Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: YBR 125 μικρά/μεγάλα(?) προβλήματα...

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    35 δεν κανουν. Τα λαδια αν ειναι καλα, ειναι καπου στα 13€. Η ολη τιμη ειναι οκ αν δωσει φπα, αλλιως οχι.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Τελική τιμή 100 ευρώ σύνολο για αλλαγή δίσκων συμπλέκτη και ρύθμιση βαλβίδων,μέσα στα 100 το κόστος των δίσκων και των λαδιών. Λίγα λόγια παρατηρήσεις: δεν άλλαξε ελατήρια τα μέτρησε και τους έβαλε ''ειδικές'' ροδέλες,δεν πρέπει να άλλαξε φλάντζα αλλά δε βλέπω διαρροή ή φλατζόκολλα, δεν μου έδωσε/έδειξε τους παλιούς δίσκους ούτε μου είπε τι λάδια έβαλε. Το συνολικό ποσό μου φαίνεται μεγάλο για ένα τόσο απλό μηχανάκι αλλά οι δίσκοι και στο ebay 30 ευρώ έχουν οπότε μάλλον ήταν ειλικρινής. Το μηχανάκι ξαναβρήκε τη σβελτάδα του δουλέυει πιο ομαλά και το κιβώτιο βελτιώθηκε αισθητά. Πλέον στο ρελαντί ακούς μόνο τον ήχο τις εξάτμισης και ότι τικ τικ τικ τικ. Εσείς τι πιστεύεται για τη τιμη-ποιότητα της δουλειας που έγινε? Άξιζε το 100ρικο? Απόδειξη έκοψε αλλά όχι όλο το ποσό. Να σημειώσω πως τα 100 δεν είναι λίγα καθώς είναι το 1/8 τις αξίας του...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160529_202942.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	366343
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  3. #18
    φίλε αιγαουανταμότο μην το ψάχνεις τόσο πολύ. γενικά όσο παλιώνει ένα μηχανάκι και απαξιώνεται, οι εργασίες όντως είναι ακριβές σε σχέση με την τιμή του.
    κοίτα να χαρείς βόλτες αφού φτιάχτηκε και όλα καλά.
    τα λεφτά δεν είναι παράλογα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    φίλε αιγαουανταμότο μην το ψάχνεις τόσο πολύ. γενικά όσο παλιώνει ένα μηχανάκι και απαξιώνεται, οι εργασίες όντως είναι ακριβές σε σχέση με την τιμή του.
    κοίτα να χαρείς βόλτες αφού φτιάχτηκε και όλα καλά.
    τα λεφτά δεν είναι παράλογα.
    Δε τα κλαίω για κανένα λόγο απλώς είναι η πρώτη μου επαφή με μαστόρους και συνεργεία και για αυτό είμαι επιφυλακτικός και ζητάω μια ''δεύτερη'' γνώμη. Όταν επέλεξα να πάρω μηχανάκι με τόσα χιλιόμετρα και χρόνια στη πλάτη το ήξερα πως κάτι θα χρειαζόταν κάποια στιγμή και για να είμαι ειλικρινής για 850 ευρώ δεν έχει ζητήσει σχεδόν τίποτα!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    Οταν λες δεν σου εκοψε ολο το ποσο;

    100€ ειναι πολλα. Τημ επομενη φορα κανε καμια βολτα απο 3-4 μαστορες να παρεις τιμες.

  6. #21
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    καλουτσικη τιμη τα 100 ρε σ.
    το βλεπεις λιγο λαθος με τη σχεση κοστος μοτοσυκλετας/ανταλλακτικων.

    σε κρυπτον 12ετιας που αξιζει 700ε μετεχειρο και ειναι απλα ενα παπι, θες γυρο στο 100αρι για την ιδια δουλεια που εκανες και στο δικο σου, δε τα κανεις καθε μερα ομως αυτα
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Επανέρχομαι ένα χρόνο μετά!!! Το YBR και εγώ έχουμε περάσει αρκετά μαζί πλέον και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι σοβαρό. Μετά από παρότρυνση γνωστού είπα και εγω να το "πειραξω" (εδώ γελάμε) και αφαίρεσα το φιλτροκούτι για να βάλω χοάνη... Το μηχανάκι πήρε πολύ στο φάσμα 4-7 χιλ στροφες αλλα έπεσε αρκετά στο 0-4 και πέθανε τελείως στο 7-10. Αδυνατεί πλέον να ανεβάσει πάνω από τις 7000 στροφές ενώ με τέρμα το γκάζι κάνει κοψίματα... Προφανώς κάτι δεν είναι αρκετό (καύσιμο-αέρας) λόγω χοάνης δεν πιστεύω να του λείπει αέρας άρα μάλλον είναι το κάυσιμο... Γίνεται κάπως να του κάνω το μείγμα πιο πλούσιο? Το καρμπ μου έκανε κτ μπερδέματα χαμηλά πριν βάλλω τη χοάνη αλλά τώρα χειροτέρεψε... Θα το βγάλω μάλλον να το καθαρίσω για αυτό σας ρωτάω αν υπάρχει κτ που να μπορώ να κάνω στο υπάρχων καρμπυρατερ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20864523_1458798697534893_1004723996_n.jpg 
Προβολές:	79 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	387567
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	363868544_563.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	27,9 KB 
ID:	387568

    Στο φιλτροκούτι πήγαιναν οι σωλήνες που έχω στους κύκλους. Ο κόκκινος ρουφάει αέρα και το πάει στο κινητήρα ενώ ο μπλέ βγάζει αέρα. Με αυτούς κάνω κτ ή τους αφήνω έτσι?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    ξαναβαλε το φιλτρο και γαμα τη χοανι.Τραβαει πολυ αερα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Άστο όπως το έχει ο κατασκευαστής, κάτι ξέρει καλύτερα και μην πειράξεις και ξερυθμίσεις το καρμπ.
    Το ρητό που λέει οτι όταν κάτι δουλεύει καλά δεν το πειράζουμε το ξέρεις?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Όπως είπα το καρμπ δεν λειτουργούσε σωστά πριν βγάλω το φίλτρο και πλέον χειροτέρεψε οπότε θα πρέπει να ασχοληθώ μαζι του αναγκαστικά γιατι και το μαμά φίλτρο να ξαναβάλω πάλι θα μου κάνει νούμερα. Ε και μιας και θα βγει για να καθαριστει γιατί να μην προσπαθήσω να κάνω το μείγμα λίγο πιο πλούσιο??? Αν φυσικά γίνεται αυτό. Δεν νομίζω το εγχείρημα μου να είναι τόσο παράλογο και στην ανάγκη το επαναφέρω στην μαμά κατάσταση.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Τότε η σωστότερη λύση είναι η καυσαναλυση διαβάζοντας τα όρια +- του co στην εξάτμιση που ορίζει το manual.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Το καρμπ εχει 2 βιδες εξωτερικα,μια για το ρελαντι και μια για το μειγμα. Το ρελαντι ειναι ενταξει και πηγα να πειραξω το μειγμα, διαβασα στο νετ πως δεξια γινεται πιο πλουσιο και αριστερα φτωχοτερο... Παω να το κανω δεξια και ηταν τερματισμενο!!! Ειναι φυσιολογικο αυτο σε μαμα μηχανακι να είναι το μείγμα φουλ πλουσιο? Επομενως ετσι εξωτερικα δεν μπορω να κανω κτ... Μεσα γινεται να ρυθμισω κτ ή θα χρειαστει να αλλάξω πράγματα?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  13. #28
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Γίνεται Και εσωτερικά, αλλάζοντας ζιγκλερ,θέση στην βελόνα κλπ.
    Αλλά συνήθως αυτό παει πακέτο με < αγριεμα> εκκεντροφόρων

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Εντάξει δε θέλω να πετάει κιολας μόνο να έρθει σε μία ισοροποία γτ έτσι όπως είναι τώρα πιο πολύ χάνει με τη χοάνη παρά κερδίζει. Θα βγαλω το καρμπ να το καθαρίσω και ίσως αλλάξω θέση στη βελόνα. Ζίγκλερ πως ξέρεις τι να βάλεις?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αφού θα ανοιξεις να καθαρίσεις, πειραματισου με την θέση της βελόνας.
    Έχει μια ασφάλεια με εγκοπές, αν είναι στην πρωτη προς τα επάνω βάλε στην τρίτη

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ybr 125
    από dimitris 90 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 23:09
  2. Ybr 125????
    από vasnomat στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF