Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: YBR 125 μικρά/μεγάλα(?) προβλήματα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192

    YBR 125 μικρά/μεγάλα(?) προβλήματα...

    Από το Φεβρουάριο που το πήρα το μηχανάκι το κυκλοφορώ κανονικά μόνο ένα μήνα τώρα γιατί δεν είχα το δίπλωμα. Στο θέμα σέρβις/συντήρηση του άλλαξα λάδια,καθάρισα το φίλτρο αέρα,λάδωσα την αλυσίδα,άλλαξα σιαγόνες στο πίσω φρένο,άλλαξα κάτι λαμπάκια καμένα και του έβαλα καινούργια λάστιχα. Μέχρι τώρα δούλευε ικανοποιητικά καλά για την ηλικία του (μοντέλο του 2005) και τα χιλιόμετρα του 50.000+ αλλά πλέον μου εμφανίζει ''προβληματάκια'' το κιβώτιο είναι και γίνεται πιο σώβρακο κάθε μέρα με τις ταχύτητες να ''χτυπάνε'' να κολλάει στη νεκρά από πρώτη προς δευτέρα και να μην αλλάζουν με το μηχανάκι σβηστό αλλά ζεστό, επίσης στο διπλό σταντ με ταχύτητα η ρόδα γυρίζει με το συμπλέκτη τέρμα πατημένο (είναι νορμάλ αυτό? γυρίζει πολύ όχι λίγο χάρη στη κίνηση του λαδιού) ο οποίος είναι πολύ μαλακός. Πιστεύω πως τα χιλιόμετρα του + ότι έμαθα (και μαθαίνω) σε αυτό έχουν γ@μησει τα δισκάκια του συμπλέκτη. Και εδώ ερωτώ πόσο περίπου χρεώνουν τα συνεργεία την αλλαγή δίσκων συμπλέκτη? Δεν είναι πολύ ακριβό ανταλλακτικό και είναι κοινό και για άλλα μηχανάκια, ξέρω πως μετά θέλει φλάντζα και λάδια αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να πάει το μαλλί και θα ήθελα να έχω μια ιδέα. Επίσης το μηχανάκι από κει που είχε μια σταθερή επιτάχυνση μέχρι τις 5χιλ στροφές και μετά ''έδινε'' παραπάνω τώρα από τις 5 και πάνω η επιτάχυνση μένει σταθερή και αυξάνονται αισθητά οι κραδασμοί αυτό έχει να κάνει με τους δίσκους ή με κάτι άλλο? Επίσης στο ρελαντί κάνει ένα τικ τικ τικ είναι βαλβίδες ή καδένα οέο και το σημαντικότερο πόσο πάει το ένα και πόσο το άλλο!!! Οι απαντήσεις σας εννοείται πως δεν είναι δεσμευτικές και πως απλώς θα μου δώσουν μια ιδέα.Σας ευχαριστώ πολύ!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    η πισω ροδα να γυριζει στο σταντ ειναι φυσιολογικο. το να ξεκιναει μονο του ενω εισαι με πατιμενο συμπλεκτη δεν ειναι.
    αν μετα τις 5.000 ανεβαζει και αλλο στροφες αλλα δεν επιταχύνει σημαίνει οτι πατιναρει αρα θες δισκα και ελατηρια συμπλεκτη. για τις 50.000 που εχει ειναι φυσιολογικο.
    φλαντζα και λαδια δεν ειναι απαραίτητο να αλλαξεις. ή περιμενε μεχρι την επομενη αλλαγη και καντο και αυτο μαζι.
    αν δεν κατασταφει η παλια φλαντζα και ειναι σε καλη κατασταση μπορει να χρησιμοποιηθει χωρις να χανει αλλα το σωστο ειναι να αλλάζεται.

    σε παπι ειχα δωσει 35 ευρω για νεα δισκα-ελατηρια και περασμα.
    αφου φτιαξεις αυτο το σασμαν ισως βελτιωθει. αν οχι θα θελει ανοιγμα το σασμαν κατι που κοστιζει πολυ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πριν απο ολα ρεγουλαρισε την ντιζα του συμπλεκτη μαζευοντας τα μποσικα
    μετα τεντωσε σωστα και λαδωσε αλυσιδα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    η πισω ροδα να γυριζει στο σταντ ειναι φυσιολογικο. το να ξεκιναει μονο του ενω εισαι με πατιμενο συμπλεκτη δεν ειναι.
    αν μετα τις 5.000 ανεβαζει και αλλο στροφες αλλα δεν επιταχύνει σημαίνει οτι πατιναρει αρα θες δισκα και ελατηρια συμπλεκτη. για τις 50.000 που εχει ειναι φυσιολογικο.
    φλαντζα και λαδια δεν ειναι απαραίτητο να αλλαξεις. ή περιμενε μεχρι την επομενη αλλαγη και καντο και αυτο μαζι.
    αν δεν κατασταφει η παλια φλαντζα και ειναι σε καλη κατασταση μπορει να χρησιμοποιηθει χωρις να χανει αλλα το σωστο ειναι να αλλάζεται.

    σε παπι ειχα δωσει 35 ευρω για νεα δισκα-ελατηρια και περασμα.
    αφου φτιαξεις αυτο το σασμαν ισως βελτιωθει. αν οχι θα θελει ανοιγμα το σασμαν κατι που κοστιζει πολυ
    Δεν ξεκινάει μόνο του αλλά όπως είπα ενώ στροφάρει ομαλά και όπως στρόφαρε έχει μειωμένη δύναμη, επιτάχυνση και ανταπόκριση. Είναι σαν τα 80 χιλ/ωρα να γίνανε 60 και τα κόκκινα να κατέβηκαν στις 6-7χιλ στροφές. Στον ήχο δεν παρατηρώ διαφορά αλλά από κραδασμούς δίνει ρέστα σε σχέση με πριν. Κοινώς πατινάρει και θέλει αυτά που είπες.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πριν απο ολα ρεγουλαρισε την ντιζα του συμπλεκτη μαζευοντας τα μποσικα
    μετα τεντωσε σωστα και λαδωσε αλυσιδα
    Η αλυσίδα είναι λίγο χαλαρή και θέλει μάζεμα αλλά όχι τίποτα τραγικό,λαδωμένη είναι φουλ. Αυτό με το συμπλέκτη πως γίνεται? Το λέει στο μανιουαλ? Δεν νομίζω,σίγουρα λέει για τη ντίζα του γκαζιού... Είναι δύσκολο?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  6. #6

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Σε ευχαριστώ το βρήκα και στο δικό μου μανιουαλ και ήδη την έσφιξα... Θα πάω τώρα μια βόλτα να δω πως πάει... Τώρα δε σβήνει με ταχύτητα και στο διπλό ακόμα και με τέρμα αφημένο το συμπλέκτη είναι οκ αυτό? Μήπως καταλάθος το έκανα παπί?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Τώρα δε σβήνει με ταχύτητα και στο διπλό ακόμα και με τέρμα αφημένο το συμπλέκτη είναι οκ αυτό? Μήπως καταλάθος το έκανα παπί?
    τι λες ακριβως?!

    το μηχανακι πατιναρει? πας με 5η και σταθερες 5κ και ανοιγεις αποτομα γκαζι. ανεβαζει στροφες αλλα δεν ανεβαζει χλμ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τι λες ακριβως?!

    το μηχανακι πατιναρει? πας με 5η και σταθερες 5κ και ανοιγεις αποτομα γκαζι. ανεβαζει στροφες αλλα δεν ανεβαζει χλμ?
    Πάνω κάτω ναι, και με 1η ξεκινά σαν να έχεις 2α ενώ στροφάρει κανονικά. Στο ποστ που παραθέτεις ενοώ πως αφού έσφιξα την ντιζα του συμπλέκτη το μηχανάκι όταν είναι στο διπλό σταντ και έχει ταχύτητα και αφήσεις το συμπλέκτη δε σβήνει όπως έκανε και όπως πρέπει να κάνει...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Πάνω κάτω ναι, και με 1η ξεκινά σαν να έχεις 2α ενώ στροφάρει κανονικά. Στο ποστ που παραθέτεις ενοώ πως αφού έσφιξα την ντιζα του συμπλέκτη το μηχανάκι όταν είναι στο διπλό σταντ και έχει ταχύτητα και αφήσεις το συμπλέκτη δε σβήνει όπως έκανε και όπως πρέπει να κάνει...
    κανενα δεν σβυνει αν αφησεις αργα το συμπλεκτη. γιατι να σβυνει αφου γυριζει τη ροδα χωρις αντισταση? αν καταλαβα καλα παντως πατιναρει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Για να το λες έτσι θα είναι. Η γενική εντύπωση είναι πως πατινάρει, από δευτέρα θα το πάω σε μάστορα να μου πει και εκείνος τι πιστεύει. Θα επανέλθω να σας πω εξελίξεις.Σας ευχαριστώ όλους πολύ!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Το μηχανάκι το άφησα σήμερα στο συνεργείο, ο μάστορας μου είχε πει 35 ευρώ οι δίσκοι οι μαμά και όταν τον ρώτησα για ιμιτασιόν μου είπε πως το πολύ να γλιτώσω 5-10 ευρώ και πως δε με συμφέρει και εγώ συμφώνησα. Μου είπε πως λάδια καλά (δε το διευκρίνισε) + εργασία = 50 ευρώ. Που του το άφησα τον ρώτησα τι θέλει παραπάνω για να δει και τις βαλβίδες γιατί κάτι ακούγεται και μου είπε κανά 10άρικο. Σύνολο 95 ευρώ καλά είναι? Δεν έχω ξανασυνεργάστει με το συγκεκριμένο συνεργείο (με κανένα βασικά) και δεν έχω γνώμη για τη δουλειά του. Το βράδυ 99/100 θα το πάρω οπότε θα έχω και εικόνα.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2012
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι το άφησα σήμερα στο συνεργείο, ο μάστορας μου είχε πει 35 ευρώ οι δίσκοι οι μαμά και όταν τον ρώτησα για ιμιτασιόν μου είπε πως το πολύ να γλιτώσω 5-10 ευρώ και πως δε με συμφέρει και εγώ συμφώνησα. Μου είπε πως λάδια καλά (δε το διευκρίνισε) + εργασία = 50 ευρώ. Που του το άφησα τον ρώτησα τι θέλει παραπάνω για να δει και τις βαλβίδες γιατί κάτι ακούγεται και μου είπε κανά 10άρικο. Σύνολο 95 ευρώ καλά είναι? Δεν έχω ξανασυνεργάστει με το συγκεκριμένο συνεργείο (με κανένα βασικά) και δεν έχω γνώμη για τη δουλειά του. Το βράδυ 99/100 θα το πάρω οπότε θα έχω και εικόνα.
    Τα λεφτά για τα λάδια και την εργασία που λέει για να τα αλλάξει μου φαίνονται πολλά. 1 λίτρο παίρνει, πόσο κάνει δηλαδη όσο καλό και να είναι; Δες κι εδώ. http://www.manualslib.com/manual/612...page=42#manual

    Για τα δισκάκια επίσης πολλά μου ακούγονται.

    edit: Εκτός αν σου είπε 50 ευρώ για όλα και δεν κατάλαβες καλα

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    50€ για 1lt λάδι και 10€ για έλεγχο βαλβίδων;
    Κανένα από τα δύο δεν στέκει.

    Μήπως σου είπε το αντίθετο;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παιδιά έτσι μου είπε και για να γίνω πιο σαφής μου είπε σύνολο 85 και το ανέλυσε πως 35 κάνουν οι δίσκοι και πως μέσα στα υπόλοιπα 50 είναι τα λάδια και η εργασία (να αλλάξει δίσκους+λάδια), τα λάδια το ξέρω ότι έιναι κάτω από 10 ευρώ το κόστος άρα 40+ εργατικά για αλλαγή δίσκων συμπλέκτη. Που το άφησα του είπα τι θέλει έξτρα για να δεί και τις βαλβίδες και μου είπε κανά δεκάρικο. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός... τελικά είναι ακριβά ή όχι?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ybr 125
    από dimitris 90 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 00:09
  2. Ybr 125????
    από vasnomat στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF