Σελίδα 104 από 114 ΠρώτοΠρώτο ... 4549499100101102103104105106107108109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.546 έως 1.560 από 1700

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #1546
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Εννοεις μεσω μενού συσκευης η από τις εταιρείες;
    Δεν μου ανήκει όποτε έχω δώσει σχετικές κατευθύνσεις και περιμενω
    Επίκειται από Vodafone έλεγχος γραμμής και αλλαγή σιμ

  2. #1547
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πάντως ενδοεταιρικα η ειδοποιηση κλήσης λειτουργει

  3. #1548
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εννοεις μεσω μενού συσκευης η από τις εταιρείες;
    Δεν μου ανήκει όποτε έχω δώσει σχετικές κατευθύνσεις και περιμενω
    Επίκειται από Vodafone έλεγχος γραμμής και αλλαγή σιμ
    Απο την συσκευη. Μπες μονος σου κ δες οτι το call waiting ειναι ενεργοποιημενο κ για τις 2 sim.
    (During a call notify me of other incoming calls)

    Εγω εχω μια Cosmote κ μια Vodafone(εταιρικο) κ τρεχει κανονικα.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #1549
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Σου είναι εύκολο να μου πεις που το βρισκω αυτο;

  5. #1550
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Ανοιγεις dialer-->τρεις παυλιτσες κατω αριστερα (λογικα ιδιο interface θα εχεις) κ σκανε μπροστα σου τα call settings. Διαλεξε call waiting κλπ κλπ
    Ride(s) the wind of change...

  6. #1551
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Ευχαριστώ
    Θα το δω...

  7. #1552
    Παίδες καλησπέρα

    Έχω ένα dual Sim Huawei με ένα καρτοκινητο Κοσμοτε στο slot #2.

    Εδώ και 1-2 μήνες, για κάποιο λόγο δε λαμβάνει sms. Σήμα βρίσκει κανονικά, κλήσεις μια χαρά, αλλά sms δεν έρχονται.

    Να προσθέσω ότι είχε φάει φραγή κάποια στιγμή λόγω μη ανανέωσης, αλλά νομίζω δε φταίει αυτό. Κάποιο setting νομίζω έχω χαλάσει κατά λάθος.

    Καμία ιδέα? Δυστυχώς δεν είναι δυνατό να πάω σε κατάστημα να το τσεκάρουν.

  8. #1553
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σαν γρήγορη λύση, θα έλεγα να απενεργοποιήσεις πλήρως το κινητό σου, να τοποθετήσεις την κάρτα SIM του καρτοκινητού στο slot #1 και να ξαναδοκιμάσεις. Αν λειτουργήσει σωστά, να την τοποθετήσεις πάλι στο slot #2, αν υπάρχει λόγος που είναι εκεί. Εννοείται ότι απενεργοποιείς πλήρως το κινητό πριν την εναλλαγή στις κάρτες. Δοκιμαστικά SMS μπορείς να στείλεις κι εδώ.



    Σαν τρόπο επιπλέον ελέγχου, μπορείς να ανοίξεις ένα dial pad (πληκτρολόγιο για να καλέσεις αριθμό τηλεφώνου) και να πληκτρολογήσεις προσεκτικά:
    *#*#4636#*#*

    Κατόπιν να πατήσεις "Πληροφορίες τηλεφώνου" και στην οθόνη που θα εμφανιστεί να ψάξεις για το πεδίο SMSC (SMS Center). Πατώντας ανανέωση, θα πρέπει να σου εμφανίζει τον αριθμό του κέντρου SMS της Cosmote:
    +3097100000
    Προσοχή μόνο αν η άλλη κάρτα SIM είναι άλλη εταιρείας και σου εμφανίζει το δικό της SMSC.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/10/2020 στις 21:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1554
    Thanks!

    Σωστός, θα δοκιμάσω να αλλάξω τις sim.

    Το SMS center σωστό είναι, άρα κάτι άλλο φταίει.

  10. #1555
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Μηνύματα - ρυθμίσεις - συνθέτες ρυθμίσεις - προσαρμοσμένος αριθμός SMSC

  11. #1556
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Για πείτε βρε παιδιά καμιά γνώμη για ένα Redmi 8 Note που έχω.

    Έχω το κινητό 5-6 μήνες τώρα και ενω σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από διάρκεια μπαταρίας, κάμερα, ποιότητα, με ενοχλούν τα παρακάτω και θα ήθελα την αποψή σας για το αν μπορούν να αντιμετωπιστούν. Να γράψω ότι έχω global 11.0.12 σταθερή, δεν έχω βάλει άλλον launcher και γενικά δεν είναι πολύ φορτωμένο, social και google εφαρμογές, κανά δυο παιχνίδια που παίζει ο γιός μου κάθε ΣΚ, χρήση για χάρτες, ιντερνετ, φωτό, FB, viber, twitter, τηλέφωνο
    - Το κινητό κολλάει σχεδόν πάντα όταν το ξεκλειδώνεις για 1-2 δευτ. μέχρι να εμφανίσει τα εικονίδια της οθόνης. Είναι θέμα launcher?
    - Μου έχει φάει 2-3 φορές κόλλημα, σε φάση να μην ανταποκρίνεται καθόλου, ούτε καν να κλείνει μέχρι να περάσουν 5-10 λεπτά, χωρίς κάποια σοβαρή χρήση (πχ. παιχνίδι).
    - Επίσης μου κολλάει κάποιες φορές όταν με καλεί κάποιος, δεν ανταποκρίνεται καθόλου η οθόνη.
    Γενικά η εμπειρία χρήσης του είναι λίγο προβληματική, ακόμα και στον chrome καμιά φορά δείχνει ότι θέλει λίγο τον χρόνο του. Νομίζω πως το redmi 6 που είχα πριν ήταν καλύτερο...
    Δεν έχω ασχοληθεί με custom ROM, τι μπορώ να κάνω μπας και στρώσει? Αν πάω σε σερβις θα βγάλω άκρη?
    Ευχαριστώ!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #1557
    Εχεις δοκιμασει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

  13. #1558
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ψάξε λίγο το μενού, κάπου έχει να κάνει εκκαθάριση σκουπιδίων και βελτίωση ταχύτητας.
    Επίσης εφαρμογές τύπου viber, messenger και fb κρατάνε τεράστιο όγκο δεδομένων και θέλουν "χειροκίνητο" καθάρισμα μέσα απο τις ιδιότητες-ρυθμίσεις της εφαρμογής.

    Επίσης δες απο τα στατιστικά της μπαταρίας εαν τρέχουν στο παρασκήνιο διάφορες διεργασίες συνεχώς και σου καταναλώνουν μνήμη.
    Με redmi note 7 είχα κι εγώ παρόμοια θεματάκια (ειδικά μετά που πήρα την τελευταία αναβάθμιση της xiaomi) και βελτιώθηκε πολύ με τα παραπάνω. Ωστόσο απέχει απ τις γρήγορες αντιδράσεις του πρώτου καιρού χρήσης, έχει βαρύνει αρκετα κι ας είναι 4GB ram και με 1/3 ελεύθερο χώρο στην μνήμη της συσκευής.

  14. #1559
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Με κινητά δεν ασχολούμαι καθόλου, απλά έψαχνα στο skroutz για πρόσωπο του οικογενειακού περιβάλλοντος, για το Note 8 υπάρχουν πολλές αναφορές για τα προβλήματα που αναφέρονται παραπάνω, τουτέστιν ανεξήγητα κολλήματα, κακή διαχείριση μπαταρίας, καθυστέρηση στο touch, προβλήματα με wi-fi. Αν κατάλαβα καλά, η αγορά συσκευής Xiaomi είναι ένα μεγάλο λαχείο...

  15. #1560
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Εχεις δοκιμασει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?
    Η επαναφορά αυτή είναι εντελώς δραστική,συν τοις άλλοις σου αφαιρεί ό,τι εφαρμογές έχει βάλει.

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 16:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 20:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF