Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: αδιάβροχος εξοπλισμός

  1. #31
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Απτά καλύτερα αδιάβροχα που έχω δοκιμάσει είναι της held (νομίζω aqua λεγόταν) και της difi.ομως αυτά κάνουν περίπου 25-30€ το κάθε κομμάτι.θες ένα 50 αρι για πάνω κάτω.
    Πήρα πέρυσι απτό δίτροχο στην πατρα ένα σετ falcon,25€ πάνω κάτω και είναι αντάξιο των δύο από πάνω που ανεφερα.οσο δουλευα διανομή με μηχανάκι ήθελα ένα σετ την κάθε σεζόν.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος

    οσο για τα παπούτσια ξεχνα γκετες
    Δε ξέρω γιατί πολλοί είναι τόσο αρνητικοί με τις γκέτες. Τις χρησιμοποιώ χρόνια και όχι μόνο σε μικρές αποστάσεις. Οι μπότες μου εδώ και μερικά χρόνια έχουν πάψει να είναι αδιάβροχες οπότε μαζί με τα αδιάβροχα βάζω και ένα ζευγάρι γκέτες χωρίς σκληρό πάτο. Δεν έχουν πάρει ποτέ νερό σε οποιεσδήποτε συνθήκες, είναι φθηνές και αποθηκεύονται χωρίς να πιάνουν πολύ χώρο.
    Δεν είναι καθόλου άνετες να περπατήσεις με δαύτες και μέχρι να συνηθίσεις τον τρόπο που μπαίνουν μπορεί να σου σπάσουν λίγο τα νευρα (όσο μας τη σπάνε και τα αδιάβροχα).

    Με τα αδιάβροχα δεν ξέρω γιατί τόσος πανικός. Ένα οποιοδήποτε αδιάβροχο πάνω από οποιοδήποτε μπουφάν θα κάνει τη δουλειά. Τα μπουφάν μας είναι αδιάβροχα αλλά ακόμα και αν κάποιο είναι απλά ανθεκτικό στη βροχή με το αδιάβροχο από πάνω, θα μας προφυλάξει. Ειδικά όταν μιλάμε για μια απόσταση 10χλμ.

    Το παντελόνι μπορεί να ειναι μεγαλύτερο πρόβλημα όταν από μέσα φοράμε τζινάκι και όχι κάποια κορντούρα. Παρόλα αυτά μέσα σε 10 χλμ τι να προλάβει να περάσει? Παρόλο που απ' ότι διάβασα στο αρχικό ποστ δεν υπάρχει ανάγκη για αδιάβροχο παντελόνι, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για συστηματική χρήση σε μικρές αποστάσεις.

    Έχω ένα σετ της colori με δίχτυ από μέσα. Τα έχω πολλά χρόνια, δεν ξέρω καν αν βάζουν νερό γιατί τα φοράω πάντα πάνω απ' τις κορντούρες. Όσες φορές φόρεσα το παντελόνι με τζινάκι από μέσα ήταν για μικρές αποστάσεις και δεν έβαλε (ή δεν πρόλαβε να βάλει) ούτε σταγόνα.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω γιατί πολλοί είναι τόσο αρνητικοί με τις γκέτες. Τις χρησιμοποιώ χρόνια και όχι μόνο σε μικρές αποστάσεις. Οι μπότες μου εδώ και μερικά χρόνια έχουν πάψει να είναι αδιάβροχες οπότε μαζί με τα αδιάβροχα βάζω και ένα ζευγάρι γκέτες χωρίς σκληρό πάτο. Δεν έχουν πάρει ποτέ νερό σε οποιεσδήποτε συνθήκες, είναι φθηνές και αποθηκεύονται χωρίς να πιάνουν πολύ χώρο.
    Δεν είναι καθόλου άνετες να περπατήσεις με δαύτες και μέχρι να συνηθίσεις τον τρόπο που μπαίνουν μπορεί να σου σπάσουν λίγο τα νευρα (όσο μας τη σπάνε και τα αδιάβροχα).

    .
    +1 για την χρηση γκετας ασχετως αν κραταει η μποτα η' οχι.
    χρονια τωρα τις εχω παντα μαζι οπως κ των χεριων.
    προσφατη χρηση σε 3ωρο σερι βροχης με νερα ρυακια σε δρομους=ποδι στεγνο κ στο τελος αυτο μετραει!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    +1 για την χρηση γκετας ασχετως αν κραταει η μποτα η' οχι.
    χρονια τωρα τις εχω παντα μαζι οπως κ των χεριων.
    προσφατη χρηση σε 3ωρο σερι βροχης με νερα ρυακια σε δρομους=ποδι στεγνο κ στο τελος αυτο μετραει!
    H μπότα μου με την υποψία βροχής γεμίζει νερό. Στις ίδιες συνθήκες που περιγράφεις με ένα ζευγάρι φθηνές γκέτες δεν πέρασε σταγόνα.
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    H μπότα μου με την υποψία βροχής γεμίζει νερό. Στις ίδιες συνθήκες που περιγράφεις με ένα ζευγάρι φθηνές γκέτες δεν πέρασε σταγόνα.
    Tις κερωσες?

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Tις κερωσες?
    Δεν αξίζει να ασχοληθώ, είναι πολύ παλιές. Έχω και κερί και άλλα προιόντα αδιαβροχοποίησης δέρματος, αλλά δεν έχω βάλει τίποτα.
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Eγω παντως θα εβαζα.

  8. #38
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    +1 και από μένα για τις γκέτες (με σκληρό πάτο όμως) τις έχω μόνιμα στο βαλιτσάκι όλο τον χρόνο (πλην βεβαίως καλοκαιριού) δεν πιάνουν χώρο και....σώζουν!
    Μαζί με ένα καλό επώνυμο αδιάβροχο που σου επιτρέπει να κινείσαι άνετα, δεν θα βρέχεσαι ποτέ.
    Το δικό μου το είχα χρυσοπληρώσει αλλά το έχω από το 1998(!) (βεβαίως προσέχω πολύ στο βάλε βγάλε και ποτέ μα ποτέ με βιασύνη....) και τα λεφτά του τα έχει βγάλει πολλάκις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    εχω γκετες χωρις σολα γνωστης φιρμας( δεν τη θυμαμαι αυτή τη στιγμη)...ουσιαστικα μιλαμε για ένα ελαφρυ καλυμα πανω από το παπουτσι την ωρα που οδηγας..τις ειχα πληρωσει στο xmoto 25(!) ευρω...μετα από μερικες χρησεις το λαστιχο από κατω που ταχα κραταει το υφασμα στο παπουτσι αλλα κυριως η εσοχη μπροστα που εμπαινε το παπουτσι στην γκετα σχεδόν διαλυθηκαν..δεν τολμω να μιλησω για περπατημα στο δρομο...πηγα σε ραφτη και προσπαθησα να μπαλωσω τις εσοχες πληρωνοντας αλλα 7 ευρω...ισα ισα που κρατιουνται στο παπουτσι και εννοείται ότι μολις κατεβαινω από την μηχανή τις βγαζω για να τις διατηρησω οσο πιο πολύ γινεται...και σ την πολύ βροχη...το παπουτσι μου ψιλοβρεγμενο...δεν κανουν για σοβαρες νεροποντες, είναι ευθραστες, πανάκριβες απλα μεταφέρονται ευκολα..

    οποτε...με μια καλη αδιαβροχη goretex μποτιτσα...τα εσκασα τα φραγκα αλλα τουλάχιστον ησυχασα οριστικα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Η άποψή μου είναι ότι στα αδιάβροχα δεν παίζει ρόλο μόνο η ποιότητά τους αλλά και η προσοχή στον τρόπο που τα φοράμε.Όλο το παιχνίδι νομίζω πως είναι ο καβάλος στα παντελόνια...αν σ'εκείνο το σημείο (όπου συνήθως λιμνάζει και το νερό στη σέλα) οι ραφές διατηρηθούν σε καλή κατάσταση διαφυλάσσοντας τη στεγανότητα, λύνεται αυτομάτως ένα μεγάλο πρόβλημα.Άλλο θέμα είναι τα χέρια...εκεί στο σημείο όπου ''ενώνεται'' το αδιάβροχο με τα γάντια,προτιμάμε το αδιάβροχο να καλύπτει τα γάντια και όχι το αντίστροφο...τουλάχιστον εγώ αυτό προτιμώ.
    Όσο για τις γκέτες,δεν έχω αρνητική αλλά ούτε και πλήρη άποψη επειδή δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αρκετά...όπως προαναφέρθηκε,νομίζω πως ένα ζευγάρι πραγματικά αδιάβροχες μπότες συνήθως μας βγάζει από τη δύσκολη θέση και το δυσάρεστο αίσθημα να νιώθουμε υγρά και βαριά τα πόδια κατά τη διάρκεια της οδήγησης.
    Και κάτι ακόμα σχετικό με μπότες και με τον τρόπο και τη συχνότητα που τις φοράμε...οι δικές μου μπότες ας πούμε φοριούνται καθημερινά στη δουλειά,φθείρονται από χρήση για την οποία δεν είναι προορισμένες να κάνουν(περπάτημα,σκαλοπάτια κτλ) οπότε δε θα είναι παράλογο να χαθεί συντομότερα η πλήρης αδιαβροχοποίηση που προσφέρουν.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    προσωπικα εχω παρει το xxxl της nordcap, πλεω μεσα στο παντελονι για το μοναδικο λογο να μη τεντώνεται στο επιμαχο σημειο ιδαιτερα τη στιγμη που ανοιγω το ποδι να ανεβω στην μηχανή...μεχρι στιγμης όλα καλα...το λεω αυτό γιατι ειχα παρει και της colori παλια ένα παρομοιο μέγεθος αλλα τελικα μπηκε νερο από κατω μετα από ελάχιστες χρησεις και ο πωλητης δεν με πιστευε που του εκανα παραπονα..( αποκλείεται η ποιοτητα colori να εχει τετοια ψεγάδια επαναλάβανε μονοτονα..)..καλα μεγαλε, εγω πληρωσα το 25αρι, εσυ λεγε ότι θες...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #42
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Eγω παντως θα εβαζα.
    Όπου κερί, φαντάζομαι και λάδι φώκιας, ή οτιδήποτε βοηθάει στην αδιαβροχοποίηση, έτσι;

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Όπου κερί, φαντάζομαι και λάδι φώκιας, ή οτιδήποτε βοηθάει στην αδιαβροχοποίηση, έτσι;
    Το λίπος φώκιας είναι πιο πολύ για συντήρηση αλλά προσφέρει και ένα ποσοστό στην απώθηση του νερού. Η εφαρμογή κεριού είναι μια διαδικασία που γίνεται λίγο διαφορετικά και δεν ξέρουν να την κάνουν όλοι σωστά. Επίσης θέλει χρόνο και υπομονή.

    Όλα αυτά δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα στην αδιαβροχοποίηση σε μπότες που είναι κατασκευασμένες με κάποια μεμβράνη.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Δηλαδή στις δικιές μου που "έσπασε" η μεμβράνη, δεν υπάρχει σωτηρία;

    Όσο για κερί, μπορείτε να υποδείξετε προϊόν και βίντεο/guide;

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πως ξέρεις ότι έσπασε η μεμβράνη?

    Το κερί εφαρμόζεται τοπικά σε ζεστό δέρμα αλλά όχι πολύ ζεστό γιατί μετά το δέρμα σκληραίνει και γίνεται εύθραυστο. Το κερί επίσης πρέπει να έχει ζεσταθεί. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε το δέρμα να το απορροφήσει. Αν το δέρμα έχει δεχθεί άλλου είδους συντηρητικά αδιαβροχοποίησης μάλλον είναι ακόμα πιο δύσκολο.

    Αφού τελειώσουμε την μια περιοχή συνεχίζουμε στην επόμενη. Όταν τελειώσουμε η διαδικασία μπορεί να επαναληφθεί.

    Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις πέρα απ' το κερί, που είναι πιο εύκολο να εφαρμοστούν.

    Αν εφαρμόσουμε μια κρέμα συντήρησης δέρματος όπως η carnauba creme της fiebings και μετά μια κρέμα αδιαβροχοποίησης και προστασίας όπως η acrylic resolene, έχουμε κάνει ότι καλύτερο μπορούμε για το δέρμα.

    *εφαρμόζουμε, αφήνουμε να στεγνώσει (το δέρμα γίνεται ματ), τρίβουμε με ένα ύφασμα την επιφάνεια του δέρματος με μέτρια δύναμη αλλά γρήγορα (το δέρμα γυαλίζει και πάλι). Αν θέλουμε επαναλαμβάνουμε την διαδικασία.
    Η acrylic resolene καλό είναι να εφαρμόζεται σε μικρά μέρη της επιφάνειας και να απλώνεται όσο πιο ομοιόμορφα γίνεται.

    *προσοχη σε τι είδους δέρμα εφαρμόζετε τα παραπάνω (συμπεριλαμβανομένου του κεριού).

    (Η πολύ συντήρηση βλάπτει το δέρμα. Μια φορά το χρόνο το πολύ και μόνο στην περίπτωση που το χρησιμοποιούμε αρκετά, αλλιώς μια φορα στα 2 χρόνια)

    Αυτά για τα δέρματα!

    Αλλά..

    Στις μπότες μας η αδιαβροχοποίηση επιτυγχάνεται όχι απ' το δέρμα αλλά απ' την μεμβράνη. Η μπότα είναι μια δερμάτινη κάλτσα στην οποία εφαρμόζουμε έναν λαστιχένιο πάτο και τον κολλάμε. Η μεμβράνη συνήθως σκίζεται στο κάτω μέρος (πάνω απ' τον πάτο) ή εμπρός. Κάνοντας αδιάβροχο το δέρμα απ την επάνω μεριά δεν πρόκειται να κάνουμε αδιάβροχη την μπότα μας!
    Ειδικά αν ο πάτος έχει ξεκολλήσει τοπικά ή αν έχει ξεκολλήσει και τον έχουμε ξανακολλήσει!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/02/2017 στις 13:32.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυναικειος εξοπλισμος
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 15:40
  2. προστατευτικος εξοπλισμος
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 17:48
  3. εξοπλισμος
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 00:04
  4. Εξοπλισμος εκτος ρουχων-κρανων
    από Giannis_L στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2005, 22:31
  5. Εξοπλισμός camping...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF