτι παραπάνω να αλλαχτεί στο μοτέρ?
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Το μόνο γλυκό που δεν παθαίνει είναι το γκάζι

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    Αγαπητέ θεωρώ πως δεν αξίζει η ανακατασκευή του μοτέρ με τα κιτ που έχεις δει.Όσον αφορά το μοτέρ θα πρέπει να αλλάξεις ιμάντα,βαρελάκια, φλάντζες, σωληνάκια, φίλτρο να κοιτάξεις τις ηλεκτρολογικές συνδέσεις ( αν είναι παρατημένο καιρό τότε τα καλώδια χαλάνε) μετά εκτός του μοτέρ θα πρέπει να φτιάξεις και τα εξωτερικά του (βάψιμο, αυτοκόλλητα κλπ) επίσης τακάκια, λάστιχα και πάει λέγοντας, μην ξεχάσουμε και τα εργατικά του μάστορα. Καταλήγω πως το κόστος θα ανέβει πολύ απο εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αλλά να υπολογίζεις πως μόνο με το κίτ που θα αγοράσεις θα χρειαστείς να κάνεις και άλλες αλλαγές σε εισαγωγή αέρα, ρυθμίσεις στην ροή βενζίνης/λαδιού κλπ. Αφού τελειώσεις όλα αυτά θα είναι σαν καινούργιο. Καλή σου επιτυχία πάντως
    Τελευταία τροποποίηση από DOCfzx; 03/09/2016 στις 22:05.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    καλα ποσα χρονια ειναι παρατημενο και θα θελει καλωδιωση βαψιμο κλπ?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    σύμφωνα με τα λεγόμενα του αν βάλουμε του 02 είναι 14 χρόνια μέχρι σήμερα δηλαδή αν όχι 14 χρόνια τουλάχιστον 5 να σου βάλω εγώ παρατημένο έξω με βροχές,σκόνη,ζέστη ήλιο και όλα τα καιρικά φαινόμενα |* όσον αφορά το βάψιμο) μετά οι καλωδιώσεις δεν είναι για πάντα τα καλώδια-σύρματα/πηνεία/καλάι κλπ εσωτερικά αλλά και εξωτερικά αρχίζουν και χάνουν την ποιότητα και αντοχή που δίνει ο κατασκευαστής είτε είναι σε λειτουργία είτε δεν είναι με τα χρόνια που περνάνε ( και στο συγκεκριμένο έχουν περάσει αρκετά)
    Όπως και να έχει όμως όταν παίρνεις ενα μηχανάκι μετά απο χρόνια παρατημένο και το προορίζεις για λειτουργία τότε θα πρέπει απο την στιγμή που θα κάνεις την ανακατασκευή να τα κοιτάξεις όλα , γιατί ούτος ή άλλως θα σου βγούνε στην πορεία.

  5. #5
    Δεν ξέρω δεν απαντω Το avatar του/της giannisgt
    Εγγραφή
    04/07/2015
    Μηνύματα
    51
    ευχαριστω για την απαντηση. ολα που λες τα εχω αλλαξει μονο το μοτερ δεν ειναι και τοσο προσεγμενο
    Το μόνο γλυκό που δεν παθαίνει είναι το γκάζι

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    το κίτ λογικά θα το έχεις βρεί 70-80 απο εκεί και πέρα κοίτα τα ηλεκτρολογικά, τα βαρελάκια , ιμάντα και γενικότερα ότι έχει να κάνει με το εσωτερικό του , τα καρμπυρατέρ σίγουρα θα χρειατούν αλλαγή για να έχει ολοκληρωμένο στάδιο αναβάθμισης , εξατμισούλα και είσαι έτοιμος.Καλή σου συνέχεια και βγάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε

Παρόμοια θέματα

  1. Ας μαγειρέψουμε (ανακατασκευή κινητήρα)
    από Dbnn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2014, 17:47
  2. Ανακατασκευή κινητήρα Honda Bros 650 (non PGM)
    από The_bandit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2013, 12:01
  3. Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2012, 17:01
  4. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
    από Juohmar1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2011, 18:08
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF