Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: αδιάβροχος εξοπλισμός

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47

    αδιάβροχος εξοπλισμός

    τα ερωτήματα είναι αρκετά... φέτος τον χειμώνα η μηχανή θα χρησιμοποιείται καθημερινά για να με πηγαινοφέρνει στη δουλειά (το αμάξι θα το έχει η γυναίκα για να τρέχει με τα παιδιά σε παιδικούς-νηπιαγωγεία...)
    Τα δεδομένα:
    - η διαδρομή Βόλος - ΒΙ.ΠΕ. είναι κοντά στα 10 χλμ και δεν περιλαμβάνει ενδιάμεση στάση (αυτό το αναφέρω για ολόσωμο αδιάβροχο).
    - τα παπούτσια μου είναι άρβυλα με προδιαγραφές βιομηχανικής ασφάλειας και σχεδόν αδιάβροχα (εδώ κοιτάω για κάποιο σπρέυ αδιαβροχοποίησης στα υφασμάτινα σημεία τους).
    - το μπουφάν (της μηχανής) έχει εξτρά αδιάβροχη μεμβράνη, αλλά αν βραχεί, μέχρι να σχολάσω δεν θα έχει στεγνώσει.
    - έχω αδιάβροχο παντελόνι HELD Aqua με το οποίο είμαι 110% ικανοποιημένος.
    - έχω v-strom 650 (το οποίο έχει και ένα θεματάκι με τον διακόπτη της μίζας και την υγρασία και πρέπει να δω τι θα κάνω....)

    Τα ζητούμενα:
    - να κοιτάξω (και τι προτείνετε) για αδιάβροχο σακάκι μόνο (έχω ένα Noname αδιάβροχο σακάκι, το οποίο μαζεμένο έχει πολύ όγκο))?
    - να κοιτάξω (και τι προτείνετε) για ολόσωμο αδιάβροχο, μόνο για τη χρήση δουλειά-σπίτι??
    - να κοιτάξω (και τι προτείνετε) για γκέτες και να μην ασχοληθώ με σπρέυ και τα σχετικά (αν και θα μου ήταν πιο εύχρηστο το σπρευ) ??


    οποιαδήποτε πρόταση-συμβουλή για το όλο θέμα είναι πολύτιμη...


    σας ευχαριστώωωωωωωωωω



    (αν είναι σε λάθος θέμα, σας παρακαλώ να το μεταθέστε στο σωστό...)

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    ΑΣΜ....
    Αγοραζεις ενα ολοσωμο και τελειωνεις.Φτανεις στο εργοστασιο.το βγαζεις και το απλωνεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Με 35 ευρω αγοραζεις από το motomarket ένα ωραιο αδιαβροχο nordcap( μουφαν-παντελονι) με δυνατη ενισχυση στο καβαλο πραγμα που είναι σωτηριο. Όλα τα αδιάβροχα παντελόνια ακριβα η μη μου μπαζανε από εκει αλλα πολύ σοφα οι ιταλοι ενισχύσανε το καβαλο και δωσαν λυση.

    οσο για τα παπούτσια ξεχνα γκετες και αδιάβροχα σπρευ, δεν θα εχεις σωτηρια. Αναγκαστικα πας σε ένα αδιαβροχο μοτοσυκλετιστικο παπουτσι . Ένα ζευγαρι καλης εταιριας, που οντως είναι αναπνεοντα, αδιάβροχα και ζεστα πανε 140 ευρω +...Τα δικα μου τα dainese πηγαν 160 με την εκπτωση...σορρυ, πολλα τα φραγκα αλλα άλλη μονιμη λυση δεν θα βρεις...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    σπρει αδιαβροχοποιησης->τσαμπα λεφτα. Πάρε αυτές τις σακούλες με το λαστιχο γηια φθηνα, η γκετες ακομη καλυτερα.
    παντελόνι-μπουφαν πλήρως αδιαβροχο δεν υπάρχει. απλα δεν υπάρχει. Αν τις μερες που ψιχαλιζει (μονο) πας με τη μηχανη οτι και να φορεσεις σε καλυπτει. Αν πηγαίνεις μονο οταν ανοιγουν οι ουρανοι θες αδιαβροχη στολή. Προσοχη στις λεπτες που διπλωνουν ευκολα, μετα απο καποια χρηση μηνων δεν περναει το νερο αλλα η υγρασια στα @@ και βρεχει τα παντα. Με λίγα λόγια τη βροχη την σταματαει μονο το χοντρο ολοσωμο ή μη, πλαστικο-ναυλον βρωμικο πραμα.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    ΑΣΜ....
    Αγοραζεις ενα ολοσωμο και τελειωνεις.Φτανεις στο εργοστασιο.το βγαζεις και το απλωνεις.
    η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο είχε στο μυαλό μου... αν υπάρχουν και καλές προτάσεις θα το εκτιμούσα

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Με 35 ευρω αγοραζεις από το motomarket ένα ωραιο αδιαβροχο nordcap( μουφαν-παντελονι) με δυνατη ενισχυση στο καβαλο πραγμα που είναι σωτηριο. Όλα τα αδιάβροχα παντελόνια ακριβα η μη μου μπαζανε από εκει αλλα πολύ σοφα οι ιταλοι ενισχύσανε το καβαλο και δωσαν λυση.

    οσο για τα παπούτσια ξεχνα γκετες και αδιάβροχα σπρευ, δεν θα εχεις σωτηρια. Αναγκαστικα πας σε ένα αδιαβροχο μοτοσυκλετιστικο παπουτσι . Ένα ζευγαρι καλης εταιριας, που οντως είναι αναπνεοντα, αδιάβροχα και ζεστα πανε 140 ευρω +...Τα δικα μου τα dainese πηγαν 160 με την εκπτωση...σορρυ, πολλα τα φραγκα αλλα άλλη μονιμη λυση δεν θα βρεις...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σπρει αδιαβροχοποιησης->τσαμπα λεφτα. Πάρε αυτές τις σακούλες με το λαστιχο γηια φθηνα, η γκετες ακομη καλυτερα.
    παντελόνι-μπουφαν πλήρως αδιαβροχο δεν υπάρχει. απλα δεν υπάρχει. Αν τις μερες που ψιχαλιζει (μονο) πας με τη μηχανη οτι και να φορεσεις σε καλυπτει. Αν πηγαίνεις μονο οταν ανοιγουν οι ουρανοι θες αδιαβροχη στολή. Προσοχη στις λεπτες που διπλωνουν ευκολα, μετα απο καποια χρηση μηνων δεν περναει το νερο αλλα η υγρασια στα @@ και βρεχει τα παντα. Με λίγα λόγια τη βροχη την σταματαει μονο το χοντρο ολοσωμο ή μη, πλαστικο-ναυλον βρωμικο πραμα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο είχε στο μυαλό μου... αν υπάρχουν και καλές προτάσεις θα το εκτιμούσα
    το σπρέυ το θέλω μόνο για τα παπούτσια. Δεν θέλω να φοράω παπούτσι μηχανής στο εργοστάσιο, όταν κυκλοφορώ στον χώρο παραγωγής, άρα συζητάμε για γκέτες.... με σόλα ή χωρίς????

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αν ειναι χοντρες οι αρβυλες ισως να μην μπαινουν ευκολα παντου. εγω θα επερνα χωρις πατο.

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Μπες στο motoraid και δες για γκετες και αδιαβροχα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2015
    Μηνύματα
    53
    Πάρε ενα σπρέι, κάνει καλό και στα άρβυλα σου, για τις ψυχάλες.
    Πάρε γκέτες xxxlarge που θα έχεις δοκιμάσει με τα συγκεκριμένα παπούτσια.
    Πάρε αδιάβροχο ολόσωμο ή 2 τεμαχίων πάνω - κάτω ( κοίτα το παντελόνι εαν θέλεις να έχει φερμουάρ εξωτερικά στα πόδια για γρήγορο βάλε - βγάλε )

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ολόσωμο αδιάβροχο και μπότες μηχανής αδιάβροχες. Αφού αλλάζεις που αλλάζεις στο εργοστάσιο, άσε τα παππούτσια εκεί.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #11
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    ξερει κανεις ποσο αδιαβροχα ειναι παπουτσια σαν αυτα:
    http://www.dainese.com/eu_en/street-...-wp-74190.html
    Λεω να παρω ενα παπουτσι αλλα δεν θελω να φαινομαι οτι καβαλαω και τα 78αλογα.

  12. #12
    λογω μικρης αποστασης που θα κανεις η φορμα δεν θα σε βολεψει καθως ειναι λιγο μπελαλιδικη στο να την φορεσεις,ενα σετακια αδιαβροχα κ θα εισαι οκ ενω για τα ποδια σαν τις γκετες δεν εχει.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #13
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Τα ολόσωμα κάνουν καλύτερη δουλειά αλλά τα βαριέμαι στο βάλε βγάλε.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    λογω μικρης αποστασης που θα κανεις η φορμα δεν θα σε βολεψει καθως ειναι λιγο μπελαλιδικη στο να την φορεσεις,ενα σετακια αδιαβροχα κ θα εισαι οκ ενω για τα ποδια σαν τις γκετες δεν εχει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Τα ολόσωμα κάνουν καλύτερη δουλειά αλλά τα βαριέμαι στο βάλε βγάλε.
    σαφως,εχω δοκιμασει κ τα δυο ειδη,τωρα εχω ολοσωμη κ πραγματικα εχεις καλυτερη προστασια αλλα μεχρι να μαθεις το βαλε -βγαλε θελει υπομονη,ειναι ομως αριστη επιλογη για πολυωρη βροχη/αποσταση.
    επισης εχει ενα μειονεκτημα,δεν αεριζεται τοσο καλα οσο το ξεχωριστο σετ καθως δεν ειναι 2 κοματια κ η υγρασια του σωματος οσο κ να λενε για σπεσιαλ υλικα μενει εγκλωβισμενη μεσα,στο σετ αποβαλεται απο το κενο μεταξυ σακακιου κ παντελονιου.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παρε ενα αδιαβροχο σακακι και γκετες. Το ολοσωμο προστατευει καλυτερα αλλά δεν ειναι πρακτικο σε μικρες διαδρομες.

    Επισης, η μεγαλη ή η τερμα σηκωμενη ζελατινα της μηχανης (εαν ρυθμιζεται) κοβει πολυ νερο απ το σωμα του αναβατη.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυναικειος εξοπλισμος
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 15:40
  2. προστατευτικος εξοπλισμος
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 17:48
  3. εξοπλισμος
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 00:04
  4. Εξοπλισμος εκτος ρουχων-κρανων
    από Giannis_L στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2005, 22:31
  5. Εξοπλισμός camping...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF