Σελίδα 107 από 114 ΠρώτοΠρώτο ... 75797102103104105106107108109110111112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.591 έως 1.605 από 1700

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #1591
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λέτε εσείς αλλά σχεδόν όλες οι κριτικές αφορούν διάρκεια μπαταρίας, κάμερα, ταχύτητα επεξεργαστή, οθόνη. Για την ποιότητα των δεκτών δεν σχολιάζουν συνήθως. Πχ., συγκριτικά με το Huawei της γυναίκας μου (Mate 20 lite), έχω πάντα χειρότερο σήμα σε δεδομένα, στο ίδιο δίκτυο και στα ίδια μέρη. Επίσης, δυσκολεύεται πολλές φορές να γυρίσει από δεδομένα σε wifi και το κάνω χειροκίνητα όταν γυρνάω σπίτι. Λεπτομέρειες που με έχουν κουράσει.
    Συμφωνώ ότι στα σπεκ τα xiaomi είναι άπαικτα αλλά πρακτικά δεν μένω πάντα ευχαριστημένος και σκέφτομαι να δοκιμάσω μια πιο "κλασσική" εταιρεία...
    Σεβαστό αφού εσύ θα το χειρίζεσαι.Όπως σου έγραψα και προηγουμένως, δε θα έπαιρνα φτηνό Samsung αλλά καταλαβαίνω ότι προς τα εκεί κινείσαι. Αν σ'ενδιαφέρει, μέχρι τις 12 απόψε το βράδυ έχει προσφορές ο Κωτσόβολος και πουλάει 201€ το Α32 5G(4/64) (από 230€ στα σκρουτζομάγαζα).
    Και 218€ το 4/128.

  2. #1592
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Άλλο πρόβλημα για εμένα είναι τα κινητά παντόφλες που κυκλοφορούν,δεν μπορείς να βρεις "μαζεμένο" κινητό με καλά specs και καλή τιμή.
    Θεωρώ σημαντική έλλειψη στην αγορά κάτι τέτοιο. Δε θέλουμε όλοι smartphone με τόσο μεγάλη οθόνη. Αν θέλεις να χρησιμοποιείς το κινητό με ένα χέρι και να το κουβαλάς εύκολα, είναι πιο εύχρηστες διαστάσεις κοντά στις 4,5". Αλλά δεν βρίσκεις κάτι αξιόλογο σε λογική τιμή.

    Είναι πολλές φορές που η μεγάλη διάσταση είναι σοβαρό μειονέκτημα. Πέρα από τη χειροτέρευση της φορητότητας λόγω όγκου και βάρους, δυσκολεύει ο χειρισμός, αυξάνεται η κατανάλωση της μπαταρίας λόγω μεγαλύτερης διάστασης οθόνης (οπότε βάζουν πιο μεγάλη μπαταρία και αυξάνει επιπλέον το βάρος), αυξάνεται ο χρόνος φόρτισης, οι μεγάλες οθόνες σπάνε πολύ πιο εύκολα από τις μικρές.

    Είναι σαν να πωλούνται στην αγορά μόνο μεγάλες μοτοσυκλέτες sport touring και να θέλεις να κινείσαι συνέχεια μέσα στην πόλη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/10/2021 στις 07:20.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ σημαντική έλλειψη στην αγορά κάτι τέτοιο. Δε θέλουμε όλοι smartphone με τόσο μεγάλη οθόνη. Αν θέλεις να χρησιμοποιείς το κινητό με ένα χέρι και να το κουβαλάς εύκολα, είναι πιο εύχρηστες διαστάσεις κοντά στις 4,5". Αλλά δεν βρίσκεις κάτι αξιόλογο σε λογική τιμή.

    Είναι πολλές φορές που η μεγάλη διάσταση είναι σοβαρό μειονέκτημα. Πέρα από τη χειροτέρευση της φορητότητας λόγω όγκου και βάρους, δυσκολεύει ο χειρισμός, αυξάνεται η κατανάλωση της μπαταρίας λόγω μεγαλύτερης διάστασης οθόνης (οπότε βάζουν πιο μεγάλη μπαταρία και αυξάνει επιπλέον το βάρος), αυξάνεται ο χρόνος φόρτισης, οι μεγάλες οθόνες σπάνε πολύ πιο εύκολα από τις μικρές.

    Είναι σαν να πωλούνται στην αγορά μόνο μεγάλες μοτοσυκλέτες sport touring και να θέλεις να κινείσαι συνέχεια μέσα στην πόλη.
    Σωστότατος, είναι κάτι που ενοχλεί κι εμένα. Το έχω αποδεχθεί πλεόν.

    Σχετικά με την προσφορά του Κωτσόβολου, ήταν όντως ενδιαφέρουσα αλλά προς το παρόν θα το καθυστερήσω λίγο μιας και ότι διαθέσιμα κεφάλαια μου τα τρώει το δίκυκλο

    Πάντως, σήμερα που μίλησα με την Wind, μου είπαν να γυρίσω σε 2G το σήμα γιατί στα σημεία που βρίσκομαι είναι οριακή μάλλον η κάλυψη 4G....Δηλαδή σε σημεία μέσα στην Αθήνα, όχι σε κατσάβραχα! Και μετά πουλάνε και 5G τρομάρα τους. Εν πάσει περιπτώσει, το έκανα και θα δω διαφορά, καλύτερα 2G και να πιάνει παρά 4G και να ψάχνω το σήμα...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #1594
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    3G φαντάζομαι εννοείς, όχι 2G...
    Πάντως μέσα στην Αθήνα και να μην έχεις ούτε καν 4G, είναι κατόρθωμα !
    Σου συμβαίνει και σε εξωτερικούς χώρους ή μόνο σε εσωτερικούς χώρους (μέσα στο σπίτι / δουλειά) ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #1595
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    3G φαντάζομαι εννοείς, όχι 2G...
    Πάντως μέσα στην Αθήνα και να μην έχεις ούτε καν 4G, είναι κατόρθωμα !
    Σου συμβαίνει και σε εξωτερικούς χώρους ή μόνο σε εσωτερικούς χώρους (μέσα στο σπίτι / δουλειά) ;
    Μέσα/έξω αλλά κυρίως μέσα. Με Vodafone αυτά, η Wind έχει μπει εδώ και 5-6 μέρες άρα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

    2G σίγουρα, ότι μου είπαν από το τεχνικό τμήμα της Wind.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #1596
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    τι να αποδεχθείς; υπάρχουν δεκάδες συσκευές κάτω από 5.5"
    Και εμένα με βολεύει κοντά στις 5" αλλά ήταν τόσα διαθέσιμα που ρώτησα κάποιον που ασχολείται να μου προτείνει.
    149 δίνει στο skroutz κάτω από 5.4"..

  7. #1597
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    τι να αποδεχθείς; υπάρχουν δεκάδες συσκευές κάτω από 5.5"
    Και εμένα με βολεύει κοντά στις 5" αλλά ήταν τόσα διαθέσιμα που ρώτησα κάποιον που ασχολείται να μου προτείνει.
    149 δίνει στο skroutz κάτω από 5.4"..
    έχεις δει τι συσκευές υπάρχουν κάτω από 5.4" ;
    Καταρχήν από τις 149 οι 70 είναι apple
    Από τις υπόλοιπες είναι είτε σαπάκια, είτε είναι ειδικού τύπου (και καλά βαρέως χρήσης)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #1598
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Τι ανάγκες έχεις; εγώ με 7α δύο κάρτες κάνω ταυτόχρονες δουλειές γραφείου στο δρόμο.
    Το μόνο που έχω δει όταν μιλάω στην μία η άλλη είναι σε παύση κλήσεων.

    Τι σημασία έχει τι γράφουν όταν σε καλύπτει, έχει ενημερώσεις και λειτουργεί πιο γρήγορα απο εσένα;

  9. #1599
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι ανάγκες έχεις; εγώ με 7α δύο κάρτες κάνω ταυτόχρονες δουλειές γραφείου στο δρόμο.
    Το μόνο που έχω δει όταν μιλάω στην μία η άλλη είναι σε παύση κλήσεων.

    Τι σημασία έχει τι γράφουν όταν σε καλύπτει, έχει ενημερώσεις και λειτουργεί πιο γρήγορα απο εσένα;
    Τι εννοείς τι ανάγκες έχω ;

    Θέλω ένα κινητό που να μη κολλάει, ότι android (~ των 200€) έχει περάσει από τα χέρια μου, στα 2 χρόνια πάπαλα, πηγαίνει πιο αργά και από 50αράκι με δικάβαλο τον Βενιζέλο και τον Πάγκαλο στα καλά τους

    Και στη γυναίκα μου ένα 8A που είχα πάρει αρχές του 20, πάλι τα ίδια και αυτό, πάει προς την διετία

    Τελευταία περίπτωση το Samsung Galaxy A40, που στους 15 περίπου μήνες πήρε μια αναβάθμιση, και τώρα για να ανοίξει το chrome και να πας να κάνεις μια εναλλαγή σε viber (ή κάποιο άλλο app τέλος πάντων), στριβείς τσιγάρο (και το καπνίζεις κιόλας)

    Κινητό μέσης προς ανώτερης κλίμακας σε αυτό το μέγεθος δε βγάζει κανείς (πλην της Apple)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #1600
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν το έχω συναντήσει ποτέ και δεν μπορώ καν να φανταστώ ότι θα πληρώσω πάνω από 150ε για τηλέφωνο.

    Τα τρία τελευταία (απο το '10) είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής και εγώ με δυο τρεις σελίδες ή με δύο browser ανοικτούς
    viber κ.λπ.
    Αν κάποια στιγμή το καταλάβω ότι καθυστερεί, επανεκκινώ, ρουτίνες συντήρησης και επανεκκίνηση ξανά.
    Μια στο τρίμηνο όμως.

    είμαι καλωδιωμένος, το έχεις καταλάβει, πχ αν μου καθυστερήσει η εκκίνηση 24" αντί για 17" δεν με νοιάζει αλλά το καταλαβαίνω.
    Άνοιγμα εφαρμογής μερικών Μβ πάνω από 2"-3" με ενοχλεί και θα το άλλαζα κ.λπ.

  11. #1601
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Κοιτα σε Ulefone στο Skroutz.
    Εχει αρκετα στις διαστασεις που ζητας και οικονομικα.
    Πιο παλιο Android αλλα δεν θα εχεις θεματα.

    Το ιδανικο ειναι να βρεις Xiaomi Mi A1 αλλα δεν υπαρχει στο Skroutz διαθεσιμο

  12. #1602
    Το Poco F1 πήγαινε σφαίρα μέχρι την τελευταία του μέρα,την περασμένη εβδομάδα.
    Το Poco X3 pro πάει τάπα επίσης, προς το παρόν, όσες εφαρμογές κι αν ανοίξω. 197€ από σκρουτζομάγαζο.
    Το Redmi note 9s ήταν απογοήτευση,το ανέχτηκαν μόνο για μερικούς μήνες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #1603
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Το Poco F1 πήγαινε σφαίρα μέχρι την τελευταία του μέρα,την περασμένη εβδομάδα.
    Το Poco X3 pro πάει τάπα επίσης, προς το παρόν, όσες εφαρμογές κι αν ανοίξω. 197€ από σκρουτζομάγαζο.
    Το Redmi note 9s ήταν απογοήτευση,το ανέχτηκαν μόνο για μερικούς μήνες.
    Nαι ΟΚ, αλλά όλα αυτά είναι σαν μικρά tablet, ουδεμία σχέση με αυτό που συζητάμε εν προκειμένω :P

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #1604
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Δεν υπαρχουν πλεον κινητα μικρων διαστασεων...εχει προχvρησει η τεχνολογια κ ο κοσμος ζηταει αλλα χαρακτηριστικα.
    Μονο η Apple εμεινε που απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.
    Τωρα να δωσεις 400-500ε για να παρεις apple (λογω διαστασεων) κ να μην ανεβεις σε διαστασεις ωστε να εχεις επιλογες εγω το βρισκω παραλογο.

    Απο την αλλη παμε να συγκρινουμε κινητα android των 200e με τα apple που θες κανα νεφρο να παρεις το μικροτερο που ειναι σαν dummy.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #1605
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχουν πλεον κινητα μικρων διαστασεων...εχει προχvρησει η τεχνολογια κ ο κοσμος ζηταει αλλα χαρακτηριστικα.
    Μονο η Apple εμεινε που απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.
    Τωρα να δωσεις 400-500ε για να παρεις apple (λογω διαστασεων) κ να μην ανεβεις σε διαστασεις ωστε να εχεις επιλογες εγω το βρισκω παραλογο.

    Απο την αλλη παμε να συγκρινουμε κινητα android των 200e με τα apple που θες κανα νεφρο να παρεις το μικροτερο που ειναι σαν dummy.
    δεν γουσταρω καθολου απλ αλλα το επομενο μου θα ειναι iphone 12. απλα γιατι δεν μπορω να εχω μεγάλο κινητο. θελω να το παιζω με ενα χερι και οχι να κρατάω μια οθόνη τηλεορασης για να παρω ενα τηλεφωνο. μεχρι να ξυπνήσουν οι άλλοι η απλ πουλαει και για αυτον το λογο. οι μισες γυναικες που ξερω παιρνουν iphone ενω δεν θελουν να δωσουν τοσα λεφτα γιατι μολις το επιασαν στο χερι τους ειπαν αυτο ειναι μια χαρα, χωραει στο χερι μου. εχω ξεμεινει με ενα xiaomi που δεν παει βημα και εχει ενα σωρο θεματα γιατι απλα δεν βρισκω τηλεφωνο. τραγικο πραγματικα.

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 16:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 20:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF