Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Φτηνά κράνη που παρέχουν πολύ καλή ασφάλεια

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Το λοιπόν το MT Revenge που χρησιμοποιώ καθημερινά εντός πόλης με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο. Το καλοκαίρι δεν έλιωσα στη ζέστη και τον χειμώνα δεν πάγωνα. Από θέμα ασφάλειας αγκαλιάζει καλά την κεφάλα και "νιώθω" ασφαλής.

    Στα κατά του τώρα:
    Από αεροδυναμική δεν λέει πολλά (άλλα ο πωλητής μου το πρότεινε ούτως ή άλλως για μικρές ταχυτητες).
    Είναι φασαριόζικο πάνω απτά 100 (αλλά δίχως φερινγκ στο μοτορι).
    Οι αεραγωγοί σα να μην υπάρχουν.
    Κουράζει τον σβέρκο μετά από ώρα χρήσης, υποθέτω λόγω ελλιπούς ζυγίσματος.
    Επιτέλους κάποιος μας είπε και τι κάνει το κράνος που έχει.
    Στο θεμα της ασφάλειας συμπεριλαμβανεται και η άνεση και η εφαρμογή του κράνους. Κακός εξαερισμος. ή έντονος αεροδυναμικος θόρυβος δημιουργούν θέματα ασφαλείας τουλάχιστον για μεγάλες αποστάσεις.
    Για το θεμα του θορύβου εχω μια μικρή ένσταση . Τα γυμνά μηχανάκια είναι καλύτερα σε αυτο το τομέα απο τα περισσότερα με φερινγκ. Ο πολύς ο θόρυβος έρχεται απο κάτω απο το περιλαίμιο .
    Το race-r pro 2 που εχω είναι πραγματικά πολυ καλο σΕ θορύβους απο την κάτω μεριά αλλά σαν κλασικό race κράνος που είναι βγάζει θορυβο απο τους επάνω αεραγωγούς

  2. #32
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Εκει πιστευω οτι ειναι οι διαφορες τους σε σχεση με τα ακριβα κρανη και οχι απαραιτητα στο θεμα της ασφαλειας.Φυσικα ολα αυτα επηρεαζουνε την οδηγηση μας με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Όπως το είπες.
    Πάντως είναι καλή κατασκευή, έχει, δηλαδή, μία στιβαρότητα που εμπνέει εμπιστοσύνη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Στο θεμα της ασφάλειας συμπεριλαμβανεται και η άνεση και η εφαρμογή του κράνους. Κακός εξαερισμος. ή έντονος αεροδυναμικος θόρυβος δημιουργούν θέματα ασφαλείας τουλάχιστον για μεγάλες αποστάσεις.
    Για το θεμα του θορύβου εχω μια μικρή ένσταση . Τα γυμνά μηχανάκια είναι καλύτερα σε αυτο το τομέα απο τα περισσότερα με φερινγκ. Ο πολύς ο θόρυβος έρχεται απο κάτω απο το περιλαίμιο .
    Το race-r pro 2 που εχω είναι πραγματικά πολυ καλο σΕ θορύβους απο την κάτω μεριά αλλά σαν κλασικό race κράνος που είναι βγάζει θορυβο απο τους επάνω αεραγωγούς
    Ναι, δεν είναι κράνος για μεγάλες αποστάσεις. Για μέσα στην πόλη είναι μια χαρά. Το κακό είναι ότι οι αεραγωγοί και δεν παρέχουν αέρα και κάνουν "φασαρία".

    Για τον θόρυβο που λες, παρατήρησα το καλοκαίρι ότι μπαίνει τόσος πολύς αέρας από κάτω, που τον ένιωθα στο μέτωπο μου. Υποθέτω τον χειμώνα δεν το καταλάβαινα γιατί το είχα κλειστό από κάτω με το κασκολάκι. Με το HJC μου δεν έχω τέτοιο θέμα.
    Τελευταία τροποποίηση από gory; 06/09/2016 στις 10:05.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2016
    Μηνύματα
    88
    Για μακρινές αποστάσεις δλδ περίπου 100χλμ με 250 κυβικά μηχανάκι γυμνό το MT θα βγάλει πολύ φασαρία ? (μιλάμε για ταχ΄θτητα στο ταξίδι περίπου 80 km/h)

  4. #34
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Καλυτερα ακριβο σωστα ζυγισμενο με μειωμενο θορυβο και σωστο συστημα αερισμου παρα φτηνο και θεματα!
    Εμενα οι ενοχλήσεις στον αυχενα μειώθηκαν δραστικά οταν αλαξα κρανος..δεν πηρα κατι φτηνο ουτε no name..οποτε ολα μετρανε..τωρα για καθε μερα και δουλεια σπιτι η αποστάσεις κατω του 15λεπτου δε νομιζω να εχει τρελες διάφορες κρανος με κρανος.
    Οσο για το θεμα ασφαλειας νομιζω πως τα περισσότερα "φτηνα" σε στραβη με λιγα θα κανουν οτι και το επώνυμο ακριβο..απο κει και περα ειναι και θεμα σχεδιασης υλικων κλπ κλπ σε περίπτωση στραβης να απορροφήσει οσα περισσότερα γίνεται!
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #35
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από newrider125 Προβολή μηνύματος
    Για μακρινές αποστάσεις δλδ περίπου 100χλμ με 250 κυβικά μηχανάκι γυμνό το MT θα βγάλει πολύ φασαρία ? (μιλάμε για ταχ΄θτητα στο ταξίδι περίπου 80 km/h)
    Βλέπω πολύ κόσμο να ταξιδεύει με MT κράνη.
    Εγώ θα σου πρότεινα να το αποφύγεις, θα σε κουράσει.
    Υποθέτω πως για τους περισσότερους είναι η οικονομική επιλογή, ή δεν ξέρουν τις προσφέρει ένα ακριβότερο κράνος.

  6. #36
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kοιτα και κανενα Airoh ή Nolan. Φθηνα σχετικα αλλα ασφαλη και ανετα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ αγόρασα πριν λίγες μέρες το GIVI (50.4 snaiper), ενώ πριν είχα το προηγούμενο μοντέλο (50.1 runner).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150303132923_givi_50.4_sniper_solid.jpeg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	35,7 KB 
ID:	365519

    Τρελές διαφορές το παλαιό μοντέλο (που είχα πάρει κ ακριβότερα) σε σχέση με το τωρινό που το πήρα 98€.

    Εύκολο βάλε βγάλε, ωραίες επενδύσεις μέσα, αεραγωγούς, φιμέ ζελατίνα, στιβαρή αίσθηση και αεροδυναμική μάλλον καλή (με το παπί πάω max μέχρι 80 - 90 οπότε δε μπορώ να κρίνω σε κανονικές ταχύτητες).

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2016
    Μηνύματα
    88
    Και το sniper της givi έχω βάλει στο μάτι και μάλλον κατε κεί με βλέπω

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Το πήρα από γνωστό μαγαζί στο Χαλάνδρι. Πήγαινε να το δοκιμάσεις κ πιστεύω θα σου αρέσει, δεν έχει αίσθηση φθηνιάρικου.

    Δεν είναι η υπερ μάρκα αλλά για την πόλη και μικρές εξορμήσεις πιστεύω είναι καλό deal σε σχέση με άλλα low budget κράνη.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Νolan n64 ,120 .ευρω,44-5 αστερια και πεντε χρονια μαμα εγγυηση.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Νolan n64 ,120 .ευρω,44-5 αστερια και πεντε χρονια μαμα εγγυηση.

    Θα ήταν η αμέσως επόμενη επιλογή μου, αν κ το βρίσκω συνήθως στα 150-160.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    δες και το caberg stunt..το εχω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος

    http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mh...e=caberg+stunt

    μου θυμιζε μαχητικο και ειναι καλο σαν κρανος και το τσιμπησα

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θα ήταν η αμέσως επόμενη επιλογή μου, αν κ το βρίσκω συνήθως στα 150-160.
    Ξεκιναει απο τα 124 http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mh...rase=Nolan+N64

    εκτος αν εννοεις το Ν 86.

  14. #44
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από newrider125 Προβολή μηνύματος
    Για μακρινές αποστάσεις δλδ περίπου 100χλμ με 250 κυβικά μηχανάκι γυμνό το MT θα βγάλει πολύ φασαρία ? (μιλάμε για ταχ΄θτητα στο ταξίδι περίπου 80 km/h)
    Να προσθέσω και το εξής σε αυτό που ρώτησες.
    Έχοντας υπόψιν την αγορά του cbf 125, όταν πήγα να αγοράσω το κράνος, το παλικάρι στο moto market μου έδωσε το MT Revenge και μου είπε αυτό θα σε καλύψει και όντως είχε δίκιο (bonus εξυπηρέτησης unlocked).
    Επειδή, όμως, το όλο θέμα μηχανή σε συνεπαίρνει, έκανα και τις διαδρομές μου, και το κράνος δεν με κάλυπτε. Έτσι για να καλύψω τις δικές μου ανάγκες, κυρίως σε άνεση, πήρα κι ένα δεύτερο "καλό" κράνος.

    Θα μπορούσα να συνεχίσω μόνο με το MT; Σαφώς, ότι καλύπτει τις ανάγκες τις καλύπτει, ειδικά αφού το 90% της χρήσης της μηχανής γίνεται εντός πόλης. Όταν όμως ζήτησα και το κάτι παραπάνω, εκεί έδωσα και κάτι παραπάνω.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παιδιά μια και λέτε για καλά κράνη κι οικονομία (το βασικότερο) να ρωτήσω πόσο χρεώνει το helmet city μεταφορικά για Ελλάδα; Είδα κι έχει κάτι προσφορές σε shoei..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. που ξοδεύουνε πολυ καιρο για να πεθάνουν
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2007, 17:20
  2. Μια πολύ καλή ιδέα
    από frikis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 20:42
  3. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF